van dezelfd) dagteekening eervol ontslag is verleend. Opnieuw zijn buitengewone onderwijs-sub- sidiën verleend aan gemeenten, die zich ge heel ruïoeeren zouden, als zij de onderwijswet moesten uitvoeren. Het zijn de volgende: Bakel in N.-Brabant f 600, Hellevoetsluis in Z.-Holland f1500, Oostvoorne in Z.-Holland 1500, AnnaPauwlowni, in N.-Holland f 1000, Petten in N..Holland f2300, Urk in N.-Hol land f 4650, Koewacht in Zeeland f 1500, Re- ranchement in Zeeland f500, Leek in Gro ningen f 2000, Marum in Groningen f 2000, Urmond in Limburg f200. {Msb.) Uit nog verscheiden andere buitenlandsche plaatsen dan Bad-LippBpringen, waai van wij gisteren gewaagden, worden berichten ontvan gen o. a. uit La Roche, Neuenahr en Ma- riënbad dat de verjaardag der Koningin door de daar vertoevende Nederlanders fees telijk is herdacht. Ofschoon der Regeering er geen grief van makende, dat ze Maandag 26 Juli op de oproerige menigte der hoofdstad heeft laten schieten, wijst Ons Boorden te recht op de schromelijke inconsequentie, welke bestaat tusschen die daad en het afschaffen van de doodstraf. Na de bloedige gebeurtenissen te Amsterdam oordeelt het blad, dat het onver antwoordelijk zou zijn, voor sommige misda den de doodstraf niet te herstellen. Door den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland is aan den expediteur D. G. van Huls te Lobit vergunning verleend om vóór den 13en Augustus a. s. langs Maas, Merwede, Waal, Rijn enz., van Maasslais naar Lobit te vervoeren eene partij van 29,900 kilogram buskruit, welk vervoer zal plaats hebben in de overdekte zeilschepen Goede Verwachting, Johannes, Riaria en Johanna respectievelijk gevoerd door de schippers Meijer, Driessen, Kooijmans en Peperkamp, met bepaling, dat bij dit transport zal wor den gebruik gemaakt van twee sleepbooten, en dat het geleide zal bestaan uit acht per sonen. De burgemeesters der onderscheidene ge meenten, waarlangs dit transport zal geschie den, zijn aangeschreven om overeenkomstig artikel 23 van het koninklijk besluit van 15 October 1885, zoodanige voorzorgsmaat regelen te nemen, als in het belaDg der open bare veiligheid noodig zullen worden geacht. Van invoedrijke zijde in- en om Helle voetsluis worden pogingen in het werk ge steld tot het verkrijgen eener verbeterde stoom bootverbinding met Rotterdam. Wegens de groote misleiding, waaraan in Duitschland gevraagde vrouwen voor de be trekking van gouvernante, buffetjuffrouw, Kellnerinn enz. in Nederland blootstaan, heeft de Rotterdamsche Vereeniging tegen de Drost i- iutie aan alle adressen, die men in Duitsch land maar bereiken kon en wier getal men nog tracht te vermeerderen, groote biljetten rondgezonden, waarop, onder een flink spre kend nederlandsch wapen, in duidelijke letters, Btaat: Warnung an Madchen u. s. vu., en waarin de noodige waarsehuwende wenken gegeven worden. Op voorstel der commissie van straf veror dening en van Burgemeester en Wethouders heelt de gemeenteraad van Delft vas-tgeateld, met bepaling van onmiddellijke atkondigiug een verordening, houdende verbod tot het venten van alle nieuwsbladen, geschreven of gedrukte stukken op den openbaren weg. Onder de weinige voetboogscbutterijen, die ons Land telt, verdient die der Broederschap van StJoris Doelen, te Noordwijk-Binnen, een eerste plaats. Onder meer antiquiteiten wordt daar nog bewaard de boog, door Jacoba van Beieren gebezigd, toen zij op het slot leijlingen vertoefde en af en toe ook dezen Doelen bezocht. Naar het D. v. Bed. verneemt, bestaat het voornemeDomte Amsterdam in den loop van het volgend jaar een tentoonstelling te houden, welker onderwerp zal zijn De voeding van den mensch. Binnenkort wordt de openbaar making der plannen verwacht. Iu het Bieuwsblad voor Aed. leest men Een treffend geval vernemen wij, een geval waaruit blijkt hoe diep bij ons volk het gevoel van eigenwaarde geworteld is. Zooals men weet, waren het de gebroeders Mens uit de Willemstraa^, die tijdens het oproer, ten aanscbouwe van eene verwoede menigte, kalm en onverschrokken de roode en de zwarte vlag neerhaalden, welke hun Oranjegezind hart hinderden als symbolen van verzet tegen ons geliefd Vorstenhuis. 't Was buiten hun toedoen, dat aan die kloeke daad, welke elk vaderlander toejuichte, ruchtbaarheid gegeven werd. 't Was in hun oog zoo'n gewone daad, dat zij geen reden zagen, er zich op te laten voorstaan. Anders dacht er eene aanzienlijke dame in Den Haag over. Het geval gelezen hebbende, gevoelde zij behoefte om dien beiden mannen van hare ingenomenheid een blijk te geven en no:h de behoeften nóch de neigingen van beide personen kennende, zond zij hun vijftig gulden. De beide broeders echter wenschten voor hunne daad geen belooning. Zjj verdienen bei den wat zij noodig hebben maar van gekre gen geld, met hoeveel kieschheid en onderschei ding hun ook aangeboden, wilden zij niets weten. Met volle erkenning der vriendelijke bedoeling, zonden zij aan de dame berioht, hoe zij dachten. Deze thans te meer getroffen door het karakter van beide mannen, ant woordde in de meest beleefde termen, dat zij verzocht, het geld toch ter beschikking van de beide broeders te mogen laten, het aan hen overlatende welke bestemming zij er aan wenschten te geven. En gisteren avond meldden de bladen onder de ingekomen giften vcor de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van het oproer »Van Leendert en Jacobus Mens f 50." De gift had dus hare bestemming reeds gevon den. Kramer, de ex-colporteur van Recht voor Allen, die volgens het Vliegend Blad tot de gesneuvelden der vorige week behoorde, is, naar dit blad thans verneemt, nog in le ven en woelziek als altijd. Een overeenkomst van naam schijnt aanleiding tot het onjuiste berioht te zijn geweest. Met den zoogenaamden Panopticumtrein zijn gisteren uit Rotterdam en Den Haag te Amsterdam aangekomen tachtig personen. De Amsterdamsche Vélocipède-Club zal op 13 Sept. e. k. weder een grooten nationalen wielerwedstrijd houden op de banen achter het Rijks-museum alhier. 1 Te Opperdoes (N. H.) is de 26-jarige Herke Zwaan bij het aanwenden van pogingen tot redding van een knaapje, dat in een sloot was geraakt, door de zich in het water be vindende kleikuilen onmiddellijk weggezon ken. Toen men te hulp snelde kon men slechts het lijk ophalen alle pogingen om de levens geesten op te wekken,-bleven vruchteloos. Het jongske werd intusschen, hoewel met veel moeite, gered. De luchtreiziger Juhles is, na te Leeuwar den Dinsdag avond te ruim 9 uren te zijn opgestegen, te 10 uren met zijn ballon neder gedaald tusschen Eernewoude en Oudega, waar hem door eenige landlieden bereidvaar dig hnlp werd verleend. Volgens den luchtreiziger heeft hjj ditmaal de aanzienlijke hoogte van 2500 meter be reikt. Een 70-jarig jubilé is voorwaar hoogst zeldzaam. Dat buitengewone feest mocht be leefd worden door E. Mensens, die 5 Aug. 1816 als tienjarige knaap iu dienst trad bij de boekdrukkersfirma Oomkens te Groningen. De brave straks 81-jarige man is nog zoo kras, dat zijn chef van hem getuigen mag, dat hij er zeer ongaarne toe zou overgaan om zijo werkzaamheden aan jongere krach ten over te dragen. Aan de nitnoidiging der Redactie van het Militair Blad om aan onze soldaten een geschikt lied te bezorgen, dat zij op hun mar- schen zouden kunnen zingen, is gehoor ge geven. Zij ontving er twee Steeds vraolijk" en »Nog niet ontaard", beide van D. M. Maal brink, te Twelloo, die voor het beoogde doel zeer doelmatig zijn geoordeeld. Het eerste is ook reeds door den heer Iz. A. Houck, te Deventer, op muziek gebracht. Wie nu voor „Nog niet ontaard"? vraagt zij. Op den Oosterstoomtramweg bij Doorn heeft men de verregaande kwaadwilligheid gehad, een der wissels gedeeltelijk over te trekken en daarna de ruimte met grint aan te vullen. De tram moest hierdoor ontsparen. Gelukkig ging dit niet met ongelukken ge paard. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Tot afwisseling van de hondsdagen, heeft 't gister-nacht naar men ons uit Renkum meldt eens zoo flink gevroren, dat de boekweit op sommige plaatsen geheel zwart is. In onze onmiddellijke omgeving was trouwens ook de afgeloopen nacht zeer kond. Te middernacht teekende de thermometer 42o Fahr. D Tot ons leedwezen vernemen wjj uit het Limb. Nbd. dat de beterschap van den hoog- eerw. heer president van het Groot-Seminarie van Roermond, Mgr dr Hoefnagels, zich niet heeft bestendigd. Voor het oogenblik zou de toestand van den hoogen lijder zelfs zeer zorgwekkend zijn. Van onzen icaa-trichtschen correspondent ontvingen wij, nadat het bovenstaande, was gezet, een bericht van dezen inhoud„De toestand van mgr Hoefnagels blijft dezelfde, doch de hoop, welke men eenige weken ge leden koesterde, wordt flauwer." {Tijd.) De heer Ch. Smulders, van Maastricht, heeft eergisteren aan het Conservatoire te Luik de hoogste onderscheiding behaald, welke al daar gegeven wordtde gouden medaille voor pianospel, hem bij acclamatie toegekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2