3e Jaarg. Zaterdag 4 September 1886. Mo. 2570, VERSCH IJ N T D A Gr E LIJ K S. Sllpmcflï ©wpcht. Simrntlamkh^ Juichten. Bureau: Markt, E, 3 57. COURANT Prije ran dit Biad Voor Sichiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland u 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AdvertentlCn: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Rusland heeft er van afgezien russisehe officieren naar Bulgarije te zenden. Prins Oolgorouki, die gelast werd zich naar Bul garije te begeven, om er een verslag over de Matste gebeurtenissen op te maken, heeft insgelijks tegenbevel ontvangen. Men zegt dat een bank te Ween en prins Alexander een persoonlijk krediet van vijf inillioen gulden heeft aangeboden. De Standard bericht het volgende uit Sofia Een groot getal personen, die aan de samen- zweering hebben deelgenomen, werden aan gehouden. Een krijgsraad werd aangesteld deze zal onmiddellijk in werking treden. Het ministerie is nog altijd te Tirnova, °ude hoofdstad, gevestigd. Telegrammen uit Sofia aan de Ttmes ver zekeren dat de toestand in deze stad nog altijd Onzeker is. Er smeult nog vuur onder de asch. Het nieuws betrekkelijk de terugkomst ^a.n den prins wordt echter door het groot ste gedeelte der bevolking met vreugde begroet. Het gerucht wordt te Konstantinopel meer en meer verspreid dat prins Alexander, na de Volledige herstelling der orde in Bulgarije, V'ijwillig afstand zal doen van den troon. OOSTENRIJK- H ONGARI JE. Al de bladen van Pesth bevatten, naar aan leiding der komst van de Duitsche deputatie, Artikelen, waarin Keizer Wilhelm wordt ver heerlijkt en de alliantie van Oostenrijk-Hon- garije wordt geroemd. De Pol. Corr. meldt dat Prins Lode- vzijk van Battenberg zich naar Sinaia bege ven heeft en daar door den Koning van Rume- ontvangen werd. Betrekkelijk de uitzichten van Vorst Alexan der worden tweederlei meeningen te Weenen ontwikkeld. Volgens de eene is zijn toestand onhoudbaar, en naar luid van de andere zal hot enkel van de houding en het zelfbedwang her Bulgaarsche natie afhangen, of vreemde tusschenkomst al dan niet noodig zal wezen. ROME. Berichten uit Rome spreken van branden en plunderingen in het noorden van Cochin- china. Vijftig Christenen zouden vermoord zijn. In oostelijk Sutchuen (China) zijn ook Chris tenen vermoord en geheele dorpen verbrand en verwoest, naar men zegt ten gevolge van onvoorzichtige handelwijzen der Engelsche en Amerikaansche zendelingen. Het gebouw van den Apostolischen vicaris is met al de zich daarin bevindende papieren en meubels verbrand. De consuls konden slechts hun leven redden. Volgens de jongste berichten houdt de op stand aan. RUSLAND. The Daily News schrijft„Een der nieuw ste geruchten in diplomatieke kringen is, dat van het aanvankelijk voornemen van den Czaar om zich te Samarkand als „Keizer van Cen traal Azië'' te laten kronen is afgezien, en dat deze nieuwe souvereine titel doo'r het uit vaardigen van een ukase zal worden aange nomen, terwijl dan ter eere van deze gebeur tenis te Samarkand, te Bokhara en te Kbiva feesten zullen worden gegeven". Het officieele regeeringsblad maakt een telegram openbaar, door vorst Alexander op 18/30 Augustus aan den Czaar gericht. De vorst spreekt daarin zijn dank uit aan de keizerlijke regeering voor de officieele tegen woordigheid van den Russischen consul te Roestchoek bij zijn ontvangst in die plaats, waaruit bleek, dat de keizerlijke regeering den tegen den persoon des vorsten geriehten revolutionnairen aanslag niet billijkte. De vorst verklaarde verder, dat hij ieder offer wilde brengen en de edelmoedige bedoelingen van den Keizer ondersteunen om Bulgarije uit de tegenwoordige zware crisis te bevrijden. Hij verzocht de zending van vorst Dolgoroecki te bespoedigen, cp dat bij den Czaar een zeker bewijs zou kunnen geven van zijn on veranderlijke gehechtheidhij was bereid de van Rusland ontvangen kroon weder in de handen van den Czaar terug te leggen. De Czaar antwoordde, dat hij den terugkeer van den vorst naar Bulgarije niet kon goed keuren en dat de zending van vorst Dolgo roecki overbodig was geworden. De Czaar zou zich van iedere inmenging onthouden zoolang de vorst in Bulgarije bleef. De vorst moest weten wat hij te doen had; de Czaar behield zich voor te beoordeelen wat hem voorge schreven werd door het geheiligd aandenken van zijn vader, de belangen van Rusland en den vrede in het Oosten. Schiedam, 3 September 1886. Eeneongewoone beweging was dezen morgen in onze stad op te merken. De klokken van de O. L. Vrouwe-kerk en van de Bijkerk aan den Singel deden hare welluidende stemmea hooren en eene dichte menigte vulde de straten. Het stoffelijk overschot van „Oome Jan", den zeven-en-negentig jarigen Johannes van der Bnrg, Schiedams oudste inwoner, den grooten weldoener, die het huis Gods met zooveel luis ter heeft versierd, zou ten grave worden ge bracht. In de Parochiekerk van O. L. Vrouw Visi tatie, wier schoone toren zoo fier ten hemel wijst als een sprekend bewijs van de groote liefde, die de waardige overledene dit Gods huis heeft toegedragen, werden de Uitvaart diensten voor de rust zijner ziel gehouden. De kerk was smaakvol in rouw gedecoreerd en het ruime priesterkoor schitterde in een stroom van waslicht. Onder de plechtige H. Dienst ten acht ure werd door het koorge zelschap op verdienstelijke wijze de Requiem mis van Cherubini uitgevoerd, en naderden tot de H. Tafel des Heeren zijne talrijke ver wanten alsmede verpleegden uit het R. K. Weeshuis, die bij altijd als een liefdevolle vader heeft verzorgd en gespijsd. Toen het lijk uit zijne woning aan de Noordvestgrucht werd gedragen, vereenigde zich het gelui der klokken van de naburige Bijkerk met die van de kerk van O. L. Vrouwimmers deze Bijkerk, die zooveel aan zijne geachte familie heeft te dan- keD, dankt hem in het bijzonder haren fraaien toren met klokken en uurwerk, bij gelegenheid van zijn negentigsten verjaardag geschonken. Op de R. K. Begraafplaats gekomen, werd h et lijk onder het zingen van „De Profundis" in de kapel gebracht en nadat aldaar de kerkelijke plechtigheden waren verricht onder het gezang van de „Miserere''naar zijne laatste rustplaats gevoerd. Daar rust dan het stoffelijk overschot van dezen eenvoudigen bouwman, den grooten wel doener van armen en ongelukkigen, den groo ten ij veraar voor 's Heeren huis zacht inden schoot der moedeilijke aarde. Vol van dageD, maar ook rijk in verdiensten is hij uit dit leven gescheiden, en zoo al geen kinderlijke tranen werden geschreid op het graf van hem, die nooit gehuwd was; bij de talloozearmen en verweesden, voor wie hij altijd als een liefde volle vader is geweest, zal „Oome Jan" in dankbaar aandenken blijven, en zij zullen niet nalaten een vurig gebed voor de rust zijner ziel te storten. Wij vernemen dat ook de schipper van de hier thuis behoorende smak Merchant even als die van de Martha van Geestesmünde wegens ongeoorloofd en verkoop van tabaken gedistilleerd aan de Engelsche visechers in de Noordzee door den rechter te Lerwick tot een boete van 25 subsidiair 30 dagen ge vangenisstraf werd veroordeeld en de beman ning ieder tot een boete van 5 of 20 da gen gevangenisstraf. De bemanning van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1