Saaiste le^ftten. der Öffeden Burgerlijke Stand. ff/s Han delsberiehtea. koninklijke familie ontving. Gedurende de revolutie werd het als nationale bezitting verkocht. Onder de latere eigenaars behoo- ren de hertog van Montebello en de bankier Jacques Laffitte, de beroemde minister van Louis Philippe. Deze laatste verkocht een ge deelte', van het uitgebreide park en der om liggende landerijen, waarop moderne wonin gen en villa's met heerlijke tuinen werden gebouwd en aangelegen. Deze nieuwe ko lonie, die met het dorp een geheel werd, not mde zich naar haren stichter en is sedert de geliefkoosde verblijfplaats der parijsche ban kiers en gegoede burgers geworden. Na Laffitte had het kasteel nog verschillende meesters en is thans in handen van een Rus sisch schilder, die het nooit bewoont en van het prachtige park dat ruim 500 hectaren groot is een speoulatiezaak gemaakt heeft met het in gedeelten te verkoopen, zoodat er nu honderden villaas in gelegen zijn, die zeker aan het grootsehe er van schaden doch het voor de wandelaars veel gezelliger en afwisselend maken. De hoofdlanen naar het kasteel, uit schaduw rijke lindeboomen gevormd, zijn gelukkig gespaard en geven, zoodra men het stadje want het dorpje van vroeger is stad geworden en telt 's winters 4000 en 's zomers 6000 zielen binnen gaat een vroolijk ruim uitzicht dat zich aan de eene zijde in de heuvelen der Seine-boorden en aan den anderen kant in het woud van Saint Germain verliest en terwijl men rechts het kasteel met zijn prachtig hek voor zich heeft. Wat Maisons nog aantrekkelijker maakt is dit woud van Saint Germain, waarin een gedeelte aan het boven vermelde park grenst, en dat zich vele uren in het ronde uitstrekt Saint Germain en Lay eveneens aan de Seine gelegen en dat zoo'n grooten rol in de ge schiedenis van Frankrijk gespeeld heeft. Nu ik toch spreek van rol spelen, mag ik hier niet vergeten te vermelden, dat de be roemde tooneelspeler Talma zeer veel van Maisons hield en er dikwerf vertoefde en zijn naam zelfs aan een landelijke herberg liet, die nog altijd ,In den grooten Talma" heet. Van de vele goede en kwade zaken, die uit Engeland naar het vasteland zijn overge waaid, behoort het pic-nic honden zeker niet tot de kwaden. De franschen hebben het in een déjeuner sur l'herhe" herdoopt en in hunne zomervermaken opgenomen. Deze omstreken zijn tot zulke uitstapjes als uitgekozen en op een prachtigen Augus- tns-morgen vereenigden wjj Ons met eenige parijsehe vrienden en trokken, ieder met zijn proviand beladen, woudwaarts. Het is een groot voordeel dat men geen uren be hoeft te gann, alvorens een lommerrijk plaats je te vinden. Vroolijk pratend wandelden wij door de lanen en dreven, de eekhorens klau terden met onbegrijpelijke snelheid in de hoogste toppen der oucte eiken en de wilde konijnen wipten bij het minste geritsel over de paden naar hunne holen. Bij een schil derachtig plekje, waar de zon hier en daar door de bladeren drong hielden wij halt en kozen elk een goede plaats op het van gras en mos geweven natuur tapijt. De gezonde boschlncht had onze ettlust krachtig opge wekt en de verschillende schotels der koude keuken werden alle eer aangedaan en met een verwarmend glas wijn besproeid. Er is zoo iets ongedwongen in met een cotelette of kippenboutje in de hand naast zijn buur vrouw vroolijk te schertsen en de vreugde schijnt sis van zelf van de partij te willen zijn. Gelukkig is lachen even aanstekelijk als geeuwen en weldra weerklonken de echoos van onze zich steeds luider en luider verheffende stemmen en het overigens zoo rustige, indruk wekkende woud verloor hier veel van zijne deftigheid. Een lachend gezicht, onbewolkt voorhoofd en vriendelijke oogen verhelderen het leven als een schoone dag en het heer lijkste lied dat Schiller ooit gezongen heeft is dat An die Freude. De prettige stemming duurde bij dit lan delijk feestje onafgebroken voort en huiswaarts keerende waren wij meer vermoeid van het lachen dan van den langen tocht. Wordt vervolgd.) Als een staaltje van veelzijdig talent van den vermaarden blindelings-schaakspeler R. J. Loman, van Londen (op dit oogenblik te Am sterdam), vermelden wij deaardige bijzonderheid dat hij op het dezer dagen te Utrecht gehouden tournooi van den Nederl. Schaakbond, tusschen de partijen door zich vermaakte met zijn pot lood portretten t6 teekenen van verscheiden der zich daar bevindende schaakspelers. Per sonen, die zich aan het andere einde der zaal bevonden en met den rug naar hom gekeerd zaten, behoefde hij maar even te gaan aanzieD, om onmiddellijk naar zijn tafeltje terug te kee- ren en frappant geljjkeude afbeeldsels op het papier te werpen. Hij gebruikte daartoe min der tijd dan wij noodig hebben het te ver melden men zou hem dus even goed blindelings-teekenaar kunnen noemen, (7.) een Voor eenige dagen moest te Eeoloo een jong paar in het huwelijk treden. Op het bepaalde uur waren de ouders en de bruid op het Raadhuismaar wie niet verscheen, was de bruidegom. Na lang wachten schreef de bruidegom nit Warschoot,Mijn geld ver loren huwelijk voor drie maanden uitgesteld." Sedert heeft men hem niet meer teruggezien. De Koningin-Regentes van Spanje heeft aan den Hofschoenmaker het eerste paar schoen tjes voor Koning Alfonso XIII besteld. Deze schoentjes zija van wit leder en met goud geborduurd. Volgons een oude gewoonte moeten, vóór een Spaansehe Prins zijn eerste schoentjes aantrekt, deze gewijd worden om 's Hemels zegen at te bidden op de eerste schreden van den Prins. Tegelijkertijd heeft de Koningin 300 paar schoenen besteld, welke in naam des Konings aan de arme kinderen van Madrid geschonken znllen worden. Naar aanleiding van de aanstaande viering van den honderdsten geboortedag van prof. Chevreul dee!on de bladen mede, dat den In Sept. de vroegere medewerker van Scribe, Dupin, mede zijn honderdste jaar intreedt. Hij herinnert zich nog duidelijk, het hoofd der prinses De Lam balie op eeu piek te hebben zien ronddragen, en is bevriend geweest met Talma. Met Scribe schreef hij 65, alleen nog 37 tooneelsfukken. Volgens nadere berichten nit Calcutta moet de overstrooming in Birma, die het gevolg was van het doorbreken der dijken nabij Mandalaj, aan een duizendtal menschen het leven hebben gekost. Naar men verzekert, moet de britsche overheid reeds maanden te voren gewaarschuwd zijn geworden, dat de dijken der Irawaddy voorziening behoefden. Er werd door haar evenwel niets gedaan, en thans is do aangerichte schade onbereken baar. LEMBERG, 28 Augustus. Vorst Alexander is te twee uren met een extra-trein naar Rumenie vertrokken om van daar naar Bulgarije terug te keeren. Hooge buitenlandsche in vloeden en herhaalde verzoeken uit Bulgarije hebben den vorst tot dit besluit gebracht. Ook zou hjj uit Franzenbad telegrammen hebben ontvangen, die hem in zijn voorne men, om terng te keeren hebben versterkt. BERLIJN, 28 Augustus. Het bericht van troepenbewegingen in Zuidelijk Rusland wordt tegengesproken. De algemeene toestand wordt bevredigend geacht. BEURS TE SCHIEDAM, 28 Aug. 1886. Moutwijn I hakelaars f 6%. moutwijn, Commisste f 6ysv Verhandeld van f 6% tot 6%. Stemmingonveranderd. Jenevjsb f 12.25 Ct. per Heet. Keulen. Pakijs. Berlijn. Rogge, Sept./Oot. Nov./Deo. (Slotkoers.) j Spiritus Sept./Oct. Nov./Deo. I Rogge, dadelijk Nov. Meell2Merk.l.md. 12 Sept. Rogge, loop. md. Sept. Spiritus, loop. md. Sept. Amsterdam. 27 Aug. Rogge op lever, lagerOct. f129, 128, 127, 128 Maart f 136, 135, 134, 133, 134. 28 Aug. Rogge op lever, onveranderd; per Oct. f128; Maart f135, 134. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 27 Aug. 2.70 M., 28 Aug. 2.65 M. 27 Aug. 23 Aug. 132.— 132.— 133.50 133.— 39.10 39.60 39.60 40.10 14.50 14.50 13.30 13.35 50.50 49.75 50.40 50.— 13.25 13.10 13.25 13.25 45.— 45.75 43.25 44.75 KAASMARKT TE DELFT 28 Aug. Heden werden aangevoerd 115 stapels kaas, wegende te zamen 39406 kilourns f 16. 22.per 100 kilo. te Am ster tin in. Per Telegraaf. 31/s pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1877 Ooster. Lg. He. Gr. Russ. Sporen Baltische Peru 1870 Columbia Zilver Metail. Papier Turkije Mexico 1851 5pCt. Ternes Bega Thai Erie Shares Canada Central. Pac. Denver Rio Grande Wabash Canadian Pacific Missouri Kansas 5pOt. Missouri K. 6pCt. Chic. Atlantic 5pCt. Prior Lien Bond Prolongatie Dorrepaal 39, uitgebrachte affaire Wisselkoersen te .Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.11 Disconto 3« pCt< Parijs -47.87= 3 Antwerp. - 47.725 26 GEBOREN: 27 Aug. Fredrikus Johannes, zoon van W* J. Bosch en C. M. Rademakers, Breedatraa'- Petronella, dochter van F, Terhofstede 0° G. Zag wijn, Singel. 28. Arie, zoon vau fi" Plooij en C. Penning, Kreupelstraat. OVERLEDEN; 27 Aug. Wilhelmina Christina Van de® Tempel, ond 1 jaar en 7 maanden, Lourons- straat. 28. Willem Adam Boerman, oud 6 maanden, Adrianastraat. 27 Aug. 28 Aug. 57% 57"/m 51 50% 89% 991/8 579/i8 57% 119u/ie 119% 61u/m 62% 14% 14% 67% 67y8 67 67s/is 14% 14%. 211/8 82% 82 31% 32% 45% 42H/18 29% 29% 326/16 SSi/s 661/, 661/, 305/s 31 81% 82 86 2 2 Stoom-Bockdrukkerij: Gebr. Van Noortwijk, Sckiida®*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 6