Stmmtlimdacty fqicfóm. Schiedam, 31 Augustus 1886. Heden wordt alhier gevierd de zesde ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, Kroonprinses der Nederlanden. Te een nur werd op de Groote Markt door den majoor- kommandant een inspectie over de schutterij gehouden, welke met de tegenwoordigheid van den Burgemeester in ambtscostuum werd vereerd. Door het korps K. K. Scherpschut ters zal te dezer gelegenheid heden avond te acht uren in Musis Sacrum eene soirée wor den gegeven. Heden nacht overleed alhier een van de oudste inwoners dezer gemeente, om zijne groote liefdadigheid algemeen bekend, de heer Joa.nnes vaD der Burg Azn., in den ouderdom van ruim 97 jaar. t De gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Waterstaat, Handel en Nijverheid zullen aanst. Donderdag niet plaats hebben. De haagsche correspondent van het Utr. Dbl. verneemt dat aanbiedingen zijn ge daan aan medici, om voor rekening van Koloniën bacteriologische studiën te gaan maken ter bestrijding van de gevreesde berri- berri. De aangezochte heeren zouden echter bedankt hebben voor de eer, om ten behoeve van de regeering naar Berlijn te gaan voor drie gulden daags. Bij de vereeniging tot behartiging der Stoomvaart-belangen in Nederland is berioht ingekomen van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dat op haar nader verzoek, betreflende de ver dieping en verbreeding van den Hollandschen IJsel bij Gouda eene gunstige beschikking is verleend en dat het gedeelte der rivier be neden de Mallagat-sluis door uitbaggering op eene diepte van 3,20 M beneden A. P. zal gebracht worden. Dit besluit zal door allen, die bij de vaart tusschen Amsterdam en Botterdam belang hebben, worden toegejuicht. Bij het groot aan tal van 30,000 schepen met 2,500,000 tonnen inhoud, die jaarlijks de sluis passeeren, was ophooping, tijdverlies en schade aan de orde Van den dnu. Ook in onze stad is dit besluit door belanghebbenden met genoegen vernomen. Luit.-generaal P. G. J. Van der Schrieck zal den 3n September a. s. 55 jaren dienst hebben bij bet Nederlandsche leger, waarvan 5 jaren in zijn tegenwoordigen rang. De tweede lijst van de achtste Jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel wijst een totaal aan van f 14,026.951/2 als opbrengst van 50 locale comités. De luchtreiziger H. Lattemann steeg eer gisteravond te Botterdam in de Doele weder met zijn ballon „Botateut" op. De opstijging zou plaais hebben onder vunrwerk, voorstel lende het noorderlicht. Werkelijk werd er voordat de ballon zon opstijgen dat licht ont stoken, in den vorm van Bengaalsch vuur de ballon verdween al spoedig in den wolk van rcok, die dat vuur achterliet en verder ïn de duisternis van den nacht. Het talrijke publiek werd vóór en na de opstijging, die om negen uren plaats had, aangenaam bezig gehouden door de kapel der „Botterdamsche Toonkunstenaars," die, onder leiding van den heer Ang. Li Bondolle, een goedgekozen pro gramma op verdienstelijke wijze ten uitvoer bracht. De heer Lattemann is om half elf neerge daald ia eeu polder onder IJselmonde en was om één uur weder in de Harmonie" terug. Gisteren-morgen 8 uur vertrokken per extra- trein van het station D. P. een vierhonderdtal pelgrims, ter bedevaart naar Kevelaar, onder leiding van den Weleerw. heer Schoonbeek, pastoor der parochiekerk van de H. Bosalia (Leeuwenstraat) te Botterdam. Op verschillende stations der staatsspoor wegen o. a. Botterdam, 's Bosch, Boosendaal, Bokstel, Venloo, Nijmegen, Zutfen, Zwolle Leeuwarden, Groningen en nog een aantal kleinere stations, zullen evenals dit op het station van den Bijnspoorweg te Utrecht is geschied, weegtoestellen ten dienste van het publiek worden geplaatst. Zondag voormiddag werd het 11 jarige dochtertje van een schipper, liggende met zijn vaartuig in de Koningshaven te Feijenoord, door den stuurstok getroflen en overboord geslagen. Het ongeluk had plaats doordien, bij het passeeren van eene stoomboot, tenge volge van de deining van het water het roer van het vaartuig omsloeg. Door de scherm vereeniging De Leeuw der Nederlanden te Kialingen zal a. s. Zaterdag en Zondag in eea der lokalen van het café Den Burg aldaar een wedstrijd op de wapenen wor den gegeven. Eenige schermvereenigingen van elders zullen tot deelneming worden uitgenoo- digd. Een aantal medailles zijn voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. Pet programma voor den internationalen zeilwedstrijd Zondag a. s. op de rivier vóór het Kralingsche Veer te honden, is in druk verschenen. Des morgens teu 8i/2 ure zal aan het terrein Bhijnspoor gereed liggen de salon-raderstoom boot Merwede I, die met de genoodigden, donateurs, en zij, die aan boord dezer stoom boot den wedstrijd wenseben te volgen, ten 9 uur precies zal vertrekken. Het muziekkorps der dd. schutterij van Schiedam zal het feest belangeloos opluisteren aan boord eener speciale stoomboot. Des avonds ten ö'/g nre wordt een extra Vauxbal met Bengaalsehe verlichting aange boden aan de eigenaren van mededingende vaartuigen door commissarissen der sociëteit Harmonie. Muziek op de plaats. De beer F. A. Onderwater uit Dordrecht maakt met een harddraver, voor een rijtuig gespannen, eene reis door Europa. Hij kwam 21 Aug. na 13 dagen rijdens uit Dordrecht te Frankfort a/d. M. aan. Het plan bestaat naar Petersburg te lijden, liet paard was in uitstekenden toestand. Ter gelegenheid der lwdbouwfeesten en der tentoonstelling te Gorinchem zullen op 11, 12, 13 en 14 September e. k. speciale avond- treinen loopen van Gorinchem naar Dordrecht, Botterdam, Tiel en tusschengelegen stations, welke te ongeveer half twaaf van Gorinchem zullen vertrekken, en dns aan velen de ge legenheid bieden de festiviteiten bij te wonen. Met zekerheid kan het L. D. berichten dat het Classicaal Bestnur te Leiden, doende wat des Kerkeraads te Leiderdorp is, van het ministerie van Financiën afd. eeredienst, hand opening heeft ontvangen, om in de vacante gemeente Leiderdorp een predikant le be noemen. Te Amsterdam heeft het gisteren nacht zoo buitengewoon gedanwd, dat in den vroegen ochtend het water van de boomen langs de stadsgrachten letterlijk afdroop. Opmerkelijk is, dat de danw de stoepen der huizen het aanzien gaf alsof zij pas gedaaa waren", terwijl op de straatsteenen, niet onder het bereik der boomtakken, geen vocht viel waar te nemea. Men deelt ons mede, dat in zake het ker kelijk conflict te Amsterdam de beslissing der synodus contracta reeds is gevallen. Het von nis van het prov. kerkbestuur van Noord- llolland, waarbij de geschorste kerkeraadsleden (5 predikanten en ongeveer 70 ouderlingen en diakenen) van alle kerkelijke bediening of ambt vervallen zijn verklaard, wegens vergrijp tegen bestaande kerkelijke reglementen en verordeningen, is ia alle opzichten bekrach tigd. De agent van politie Doornewaard, die op den 25sten Juli 1.1., te Amsterdam in het be woonde huis op de Lindegracht het touw af sneed, waaraan de paling hing, waarmede het middeleeuwache spel werd gespeeld, is door den hoofdcommissaris van politie aldaar be vorderd tot rechercheur aan het hoofdbureau in de Spinhuissteeg. (N. R. Ct.) Zaterdag is te Tessel eene fleseh aangespoeld waarin een briefje met het volgende „Wij verkeeren in nood het logger Ackijde Vrouw Vlaardingen nommer 89. 20 Augustus 1836 groete aan verdere familie uit aller naam de manschappen en de vrouw J. de Ko ning. Van de Lutine zijn op 28 Augustus aan gebracht 8 goudstukkeD, 79 Spaansche mat ten, 4 kleine zilverstukken, 7 koperstukken, 1 gouden ring, een naamstempel, waarop T ELLIS, en eenige voorwerpen van mindere waarde. Te Stadskanaal, dicht bij den eersten afdraai, geraakte Zaterdag namiddag een huis in brand, waarbij drie kinderen omkwamen in de vlammen. Het huis werd bewoond door een arbeider. Werkstaking onder schutterij-officieren. De officieren der dd. schutterij te Deventer zullen, volgens de Zutf. Ct met uitzondering van een 4tal 2eluitenants, die nog schutterplichtig zijn, binnenkort een verzoek om ontslag indienen, daar geen hnnner genegen is het commando over het bata\jon op zich te nemen, en de heer J. A. Coldeweij heelt verzocht om eervol als kapiteiu-kommandant ontslagen te worden, op welk verzoen echter nog geen beslissing is genomen. Volgens een nader bericht hebben behalve de kapitein-kommandant slechts twee officieren ontslag aangevraagd. Tengevolge van het overmatig gebruik van pruimepitten kreeg dezer dagen een meisje te Zwaag westeinde hevige brakingec, die de duidelijke kenteekenen droegen van vergifti ging. Men wete, dat de pitten het vergiftige blauwzuur bevatten. Haar toestand is thans gelukkig bevredigend. Het stille dorpje Broek in Waterland wordt in den laatsten tijd weder vaak door voorname personen bezocht. Vrijdag bracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2