9e Jaarg. Zondag 29 en Maandag 30 Augustus 1886, No. 2565. Bij dit Bomer Boort een Bijvoegsel. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gjfleniecn (Bwpcht. Sirattitlaiwtocty Juichten. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AJ vertonnen t Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. 0.60 0.10 billijke BULGARIJE. Omtrent het lot van Vorst Alexander is thans zekerheid verkregen. Gisteren morgen te 10 uren heeft hij Braïla verlaten en kwam 's namiddags te twee uren te Lemberg in Oostenrijksch Galiciü aan, waar hij door zijn hofmaarschalk Riedesel, de hofprediker Koch en eene talrjjke menigte werd opgewacht. De geestdrift van het volk was onbeschrijfe lijk. Toen de prins zich in het wagonvenster vertoonde, brak een storm van toejuichingen los in de Duitsche en Poolsche taal. Te mid den van een dicht opeengepakte menigte die den prins met hoeden en zakdoeken toe wuifde, bewoog hij zich voort. Onder luide toejuiching kuste de prins een kind, dat hem een ruiker aanbood. De toespraak van een journalist, d'e met een Pereatv oor de verradeis besloot, ontvlamde het volk zoodanig, dat zij, den prins op de handen naar het rijtuig droe gen. De stad zou gisteren avond worden verlicht. Morgen vertrekt de prins naar Breslau. De vorst heeft zijn ouders geseind, dat hij als een misdadiger aan de Russische gendar men werd overgeleverd. Te Reni werd hem zelfs het geleide van zijn dienstpersoneel ont zegd. Tot aan de Oostenrijksche grens moest bij met zijn broeder onder geleide van den Russischen vice gouverneur en geheime politie reizen. Prins Alexander heeft bericht van zijn partijgangers en hun goeden uitslag ont vangen, hij was er diep door getroffen. DUITSCHLAND. Was voor korten tijd Gastein het tooneel, Waar gewichtige gebeurtenissen werden afge speeld, thans richten zich aller blikken naar branzenbad, waar op het oogenblik de twee staatslieden, die het lot van Europa in han den hebben, te samen zijn. Immers niet te Sofia of te Tirnova maar te Franzenbad zal, zoo mogelijk, de Bulgaarsche kwestie worden °Pgelost en daarmede over den vrede in Europa Worden beslist. Bijna al de Russische gezanten in den vreemde zijn insgelijks in de badplaats aan gekomen, en zullen hun chef de minister von Diers, omtrent de meening der verschillende regeeringen betreffende het Bulgaarsche vraag stuk inlichten. Dat Rusland voet bij stuk zal houden en niet licht zal toestaan, dat vorst Alexander weder naar Bulgarije zal terugkeeren is zonder twijfel, doch welke hou ding zal von Bismarck aannemen. Onder den invloed van Engeland, dat zich zeer voor den onttroonden vorst beijvert en door de tusschenkomst van den Keizer, die den Duitschen prins en vroegeren dapperen Pruisischen officier zeer genegen is, zou hij er toe kunnen komen, iets voor den vorst te doen doch afgaande op zijne vroegere ver klaring, dat hem den vrede van Europa nader ter harte gaat dan de vraag, wie er te Sofia vorst is en rekening houdende met zijne be kende politiek, mag men aannemen dat de goede verhouding met Rusland bij hem het zwaarst zal wegen. De onttrooning van vorst Alexander zou dan in den raad der mogend heden worden bevestigd, en een nieuwe con ferentie ter oplossing der Bulgaarsche kwestie worden belegd. ENGELAND. De openbare meening in Engeland is zeer ten gunste van vorst Alexander. Daartoe draagt zeker veel bij de omstandigheid, dat een broeder van den Bulgaarschen vorst, Prins Hendrik van Battenberg met Victoria's jongste dochter, Prinses Beatrix is gehuwd. Aan het hof en in de regeeringskringen beijvert men z:ch dan ook zeer voor den onttroonden vorst. De geheel e Engelsche pers verklaart zich ten gunste van zijn onmiddellijken terugkeer. De Times zegt dat moge ook al sommige mogendheden tegen dien terugkeer zijn ge kant, zij rekening moeten houden met het treilend feit der plotselinge en eenstemmige beweging van het Bulgaarsche volk ten gunste van den vorst. De mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben geteekend, be- hooren hem waarborgen te geven tegen eene herhaling der revolutie, waarvan hij het slacht offer is geweest. Daarin behoort Duitsch- land voor te gaan, omdat hij een Duitsche prins en Pruisisch officier is. FRANKRIJK. De President der Republiek zou gisteren van Mont sous Vaudrey te Parijs aankomen om den ministerraad te presideeren en keert daarna onmiddellijk naar zijn buiten terug. Nu de onderhandelingen met de uiterste lin kerzijde over de vervanging van den heer Grévy door den minister de Freycinet als President der Republiek schijnen mislukt te zijn, wordt het bericht omtrent het ontslag- nemen van den President tegengesproken. Een groot aantal personen uit alle klas sen der maatschappij hebben Parijs verlaten, om den graaf van Parijs in Engeland op zijn 48sten verjaardag te gaan begroeten. Men beweert, dat de Fransche regeering aan Rusland hare samenwerking in de Bul gaarsche kwestie zou hebben aangeboden. Bismarck zou haar echter voor zijn geweest met nog veel schooner voorstellen te dezer zake aan Rusland te doen. ITALIË. Het bericht van de Diritto dat de Duit sche gezant, baron von Keudell alvorens zich naar St. Maurice te begeven in Piemont een onderhoud had met graaf de Robilant wordt thans bevestigd. Een oostenrijksch diplomaat zou dit onderhoud hebben bijgewoond. De inzichten van Rusland betrekkelijk Bulgarije werden aan den Italiaanschen minister mede gedeeld en de mogelijkheid der vernieuwing van het drievoudig verbond besproken. De Rassegna beweert dat Mgr Yanutelli, pauselijk gezant te Lissabon, in September aanstaande tot de waardigheid van kardinaal zal verheven worden. Deze prelaat zou ver volgens tot Staatssecretaris benoemd worden ter vervanging van kardinaal Jacobini, die om gezondheidsreden zou aftreden. Schiedam, 28 Augustus 1886. Door bemiddeling van den Boekbandelaar A. L. A. van Pinxteren, ontvingen wij weder voor eene Katholieke School te Fra?ieker Eerherstel aan het A. H. Saorament f 2.75, ter eere van den H. Jozef f 0.50. Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam vau 26 Augus tus 1886. Afwezig met kennisgeving de heer P. J. Wonferlood. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden behandeld de navolgende ingekomen stukkeu. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Zutphen kennisgeving dat zij zich tot den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft gewend over het onlangs ingevoerd telegramtarief. Wordt voor kennisgeving aangenomen, daar deze Kamer zich ook reeds tot dien Minister heeft gewend. Van de heeren Ribbink, van Bork Co. te Amsterdam, van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Enschedé en van het Gemeentobesfuor van Leeuwarden afdrukken hunner adressen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het aanhangig wetsont werp tot regeling der gemeenschap door elec- trisohe telephonen. Deze worden voorgelezen en znllen bij de leden worden rondgezonden. Van heeren branders te Schiedam een adres,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1