we Ml BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. FEUILLETON. van 29 en 30 AUGUSTUS 1886. Kerknieuws. Financieele Mededeelingen. premie-leening Uitgeloot de volgende Seriën: 3' 40, 42, 74, 89, 93, 126, 139. 3 Augustus 1874. 195, 206, 231, 274, 310, 342, 367, 369, 379, 414, 459, 463, 2 1875. 15, 145, 297, 490. 1 1876. 8, 64, 107, 361. 1 1877. 58, 66, 127, 151. 1 1878. 23, 398, 411, 450, 1 1879. 20, 81, 227, 403. 1880. 90, 318, 331, 412. 1 1881. 88, 122, 149, 423. 1 1882. 95, 117, 212, 373. 1 1883. 26, 228, 313, 424. 1 1884, 18, 192, 349, 418. 3 1885. 164, 202, 341, 497. 2 1886. 19, 141, 364, 437. Beehtszalien. BÜ1TEIV. behoorende bij de Vervolg.) ROZENBURG. Gisteren werden twee der drie drenkelingen, welke Zondag in het Scheur Verdronken, opgevischteen der gebroeders Liijendijk aan de zijde van Maassluis, en C. Vrö aan de zijde van Rozenburg. ROTTERDAM. Gedurende het onweder van dinsdagavond verschrok een negentien-jarig Meisje zoodanig, dat zij de macht tot spreken Verloor. Gistermiddag is haar die, door elec- Uiseeren, in het ziekenhuis weer terugge geven. DELFT. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd besloten tot het 111 gebruik afstaan van de raadzaal aan het hoofdcomité voor de oprichting van een monn- ®ent voor Hugo de Groot, op den dag der Onthulling. BUNSCHOTEN. In den namiddag van Saterdag jl., werd deze gemeente vereerd "net een bezoek van H. M. de Koningin, ver gezeld van haar dochter, de jeugdige kroon prinses der Nederlanden, welke de bijna vol tooi de havenwerken te Spakenburg bezichtigden e® daarna aan het zeestrand bij Spakenburg z'ch geruimen tijd ophielden, alwaar de Rrinses zich vermaakte met het scheppen van zeewater in een kleinen emmer. KOOTWIJK. Bij het laatste onweder, sloeg bliksem in de woning van den landbouwer Brink, waardoor in een paar uur tijds huis ei schuur afbrandden. Hoewel gelukkig geen 'Ooogchenlevens te betreuren zijn, nam de h'and zoozeer toe, dat bijna niets gered is binnen worden, zoodat ook 4 stuks hoornvee en een paard, alsook landbouwgereedschappen de tot dusverre ingehaalde oogst een prooi vlammen werden. Huis en schuur waren laag verzekerd, van het overige niets, zoodat man gevoelige schade leed. ZEVENAAR. Gisteren namiddag ongeveer 6 ®ir ontstond plotseling een felle brand bij den aidbouwer Bas aan den Notenboom alhier. In Zeer korten tijd werden de gebouwen met achu- r<?Q n graanschelven in de asch gelegd alleen hi berg, die op eenigen afstand stond, en het Pathnis bleven behouden. Van den oogst en inboedel is weinig geredeen stier 'vatn in de vlammen om. De paarden, welke (Nukkig op het veld waren, zouden het even eens bij 't zoo spoedig toenemen der vlammen ard te verentwoorden hebben gehad. Alles verzekerd. De brand was vermoedelijk in 6Q stal ontstaan. TEGELEN. Na een kortstondige ziekte is albier iQ den ouderdom van bijna 56 jaar, Zacht en kalm in den Heer ontslapen, de Weleerw. heer Fran3 Pennings, pastoor albier. Dq overledene, geboren te Kessel, ontving e H. Wijding in 1854, werd vervolgens ge- PRatst te Broekhuizen, Maastricht en Venlo, '1 welke laatste plaats hij ruim twintig jaar eef, en in 1875 benoemd tot pastoor te egelen. itn3an Br°gramnia van de zesde alge- eene vergadering der Nederlandsche St. 9 ifor'us Sereen tg ingwelke op Donderdag le 'oöpt- te Utrecht zal plaats hebben, ont- tif,„^rV J16'. vetgeideTe 10 uur:plech- Roogmis in de Kathedrale kerk. Octaaf van O. L. V. Geboorte: Mis als op den feest dag zeiven, uit de rfficieele zangboeken Missa Vidi speciosam6st., 2 S. A. 2 T. B. van Vit tor ia, gezongen door de Afdeeling der ka thedrale kerk, directeur: Weleerw. heer F. Eppink, kapelaan aan genoemde kerk, Na de H. Mis ten 121/;, uur bijeoi komst in Buiten- lust, Maliebaan (aldaar is een tnin en een buffet,). 1. Verslag van den toestand der Vereeniging2. Toespraak vsn den Z.Eerw. heer A. J. Aukes, pastoor te CothenEen groote deugd der koorzangers 3. Onderrich tende repetitie van gregoriannsehe gezangen, te leiden door den Weleerw. heer J.M. Ger- rits, kapelaan der St. Martinuskerk 4. Toe spraak van den Z.Eerw. heer L. Hezemans, pastoor te Westwoude: Een paar koorpho- tographieën. Te 2i/2 nur Gemeenschappelijk middagmaal in Buitenlust, bij F. J. Okbuy- zen. Cuisinier, (Kromme Nieuwe Gracht, G 343) en in 't Metalen Kruis (bij den Dom, F. ü92). Te 5 unr: Uitvoering doordeafdee- lingen St. Martinus en vau de kathedraal en plechtige zegen met het Allerh. Sacrament in de kathedrale kerk. Na afloop der uitvoeringgezellige bijeen komst in Buitenlust. A. Omtrent de H. Mis gelieve men het volgende in acht te nemen Voor heeren geestelijken en bezitters van di ploma's der vereeniging of van de blauwe kaarten (waarover zie B.) wordt de kerk ge opend te 9 nren. Voor anderen te 9.45 B. Omtrent de Bijeenkomst in de lokalen -.Bui tenlust, en omtrent de Namiddag-uitvoering in de kerk, gelieve men het volgende in acht te nemenHeeren geestelijken hebben vrijen toegang; 2. Evenzoo de werkende Leden en de eere-Leden (heeren en dames) der St. Gre- gorius-Vereeniging doch alleen op vertoon van hun diploma3. Zij die geen leden der vereeniging zijn moeten voor de Bijeenkomst en de Namiddag uitvoering voorzien zijn van één enkele blauwe toegangskaart a 50 ets.; C. De blauwe toegangskaarten (50 ets.) de teksboekjes (25 ets.) de partituur der namid dag-uitvoering (90 ets.) zijn verkrijgbaar bij de boekhandelaarsDekker van der Vegt, Lange Nieuwstraat (tegenover de kathedrale kerk), en Wed. J. R. van Rossum, achter het Stadhuis. N.B. Genoemde boekbandelaars verzenden ook alles vooraf per post naar bu;ten, mits op franeo aanvrage met bijvoeging van bet bedrag in postwissel of postzegels. Al het genoemde zal ook op den dag zeiven der ver gadering vermjgbaar zijn bij den ingang der kerk en aan de lokalen Buitenlust. R. K. KERK TE OUDENBOSCH. Gisteren had zich voor het hof te 's-Hage te verantwoorden G. J. C. B., agent eener levensverzekering te Rotterdam, Hij was tal van jaren directeur van het Postkantoor te Delftshaven en bekwam den 8n April 1885 eervol ontslag met f 898 pensioen. Later werd dat ontslag ingetrokken en bepaald dat hij geacht werd, nit den dienst te zijn ontslagen. Aanleiding daartoe hadden gegeven de tallooze oneerlijkheden, die sedert aan het licht kwa- in zijn genoemde he men als door besch. trekking gepleegd. Beschuldigde bekende volledig. Zoowel de gewezen klerk van bescb. als een derde persoon, die hem zoo bereidwillig in de uitvoering van zijn oneerlijk bedrijf hadden geholpen, werden daarover door den president op hoogst ernstige wijze onderhouden, terwijl bij hen er op wees dat zij van geluk mochten spreken, er zoo goed te zijn afgekomen. Adv.-gen. jhr mr Do Savornin Lohman re- qnireerde, met het oog op eenige verzachtende omstandigheden, 0. a. het vergoeden van het nadeel, een celstraf van 183 dagen en 22 boe- ten van f 50. Het hof deed nog gisteren uitspraak en ver oordeelde G. J. C. B. tot 1 jaar eenzame op sluiting en 16 boeten van f 50. Zoodra de maand Juni met hare warme dagen is aangebroken verlaat een ieder, die het eenigszins doen kan, Parijs. De groote wereld wacht eerst de wedrennen in het »Bois de Boulogne" af, waar in het begin dier maand om de grand prix" wordt gekampt, om on middellijk daarop naar hunne kasteelen en bezittingen, of naar de badplaatsen te gaan en daar gedurende eenige maanden wat kal mer leven te leiden en ruimer lucht in te ademen. De kleinere beurzen en zij die niet lang, of in 't geheel niet, uit hunne zaken kunnen, blijven in de nabijheid van Parijs, dat dan ook overheerlijke omstreken heeft, waarop misschien wel geen tweede stad ter wereld kan bogen. Van de honderden plaatsjes, die de groote stad omringen is Maisons-Laffitte, dat men per Westerspoorweg in een half uur kan be reiken, zofeer het schilderachtigst gelegen. Hier zijn wij, mijne vrouw en ik, tusschen het frissche groen en de geurende bloemen vooreeni- ge weken op raad van den doctor een verjongings kuur gaan beproeven en hopen, zoo wij al niet jonger in jaren kunnen worden, ons hart en gemoed door die verkwikkende natnnr een dozijn jaartjes te verjeugdigen. Nu ik toch bier ben en alleen het liefelijk gezang der dartele vogeltjes de stilte in het woud van St. Germain komt verstoren, wil ik U een kleine schets van dit bekoorlijk oord geven en mijne indrukken en ontmoe tingen vertellen. Maisons-Laffitte dat vroeger Maisons sur Seine heette, heeft zijn ontstaan te danken aan het kasteel dat de opper-intendant van financiën Reré de Longueil, hier in het begin der zeventiende eeuw, door den beroemden Francois Mansart deed bouwen. Het uit enkele huizen bestaande, aan de Seine gelegen ge hucht werd weldra een dorp en het kasteel met zijn prachtig groot park de verblijfplaats van vele, in de geschiedenis bekende perso nen. Den 18 April 1671, don dagdatPhi- lippus, hertog van Anjon, slierf, kwam de koning en het geheel hof het bewonen. In 1747 had Lodewijk XV een oogenblik de ge dachte het voor Madame de Pompadour te koopen; doch veranderde spoedig weder van voornemen. Van den markies de Soijeconrt die er bezitter van geworden was, ging het weder over aan den president de Maisous. Voltaire vertoefde er dikweif en is er gevaar lijk ziek geweest. In een brief aan Mijnheer do Breteuil schrijft hij, dat de pastoor van het dorp vernomen hebbende, hij de pokken had, hem toch was komen bezoeken en dat hij na bij dezen priester gebiecht te hebben, zijn testament maakte, hetwelk niet lang was, zooals hij zelf zeide. Hierna, zoo ging hij voort, wachtte ik gelaten den dood, niet ech ter zonder spijt, van zoo vroeg mijne vrienden te moeten verlaten en mijne Henriade niet voltooid te hebben. De beruchte encyclopédist herstelde echter en had nauwelijks het kas teel verlaten, toen een gedeelte, waaron der ook de kamer, waar hij gelogeerd had verbrandde, doch bet gebouw bleef verder gespaard. In 1778 was het kasteel het eigendom van den graaf van Artois, die er meermalen de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5