opdat deze Kamer pogingen aanwende, dal het wetsontwerp voor de wijziging van het minimum van trek in de eerstvolgende zitting der Tweede Kamer worde behandeld. Aange zien de Kamer vóór ontvangst van dit adres reeds de verlangde stappen had gedaan en dat wetsontwerp bereids eenigszins gewijzigd opnieuw is aanhangig gemaakt, is het voldoen aan dat adres onnoodig. Aan de missive van den heer Commissaris des Koning in Znid-Holland hondende namens den Minister van Waterstaat enz. verzoek om voortaan te mogen ontvangen twee exempla ren van het jaarverslag dezer Kamer zal wor den voldaan. Van het ministerie van Waterstaat de 2e en 3e aflevering (jaargang 1886) van de ver zameling van consnlaire en andere verslagen en berichten over nijverheid, handel en scheep vaart, en het verslag omtrent de lichting van wrakken. Van heeren Gedeputeerde Staten van Znid- Holland het provinciaal verslag over 1885, Van de Redactie van het „Chamber of Commerce Journal" het exemplaar dd. 5 Augus tas 1886 met supplement. Van de Kamer van koophandel en Fabrieken te 's Gravenhage het jaarverslag over 1880. Van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Delfzijl afdruk van haar adres aan de Tweede Kamer om terug te keeren tot den zilveren standaard met vrije aanmunting van zilver, wanneer het tot stand brengen eener (Bimetallistische) Unie onmogelijk blijkt. Deze stukken zullen ter lezing worden rondgezonden. In de boekerij der Kamer zullen worden geplaatst Het verslag omtrent den handel en de scheep vaart in het Britsche koninkrijk over Juni en Juli 1886, de statistieken van in-, uit- en door voer over Juni 1886. Omtrent het opnieuw ingediend gewijzigd wetsontwerp, hondende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, zal de Kamer zich opnieuw tot de Regeering wenden. Het adres over het reinhouden der veestal len wordt voorloopig aangehouden. Eene breedvoerige discussie werd gevoerd over de wenschelijkheid om de alhier onlangs in gebruik gestelde waterleiding ook te doen strekken ten dienste der industrie dat behalve nuttig voor deze ook voor de rentabiliteit der waterleiding wenschelijk zonde zijn, en de gebruikers der drinkwater leiding niet schaden kan, omdat de waterlei ding zóó is aangelegd, dat zij veel meer pro duceert dan als drinkwater gevoegelijk kan worden verbruikt. Om dit doel te bereiken zoude evenwel het tarief van water voor in dustrieel gebruik aanzienlijk moeten gewijzigd worden, waartoe later wellicht pogingen door de Kamer zullen worden aangewend. De Minister van Financiën, de heer Bloem, is gisteren voor eenigen tijd naar Ems ver trokken. Daar art. 10 van het Rijkstelegraafregle- ment voor telegrammen in overeengekomen taal woorden van meer dan 10 letters uit sluit, mogen die niet worden toegelaten. In dien de afzender echter bezwaar maakt, de ge bruikte woorden door andere te vervangen, worden de ongeoorloofde woorden tusschen haakjes gesteld en als geheim letterschrift ge schat. Het D. v. Z.'H. meent, dat een geleidelijke opheffing van ongeveer de helft der normaal scholen zonder schokken zou zijn tot stand te brengen. Op dit oogenblik zijn er nog 109 normaalscholen. Dit getal kan men, zonder vrees dat er tegen 1890 gebrek aan onder wijzend personeel zal komen, nog aanmerke lijk inkrimpen. Wanneer werd bepaald, dat in elk der 25 schooldistricten twee normaal scholen zouden blijven bestaan, dan kon men voor de negen-en-vijf tig", die opgeheven moesten worden, bepalen dat, te beginnen met 1887, en in 1888 en 1889, geen nieuwe leerlingen zullen worden aangenomen. Tegen 1 April 1890 waren die inrichtingen dan feitelijk opgeheven. Gisteren ochtend is te Rozenburg ook de derde drenkeling, Luijendijk, opgevischt en aldaar aangebracht. Aan het verslag van den toestand der ge meente Rotterdam, over het jaar 1885, ont- leenen wij, dat de werkelijke bevolking in 1885 vermeerderd is met 2155 mannen en 2252 vrouwen, dus te zamen 4107 personen zoo dat de bevolking op 31 December 1885 bedroeg 81226 mannen, 92658 vrouwen, in 't geheel 173884 ingezetenen. Op 31 December telde de gemeente100,767 Nederduitsch hervormden, 6491 Evangelisch Lntherschen, 617 Doopsgezinden ofMenonie- ten, 1746 Remonstranten, 6 Hernhutters of Moravische broeders, 2298 Christelijk afge scheidenen, 51,910 Roomsch-Katholieken 7315 Nederduitsch Israëlieten, 51 Portngeesch Is raëlieten. Donderdag middag had schipper Fortuin, terwijl hij met zijn tjalkschip ter hoogte van het middelveer te Sliedrecht voer, een aardig fortuintje. Een zalm van 8 kilo Bprong boven het water uit en kwam in het gangboord terecht, waar hij natuurlijk door den schipper tot goeden prijs verklaard werd. Gisteren ochtend werd te Dordrecht een boterbooper, te Veen thuis beboorend, het slachtoffer van bedriegers. Een onbekend als heer gekleed persoon sprak hom op de boter markt aan, vroeg den prijs der boter en droeg hem op, elke week eenige ponden aan een bepaald adres te Dordrecht Ie bezorgen. Al pratende werd de boterkooper van de markt gelokt naar eene herberg in de Schrijvers straat, waar hem door zijn lastgever hier werd aangeboden. Deze maakte hem opmerkzaam op twee „heeren", die aan een tafeltje om groote bedragen zaten kaartte spelen, en na eenig toezien besloot de niets kwaads den kende man ook eens zijn geluk te beproe ven, door geld op eene bepaalde kaart te zet ten, In een oogenblik was hij dan ook vijf r jjksdaalders kwijt, en eerst toen ontdekte de man dat hij bedrogen was, en de groote som men, waarom de „heeren" onderling speel den sigarenbons waren in den vorm van bankbiljetten. De politie werd van het ge beurde in kennis gesteld, die spoedig aan de kwade praktijken der spelers een einde maakte. Van al zijne tochten door het luchtruim zoo verhaalt de luchtreiziger Lattemann was geen reis zoo schoon en merkwaardig als die van eergisteren, toen hij met de Rota' teur te Haarlem opsteeg. De ballon bereikte eene hoogte van 7000 voet. De 1 nchtreiziger zweefde in eene zee van wolken. Eensklaps zag hij van zijne gevaarlijke stand plaats door een prachtig fata morgana in de verte het beeld van zijn luchtvaartuig en van ziohzelven in den nevel afgespiegeld, alles in omgekeerde bonding. Lattemann zeide, dat dit de eerste keer was dat hij tijdens zijne luchtvaart een dergelijk schouwspel gadesloeg. Aan mej. Johanna Wiegerink, chef van het station van den stoomtram Lichtevoorde Groenlo, is wegens nauwgezette plichtsbe trachting door het hoofdbestuur der Holland- sche IJzeren Spoorweg'Maatschappij een eer volle vermelding en f25 toegekend. Het bestuur der Vereeniging voor den effec tenhandel te Amsterdam noodigt den obliga- tiehonders der Dorrepaalsche Bank uit tot eene vergadering op Maandag avond aanstaands, ter bespreking hunner belangen. Nog altijd is het met de vergissingen der jnrie van de Bakkerij-tentoonstelling niet nit. Aan de lange lijst van bekroonden, die, bij nadere overweging, een hoogere onderschei ding kregen, wordt thans nog toegevoegd de firma Jacob Bnssink, te Deventer, wier gon- den medaille in een eere-diploma is veranderd. Trouwens, niets is gemakkelijker dan de medail les die gedaanteverwisseling te doen onder gaan, daar ze-zelven ook van papier zijn. Van de argeloosheid eener sroedgeloovige weduwe te Amsterdam heeft een gewezen be diende op een kantoor, die met hare dochter eene verkeering had aangeknoopt, misbruik gemaakt. Op valschelijk, met den naam van zijn gewezen patroon, onderteekende accepten, maakte hij haar achtereenvolgens afhandig al hare zuur verdiende spaarpenningen, totaal rnim f1600. Tot den laatsten cent toe heeft hij het geld verbrast, en eerst toen deed men aangifte bij de politie. Gisteren ochtend werd hij in hechtenis genomen en naar de cel over» gebracht. Van het wrak der Lutine werden heden aangebracht 9 goudstukken, 200 heele en 13 kleine Spaansche matten, een zilverstukje 7 koperen stukken, een zilveren horloge en een zilveren lepel. De pogingen, door de Utreehtaohe gymnas- tiek-vereeniging Milo in het werk gesteld voor het op 31 Aug. a. s. (Prinsessedag) te honden gymnastiekfeest, zijn met den ge* wenschten uitslag bekroond geworden. Ruim 200 turners hebben hun medewerking toegezegd. Door het bestuur van het Zuiderzee-Comit' wordt in een cirulaire een uitnoodiging ge-" richt aan breeden kring, om lid te worden van de 7,uiderzee- Vereeniging, tegen een jaar» lijksche contributie van vijf gnlder, terwijl ook nu reeds bijdragen ineens erkentelijk worden aangenomen. De daaTuit voortvloeiende middelen zulle" in de eerste plaats worden aangewend om aa" een commissie van deskundigen op te dragen het maken van een nauwkeurige raming va" kosten van onderzoek, die als betronwba"® grondslag zal kunnen dienen voor het aa" provinciale en plaatselijke besturen, watet' schappen, corporatiën en eindelijk aan Regeering te richten verzoek om deze nedct' landsche Vereeniging te steunen. Te Hoogeveen is, naar men verneemt, e0" begrafenisplechtigheid geschorst op verzoek van een der zoons van den overledene, omó" deze vermoeden had dat zijn stiefmoeder zij" vader vergiftigd had. Mr. Moens van Assen z°ö met den rechter van instructie naar HoogeV00" gaan om het lijk gerechtelijk te doen schouw0"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2