3e Jaarg. Donderdag 5 Augustus 1886. So. 2544. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gtjjpeeit (Düfpcht. Stmtalmrdschq Jqichteti. 1 Bureau: Markt, E, 357. NIEU COURA Prys ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke^Nommers0.05 Prijs der Advertentlen i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.1© Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die sedert lang een begeerigen blik op het prachtige en rijke Mexico hebben geworpen schijnen een gelegenheid te zoeken tot een casus belli, ten einde door de macht der wapenen in het bezit van dit schoone land te komen. De Mexicanen hebben den Amerikaanschen dagbladschrijver Cutting gevangen genomen, vermoedelijk omdat hij van spionage werd verdacht. De President der Unie verklaarde aan het congres, dat hij al het mogelijke had gedaan voor de invrijheidstelling van dien sehrijver en dat het thans de taak van het congres was handelend op te treden. De regeering der Vereenigde Staten vraagt ook verantwoording aan Mexico van het feit, dat een Amerikaansch onderdaan, die een paard had gestolen door eenige Mexicanen werd ge- fusilleerd. Of deze voorvallen aanleiding zullen geven tot een oorlog tusschen de Unie en de Mexi- caansche republiek is nog zeer onzeker, mcar het schijnt wel, dat de Noord-Amerikaansche republiek zulk een aanleiding gaarne zou te haat nemen. DU1TSCHLAND. De Kroonprins van Duitscbland kwam eer gisteren voormiddag met Prinses Victoria te Dayreuth aan. Hij werd door de menigte toet onstuimige geestdrift begroet. De Prins nam zijn intrek in het Koninklijk kasteel. De stad was rijk met Duitsche en Beiersche vlaggen versierd. De Paus beeft een eigenhandig geschreven hrief van den Prins-Eegent van Beieren ont vangen, waarin de Prins in de meest sympa thieke bewoordingen verzekert, dat bij het zÜn bijzonderen plicht acht om de belangen 'ter Katholieke Kerk te beschermen. Baron Von Cetts, de tegenwoordige Beier- sche gezant bij l et Vaticaan, zal binnen kort ^oor zijn Regeering worden teruggeroepen. Het vijfde eeuwfeest der Universiteit te Deidelberg in BadeD, waarbij ook onze Neder- laudsche hoogescholen door afgevaardigden zijn vertegenwoordigd wordt met grooten luister gevierd. De Groothertog begroette als rector de algevaardigden en sprak zijne voldoening uit over het ieit, dat de Paus door het toe senden eener kostbare feestgave zijne inge nomenheid met dit jubilé had betoond. Het geschenk van den H. Vader bestaat uit een catalogus der Palatijnsche boekerij, die in den dertigjarigen oorlog van Heidelberg naar het Vaticaan werd overgebracht. ENGELAND. De volgende benoemingen hebben nog plaats gehad, waarmede het kabinet-Salisbury ge heel volledig is. De heer Ritchie is tot pre sident van den Local board benoemd, sir James Fergusson tot onder-staatssecretaris van Buitenl. Zakende heer Gorst id. voor Indiëde heer Daraven id. voor Koloniën; de heer Worms tot secretaris van het Dep. van Koophandelde heer Jackson tot finan cieel secretaris bij het dep. der schatkistSir Stafford Northcote tot financieel secretaris van het Dep. van Oorlog. De Dome-Rulers zullen jaan graaf en gra vin Aberdeen, een grootsch en indrukwekkend afscheid geven, om den onderkoning te be danken voor hetgeen hij voor Ierland heeft gedaan. Meer dan 5000 ruiters zullen een grooten stoet vormen, welke het adres van dank namens het iersche volk zal aanbieden. Men is bevreesd voor onlusten bij de intre de van den nieuwen onderkoning. Het gerucht loopt, dat een Engelsch regi ment, dat van de Welsh-fuseliers, voor de helft is vernietigd door de opstandelingen in Opper-Birma. Dit getucht vereischt echter bevestiging. FRANKRIJK. De verkiezingen voor de gewestelijke raden zijn thans geheel afgeloopen. De uitslag is dat gekozen zijn 847 repubikeinen en 411 conservatieven. De republikeinen winnen 76 zetels, de conservatieven £3, terwijl er nog 177 herstemmingen moeten plaats hebben. De conservatieven hebben reden over den uitslag tevreden te zijn, daar zij ondanks al den tegenstand der officieele kandidaturen weder zooveel plaatsen op de republikeinen veroverd hebben. De dagbladen logenstraffen het bericht omtrent eene samenkomst tusschen de Freyci- net en baron von Giers OOSTENRIJK. Het Weener Tagblatt van 31 Juli, een bewering van een Fransch blad bestrijdende, volgens welke Italië voornemens zou zijn Nizza en Savoye terug te nemen door een verbond te sluiten met Duitscbland en Oos tenrijk, zegt dat deze twee Mogendheden aan Italië niet iets kunnen beloven wat aan haar beiden zelf niet toebehoort en dat zij niet noodig oordeelen door middel van eenig ver bond met Italië te onderhandelen. Vei scheiden Weener bladen, o. a .Das Tag- blalt en Die Allgemeine Zeitung, profiteeren van de thans tusschen Frankrijk en Italië ge rezen moeielijkheden betreffende de kwestie van het Fransch-Italiaansch scheepvaartver drag, om te verklaren dat de betrekkingen tusschen deze beide landen dagelijks meer en meer gespannen worden. Dit wordt door de officieuss Lorr. Havas tegengesproken. SPANJE. De ministerieele crisis in Spanje is ge ëindigd. De heer Lodez Puigcervez werd tot minister van financiën benoemd. De andere- leden van bet kabinet behouden hunne por tefeuille. De spaansche dagbladen spreken met leed wezen over het ontslag van den heer Camacho, en beschouwen het als een gevoelig verlies voor de ministerieele partij. De heer Camacho zal evenwel de constitutioneele partij blijven ondersteunen. Hij zal zich naar La Granja begeven om der Koningin-Regentes zijne hulde aan te bieden. Schiebam, 4 Augustus 18861. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden dat op een of meer daartoe geschikt geoordeelde dagen in het tijdvak van 317 Augustus, van zons opkomst tot zonsondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op< het fort aan den Nieuwen Maasmond (Hoek van Holland), in de richting van de Noordzee- en wel in den sector, begrepen tusschen N.W. en Z.W. Het werpen met steenen schijnt een der nieuwste spelen der biilldadige straatjeugd te zijn geworden. Dat het echter tegelijk onder de moest gevaarlijke moet gerekend worden r ondervond deze week een ?esr geacht ingezetene dezer gemeente, wion zulk eeu projectiel rakelings langs het hoofd snorde. Verleden week kwam hier binnen de logger Schiedam het scheepje, dat mocht gelden als het sym bool der toekomstige bloei onzer stad door 68n nieuwen tak van nijverheid, werd door de uitgelaten schooljeugd ongestoord met eem hagelbui van steenen begroet. Dat overigens de balddadigheid niet allee» bij de Schiedamsche jeugd behoort gezocht te worden, bewees genoegzaam de muziekuit voering, die Maandag avond in de Plantage werd gegeven. De balddadige schending van ons schoon plantsoen, om van de ergerlijke tooneelen, die daar verder plaats hadden, niet te spreken, schijnt wel aau te duiden, dat de Plantage voor eene muziekuitvoering, althans des avonds, weinig geschikt is. Wij hadden het genoegen in de werkplaats van den heer L. M. Playm, horlogemaker al-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1