Stanfctulsdty iftfute. Schiedam, 1 September 1886. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Sept., e. k. tot Burgemeester van Schiedam herbe noemd, de beer P. J. van Dijk van Matenesse. De begrooting van inkomsten en uitgaven derzer gemeente voor het dienstjaar 1887 is op de secretarie voor een ieder ter lezing neder- gelegd, en is tegen betaling der kosten in af schrift te verkrjjgen. Da Soiréa, gisteravond van wege het korps K. K. Scherpschutters in Musis Saornm aan de leden van dit korps en eenige genoodigden, waaronder ook het kader der Schutterij gege ven mag uitstekend geslaagd heeten. Een aardig programma werd daar uitgewerkt- Vooral het schermen en bet „tableau vivant" voorstellende verschillende wapenen liep goed van stapel. De poses waren daarbij Z9er juist. Een koddig tooneelstukje wekte in ruime mate den lachlust op. Van de gelegenheid tot dansen, die ten slotte werd gegeven werd door de genoodigden tot een vergevorderd uur ruimschoots gebruik gemaakt. De bekende luchtreiziger Latterrann zal ook hier ter stede in den tnin der Officieren-vereeni- ging Vrjjdag a. s. opstijgen. Met zijn bestuur bare luchtballon zal hij zonder gondel, anker of klep een tocht door bet luchtruim maken, alleen met riemen aan den ballon bevestigd, terwjjl zijn voeten op een lederen gordel rus ten. Dat velen zich Vrjjdag naar den Tuin zullen begeven om vao dat vreemde schouwspel getuige te zjjn, achten wij buiten twijfel. Men seint ons uit 's Hage Het KurhaoB te Sjheveningen is door brand verwoest. De brand is aangekomen in de kamer van een der logeergasten vermoedelijk door het springen van een spiritus of petroleum- t.oestel. De inspecteur van politie trachtte aanvankelijk den brand met de waterleiding te blnsschen doch zij gaf weinig of geen water. Inmiddels nam de brand snel toe, daar men voortdurend met gebrek aan watertoevoer had te kampen. De logés zjjn allen gevlucht naar naburige hotels. Geen persoonlijke on gelukken zijn te betreuren. Van het trotsche gebouw is nog slechts etn geraamte over, het brandt nog. De meubelen zjjn slechts ten deele gered. De muziek van Manstadt is verbrand. Duizenden stroomen naar het xooneel van de ramp. Door Z, M. de Koning is, met ingang van 1 September a. s.benoemd tot hoijager de onlangs te Soestdjjk gedetacheerde rijksveld wachter C. Bartelman. De miuhter van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er éére plaats als adsp.-ingenieur by de Ned. marine op eene jaarwedde van f 1000 wordt opengesteld. Jongelieden, die op 1 Sept e. k. hun 26ste jaar nog niet zullen zijn ingetreden en in het bezit zijn van het diploma van scheeps bouwkundig ingenieur, ingevolge de wet van 2 Mei 1863 No. 50, worden opgeroepen vóór of op 1 Sept. e. k., een verzoekschrift op zegel aan den minister in te dienen, om tot op nader te bepalen tijdstip aan zjjn dep. te houden verge'ijkend examen te worden toege laten. De 3e lijst van de 8e Jaarcollecte voor tie Ssholen met den Bijbel bedraagt 1 16,553.49'/2. Als middel tot voorkoming van bet stem pelen van bankbiljetten wordt door H. in het Handelsblad aanbevolen, om het voor beeld van de Nationale Bank van België te volgen. Wanneer daar door iemand een biljet voorzien van een stempel, wordt aangeboden, worden naam en woonplaats van den persoon opgeschreven, het biljet ter onderzoek terug gezonden en eerst na eenige dagen het be drag uitbetaald. In België is bet dan ook een zeldzaamheid, dat op een bankbiljet een stempel is afgedrukt. Mr. De Kanter heeft als ambtenaar van den B. S. te Brielle ontslag gevraagd (en gekregen), omdat na 1 Sept., bij de invoe ringvan het nieuwe Strafwetboek, de ambtenaar van den B. S. met f 100 boete bedreigd wordt voor zaken, die hij niet kan controleeren, als zijnde nitslnitend secretarie-werk. Aan de Inrichting voor Doofstommenonder wijs alhier, zjjn, behalve de heer C. Van Mensch nit Ooltgensplaat, dien wjj reeds noemden, tot onder wijzers benoemd de heeren C. Van Meurs te Schiedam, en J. F. Rinke alhier. (A N.) De schermvereeniging „Oranje" te Rotter dam zal ter herdenking van haar 15-jarig bestaan op Vrijdagavond a. s. onderling eenige medailles doen verwerken. De groote wed strijd, welke genoemde vereeniging op dien datnm zoude geven, is uitgesteld tot Decem ber. Da directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Bergen (Noorwergen), door middel van het stoomschip Olaf Kyrre waarvan de laatste buslichting aan het post kantoor is bepaald op 3 Sept. a. s., des mor gens te 5 ure. De zalmvangst is, naar men nit Kralingen mededeelt, in de maaud Augustus aanmerke lijk minder geweest dan iu dezelfde maand van 1885. De 14 dagen vroegere sluiting der visscherjj met de zegens, volgens het zalm- tractaat, heeft op de mindere vangst ook zeker grooten invloed uitgeoefend. In Angnstus 1886 werden aangevoerd 20,400 zalmen, die tegen f 0,60 f 1,70 per 5 ons werden verkocht. In Augustus 1885 werden aangevoerd 40,815 stnks. Men schrijft onB nit den Haag van gisteren In de Gemeenteraad kwam heden een adres in van 3000 ingezetenen, houdende verzoek dat de Raad moge volharden bij het eenmaal genomen besluit tot afschaffing van de ker mis. Dit adreB is en contra-manifestatie tegen het adres van de 14,473 ingezetenen, die op wederinstelling vaa de kermis aandringen. Naar aanleiding van do ouderwjjs versla gen, die hedeu in den Raad aan de orde waren, werden door den heer Montin, een der vurig ste voorstanders van het openbaar ouderwjjs ernstige klachten te berde gebracht over de richting van het onderwijs aan de Middelbare of H. burgerschool voor meisjes, vooral wat de exarte wetenschappen betreft. Hij wilde de wiskunde en de schei-en natuurkunde tot een zeer bescheiden minimum zien terugge bracht, daar dit onderwijs nadeelig is voor het meisje en ten eenen male in strijd met bare bestemming. Voorwaar een gewichtige erkentenis van een onderwjjsman als de heer Montin. De Wethouder van onderwijs, de heer Six, beloofde dat de wenken ter harte geno men zonden worden. De jaarlijksche vergadering van den auti- dienstvervangiugbond werd gisteren te 's-Hage door generaal Mac Leod geopend. Met vreugde berichtte de voorzitter den vooruitgang der afdeeling Amsterdam met 73 leden, en be tuigde dank aan het nieuwe bestuur voor de overige maatregelen. De voorzitter herdacht het lid van bet hoofdbestuur Wertbeim en baron Van Sytsama, beiden overleden. Het ledental bedraagt thans 10,241, het kassaldo is f 832.32 groot. De indiening van het adres aan de Tweede Kamer om in de Grondwet persoonljjken ver plichten dienst op te nemen, wacht nog meer dere instemming. Tot hoofdbestuur zjjn her kozen de heeren Van Rees, Roell, Tellingen Vreede; gekozen de heeren Twig Rz., gener. Pel en Verstege, oud-luitenant-kolonel bjj het Indisch leger. Het gezin vaa den agent van politie C. W. Van Rjjswijk te 's Hage werd gisteren nacht vermeerderd met een dochtertje. De gelukkige vader kwam op het van Oranje-liefde getui gend denkbeeld om het meisje naar de jarige Prinses te vernoemen en haar in de registers van den burgerljjken stand gisteren te doen in schrijven onder de namen Wilhelmina, Helena, Paulina, Maria. Gisteren werd ta 's-Hage eene aan den Noordwal alleen wonende, onde, blinde vronw dood in bare woning gevonden. Bij onder zoek blijkt, dat uit hare kamer eenige gouden sieraden en eenige gelden, die in eeue latafel geborgen waren, verdwenen zjjn. Verschil lende personen zjjn iu verband hiermede door den commissaris van politie gehoord. Zaterdag-middag werd op de algemeene be graafplaats te Huisduinen het monument ont huld, door debjjdragen vao stad- en landgenoo- ten tot stand gebracht, ter nagedachtenis van Cornelis Dito, algemeen bekend als „een held in stormgevaar". De plechtigheid geschiedde in stillen eenvoud, maar was daarom niet minder indrukwekkend. De heeren L. Vermeulen en H. Hanekroot, door wier bijzondere zorg het gedenkteeken tot stand kwam, herdachten bij de onthul ling Dito's verdiensten als redder van schip breukelingen. Het L. D. verneemt dat de stukken betref fende het legaat ad f 500 van wjjleu den heer Langerak te Baaro, die aan het diaconie-arm* bestaur der Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp waren geadresseerd, op last van het bestnnr der posterijen aan het classikaal bestuur te Leiden zjjn afgegeven. De nieawbsnoemde organist vaa de Groote- of St Bavokerk te Haarlem, de heer W. Ezer- man, zal a. s. Donderdag 2 Sept. voor 't eerst een openbare orgelbespeling geven. Aange naam zil bel zeker hun zijn, die belang steilm in de muziek te vernemen dat het wandelen door het kerkgebouw slechts zal worden toe gelaten, als het orgel niet bespeeld wordt. Op de Lijnbaangracht te Amsterdam poogd0 eergisteren avond een breedgeschouderd maD> die met de politie moeielijkheden had, twe® agenten iu de gracht te dringeu, maar g:' raakte er zelf in. Hjj werd gered. Naar het N. v. d. D, verneemt, heeft d0 heer Duijf, woonachtig in de lvirthuizerstraa»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2