9e Jaarg. Zondag 5 en Maandag 6 September 1886. Mo. 2571. Bij flit lomer Seloort m Bpepel. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Htjqmcin (Dcei'ïidit. liimenlanck'hö Iei[idttw. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van"tdit Blad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prjjs der AdvertentlOn i Van 16 regels/Ü.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Omtrent Vorst Alexander zijn verschillende tegenstrijdige berichten in omloop. Uit Phi- lippopel wordt gemeld, dat hij in die stad met geestdrift is ontvangen, terwijl men uit Konstantinopel bericht, dat hij er slechts een koele ontvangst genoot. Zelfs bevatten tele grammen, gisteren uit Sofia te Parijs ontvan gen, het bericht, dat vorst Alexander ver moord werd. Wat er ook van dit alles zij, zeker is, dat Prins Alexander, zooals zijn vader het zeide, een verloren man is. In dien zin, dat zijn toestand in Bulgarije onhoudbaar wordt, het blijkt ondanks alle rooskleurige berichten, dat er in Bulgarije nog genoeg lieden zijn, die zich door den rus- sischen invloed laten beheerschen terwijl de prins zelf, getuige zijn telegram aan den Czaar, begint in te zien, dat hij voortdurend tegen de groote macht van Rusland niet zal zijn opgewassen. Het wordt alzoo waarschijnlijk geacht, dat de vorst na te Sofia, waar hij heden avond wordt verwacht, opnieuw gehul digd en alzoo in eer hersteld te zijn vrijwil lig afstand zal doen van den troon, en de kroon nederleggen in de handen van den Czaar, van wien hij ze vroeger heeft ontvangen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm zal, na de groote manoeu vres in Elzas-Lotharingen, eenige weken te Raden doorbrengen, waar hij op 30 Septem ber aanstaande, te midden der groot-hertoge lijke familie de verjaring van de keizerin zal vieren. Men beweert dat de vrede in Europa door duitschen invloed zal verzekerd blijven, zoo lang keizer Wilhelm, die omtrent negentig jaren oud is, leeft. Alles doet hopen dat bet oogenblik van zijn overlijden nog ver ver wijderd is. Ondanks de drukkende warmte, Woonde de keizer, Woensdag de groote wapen schouwing bij van de regimenten, die te Ber gje, Potsdam en Spandau in garnizoen liggen. Re grijze vorst was door het keizerlijk gezin, 2ljne hofhouding en een prachtigen militai ren staf omgeven. Zooals altijd, wekte de n°g krachtige en indrukwekkende verschijning van den keizer bij de talrijke menigte eene onbeschrijfelijke geestdrift op. De Russische minister von Giers is gisteren nacht te Berlijn aangekomen en heeft in den loop yan den voormiddag een bezoek aan prins B'smarck gebracht. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft na een tweedaagsch debat het amendement, door den Ierschen af gevaardigde Sexton op het adres van ant woord voorgesteld, verworpen. Daarop werd het adres bij eerste lezing aangenomen. Par- nell stelde voor de tweede lezing te verda gen en werd daarin ondersteund, door Labou- chère, die bij deze tweede lezing de door Churchill te Belfast gehouden redevoering als opruiend wenschte te brandmerken. Het voor stel van Parnell werd met 228 tegen 121 stemmen verworpen, eveneens werd na be strijding door Lord Churchill een voorstel van Stuart tot verdaging van het Huis verworpen. Parnell zal een wet indienen betreffende de Iersche pachters, waartoe de regeering hem gelegenheid zal geven. Uit Ierland worden nieuwe gewelddaden gemeld. Dinsdag werd een werkman, Michnel Macnamara, in het dorp Enoch, niet ver van Tulla, doodgeschoten, omdat hij voor iemand had gewerkt, over wien het Iersche veemge richt de boycot-straf had uitgesproken. Te Limerick werden Dinsdagavond ijzeren met kruit en schroot gevulde buizen in twee hui zen geworpen. Zij ontploften, maar kwets ten gelukkig niemand. Te Belfast werd gisteren voor de eerste maal sedert de jongste oproeren de gewapende politie weder met den wachtdienst belast, die tot dusver tijdelijk aan de militairen was opgedragen. In de protestantsche wijken gaf deze verandering tot nieuwe onlusten aan leiding. De politie werd door het volk met steenen geworpen. Van tijd tot tijd werden ook revolverschoten gelost, waardoor een der constables gekwetst werd. De politie moest ten slotte de hulp van de militairen weer inroepen, maakte 18 belhamels gevangen en herstelde de rust. Alle ochtendbladen bespreken de cor respondentie van den Czaar met den Vorst van Bulgarije. Bijna alle zijn van oordeel, dat het nagenoeg onvermijdelijk is, dat hij afstand doet van de regeering en dat een Russische interventie in Bulgarije ophanden is. The Standard en andere bladen keuren het tele gram van den Vorst af als te demoedig. The Times vreest, dat het antwoord van den Czaar op het onderdanige, bijna demoedig telegram van den Vorst weinig geschikt is, de orde in Bulgarije en het vertrouwen in Europa te herstellen. De Russische partij in Bulgarije wordt door den brief van den Keizer ver sterkt en aangemoedigd en de positie van den Vorst in dezelfde mate verzwakt. OOSTENRIJK—H ONGARI JE. De nationale feesten ter gelegenheid van de twee honderdste verjaring der herovering van Buda-Pesth zijn Woensdag in deze stad begonnen. Er werd eene plechtige openings zitting gehouden, waaraan de keizer deelnam. Deze werd met zooveel geestdrift toege juicht, dat hij er zichtbaar door ontroerd was. Nevens den keizer bevonden zich baron de Kemény, minister van openbare werken, de kardinalen Simor en Haynald, en de aarts bisschop van Agram, Mgr Michaïlovitch. Ach ter hen merkte men op de ministers en secretarissen van Staat, de vertegenwoordigers van het Duitsche leger, de aides-de-camp van den keizer, en de deputatiën van Weenen en Stockholm. De burgemeester van Buda-Pesth las eene redevoering voor en overhandigde den keizer een herinneringsmetaal, de Kemény deed vervol gens eene aanspraak, en de Szécsen, groot maarschalk van het paleis, hield eene voor dracht, die meer dan een uur duurde. SPANJE. Donderdag jl. hielden te Barcelona de werk gevers eene vergadering, daar de metselaars in die stad het werk hadden gestaakt. Zij besloten niet aan de eischen der werklieden om verhooging van loon toe te geven. Plot seling sprong toen onder de tafel waaraan de aannemers waren gezeten, een met bus kruit gevulde pijp, waardoor verscheidene hunner, drie zelfs zeer zwaar, gewond werden. Tengevolge van dit incident werden 47 per sonen gevangen genomen. De werkstaking breidt zich intusschen uit en de werkstakers volharden ia hun eischen. Schiedam, 4 September 1886. Wij vernemen dat de beer Lattemanu giste ren is nedergedaald op het weiland van den fcouwmau De Vette aan de Vijfeluizen, nadat hij eerst nog met het water van de Polder vaart in aanraking was geweest. Door eenige toeschouwers werd hij in het bergen van zijn ballon geholpeD, waarna hij naar den tuin der Officieren-Yereeniging terugkeerde. Heden morgen omstreeks uren is in het pand van de erven J. F. Weiter aan de Boterstraat, waarschijnlijk door het springen van vonken uit den oven, brand ontstaan in de bakkerij van den beworer, den heer J. J. Tim mermans. Spoedig was spuit no. 4 op het terrein en gaf het eerst water, terwijl later nog een paar spuiten aanrukten en ook de waterleiding hare diensten bewees, zoodat alras een stroom van water op het brandende perceel werd uitgestort en men er in mocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1