Imimilmukhe lachten. f De nuntius te Lissabon is naar zijn post vertrokken. In strijd met hetgeen de dagbladen van Lissabon melden, is het onjuist, dat de reor ganisatie der katholieke hiërarchie in Indië plaats zal hebben zonder de openbaarmaking van het tractaat met Portugal gesloten en voor de bekrachtiging daarvan door de Por- tugeesche Kamers. De Italiaansche regeering zet haar wan- dalenwerk te Rome onverpoosd voort door het ontheiligen van talrijke plaatsen, die door voorvallen uit de kerkelijke geschiedenis of het leven der heiligen zijn gewijd. In het novicenhuis der Jezuïten tegenover het Qui rinaal gelegen en reeds vroeger door de re geering in beslag genomen, bevinden zich de twee kamers, die door den H. Stanislaus Kostka vroeger bewoond werden. Zij waren tot nog toe onaangeroerd gelaten, doch de regeering zal nu ook daaraan de hand slaan. De H. Vader is smartelijk getroffen door het be richt, dat de «daarbij gelegen kapel, waarin Z. H. net h. sub-diaconaat en diaconaat heeft ontvangen, zal vernield worden. SeHiEDAM, 16 Augustus 1886. Wij vernemen, dat H. K. H. Priuses Wil- helmina van Z. M. den koning van Portugal de koninklijke Portugeesche dames-orde der H. Isabella heeft ontvangen. Blijkens de thans verschenen afdeelings-ver- slagen der Tweede Kamer over de Grond- wets-ontwerpen heeft de rechterzijde zich omtrent de onderwijskwestie thans in ge matigden geest uitgelaten, in zooverre sommi gen voor het oogenblik geen bepaald geformu leerde denkbeelden wilden uiten maar den uitslag der discussiën afwachten. Ken deel der rechterzijde wilde ook zonder regeling der onderwijskwestie tot beperkte Grond wetsherziening medewerken. De meerderheid verklaarde zich bereid, des gevraagd, hare vroegere verzoenende houding te handhaven. Ten opzichte van het kiesrecht verklaarde de meerderheid de formuleering der regee- iiags-voorstellen in den geest der adresde batten te willen afwachten benevens een nieuwe kiestabel. Naar aanleiding van het enquête-voorstel herinnert men ons, dat ook van regeerinswe- ge in deze richting iets wordt gedaan. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft na melijk eene commissie nit de geneeskundige inspeoteurs benoemd om den toestand der fa brieken uit het oogpunt van gezondheid en veiligheid te onderzoeken, welk plan in de in specteurs-vergadering van Sept. a. s. in be handeling zal worden genomen. Eene parle mentaire enquête kan natuurlijk meer sncces hebben, omdat de commissie van enquête het recht heeft getuigen te dagvaarden. Vad In een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan Gedeputeerde Sta len wordt met lof melding gemaakt van het nienwe ontsmettings-renulatief en de goede uitkomsten, verkregen bij de ontsmetting in ovens, waarin stoom op de goederen inwerkt, ten gevolge waarvan in onderscheiden ge meenten ontsmettingovens werden opgericht, die als een der krachtigste middelen ter be strijding van uitbreiding van besmettelijke ziekten de meeste aanbeveling verdieneD. De Minister van financiën zal een voorstel tot herziening der wet op de burgerlijke pen sioenen aan de goedkeuring der Kamers onderwerpen. De heer mr. J. W. Romer, sedert 27 Fe bruari 1877 procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden en gednrende 42 jaren lid van de rechterlijke macht, heeft met 1 September e. k. een eervol ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Het Museum >Prins Hendrik" blijft voor de stad 's-Gravenhage behouden en zal met 1 November a. s. overgaan naar de bovenzalen van het Passagegebouw, gelegen aan het Buitenhof aldaar. In de heden (Zondag) voormiddag te Leider dorp gehouden godsdienstoefening trad ds. Yan Hazelen, predikant te Zoeterwoudeo, voor deze gemeente op en preekte naar aanleiding van 2 Korintben 2 5. De kerk was veel beter bezet dan den vorigen Zondag en er heerschte eene volkomene rust. De voorlezer schitterde weer door zijne afwezigheid. Naar men verze kert zal het niet vervullen zijner kerkelijke werkzaamheden hem zijne betrekking kunnen kosten. De gewezen predikant Vlug hield heden godsdienstoefening, naar men zegt, in de Christelijke school. Een 25tal huzaren en een 30tal infante risten waren bij de kerk opgesteld. Het aan tal rijksveldwachters was geringer dan bij de laatst voorgaande keeren. In de kerk bevon den zich bij den preekstoel twee rijksveld- wachters. Na geëindigde godsdienstoefening trokken de huzaren naar Leiden terug. Ook de infanterie zou, meende men, spoedig inruk ken. In het dorp bevonden zich vele nieuws gierige Leidenaars. {N. R. Cl.) Het comité, dat eene tentoonstelling van al wat de voeding van den mensch betreft voorbereidt, welke in 1887 te Amsterdam zal gehouden worden, is aldus samengesteld A. J. C. J. S. Bergsma, voorzitter C. L. van Kesteren en H. J. G. Mijnssen, secreta rissenjhr. J. van Reigersberg Ferslnys, C. Dyserinck, G. D. baron de Salis, G. Vas Visser, mr. G. B. Noothoven van Goor en Schmitz Jr. De tentoonstelling zal in het Paleis voor Volksvlijt, misschien met tijdelijke annexatie van het Frederiksplein, van Juni tot October worden gehouden. Een der inzenders op de Bakkerij-Tentoon stelling, aan wien de jnrie een gouden me daille had toegekend, kondigt op en boven zijn nummer aan, dat die door hem gewei gerd is. Eigenlijk is het niet juist, van medailles te spreken, tenzij men er de woorden „in hope" bijvoegt. Want tot op dit oogenblik is nog niets van het slaan van medailles, noch van het graveeren bekend; zelfs is er nog geen officieele teekening van gemaakt, die men zou kunnen volgen, voor het geval dat eenige inzenders, ten einde in het bezit van zulk een gedenkpenning te komen, gezamenlijk beslui ten mochten, de kosten daarvan te dragen. Het zal een „diploma voor een gouden me daille" blijven. Wellicht zou de eene of andere nederland- sche graveur, in overleg met het uitvoerend comité der tentoonstelling, hun, die een wer kelijke medaille wenschen te bezitten, deze wel kunnen leveren, zonder dat de kosten der tentoonstelling hierdoor verhoogd behoef den te worden. Of misschien zon, ook nn het bezoek zoo druk iB, voor dit,doel wel een kleine snbridie kunnen worden toegestaan. {N. v. d De officier van justitie te Almeloo vraagt de opsporing van een ter post bezorgden brief met bestemming naar Delft, bevattende een muntbiljet groot f 10, gemerkt D A H 00702 en niet aan het adres ontvangen. Aan verscheiden verpleegden in het gesticht Veenhnizen is dezer dagen gevraagd, of zij genegen waren, tegen het gewone handgeld, behoudens hun geschiktheid, dienst te nemen voor Oost-Indië. Velen hebben zich daarvoor aangegeven. De Nederlandsche boekhandel verloor weder een zijner nestors en onze Vereeniging een harer on 1ste leden. De heer M. W{jtjr.,cbef der firma M. Wijt Zonen te Rotterdam, overleed den 10 Augustus jl. op 78-jarigen leeftijd. Reeds den le Januari 1829 trad de heer Wijt te Rotterdam als Boekhandelaar op en dat hij een waardig en algemeen geacht vertegenwoordiger was, bleek niet het minst bij gelegenheid van zijn 50-jarig Jubilaeum op 1 Januari 1879, toen de gansche boek handel van harte deel nam aan deze voor hem. zoo belangrijke gebeurtenis. Ook onze Ver eeniging mocht meermalen den Rotterdamschen collega als Bestuurslid nuttig werkzaam zien en het leven en werken van Wijt in ons ei genaardig vak zal voorzeker een groote blad zijde vullen in Kruaeman's nit te geven ge schiedenis van den Nederl. Boekhandel. (Ml. v. d. B.) Niettegenstaande de berichten omtrent den oogst in Rusland ongunstig luiden, wordt ons uit Helsingfors gemeld, dat de oogst in Finland prachtig staat en op eene zeldzame opbrengst kan worden gerekend, de zomer is er dit jaar zoo warm als zelden voorkomt, waardoor vooral de granen een rijke opbrengst beloven. RN.) Eenige weken geleden bevatten de bladen treffende bijzonderheden over pater Damianus Devenster, die in Sandwich (Australië) zich zoo heldhaftig opofferde bij het verzorgen der leprozenzieken, welke op een der eilanden, op Mokai, voor altijd gebannen zijnongelukki- gen, die daar leveD, die daar sterven. Thans wordt gemeld dat die christenheld een Belg, een Brabantsch-Vlaming en van Tremelo geboortig is. {Geld.) 'ircCOCMJU- ROTTERDAM. De verwachte, maar daarom niet minder smartelijke slag is gevallen onze geachte stadgenoot, de heer P. Gilissen, is te Neuenahr, waar hij zich voor herstel van ge zondheid bevond, overleden. De stad Rotter dam, en in 't bijzonder het katholieke Rot terdam, verliest in hem een zijner waardigste burgers, een man van hoofd en hart, die het goede, dat op elk gebied te verrichten viel, nit alle krachten voorstond en bevorderde, dikwijls zelfs er het initiatief toe nam. Geen enkele quaestie, die het Land of zijn vader stad raakte, liet hem koud, en zijn uitspraak gebaseerd op gezond verstand, groote scherp zinnigheid, ervaring en bezadigdheid, gold voor velen als een beslissing. Znlk een man was zeker aangewezen, om de belangen van zijn stad in den Gemeenteraad te vertegen woordigen maar ofschoon hij herhaaldelijk werd candidaat gesteld, leed hij telkens een eervolle nederlaag. Om de overwinning te behalen, ontbrak hem toch het ééne noodige vereischte: hij was niet liberaal, maar Ka tholiek en, wat meer zegt, een Katholiek, die dnrfde. Daarvan gaf hij menigmaal de doorslaandste bewijzen, met name toen hij een der wakkerste

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2