9e Jaarg. Woensdag 1 September 1886, Mo. 2567, VERSCHIJNT DAGELIJKS. gdpmea (Schicht. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT. Prijs van dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden 1 50 Franeop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AJvertentiön Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Vorst Alexander is gisteren op de terugreis uaar Sofia te Rutschuk aangekomen, waar hij met groote eerbewijzen werd ontvangen. Daarna kwam hij te Sistova, waar nog veel meer geestdrift heerschte. Het volk spande de paarden van het rijtuig af en droeg den prins naar de kerk, waar een Te Deunt werd gezongen. Hij bleef er slechts een uur, waarna hij zijn reis voortzette. Gisteren avond werd hij te Tirnova verwacht. Men vermoedt, dat de vorst naar zijn land terugkeerde op aanraden der Engelsche regee ring, wat hem door den Britschen gezaot te Bucharest werd overgebracht. In Engeland is men algemeen zeer met dien terugkeer ingenomen. De Times gelooft, afgaande op de verschillende kenteekenen, dat zij die den prins raad hebben gegeven, bereid zijn het feit der contra-revolutie te erkennen en dat ook Bis marck dit zal doen. De Mormngpost meent dat Engeland, Duitschland, Oostenrijk en Italië ten opzichte van Bulgarije, Rusland moeten toeroepen »handen weg''. De vrede en vei ligheid van Europa eischen een onmiddellijk en krachtig optreden tegen Rusland, dat met zijne tractaatschennis slechts eene bezetting van KoDstantinopel op bet oog heeft. Mocht Rusland in zijne onrechtvaardige pretenties volharden dan moet het zoo spoedig mogelijk tot rede worden gebracht. De voortdurende toestand van onzekerheid, die den handel verlamt en ontzettende krijgstoerustingen noo- dig maakt, moet een einde nemen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft ter eere van den Koning van Portugal een groot gastmaal gegeven. Ter eere van dien Vorst had ook een schitterende parade plaats. De Koning bezocht voorts vele merkwaardige gebouwen en inrichtingen, terwijl hij aan een jacht deel nam, waarna hij de gast was aan den disch van den Kroonprins. In de politieke kringen van Berlijn ver zekert men, dat de besprekingen, welke tus- sohen de heeren Von Bismarck en Von Giers te Fianzenbad plaats grepen, moeten worden beschouwd als een nieuw onderpand des vredes. Het schijnt thans zeker, dat een nieuw wetsontwerp, waarbij de Brandewijnbelasting belangrijk zal worden verhoogd, bij den Rijks dag zal worden aanhangig gemaakt. Door den landraad Rauchhaupt is op een landbouwvergadering te Bitterfeld medege deeld, dat al de groote spiritus-fabrieken, welke in Duitschland gevonden worden (60 in getal), door de eigenaars aan de Duitsche regeering, bij gelegenheid dat het Brandewijn monopolie aan de orde was, te koop werden aangeboden. ENGELAND. Het nieuwe kabinet zou, naar men verzekert, een belangrijken ommekeer in de vrijhandels politiek van Engeland voorbereiden, te begin nen met het heften van een invoerrecht op de hop. De tooneelen waartoe de uitzettingen van insolvente boeren in Ierland aanleiding geven, worden dagelijks van meer ernstigen aard. Te Woodford in het graafschap Gal- way hebben 550 politieagenten het huis van zekeren boer Saunders letterlijk moeten be legeren. De onwillige boer en zijn vrienden hadden in de muren van het huis gaten ge maakt, waardoor zij geweerschoten losten op de belegerende constabels. De polifie moest toen ladders gaan halen en het huis bestor men. De individuen hadden middelerwijl, bij gebrek aan olie, water heet gemaakt en wier pen de kokende vloeistof op de hoofden der arme agenten, die op de ladders stonden. Vele der belegeraars hadden schiet- en brand wonden, toen men er eindelijk in slaagde de kwaadwillige bende uit het huis te halen. De bewoners van Woodford weigeren leef tocht te verkoopen aan de met de uitvoering der verbanm'ngsbesluiten belaste politie. De mannen der wet moeten dus proviand uit de naastbij zijnde stad laten komen. Maar dan nog worden de bezendingen door de boeren dikwijls aangevallen en beroofd. In het Lagerhuis is met 201 tegen 125 stemmen een amendement, gericht tegen de annexatie van Birma, verworpen een ander tegen den voortdurenden oorlogstoestand in Opper-Birma werd evenzoo met 199 tegen 126 stemmen verworpen. r/ondag namiddag te 5 uren had op het „Trafalgar Square'' te Londen eene groote socialistische betooging plaats om de invrij heidstelling te vragen van den socialist Wil liams, die onlangs tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Optochten uit verschillende ge deelten der stad kwamen op het plein te samen. De muziek speelde de marseillais6. Er werden redevoeringen gehouden en resolu ties genomen ten gunste van Williams, van de bevrijding van den arbeid en het recht der arbeiders op het bezit der middelen van pro ductie. Een sterke politiemacht te voet en te paard was op het plein opgesteld. De orde werd niet verstoord. FRANKRIJK. Aan le monde wordt uit Rome gemeld, dat een uit kardinalen bestaande commissie, ten einde de met Frankrijk aangeknoopte onderhandelingen voort te zetten, met een zeer grondig onderzoek belast is naar de middelen, welke tot een schikking zouden leiden over de kwestiön, door het zenden van een pezant van den H. Stoel naar China in het leven geroepen. Gisteren werd te Parijs gevierd de hon derdste verjaardag van den heer Chevreuil, Professor in de scheikunde, bijgenaamd de Deken der Studenten. In de opera werd ter zijner eer eene voorstelling gegeven, welke door de jubilaris met zijn zoon en achter kleinzonen in de loge van den president der republiek werd bijgewoond. Bij het ophalen van het gordijn ten 10 ure. werd de buste van den beroemden geleerde met volle geest drift toegejuicht Na de ouverture der Muette de Portici heeft de acteur Silvain een lau werkrans aan den voet der buste neergelegd Chevreuil stond toen op, stapte naar het tooneel en betuigde zijn dank onder dave rende toejuiching van het publiek. GRIEKENLAND De aardbeving van 11. Vrijdag heeft vooral de provincie Arcadië in 't hartje van den Peloponnesus (Morea) en 't gouvernement Messenië geteisterd. In Messenië werden de steden Filiatra en Gargoliano, in Arcadië de dorpen Kyparissia en Choremi geheel ver woest. Vele andere steden en dorpen hebben min of meer geleden. Te Filiatra zijn onge veer 80 menschen omgekomen, te Gargoliano 20, te Logouditsa 16, behalve een groot aan tal verminkten. Naar Kalamata (zeehaven van Messenië) zijn oorlogschepen gezonden, met doctoren en geniesoldaten aan boord, benevens tenten en proviand. SPANJE. Volgens een telegram uit Madrid aan Italië zou er in de katholieke kringen sprake zijn van het organiseeren van een grooten pel grimstocht naar Rome ter gelegenheid van het priester-jubileum van Z. H. Leo XIII. De onderwerpers zouden zich met de katho lieke comités van Frankrijk en Oostenrijk in betrekking stellen om aan deze bedevaart een internationaal karakter te geven. Van de totale zonneclips zijn hier heden goede photometrische waarnemingen gedaan door den hoogleeraar Thorpe. Het licht te midden der verduistering was minder dan dat van de volle maan. Kapitein Darwin en dr. Schuster hebben bij de verduistering goede afbeeldingen genomen van de Corona.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1