9e Jaarg. Zaterdag 7 Augustus 1886, Mo, 2546. gtopwtt (tapcht. VERSCHIJN T DAGELIJ KS. Ipimenlaitdssch^ Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs ran dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A.dvertentidn i Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.19 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELG1E. Van der Smissen wordt op opvallende wijze met veel verschooning behandeld. Bij de revisie van zijn vonnis wordt de vraag of hij al dan niet met voorbedachten rade zijne vrouw vermoordde niet weder te berde gebracht men blijft dus zijne handeling als onvoorbe dacht beschouwen. Bovendien is hem ver leden week toegestaan zijne woning te bezoe ken om daar een en ander te regelen. Hij ging daarheen per rijtuig, vergezeld door twee gevangenbewaarders. Ten slotte doet hij Log af en toe zijn stem in de bladen hooren. Dit alles wekt vooral te Brussel veel opspraak. De socialisten, die op 15 Augustus te Brussel hunne aangekondigde manifestatie zullen houden, zoo die door de regeering niet wordt verboden, zullen Zondag a. s. in de hoofdstad repetitie houden. Met muziek en vaandels zullen zij door de stad trekken. DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft Dinsdag middag prins von Bismarck te Gastein ontvangen. De bij eenkomst heeft omtrent een uur geduurd. De keizer heeft zich ten drie ure, zonder eenig gevolg naar het hotel Straubinger be geven, waar de prins-kanselier verblijft. Dit tweede onderhoud duurde drie kwartuur. Eene depeehe uit Berlijn verzekert dat baron von Giers, minister van buitenlandsche zaken in Rusland, tegen 15 Augustus aan staande naar Gastein zal komen. Volgens sommige duitsche dagbladen houdt men zich te Rome veel bezig met de mogelijkheid eener bijeenkomst van graaf de Robilant met graaf Kalnocky en prins von Bismarck, Het denkbeeld van een verbond met Duitschland en Oostenrijk vindt in Italië zeer weinig bijval onder de bevolking. Het Berliner Tageblalt meldt, dat Sir William White, Engelands gezant te Bucha- rest, die tot de vereeniging van beide deelen Van Bulgarije medegewerkt héefc, met eene diplomatieke zending naar Gastein is ver trokken. Da nieuwbenoemde Aa tsbisschop van Breyburg, dr. Roos, zal 20 September e. k. zijn intocht houden binnen gemelde stad en de volgende week plechtig worden geinthro- niseerd. ENGELAND. G isteren zijn de beide huizen van het par lement geopend. Het Lagerhuis heelt op voorstel van Birkbeak, door Gladstone onder steund, eenparig tot spsakzr of voorzitter ge kozen de heer Peel, die deze functie ook in het vorige Huis bekleedde. Ten huize van lord Hartington werd eene vergadering der liberale dissidenten gehouden. Hij wenschte hun geluk met bet welslagen der verkiezingen, doch raadde hun aan geen vijandige houding tegenover de voorstanders van Gladstone aan te nemen. Daar de her- eeniging der liberalen, die slechts op éen punt verdeeld zijn, alleen een kwestie van tijd is, moeten de dissidenten naast de aanhangers van Gladstone plaats nemen. Chamberlain keurde de zienswijze van Hartington goed, waarop die door allen werd aangenomen. Het vertrek van graaf Aberdeen, de af tredende onderkoning van Ierland, uit Dublin heeft zich gekenmerkt door een schitterende manifestatie, die de tegenstanders van de Home-Rule wel tot nadenken zal brengen. De Katholieke Ieren wilden den Prote- stantschen onderkoning toonen, hoezeer zij zijne pogingen tot verkrijging der zelfregee- ring en tot opbeuring van de nijverheid des lands op prijs stelden. Op het oogenblik van zijn vertrek ontving lord Aberdeen de dankadressen der voor naamste iersche vereenigingen. De straten van Dublin zagen zwart van het volk en overal werden lord en lady Aberdeen even geest driftig toegejuicht. In Cork Hill heeft de onderkoning de stoet zien voorbijgaan, een stoet zooals men sedert het afsterven van O'Connell geen meer gezien had. Al de groe pen droegen groene vlaggen en zongen op de wijze van het engelsche volksliedGod save Ire land (God bescherme Ierland.) Daarna riepen zij Leve de Home-Rule, en zich dan naar den onderkoning en de onderkoningin wendend zongen zij de bekende romanceCome bake to Erin (keer terug naar Erin). De lord- mayor van Dublin en al de stedelijke over heden waren in den stoet. In het station las de lord-mayor een adres voor, namens het iersche volk aan lord Aberdeen »de vertegen woordiger van de politiek van Gladstone, wiens Home Rule plan alleen aan Ierland voldoe ning kan geven." Hij bad hem de koningin te verzoeken naar Ierland te komen en daar aan haar volk de r echten te geven, welke het vraagt. In zijn antwoord zeide de onder koning dat hij aan de koningin al de eischen van het iersche volk zou te kennen geven en ze met al zijn krachten zou ondersteunen. Te midden van de luide toejuichingen van het volk verliet de trein het station. Ook te Kingstoron waar de graaf scheep ging werd hem een hartelijke ovatie gebracht. HET OOSTEN. Het schijnt met de samenstelling der con stitutie voor Oost-Rumelie al evenmin als ten onzent met de grondwetherziening te vlotten. De afgevaardigden, door de Porte met dat doel naar Sophia gezonden, hebben voor Bul garije onaannemelijke instructiën medege bracht, welke de bijeenkomst van een Bul- gaarsche nationale vergadering onmogelijk maken. De Porte wil dat Oost-Rumelie een eigen wetgevende vergadering zal hebben, die de Rumelische staatsuitgaven controleeren zal. Het zou dan een Turksche provincie blijven met Prins Alexander tot gouverneur voor den tijd van vijf jaren. Indien de Sultan den Prins daarna opnieuw voorstelde, zou hij met de goedkeuring der mogendheden herbenoem baar zijn. De artikelen der constitutie zouden meerendeels ongewijzigd blijven en Rumelie drietiende zijner inkomsten aan de Turksche schatkist blijven opbrengen alleen het recht van den sultan tot verdediging van Oost- Rumelie zou gewijzigd worden. De Porte schijnt echter weinig vertrouwen in de aanneming harer ontwerpen te stellen en voor onlusten in Rumelie te vreezen. Zij brengt eene sterke troepenmacht op de Bulgaarsche grenzen bijeen. Niet alleen in Syrië, maar ook in de provinciën Erzeroum en Albanië worden de reserve troepen onder de wapens geroepen. Het grootste deel dier manschappen zal naar Salonica worden gezonden om er een observa tie korps uit te maken. Berichten uit Bay- reuth melden dat er om die troepenbeweging eene groote misnoegdheid hesrscht. Te Damas verlaten al do strijdbare mannen het land, om te ontsnappen aan den militairen dienst. SPANJE. De nieuwe minister van financiën verklaarde in de laatst gehouden ministerraad, dat bij de plannen van zijn voorganger Camacho goedkeurde en dat de schatkist in bevredi genden toestand verkeert. Te Calatayat werd een republikeinsche meeting, waarop het kamerlid Portuondo de stelling verdedigde dat de, republikeinsche partij niet door geweld maar op wettige wijze moet zegepralen. Telegrammen van geluk - wensching werden aan Zorilla en Pi y Mar- gall gezonden. Schiedam, 6 Augustus 1886. Bij Koninklijk Besluit is, met 15 Augustas, tot inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, tevens tijdelijk belast met het toezicht op de landbouwscholen, benoemd dr. 'W. B. J. Yan Eyk, schoolopziener in het district Haarlem, nit welke laatste betrskking hem met ingang iKM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1