's-Hage wegens landlooperij, en door het Hof aldaar wegens diefstal is veroordeeld. Hij maakt vooral dnpes onder de hotelhou ders, door logies en spijzen te genieten en dan met de noorderzon te vertrekken. Hij is lang van gestalte en zwart van uiterlijk, en draagt in een knoopsgat iets dat op eene ridderorde gelijkt. Tijdens de parade te 's Hage werd een be schonken socialist, die wanorde veroorzaakte, aangehonden en door de politie voorloopig in het militaire wachthuis aan de Bosehbrng ge plaatst. Aldaar begon hij met ruiten stuk te slaan, en veroorloofde zich herhaaldelijk nit het vensterraampje minder eerbiedige uitdruk kingen jegens don Koning, in verband met bijvals-betuigingen voor Uomela Nieuwenhuis. Na afloop der parade is de man overgebracht naar het commissariaat aan de Haven, alwaar hij in bewaring werd gehouden. Domela Nienwenhuis trad Zondag avond, te 6 uren als spreker op in de zaal Walhalla te 's Hage, waar hij voor een zeer talrijk pu bliek sprak over de jongste onlusten te Amster dam in verband met het socialisme, daarbij hoofdzakelijk doende uitkomen dat de socia listen aan de onlusten part noch deel hebben, maar „er met de haren zijn bijgesleurd". Het was in de buart der Westerbaanstraat zeer rumoerig, en eene groote politiemacht was voor het gebouw opgesteld. Het publiek meende blijkbaar, dat er wel iets bijzonders zon gebeuren. Alles liep echter rust'g af. Alleen de pachter van Walhalla's buffet, Tasseron, werd wegens verzet tegen de politie ingerekend, doch spoedig weer losgelaten. breiden met 1500 man, ter tegemoetkoming in de bezwaren uit het getal zieken voort vloeiende, eu was de borri-berri overal sterk verminderd. Volgens den resideotie-briefscbrijver van het Z. D. was de minister van Financiën voor nemens,^ 1887 vijftien buitengewone opcenten op 't personeel te heffen. Zijd voorstel ont moette echter weerstand in den Ministerraad, zoodat het nog geenzins zeker is te achten, dat het denkbeeld van den heer Bloem in de „Middelenwet" zal worden opgenomen. Indien de inlichtingen van den zelfden cor respondent briefschrijver van het Z. D. juist zijn, dan is werkelijk door den minister van Justitie een wet ontworpen, waarbij buiten gewone bepalingen worden in 't leven geroepen tegen de sociaal-democraten. Het wetsont werp strekt toch hoofdzakelijk tot het brengen van wijziging in de wet nopens het recht van vereeniging en vergadering van 1885. Het advies van den Raad van State over de bewuste wet moet niet bepaald ongunstig zijn de hoofdgedachte van het wetsvoorstel moet door dat staatslichaam zijn goedgekeurd over de détails bestond verschil van gevoelen, doch dat maakt niet uit. Vooral na de jongste gebeurtenissen te Amsterdam schijnt de indiening der wet in't nieuwe zittingsjaar wel te mogen worden verwacht. i In de liberale pers en de liberale kiesver- gaderingen is men gewoon, zegt de (oude) Rotterdamsche Ct, de antirevolntionnaire le den der Kamer over één kam, en wel den kuyperiaanschen, te scheren. Bij herhaling kwamen wjj daartegen op. Het debat van jl. Maandag heeft de juistheid van ons stand punt bewezen. Tusschen mr Lohman en mr Beelaerts is de afstand zeer groot. Mr Bee- laerts behoort tot de Rechterzijde van de anti-revolntionnaire partij, maar met hem moet de overgroote meerderheid zijner partij tot dien vleugel worden gebracht. Wij gaan zelfs verder en aarzelen niet, als onze over tuiging nit te spreken, dat op 5 na en bier denken wij aan de heeren Keuchenins, Lobman, Seret, Fabius en Van der Borch al de Anti-revolntionnairen in de Kamer tot de droite der partij behooren. Sommigen zouden professor De Geer ook onder de gauche willen rangschikken, maar wij gelooven niet dat deze edele grijsaard zoo links is. Naar men verneemt, zon er ernstig sprake van zijn het Tnrksohe gezantschap te 's-Hage op te heffen. Br kunDen voortaan met de pakketpost naar Groot-Brittannië en Ierland pakketten verzonden worden boven het gewicht van 3 kilogram en tot 5 kilogram. Het port wegens die pakketten bedraagt fl.35 per pakket. Met 1 October a. s. zal het Burgerlijk Armbestuur in het voormalige Delftshaven, opgehouden hebbeD te bestaan, en zal alsdan vereenigd worden met het Burgerlijk Arm bestuur der nieuwe gemeente Rotterdam. welke gedurende 7 dagen geldig zullen zijn. Zondag jl. vertrok van Rotterdam verge zeld dooreen kunstkenner, een 88 jarig inge zetene naar Spanje, om de kunstschatten van dat Land te gaan bezien. Valt de reis hem op zijn hoogen leeftijd niet tegen, dan gaat hij ook Italië bezoeken en keert over Oosten rijk naar huis terug. De tweede vacantie-kolonie is uit Oost- voorne te Rotterdam teruggekeerd, eD zal deze week door de derde vervangen wordeD. De kinderen zagen er allen vroolijk en gezond uit. Wij leven in een zonderlinge wereld, 't Werd gisteren den bekenden Croll ver boden in Amsterdam op te treden hier heeft men hem zijn gang laten gaan en is door hem gisterenavond gesproken in Verscheidenheid en Overeenstemming, 't Was er geducht vol, en ook de straat was in den omtrek zwart van mensehen. Men verhaalt ons, dat een eenvondig^werk- man Croll in een lastige positie bracht door de vraag na welke revolutie de toestand van het volk verbeterd is. Hier op kon Croll niet antwoorden, wat een indruk maakte, die niet in zjjn voordeel was. De tegenstelling gaat echter nog verder. Gelet op art. 187 van de gemeentewet, heeft de burgemeester van Amsterdam verboden het venten en verspreiden op den openbaren weg van alle nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken. Hier te Rotterdam worden op den publie- ken weg bladen gevent, waarin de meest re- volutionnaire taal voorkomt en o. a. hevig geraasd wordt tegen de militaire macht, die in de vorige week het Amsterdamsche oproer bedwong. Nu is het waar, dat de macht, die de bur gemeester van Amsterdam ontleent aan 187, voortkomt nit ait. 184, waarin gesproken wordt van oproerige beweging, samenscholing of andere stoornis der openbare orde-, maar men mag vragen ot het geen verstoring der openbare orde is, wanneer anarchisten bij monde en geschrifte het volk tegen het wet tig gezag opruien. Moeten er dan ook hier eerst 22 dooden vallen, bijna allen onschuldige burgers, eer men de artt. 184-187 vau de gemeentewet gaat toepassen (Msb.) De heer E. Basch, eigenaar van het alorn- bekende Cagliostro-Theater, biedt in hetDnit- sche blad, „der Artist" van 25 Juli 1.1. de geheele Schonwburgtent te koop aan, met al de daarbij behooronde decoratiëo, tapijten, won derfonteinen en duizenden andere toover- en goochelapparaten tegen 1 Januari 1887. Aan biedingen worden vau 5 tot 20 Augustus in- gewacnt aan het adres E. Basch, Rotterdam, terwijl van 28 Augustus tot 1 October, alles te Gladbaeh, waar dan voorstellingen op de Köningsplatz gegeven worden, te bezichtigen, is. Is de bewering van den heer Basch jniat dan kan de kooper met een beetje gelnk, de geheele zaak in één jaar verdiend hebben. De Utrecht, aan boord waarvan Zaterdag ochtend een begin van brand ontstond, is «ergisteren-ocbtend vroegtijdig van Rotter dam naar Java vertrokken. Op veelzijdigen aandrang zullen binnenkort aan het station van den Rijnspoorweg te Rotterdam retourbiljetten 1ste en 2e klasse naar Hamburg verkrijgbaar worden gesteld, Met genoegen vernemen wij, dat ook de heer A. Maane te Delft, die met den eerw. Pater Jansen naar Cura$io vertrekt in het bezit i9 van de hoofdakte tot het geven van lager onderwijs. Hotelhouders en neringdoenden worden ge waarschuwd tegen een persoon, zich noemende De Thouaers, die reeds door de rechtbank te Per stoomtram den HaagScheveningen van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij zjjn gedurende de maand Juli 208,000 passagiers vervoerd. Men de lokaaltreinen van dezelfde maat schappij den HaagVoorburg werden in genoemde maand 16,225 reizigers vervoerd. Zondag is te Leiderdorp de rust geen oogen- blik verstoord. Trouwens, onder voorbehoud van de rechten der gemeente, trad de heer Vlug in de plaats van den lingpredikani op. De politie was versterkt met 15 rijksveld wachters met karabijnen en 4 maréchaussées nit Scheveningen. Naar men verneemt, heeft de firma C. J. Daverveldt Co. te Amsterdam zich met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en met de heeren Bueninck Co te Rotterdam, verstaan, om tusschen Amsterdam en Rotter dam vice versa een gronpagedienst op te rich ten voor het snel en goedkoop vervoer van koopmansgoederen Het bericht als zouden een aantal politie agenten te Amsterdam, ten gevolge der on geregeldheden, hun ontslag hebben aangebo den, is volgens het Handelsblad onjnist. De veranderingen in het personeel zijn ifietgroo- ter dan in gewone tijden. Er moet in Londen werkelijk een goed ge organiseerd complot bestaan tot besteling van de Amsterdamsche bankinstellingen. Men zal wèl doen op zijn hoede te zijn niet alleen in Amsterdam, maar ook in andere groote plaat sen van ons land. Bij den burgemeester van Amsterdam J® reeds bijna f 18,000 ingekomen voor het fond®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2