Ümimtadsscfy lachten. bestaat uit markies van Salisbury, lord Ran dolph. Churchill, sir Mich. Hicks Beach, en de heeren Matthews en Smith. Zaterdag hield zij haar eerste zitting. Volgens latere berichten hebben de onlusten van Zaterdag te Belfast een doode en ver schillende gekwetsten voor gevolg gehad. De protestanten hadden hunne beste schutters boven op de daken geplaatst om van daar op de katholieken te schieten. Het gepeupel heeft van de ontroering ge bruik gemaakt om magazijnen en winkels leeg te plunderen. Vele personen werden gevan gen genomen. Men weet dat het ministerie Gladstone aan de overheden van Belfast bevel gegeven had iedereen de wapens te ontnemen. Het groot getal wapens dat de protestanten bezitten, toont dat de overheden, uit haat tegen het ministerie, dezen wijzen maatregel in den wind geslagen hebben. Er zijn meer dan 400 geweerschoten gelost. De vechtenden stelden posten uit, die de aan komst der politie aankondigden, waarna men in een andere straat ging vechten. Een charge der troepen maakte een einde aan 't ge vecht. Zondag avond begon het schieten op nieuw, maar de spoedige tusschenkomst der troepen deed de onlusten staken. Volgens de Londensche correspondent van de Irish Times zou Parnell op het punt staan tot de Katholieke belijdenis over te gaan. Het bericht van de Standard dat de Engelsche regeering de grenscommissie uit Afghanistan zoude terugroepen, wordt van officieele zijde weersproken. De regeering is daartoe nog niet besloten. Zij onderhandelt met Rusland over een grensstrook nabij den Oxus, welke nog niet is afgebakend en wacht eerst Ruslands antwoord af. Volgens de be staande schikkingen zal de commissie echter vóór den winter naar Indie terugkeeren. De socialist Williams verklaarde de hem opgelegde boete niet te kunnen betalen. Hij wefd daarna voor den tijd van twee maanden naar de gevangenis ge/oerd. Het democra tisch veibond kondigt een monstermeeting tegen a. s. Zondag op Trafalgar square aan om de vrijlating van Williams en de vrijheid van spreken voor alle partijen te vragen. FRANKRIJK. De Minister van Oorlog, generaal Bou- langer, heeft den uitgever van een brochure getiteld, «levensbeschrijving en wapenfeiten van generaal Boulanger" bij deurwaarders exploot gesommeerd den verkoop te sta ken. Het geschrift werd met oorverdoovend geschreeuw door de colporteurs in de straten van Parijs uitgevent, wat niet weinig de ergernis der ambtgenooten van den minister Boulanger opwekte. Ter gelegenheid van het naamfeest van prins Victor Napoleon had eergisteren te Saint-Mandé een banket plaats, waaraan een duizendtal personen deelnamen. De grootste geestdrift heerschte tijdens dit feast. De heer Jolibois heeft eene belangrijke politieke rede voering uitgesproken, die schier na elke vol zin, door het geroep „Leve de Keizer 1" werd onderbrokenN Prins Victor Napoleon woonde op ge mel den dag in de St.-Gudulakerk te Brussel, de H. Mis bij. Hij was vergezeld door den markies de la Valette, Edmond Blanc en graaf de Girardin. Telegrammen, adressen en bloemen werden hem uit Frankrijk toe gezonden. ITALIË. Tijdens de jongste bijeenkomst der keizers van Duitschland en Oostenrijk werd gemeld, dat ook de Italiaansche minister de Robilant naar Gastein zoude komen. Deze reis van Graaf de Robilant werd inder daad ontworpen, doch enkel uit hoofde van een familiebezoek, daar Mev. de Robilant tot een aanzienlijke oostenrijksche familie behoort. De Robilant heeft van deze reis afgezien, omdat de pers er eene politieke beteekenis aan hechtte. Wat er van zij, er werden te Weenen en te Berlijn bij de gezanten van Italië pogingen in het werk gesteld, om deze mogendheid te bewegen zich bij het oosten- rijksch-duitsch verbond aan te sluiten. Italië heeft nog niet geantwoord en deze zaak nog niet in een ministerraad besproken. HET OOSTEN. De kuiperijen van Rusland in het Oosten worden nog steeds voortgezet. De Bulgaar- sche politie hesft weder een complot ontdekt te Tatar Bazardj ik in Oost-Rumelie. Het doel der samenzweerders, die tot de oppo sitie partij in de wetgevende vergadering behooren, was door eene staatsgreep een nieuwe nationale vergadering te Tatar Bazardj ik te openen en de tusschenkomst van den keizer van Rusland in te roepen. De politie wist bij de ontdekking van het complot tevens een bijeenkomst van de samenzweerders te be letten. Schiedam, 18 Augustus 1886. Aan het commissariaat van politie z jn als op straat gevonden aangegeveneen zwart bonte geit, een servet, gemerkt J. v. L. 12, en een streug witte wol. De reizigers, die met de laatste treinen aangekomen, gisteravond met den dienst van den heer J. Boer naar Vlaardingen wilde ver trekken, waren genoodzaakt de reis per eigen gelegenheid voort te zetten. la de Boterstraat brak de vooras van het open rijtuig en geraakte bet zoo defect, dat men onmogelijk verder kon gaan en paard en rijtuig hier moesten ondergebracht worden. De gezamenlijken Schiedamsche jenever- en spiritusfabrieken (gistkoopers-vereenigingen te Schiedam, Deltt, Delfshaven en Rotterdam), vertegenwoordigende 462 branderijen, leveren te zamen gedurende een week aan het bin nenland, België, Frankrijk en Engeland onge veer 149,500 kg. Weener-, Cirkel- en Kroon- gist, makende alzoo bij een doorloopeude aflevering 's jaars 7,774,000 kg., terwijl de twaalf branderijen, die buiten de gistkoopers- vereenigingen zijn, bovendien leveren 542 400 kg. 's jaarsrekent men hierbij, üat de Ned. Gisten Spiritusfabriek te Delft alleen bovendien levert ongeveer 6000 kg. per dag, of per jaar 2,190,000 kg., dan komt men tot een gezamenlijk bedrag van 10,506,400 kg., wairvan, rekenende 1 kg. gist op tachtig brooden, gebakken kunnen worden 840,512,000 brooden van 1 kg. Door deze industrie wordt aan ongeveer 1600 arbeidslieden „het dagelijksch brood" verschaft. AmstCt.) Het voorloopig verslag over de Grondwets herziening zegt omtrent de regeling van het kiesrecht het volgende „De regeering en de meerderheid der Kamer zijn gezind tot samenwerking op dezen grond slag, dat de Grondwet zich onthoude den gewonen wetgever «en bepaald kiesstelsel voor te schrijven, maar bem in de gelegen heid stelle om de kiesbevoegdheid gelijken tred te doen houden met de ontwikkeling der natie, zonder evenwel don weg te banen tot het zoogenaamd algemeen stemrecht. De Grondwet zal zich derhalve ten deze kunnen bepalen tot het uitspreken van het beginsel van rechtstreeksche verkiezing tot het stellen van de noodige eischen van leeftijd, geslacht ingezeten- en Nederlanderschaptot uitslw ting van enkele categoriën van onwaardiger en voorts tot toekenning van kiesbevoegdheid aan hen, die voldoen aan de vereischten be' treffende geschiktheid en zelfstandigheid, bij de Wet te stellen. Een dergelijk Grondwets artikel zal een dam opwerpen tegen invoering van een volstrekt algemeen stemrecht, doch aan den wetgever eene zoodanige mate van vrijheid verschaffm, ah hij behoeft om tot eene zeer groote uitbreiding der kiesbevoegd heid te kunnen overgaan. Dat ten aanzien van het kiesrecht noch ta groote verantwoor delijkheid, noch gezindheid tot beperking van emmaal getrokken grenzen van den wetgever te duchten is, heeft de ervaring voldoende bewezen." Ia de toelichting tot het enquête-voorstel omtrent overmatigen arbeid en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen be- toogen de voorstellers, dat het arbeidscontract principiëel verschilt van een gewoon koop contract, en daarom handelsnijverheid niet uitsluit beperkingen van het aroeidscontract. Loonsregeling moet echter buiten de Staats bemoeiing blijven. Vooreen onderzoek omtrent de noodzakelijkheid van aanvulling der wet op den kinderarbeid achten zij eene parlemen taire enquête verkieslijk boven eene admini stratieve, omdat anders geen getuigen kun nen ontboden en tot mededeelingen verplicht worden. Het onderzoek over den toestand van fabrieken en werkplaatsen moet loopen over de vraag, aan welke gevaren werklieden in de verschillende takken van nijverheid bloot staan, welke voorzorgsmaatregelen er worden genomen, in hoever de klacht over hoogst gebrekkige inrichting van fabriekslokalen ge grond is, in hoever gemeentelijke verordenin gen kunnen meewerken tot een beteren toe stand, welke wettelijke voorschriften uit technisch, hygiënisch en zedelijk oogpunt aanbeveling verdienen, wat noodig is voot preventief toezicht, en hoever men daarmed0 kan gaan zonder de industrie te veel te belem' meren. Het bericht van de N. R. Ctdat de Rege0* ring een heffing van 15 buitengewone opcen ten op het personeel zal voordragen, is ni0' juist. Wel waren de oorspronkelijke begroO" tingen zoo hoog geraamd, dat tot dekkinjj van het tekort ongeveer 15 buitengewon0 opcenten noodig zouden zjjD, maar op aandrang vau den minister van Financiën zijn sommig0 begrootingen niet onbelangrijk verlaagd. InW3' schen zal toch, zijn wij wel ingelicht, wed«r de heffing van eenige buitengewone opcent0" worden voorgesteld. Fad.) De gewone audiëntie van den Minister V»0 Marine zal Vrijdag aanstaande niet plaat0 hebben. Zondag 11. begon de gesloten vischtijd zalm met de zalmzegens, en duurt tot 12 Ot' tober. Voorheen nam deze tjjd met 1 Septemb0* een aanvang. Deze vroege sluiting is voor d0 paehters zeer nadeelig, daar joist in de maaf Augustus zeer veel St. Jakobzalm wordt ge' vangen. De waggons derde klasse der H. S. M.ZÜ° sedert eenige dagen ook iD verbinding f?0 steld met de noodrem, zooals het in de aa^ kondiging, in de waggons aangeplakt, h0<!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2