hier te bezichtigen een electrisch torenuurwerk, dat door hem tot in de kleinste onder- deelen zelf werd vervaardigd en bestemd is voor de E. K. kerk te Curasao. Het werk dat bij zijne groote afmetingen uitmunt door eenvoud van constructie, berust slechts op eene batterij van zes leolancbé-ele- menten met een kleine regulateur, welke niet al leen de wijzers in beweging brengen maar ook dienen tot het uitlichten van een oud slagwerk, dat door den heer Pluym op waarlijk meester lijke wijze electrisch werd gemaakt. Het geheele werkstuk bewijst, hoe ver de vervaardiger het in zijn vak, ook door de toe passing van de nieuwste vindingen op bet ge bied der electriciteit, heefr, gebracht; het is de be zichtiging overwaardig, waartoe de heer Plnym tot Zaterdag a. s. de gelegenheid heeft open gesteld. Met bijzondere ingenomenheid vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waaruit blijkt dat de zoo gunstig bekende Hayward's Brandblnschgranaten ook hier ter stede bij den heer J. A. Smits zijn te ver krijgen. Vooral in onze stad, waar het gevaar voor brand grooter is dan elders, zijn deze gra naten zeer aan te bevelen. Hunne werking is oogenblikkelijk en zeker. De hevigste vlam men zijn niet bestand tegen de enorme volu men gas, die bij het breken van deze kogelflescb, door de zich daarin bevindende vloeistof worden ontwikkeld. Zij heeft daarbij het voor deel, dat zij gebruikt en zeer lang bewaard kan worden zonder dat zij het minste gevaar op leveren of haar blusschend vermogen eenigszins vermindert terwijl hare bouw zoodanig is, dat zij, zelfs door een kind geworpen, altijd moet breken. Door deze doeltreffende eigenschappen is de Hayward's Brandbluschgranaat vooral bij een begin van brand ontegenzeggelijk het beste bluschmiddel, zooals bij verschillende gevallen zoo beslist mogelijk is gebleken. Het saldo van 's rijks schatkist bedroeg op 31 Juli f 22.881.546.17s. Vrijdom van port is verleend voor de brief wisseling over dienstzaken van de Gemeente besturen met de Waterschouten. Het Koninklijk besluit omtrent het vervoer van buskruit voor rekening van het Rijk is eenigszins uitgebreid ter verhooging van de veiligheid en is o. a. bepaald, dat het trans port zoo mogelijk te water moet plaats hebben. Voor vervoer van of naar Delft moeten zoo- Teel mogelijk gebezigd worden schepen, die zoodanige afmeting hebben, dat zij den over welfden toegang van de Schie naar het zoo genaamde Kruithuis" aldaar kunnenpasseeren om binnen de enceinte daarvan geladen of gelost te kunnen worden. Het zeebanket, de gezouten haring, vierd dit jaar zijn 500-jarig jubileum in 1386 vond Willem Benkelszoon van Biervliet het haring kaken nit. Hoezeer Z. H. de Paus ingenomen is geweest .met het bezoek der Nederlandsche pelgrims, blijkt wei dat Leo XIII aan het comité heeft doen toezenden een verslag van de plechtige audiëntie benevens de adressen, aan Z. H. bij die gelegenheid aangeboden. De Eerw. pa ter M. H. Beuser S. J. had de goedheid ons een ex. er van te doen toekomen. Het is kenrig uitgevoerd, in groote deftige letter op zeer zwaar papier, en bevat een verslag der audiëntie, daarna de adressen in het Latijn en Pransch van BH. DD. HH. de bisschoppen van Breda en Theimopylis, coadjutor van Roermond, en den Zeere^rw. pater Reuser, en eindelijk de rede door Z. H. den Paus tot de pelgrims gehouden. Msb De Rotter damsehe Tramweg-Maatschappij heeft in de maand Juli vervoerd 538,238 rei zigers met een opbrengst van f 41,154.63 tegen 530,403 reizigers met een opbrengst van 40.608.741/s in Juli 1885. Het totale vervoer over de 7 afceloopen maanden van 1886 bedroeg 2,826.353 reizi gers met een ontvangst van i 216,566.52, tegen 2,794.156 reizigers met eene ontvangst van f 220,112.23 over datzelfde tijdvak in 1885. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het Stoomschip »OlafKyrre" waarvan de laatste bnsiiohting aan het Post kantoor, te Rotterdam is bepaald op den 5 Augustus, a. s. des avonds te 11.30. Uit Alblasserdam wordt gemeld, dat er vrees bestaat dat de reis naar Pasteur voor een der patiënten niet de gewenschte gevol gen zal hebben, daar zich bij hem ongunstige verschijnselen voordoen. Het geneeskundig staatstoezicht is daarvan reeds in kennis ge steld. Per stoomtram van de N. R. S. Den Haag Scheveningen werden gisteren 8000 reizigers vervoerd. Door de Synode der Ned. Herv. Gemeente, gisteren haar elfde zitting houdende, is ter gelegenheid van HDr verjaardag aan H. M. de Koningin een telegram van gelnkwensching gezonden. Omtrent het gebeurde te Leiderdorp wordt ons nader medegedeeld nit goede bron, dat de aanleiding tot het optreden van den heer Ving gelegen was in het betreurenswaardig plichtverzuim van den tot den dienst aange wezen ringpredikant, die des Zaterdags-middags zijn besluit van niet-optreden meldde, en in de onmogelijkheid om hem nog door een zijner ambtgenooten te doen vervangen. Dienten gevolge gaven de kerkvoogden, op den aan drang van velen, hun toestemming tot het optreden van den heer Ving, zonder dat eenige rechten der Kerk door dien maatregel zijn prijsgegeven of verkort. Bovengenoemde ringpredikant heeft zoo goed het onbehoorlijke zijner handelwijze iogezien, dat hij tegelijkertijd zijn ontslag heeft genomen als lid van het Classicaal Bestuur van Leiden. (hol.) Na de verklaring van het Hbd. dat het getal politie-agenten, te Amsterdam, die in de laatste dagen hnn ontslag namen, niet grooter was dan in gewone tijden, doet het Pad. opmerken, dat het dan in gewone tijden buitengewoon groot is Voor het fonds tot het verleenen van onder stand aan zieks en herstellende agenten van politie te Amsterdam is reeds ingekomen aan verschillende giften, ook van bniten Am sterdam waaronder een van f 7000, een f4990 en een van f3035, »van eenige belang stellenden" het belangrijke bedrag van f 17,095.36. Uit respect voor de vele diensten, hem menigvuldig door de amsterdamsche politie tijdens zijn verblijf in de hoofdstad bewezen, zond een „neerlandsch bariton" nit 's-Herto- genbosch aan den commissaris van politie der 2e seotie een mnntbiljet van 10 gulden. Aan het bnreau van hst Hbd werd f 155.731/» ontvangen voor de betrekkingen van hen, die bij het oproer van 26 Juli werden getroffen. Tbans is voor den op 14 Augs. te Baarn te honden wedstrijd van de Baarnsche wiel rijdersclub het programma vastgesteld. Te lD/s nre réunie der wielrijders, te 1 uur op tocht door het dorp. De wedstrijden vangen aan te l1/2 nnr en bepalen zich tot figuurrij den, langzaam rijden ea kanstrijden. Iemand in Friesland, die een „garnisair" in huis kreeg wegens wanbetaling van ge meentebelasting, gaf dezen 's morgens, 's avonds, en 's middags niets anders te eten dan salade zonder iets erbij. Dit begon den „garnisair" spoedig te vervelen en hij vertrok zonder dat de schuldenaar een cent had betaald. Van dit feit i3 aanklacht gedaan bij de justitie en 't zal ons benieuwen of deze herhaalde salade aanbieding ook strafbaar is. (N. N.) Onder Apeldoorn woedde weder een hevige brand, waardoor in korten tijd de boerderij van V,r. Jansen in asch werd gelegd. De be woners konden zich ter nauwernood redden. Een van hen, J. S., bekwam hevige brand wonden. Alles was verzekerd. Te 's-Hertogenbosch nam eergisteren de feestviering ter herdenking van den 55sten verjaardag van den tiendaagschen veldtocht, door het Provinciaal Bond der Vereeniging „Het Metalen Kruis" in Noord-Brabant, een aanvang. De feestrede werd uitgesproken door jhr. P. J. Van der Does de Willebois, bur gemeester van 's-Hertogenbosch. Het passagiersverkeer van Engeland met de 8toombooten der Maatschappij Zeeland was in de laatste dagen bijzonder druk dagelijks werden aangebracht tnsschen de 231 en 286 passagiers. De hoofdreden van dit drukke ver keer zal wel hierin te zoeken zijn, dat de verkiezingen in Engeland, die veel lieden, te huis hielden, zijn afgeloopen, en men nu het vasteland opzoekt. 'UCCCCOW' LEIDEN. De heer G. Aalbertsberg herdacht Maandag jl. den dag, waarop hij een halve eeuw geleden zijn loopbaan als heel- en ver loskundige begon. Van alle kanten ontving de jubilaris blijken van sympathie. AMSTERDAM. De hoofdwacht op den Dam heeft thans haar sterke bezetting verloren en bet gewone aantal geweren, dat voor het Paleis in de rekken staat, toont den voorbij ganger aan, dat de crisis voorbij is. De Jordaan heeft zijn gewoon aanzien. In plaats van in de kazerne is echter het 3de bataljon infanterie in het Passantenhuis op de Laariergracht onder dak gebracht. Het bureau van politie op de Noordermarkt is bovendien nog door een detachement van dat bataljon bezet. Gisteren-ochtend lag in de Goudsbloem straat No 76 een meisje nit het raam te kijken, toen er eensklaps geroepen werd „Daar komen de socialisten aan 1" Het kind schrikte daarvan zoo hevig, dat het nit het venster viel, zoo althans vernam het D. v. Ned. Met gebroken beentje werd het Daar bet Gasthuis vervoerd door een weiwillenden buurman. BAARN. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier met groote opgewektheid gevierd. Bijna geen huig waar de vaderlandsche driekleur niet wapperde. De geheele omtrek scheen wel naar hier te zgn gekomen, om iets van al de drukte te kunnen zien. By

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2