der geleide van een rijksveldwachter in het gemeente-ziekenhuis te Dordrecht overge bracht. Er deden zich, naar wij vernemen, verschijnselen voor, waaruit blijkt dat de ge vaccineerde jongen volstrekt niet is genezen. Even voorbij Delft ontmoette gisteren mor gen de Bneltrein, welke 9 uur de Delftsche poort te Rotterdam verliet, een spoelingkar met 2 paarden op een overweg. Door onmid dellijk te stoppen vóórkwam de machinist een groot onheil; de Westinghonse-rem had weer uitstekend dienst gedaan. Men meldt ons uit Den Haag Thans is 't een feit, dat het gezantschap van Turkije bij ons Hof wordt opgeheven. De zaakgelastigde van dit Rijk hier ter stede, De Loghadès Effendi, vertrekt vermoe delijk reeds den 12n van deze maand naar Turkije. begeven zich heden naar Dublin om den eed af te leggen, doch de plechtige intrede van den nieuwen onderkoning in de hoofdstad van Ierland zal eerst over eenige dagen plaats hebben. In den nacht van Maandag op Dinsdag hadden te Belfast wederom ernstige rustver storingen plaats. De militaire macht was in de straten opgesteld en wist de uitbreiding van het oproer te voorkomen. De katholieke leden van de St. Josephs Broederschap wer den door het gepeupel met steenen gebom bardeerd en de politie was herhaaldelijk ge noodzaakt te vuren. Twee personen werden gedood. Zoo Katholieken als Protestanten haalden wederzijds weer de huizen omver. De expeditie tegen de weerspannige pachters op het eiland Tiree bij Schotland, bestaande uit drie oorlogschepen, marine-troe pen en politiemacht is op het eiland aange komen zonder verzet te vinden. De troepen zullen het eenigen tijd bezet houden. FRANKRIJK. De monarchale bladen deelen thans aan het hoofd hunner kolommen de autografische af drukken der bekende brieven van den Minis ter Boulanger aan den Hertog van Aumale mede, waarin hij hem dank betuigt voor zijne bevordering. In eene verklaring, welke de Minister gisteren in Lt Matin heeft openbaar gemaakt, bekent hij thans de schrijver dezer brieven te zijnmaar tracht hij te bewijzen, dat hij goed gehandeld en zich gedragen heeft zooals ieder Franschman in een dergelijk ge val zou doen. Met uitzondering der radicale bladen vallen al de overige bladen Boulanger op heftige wijze aan. La Justicehet orgaan van Clémenceau, den vriend en beschermer van den Minister van Oorlog, spreekt sedert Zondag geen woord meer over de zaak. HET OOSTEN. Op den Grootvizier te Konstantinopel is Zondag jl. een aanslag gepleegd. Toen hij uit het ïijtuig wilde stappen, loste een muzul- man op hem drie SGhoten. De Grootvizier bleef ongedeerd en begaf zich naar den minis terraad. De misdadiger werd dadelijk gevat en verklaarde den vizier wegens zijne onrecht vaardigheid te hebben willen vermoorden men houdt de man voor krankzinnig. De Porte zal in SaloDica een observatie-leger vormen waartoe de reserven van Erzerum en Albanië zullen teruggeroepen worden. ROME. De onderhandelingen met de Chineesche regeering omtrent het zenden van een Pause lijk vertegenwoordiger naar China zijn tot een goed einde gebracht. De Paus heeft het corps diplomatique, bij het Vaticaan geaccre diteerd, in kennis gesteld van zijn voorne men om een vertegenwoordiger met den titel van Apostolisch gedelegeerde en minister resident naar Peking te zenden. Mgr Agliardi, die tot dezen post is benoemd, zal in het be gin van September naar China vertrekken. Deze beslissing was hoog noodig, daar aan Frank rijk de taak van beschermer der Christenen in het Oosten, die het alleen door het gebruik had verkregen en over alle christenen onver schillig van welke nationaliteit uitoefende, niet langer zonder schade voor de belangen van den Godsdienst kon worden toevertrouwd. Sedert den laatsten oorlog staat Frankrijk in China in kwaden reuk en verwart men de Christenen met de Franschen. Ook'wilde het Chineesche gouvernement niet langer het Fransche protectoraat erkennen en vroeg daarom aan den H. Stoel een Pauselijk ver tegenwoordiger. Deze zaak is nu tot genoegen van Rome en China beiden opgelost. De Republikeinsche pers in Frankrijk zal er evenwel een aanleiding in vinden tot hevige aanvallen tegen den H. Stoel. China zal zijne vertegenwoordiger te Londen tegelijkertijd als gezant bij het Vaticaan aanstellen. Met goedvinden van Z. H. den Paus heeft kardinaal Schiaffino het beschermheerschap over alle voorbereidingen voor het gouden Priesterfeest van Z. H. op zich genomen. ZEm. zal aan de leidende comité's in de verschil lende landen inlichtingen omtrent den toestand der zaak vragen. In het Vaticaan zal de tentoonstelling van kerkelijke kunst, waaraan alle landen zullen deelnemen, worden gehouden. Op de binnen plaats de la Pigna worden galerijen gebouwd, waarin de geschenken en huldeblijken, die uit alle oorden der wereld zullen toevloeien en zeer rijk beloven te zijn tentoongesteld zullen worden. Men verhaalt, dat de Katholieken van Napels een geheel gouden troon zullen inzenden. De katholieken dergeheele wereld bereiden zich voor om op de meest schitte rende wijze hunne bewondering en eerbied den H. Vader te bewijzen. Schiedam, 5 Augustus 1886. Burgemeesfer en Wethouders van Schiedam gezien het ingekomen verzoek van de firma van Deventer Co. om vergunning tot uitbrei ding barer Glasblazergen aan den Buiten ha venweg doen te weten. Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente is ter visie ge legd dat op Dinsdag, den 17en Augustus a. s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize ge- leger heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichteD en dat gedu-ende drie dagen, vóór het tijdstip, hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis kan worden ge nomen. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een vrou wenzak met 2 witte zakdoeken en een land- bouw-almanak met eenige portretten en pa pieren zonder waarde. Den 26n Jnli jl. heeft te Rome de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst tot aanvulling van het op 20 Nov. 1869 tus- schen Nederland en Italië gesloten uitleverings verdrag (Stbl. 1170. No. 36) voor zoover be treft de voorloopige aanhouding in Italië en hier te lande van voortvluchtige personen, wier uitlevering op grond van het bestaand traotaat kan worden aangevraagd. Van den 25en tot en met den 31en Juli, zijn langs den Nieuwen Waterweg binnenge komen 61 stoom- en 27 zeilschepen, en ver trokken 66 stoom- en 14 zeilschepen. De zalmvangst aan de visscherij „Prins Hendrik" in het voormalige Delftshaven, kan, niettegenstaande de pachtsom dit jaar aan merkelijk hooger is dan vorige jaren, in den laatsten tijd wel eenigszins bevredigend ge noemd worden. In de afgeloopen maand zijn er van 3 Juli tot 2 Augustus 4690 zalmen gevangen, die aan de markt te Kralingen werden verkocht. De 14jarige knaap uit Alblasserdam, eenige weken geleden door eene dolle kat gebeten en op 's rijks kosten onder behandeling van dr. Pasteur geweest zijnde, is gisteren avond on- De 71 door het provinciaal kerkbestuur afgezette leden van den kerkeraad te Amster dam zjjn op 19 Juli bij de Synode in hoo ger beroep gekomen van dat vonnis, na als cautie f1200 te hebben gestort. Zij hebben thans hun grieven tegen het vonni3 aan de kleine Synode kenbaar gemaakt en dat stuk in druk verkrijgbaar gesteld, met de afdruk ken van het vonnis en wat daarop is gevolgd Na eene kortstondige ongesteldheid overleed te Amsterdam jl. Vrijdag in den ouderdom van ruim 70 jaren de heer J. Crollaer, op zichter eerste klaBse bij den aanleg van Staats spoorwegen te Arnhem. De heer Crollaer was een oprecht, braaf en godsdienstig man, die de achting genoot van allen, die gelegenheid hadden hem te leeren kenDen. Voor zijne Katholieke geloofsgenooten was hij door zijne vrome godsvrucht een waarlijk stichtend voor beeld. Ofschoon hij een hoogen ouderdom bereikte, was zijn gezicht nog zóó scherp, dat hij nog het vorige jaar een waar kunststuk met de pen verrichtte, door op een stukje papier ter grootte van een stuivertje duide lijk leesbaar het Onze Vader te schrijven. Dat den waardigeu man reeds het «Rijk toegekomen" zij, waarom hij zoo menigmaal en zoo vurig gebeden heeft. Post Heden is een reusachtige peperkoek op de Bakkerij-tentoonstelling aangekomen van den heer A. Brees-Roelants te Antwerpen. Deze monsterkoek weegt 150 KG. en is 3 M. bij 1.5 meter groot. Eene compagnie infanterie op oorlogssterkte kan van dezen koek tegelijk gevoed worden. In de berichten over de onlusten te Amster dam is melding gemaakt van de broeders Leendert en Jacobus Mens, zoon van wijlen den «burgemeester van de Willemstraat, ook bijgenaamd „de Bokkebek." Het waren deze broeders, die de oproer vlaggen, op de brug over de Lindengracht geplant, neerhaal' den en in het water wierpen. Van hunne goede gezindheid hehben ZÖ thans ook nog op andere wijze blijk gegeven- Aan een der leden van de commissie, die by* dragen inzamelt voor de betrekkingen der slachtoffers van het oproer, hebben zij een» gift van f50 ter hand gesteld. Zondag maakten eenige heeren uit Amster' dam een pleiziertoohtje met de stoomboot Zwaluw naar Weesp. Toen zij daar aan vr* stapten hadden zij veel bekijkB. Spoedig han den zjj een hoopje leddiggangers om zich heef' die hen toeriepen: »Daar heb je nou de s°o9jf, jalen uit Amsterdam, weg met de soosejalen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2