3e Jaarg. Donderdag 2 September 1886, No, 2568, VERSCH IJ UT DAGELIJKS. Sopten <§D.epcht. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Francop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverlenlieti i Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voör herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De onttroonde vorst van Bulgarije is weder lQ zijn land teruggekeerd. Gisteren is hij te i'ircova aangekomen en door de bevolking Biet groote geestdrift ontvangen. Zijn aan komst geleek een ware triomphtocbt. Heden begeeft hij zich naar Philippopel om van daar Waarschijnlijk naar Sofia te vertrekken, ten einde den troon weder te bestijgen. Waar schij olijk zal dit wel met eenige moeielijk- heden gepaaid gaan. In Bulgarije bestaan tbans twee voorloo- p^ge regeeringen, beiden hebben zicb nu aan ^Orst Alexander onderworpen, doch terwijl die onder Stambuloff eene geheel zelfstan dige politiek wil volgen en door het grootste deel der Bulgaren wordt erkend, wil de regee- ïing onder den oud-minister Karaveloff, die slechts te Sofii steun vindt eene politiek ge volgd zien, welke haar steunpunt te St. Peters- burg heelt. Stambuloff heeft zich van Karave loff gescheiden, omdat deze toestemming had gegeven tot het ontvangen van een Russischen Commissaris, door den Czaar belast met het instellen van een onderzoek. Deze commis - siris is waarschijnlijk de Russische prins Dolgorucki, in zijn gevolg komen een aantal Dussiscbe officieren, die verleden jaar d >or den prins uit het leger verwijderd werden De Russische kuiperijen zullen dus worden Voortgezet. Het is voor Rusland dan ook een niet te Plaatsen gedachte, dat hetzelfde Bulgarije len keste van zooveel bloed en offers in het belang zijner Oostersche politiek vrijge kocht, thins als een geduchte vesting zou Worden, die den Russen den weg naar Donstantinopel zouda versperren. Door Rus- lands bemoeiing is prins Alexander van een voudig officier tot regeerend vorst van Bul garije opgeklommen om het land als een Rus sisch stadhouder tj beheeren, en thans zou bij der Russische regeering den voet dwars 2etten. Deze overwegingen zijn weinig ge- schikt Rusland ten gunste van vorst Alexander le stemmen. Intusscben zal veel afhangen van *le eerste regeeringsdaden van den vorst nadat bij te Sofia zal zijn teruggekeerd. Men ver zekert dat hij het stoute plan heeft gevormd een drievoudig verbond tusschen Bulgarije, ^ervie en Rumenie te stichten, waartoe de eide laatste rijken wel genegen zouden zijn. Dit verboni zou met den bij val van Duitsch- itad en Oostenrijk wegens Rumenie en Sarvie een geduchte macht tegen de Russische over- beersching vormen, bet zou ongeveer 400,000 -0-daten ia bet veld kunnen brengen. Met bet oog op al deze berichten wekt bet geen bevreemding dat men hoort van krijgstoe rustingen. Rusland zou twee legerkorpsen in Beesarabiü gereed hebben en Turkije trekt zijne troepen in den omtrek van Adrianopel bijeen. De Bulgaarsche kwestie zal dus waarschijnlijk door bet zwaard worden op gelost. DUITSCHLAND. De Keizer beeft bij herhaling Prins Bismarck te Babelsberg ontvangen, die langdurige con ferenties met den vorst had. De Koning van Portugal is gisteren van Berlijn naar Dresden vertrokken, waar bij door de koninklijke Saksische familie luis terrijk werd ontvangen. De 33ste algemeene vergadering der Duitsche katholieken is gisteren te Breslau geopend. De Paus heeft den vergaderden den Apostoliscben zegen geschonken. De meeste Duitsche bisschoppen zonden hun beilgroet. Afgevaardigden uit Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en zelfs uit Amerika wonen het congres bij. Zooals de Germania mededeelt, heeft de keizer van Duitschland den Paus op diens naamdag geluk gewenscht. Z. H. heeft daarop met een uitvoerig telegram van dankbetui ging geantwoord. Vorst Alexander van Bulgarije is gene- raal-majoor d la suite in het Pruisisch leger. Volgens anciënniteit had hij in de jongste maanden tot luit.-generaal moeten bevorderd worden. In plaats van promotie te maken, ontving hij de vertrouwelijke mededeeliDg, dat men hem in't vervolg niet meer op de ranglijst der officieren kon voeren, omdat, naar men beweerde, op de lijst geen regeerende Vorsten voorkomen. De waren reden was, dat men de gevoeligheid van Rusland wilde ontzien. Waarheid is, dat de vreemde Vorsten niet met een rang op de ranglijst prijken zij staan er meestal op als chefs van regimenten, zonder meer. Vorst Alexander maakt een uitzondering. Had men hem nu als Konink lijk Pruisisch generaal-majoor geschrapt en eenvoudig zonder aanduiding van rang op de officierslijst behouden, dan viel daar niets tegen te zeggen, want dan was hij met de andere regeerende Vorsten op één lijn ge steld. Doet men zijn naam geheel van de lijst verdwijnen, dan ontneemt men hem feite lijk zijn recht van hij de Hdssische divisie, waartoe hij behoort, d la suite te worden gevoerd. ENGELAND. In verschillende districten hebben de boeren manifesten uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat van de D/g mill, zielen tellende bevolking meer dan een millioea dissidenten zijn en slechts 300,000 personen leden der Staatskerk. Zij verklaren, vast besloten te zijn, voortaan geen tienden meer aan de Kerk te zullen opbrengen. In Dnbligshire weigeren de boeren, aan den rector van Llanarmon, Evan Evans, de tienden te betalen. Toen deze nn dezer dagen door de justitie de roerende goederen van de boeren wilde doen verkoopen, verschenen uit de naastbij zijnde steengroef en kolenmijnen een 50-tal steenbrekers en mgawerkers zij begonnen den man der wet en den actiona- ris met hnn stokken te ranselen, zoodat deze te nanwernood het lijf konden bergen. De meubelen en het ten verkoop aangeboden gerij werden daarop in trinmf rondgedragen en aan de eigenaars terugbezorgd. Sedert is de gisting onder de boeren in die mate verer gerd, dat ernstige onlusten gevreesd worden. Op grond van het gerucht dat het plan bestond om op Korea een Russisch protecto raat te vestigen, werd er aan boord van 9 oorlogschepen eene Chineesche troepenmacht naar dat schiereiland gezonden. De soldaten werden ontscheept en trokken, als kooplieden vermomd, Seoni binnen. Dit verwekte groote opschudding eene oproerige bende vie- de troe pen aan. FRANKRIJK. Volgens de jongste berichten zal er eeue schikking tusschen Frankrijk en deu H. Stoel betreffende het zenden van een Pauselijk ge zant naar China tot stand komen. Op voor stel der Franscke regeering zal de H. Va ler eon prelaat met eene tijdelijke zending naar Peking belasten. Deze prelaat zou in over eenstemming met den heer Constans, Fransch gezant in China de kwestie der bescherming van de Kttholiekeu in het Hemelsche Rijk onderzoeken, ten einde een grondslag voor minnelijke regeling te vinden. Ia welingelichte kringen word verzekerd, dat weldra een wijziging in het ministerie is te wachten. De minister-president de Frey- cinet zou de radicale elementen uit zijn ka binet willen verwijderen, daar anders het ministerie bij den eersten aanval, die het in de nieuwe zitting der Kamers zou te ver duren hebben, zonde bezwijken. Wellicht staat dit voornemen van den Premier in verband met het plan tot het vormen van een ver bond van de gematigde rechterzijde met de republikeinen van het linker Centrum, ten einde door vereenigde krachten weerstand te bieden aan den stroom van het radicalisme.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1