don hoor Parqni nit de Jonkerfransstraat, voor f8320 is aangekocht, en door hem, volgens billijk contract, ten gebrnike aan bedoelde predikanten zal worden afgestaan. Men is reeds bezig de voormalige branderij 200 in te richten, dat men er weldra godsdien stige samenkomsten in zal knnnen honden. Ongeveer 1000 personen znllen er plaats in knnnen vinden. (A. N) De heer J. C. Van Marken, directeur der gistfabriek te Delft is hersteld nit Wil- dnngen ternggekeerd. Bij deze gelegenheid wapperden uit alle woningen van het Agneta Park de vlaggen als bewijs van de sympa thie van zijn fabrieksarbeiders. Van Marken bracht aan alle woningen van zijn werkvolk een kort bezoek. De heer Lattemann zon gisteren met zijn luchtballon te Scheveningen opstijgen. De ballon echter is gebarsten en kon dus niet opgaan. Het uitvoerend comité van de Bakkerij-Ten toonstelling zal toch nog aan den veelvuldig geniten weusch voldoen en de gelegenheid tot verkrijging van een medaille openstellen. Volgens goedgekeurde teekening is men thans bezig de stempels gereed te maken. Aan de voorzijde zal de medailla het bakkers wapen vertoonen, door een lauwer- en een eiken tak omlijst, welke saamgebonden worden door een lint, waarop „Nederland" te lezen is. Aan den achterkant komen de woorden„Bakke rij-Tentoonstelling, Amsterdam 1886" te staan.' Het is nog niet zeker, of het uitvoerend co mité zich met de levering belasten zal of dat zij die een exemplaar verlangen, dit bij den graveur zullen moeten bestellen. Op dit oogenblik ligt in de haven te Edam een stoomjacht van den heer W. J. C. Moens, uit Tweed, bij Lymington, in Engeland. Ge noemde heer Moans neemt op het archief ten stadhuize kopieën van belangwekkende stuk ken. Hij is dezelfde, die in 1885 in Italië door roovers werd gevangen gènomen en eerst tegen een losprijs van veel duizenden gulden werd vrijgelaten. (A7. N-TI.) Gisteren zijn uit de Lutine geborgen200 Spaansche matten en 9 goudstukken. De duiker heeft een boei vastgemaakt aan den aohtersteven, waar men denkt dat de goud- en zilverstaven liggen. Was er voor eenigen tijd reeds besloten, dat de gemeenten Baarn en Soest gezamenlijk aan prinses Wilhelmina een vuurwerk zouden aanbieden op haren geboortedag, nu is er op het initiatief van jhr. mr. B. Ph. de Beaufort uitbreiding aan het programmagegeven, daar hij alle schoolkinderen van Baarn en de Vuur- sche (pl. m. 600) dien dag op zijne kosten op poffertjes wil onthalen. Behalve de vergoeding van 30 volgens art. 45 van de onderwijswet is nog volgens art. 49 door de regeering een buitengewoon subsidie verleend van f 17.500 aan de gemeente Ooststellingwerf en van f 6790 aan de ge meente Schoterland, beiden in Friesland. Het nieuwe voor de provincie Limburg vastgestelde wapen, waarin de voornaamste landstreken uit welke die provincie is samen gesteld, nl. Gelderland, Gnlick, Horne en Valkenburg zullen worden vertegenwoordigd, zal bestaan uit een veld van zilver, waarop een van goud gekroonde, getongde en ge klauwde leeuw van keel, met gespleten staart, zijnde het schild gedekt door de hertogelijke kroon. Twee zoons van den graaf van Vlaanderen. Boudewijn en Albert, bezochten gisteren met gevolg Middelburg. Zij waren met het stoom jacht Leopold I van Blankenberghe naar Vlissingen gestoomd. Zij bezichtigden de Oudheidskamer op het Stadhuis en keerden over Koudekerke naar Vlissingen terug. Te Asten (N.-B.) is de bliksem geslagen in de boerenwoning van de weduwe M. op Voordeldonk, welke woning eene prooi der vlammen werd. Niets dan het vee kon gered worden. Alles was verzekerd. Nabij de kerk te Kootwijk sloeg gisteren de bliksem in eene boerderij bewoond door W, B. Het perceel, met den inboedel en het vee, is geheel verbrand. Te Lage-Zwaluwe sloeg eergisteren de blik sem op het aakschip van A. d.G., welk schip met riet beladen was. De bliksem liep langs den stag, daalde af in het ruim en verliet door de zijde het schip, waardoor dit in de haven zonk. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een rund van den veehouder J. Homburg in het voormalige Delftshaven, is dood in de weide gevonden. Het dier was door den blik sem getroffen bij het onweder van Dinsdag avond. Het beest is voor de comsumptie afge keurd en begraven. Tengevolge van het inslaan van den blik sem ontstond Woensdag avond een hevige brand bij den te Weert wonenden landbouwer L. van de Mortel. De woning met al de meubels, de stal met vele akkergereedschap pen, alsook eene groote schuur vol granen werden vernield. Een en ander was verzekerd. De landbouwer P. G. Jacobs te Helden (Limburg) tijdens een hevig onweder beden op de heide werkzaam zijnde, is door den bliksem getroffen en gedood. 's-HAGE. De eerste aanvrage tot het leg gen van een pier voor het Kurhaus te Sohe- veningen is reeds gevolgd door eene tweede De heeren SteerB, clviel-ingenieur, en Fremery, oud-zee-officier, hebben zich tot den minister van waterstaat gewend met zoodanig verzoek om een pier aan te leggen voor het Oranje hotel. Deze pier is ontworpen op eene lengte van 500 meter in zee^en 10 meter breedte met een concertgebouw, eene ververschingszaal en aanlegplaatsen voor regattes (bootjes). RIJNSBURG. Gisterenmorgen is onder deze gemeente een jeugdige knaap onder de Kat- wijksche stoomtram geraakt, tengevolge waar van een zijner voeten werd afgereden. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. Volgens inlichtingen moet het onge val geheel en al aan de roekeloosheid van den knaap te wijten zijn. SCHIERMONNIKOOG. Het toenemend be zoek dat ons eiland te beurt valt, heeft eenige belangstellende handen ineen doen slaan om hier een flink, doch tevens op eenvoudigen voet ingericht badhotel te stichten met een 40tal logeerkamers. Tevens zal er het volgende jaar tusschen Oostmahorn en dit eiland in dagelijkschen dienst worden gesteld eene raderboot, die den overtocht in korten tijd zal doen. 's-HERTOGENBOSCH. De hond, waarvan wij in ons bericht van gisteren melding maak ten, die verschillende personen heeft gebeten, is door den districts-rijksveearts verklaard, niet lijdende te zijn aan hondsdolheid. MAASTRICHT. Eerlang zal men beginnen met den aanleg van den spoorweg van Maeseik naar Lanaeken, welke door de belgische regeering is toegestaan. Zij zal de dorpen Bilsen, Hachelen en Reckheim passeeren, langs de Maas. Kerknieuws. Gisteren morgen kwamen Z. D. H. de Aarts bisschop van Utrecht met zij n geheele kapittel en verder gevolg en Z. D. Hw de Bisschop van Roermond met zijn kapittel op twee of drie leden na en verder gevolg te Susteren aan, om de verheffing der reliquiën aldaar bij te wonen. Het was ongeveer acht uren, toen de prelaten aankwamen. Men nam in rijtui gen plaats, en door een twintigtal ruiters als eerewacht omringd, richtten zij zioh naar de plaats, waar vroeger de wallen van Susteren stonden. Daar werd door den Zeereerw. heer Hille, pastoor der gemeente, tot de doorlnch- lige prelaten eene treffende toespraak gehou den. Daarop kleedden de beide bisschoppen zioh in groot ornaat en namen plaats onder een troonhemel. Men schaarde zich in processie, waaraan tal van in feestgewaad gekleede kin dertjes deelnamen en trok aldus door de stra ten van Susteren, waar overal eerepoorten, bloemen, groen, vlaggen en festoenen prijkten. Door een eerepoort traden de beide kerk vorsten bet eeuwenoude kerkgebouw binnen, dat in feestdos was gestoken en spreuken tusschen het groen en de bloemen prjjkte. Te negen uren ving de pontificale Mis aan, die door den Aartsbisschop ter eere van de H.H. Maagden Benedicts, Walburgis, Ode- gundis, Amelberga en Cecilia en van de H.H. Gregorius en Albricus, allen wier reliquiën in het bezit der kerk van Sasteren zijn, werd opgedragen. De hoogeerw. heer Van de Burgt fungeerde als presbyter-assistens, de hoog eerw. heeren Kok en Spitzen als troon-dia- kens. Na het H. Evangelie beklom de zeer eerw. hooggel. heer De Rijk den kansel en hield eene prachtige predikatie naar aanlei ding van den tekst: „Hunne lichamen zijn in vrede begraven, en hun naam leeft vaD ge slacht tot geslacht." Behalve de reliquiën der genoemde heiligen is aan de Epistelzijde der kerk een teekening tentoongesteld, voorstellende de theca, die, naar men hoopt, spoedig de overblijfselen der hei ligen zal bevatten. Het zal slechts aan de offervaardigheid der Katholieken liggen om de eerbiedwaardige reliquiën spoedig een waardiger verblijfplaats te schenken. Des namiddags werd een pontificaal Lof gehouden, waarbij de zeereerw. heer Willem- sen, pastoor van St. Odiliëaberg, de feest predikatie hield; Hiermede zijn de plechtig heden besloten. Msb Rechtszaken. Door do rechtbank te Arnhem is J. F. Lips, koopman te Nijmegen, schuldig verklaard aan het afleggen van een valschen eed, hem in een civiel proces opgedragen, en veroor deeld tot 8 maanden celstraf en ontzetting van het recht tot het vervullen van openbare ambten en bedieningen voor den tijd van 10 jaren, alsmede in de kosten van het geding. Als eene bijzonderheid uit de dierenwereld wordt uit St. Maartensdijk gemeld, dat op de hofstede, bewoond door I. Hage D. Zn., een varken niet minder dan 21 levende jongen ter wereld bracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2