komt, wordt zooveel langer in dienst gehouden. Door ziekte of gebreken verhinderd aan de oproeping te voldoen, behoort ter secretarie eene geneeskundige verklaring te worden over gelegd, en is men verplicht bij herstel zich onverwijld bij zijn korps te voegen. De Patenten van het dienstjaar 1886/87 zullen worden afgegeven ter secretarie der gemeente van Maandag 13 tot en metZater- cag 18 September a. s., 's voormiddags van 10 tot 12 uurten einde de afgifte te bevor deren wordt men verzocht het aanslagbiljet mede te brengen. De niet afgehaalde paten ten worden na het verstrijken van dien tijd tegen betaling van 10 cents te huis bezorgd. Onze vroegere stadgenoot, de eerw. heer J. O. J. Exler S. J., heeft gisteren in de kerk bij het studiehuis der eerw. paters Jezaïten te Maastricht, van Z. D. Hw. mgr. Van den Bran dei;, wijbisschop van Meehelen, de H. Priester wijding ontvangen. De eerste plechtige H. Mis zal door den eerw. heer Exler op Dinsdag 21 September te 8 unr in de kerk van den H. Joannes den Dooper alhier worden opgedragen. De Staats-Courant van gisteren bevat de wet van den 28sten Augustus 1885, verklarende het algemeen nut der onteigening van eigen dommen, noodig voor de verbreeding van het Scheur bij en ter wederzijden van de haven vau Maassluis. De audiëntie van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, zal Zater dag a. s. niet plaats hebben. Zoo als bekend is, ondervinden de schippers, die de beneden-rivieren bevaren, veel last van de dammen, welke van wege den waterstaat in de Noordgeul gelegd zijn, waardoor dat vaarwater slechts 70 meter breed is. Daar er op den stroom op dat punt niet meer te rekenen valt, werd een adres aan den Minister Van waterstaat gericht, met, verzoek aldaar eene sleepboot te stationeeren, die de schepen kosteloos door de Noordgeul van de ééne rivier in de andere sleepen zou. De Minister heeft op dat adres afwijzend beschikt. Van het gebied der North Borneo Compa ny" aan de noordoostkust van dat eiland wordt gemeld, dat de kanonneerboot Zephyr, met den Gouverneur Treacher aan boord, van Omadal naar Sandakan was teruggekeerd, nadat de expeditie de inboorlingen in eerstge- melde kuststreek had getuchtigd. Naar 't schijnt hadden inlandsche hoofden, zich daar aan menschenroof schuldig gemaakt. De Zephyr had op de dorpen gevuurd, waar de inboor lingen zich aan oorlogsdansen en andere vreug debedrijven overgaven. Bij het eerste schot stoven de inlanders uiteen, en nadat de blauw- jakken van de kanonneerboot geland waren, verwoestten zijn twee dorpen en eenige kano's. Men leest in het Bat. Handelsblad- Uit een particulier schrijven uit 's-Hage nemen wij het volgende over>Ongeloofe- lijk moge het schijnen, maar het is toch waar, wat men op de sociëteit vertelde, dat bij het Departement van Koloniën de Indische spoorweg-begrooting 1887 zoek is geraakt. Trots het meest ernstige onderzoek is het nog niet mogen gelukken dit stuk, dat naar men zegt, minstens een centimeter of 3 dik is, terug te vinden. Men verhaalt daarbij dat men »ten langen leste" den Gouverneur-Gene raal om een nieuw exemplaar heeft getele grafeerd. Naar wij vernemen, zal de hoogeerw. heer Mgr. Aiecken in de eerste helft der volgende maand naar West-Indië terugkeeren. Eenige Liefdezusters, onder welke een drie' tal uit het R. K. Gasthuis te Breda, zullen den hoogw. missionaris vergezellen. (T.) Van den 29sten Augustus tot en met den éden September zijn langs den Nieuwen Wa terweg binnengekomen 74 stoom- en 10 zeil schepen, en vertrokken 66 stoom- en 18 zeil schepen. De Hollandsche spoor liet gisteren en heden twee pleiziertreinen 2de en 3de klasse loopen, den eenen van Amsterdam naar Rotterdam, en een anderen van Rotterdam naar Amster dam. Met beide treinen werden ongeveer 2000 reizigers vervoerd. De heer E. Kiderlen, te Delft, heeft, volgens mededeeling aan de redactie van De Kam pioenop 24 Aug. 11. het world record" op da road, voor den tricycle geslagen. Hij ver trok te 1 uur 30 min. precies uit Krooswijk, bij Rotterdam, en arriveerde om 3 uur 18 min. te De Meern, bij Utrecht, alzoo een af stand van 52 kilometer afleggende in 1 uur 48 min. Tot leden van den Gemeenteraad te 's Hage werden bij de verkiezing gekozen, de heeren P. De Niet en mr. J. A. H. baron Van Zuylen van Nijeveld. Men schrijft ons uit Scheveningen. Dat het gebruik van den telephoon bij het ontdekken van den brand in het Kurhaus alhier, plotseling een ongekende uitbreiding erlangde, zoodat het nauweljjks mogelijk was van iedere verbinding de vereischte aantee- kening te houden, geeu betoog. Vooral om de betrokken autoriteiten te waarschuwen en de gewenschte hulp onverwijld te doen opdagen, bewees hij een ontschatbaren dienst. Aanschouwelijk wordt dit, wanneer men verneemt, dat op den ln September 1886 minstens 848 verbindingen zijn gemaakt, waaronder de nummers der gemeente- en militaire posten 460 en 96 maal voorkomen. (Msb.) Het Börse Kur. deelt mede dat een ber- lijnsehe dame aan sieraden 100,000 Mark bij den brand in het Kurhaus verloor. Van een dame uit Breslau, een bloedverwante van den geheimraad v. Bleichröder, te Berlijn, ver brandden de geheele garderobe en alle kost baarheden, die zich in haar kofier bevonden. Ook de dochter van den voormaligen banus van Kroatië verloor al haar sieraden. Naar men verneemt zijn door de Grieksche regeering weder stappen gedaan ten einde de Grieksche Staatsfondsen weder in de offieieele Amarerdamsche beursnoteering te doen opne men. Een bewijs, dat in Indië de handel ook niet floreert, is, dat het barkschip Do ach iVt Maandag jl. te IJmuiden gearriveerd, naar men ons verzekert ruim tien maanden lang op eene ladmg heeft liggen wachten. Op Zondag den 4en dezer, des namiddag9 12 ure, heeft op het erf van G. de Ruijterf bij de grensscheiding tusschen Oudewater e° Snelrewaard het volgende plaats gehad: De man, vrouw en dochter zaten op een® bank achter de woning. Onverwachts kwam een boereknecht naast de vrouw zitten, die over dit bezoek hare ontevredenheid toonde* Hierop werd haar man eensklaps aangegre pen, en sprong een tweede boereknecht ove* de sloot, haalde eene spade uit eene openstaan de schuur, en gaf den landbouwer een slag met den kaut der spade op het hoofd, tenge volge waarvan deze bewusteloos en bloedend ter aarde stortte. De vrouw wilde de aanvallers afwereOi doch hare krachten schoten te kort. Een derde boereknecht en de zoon van een boor man kwamen den ongelukkige verder mishan delen, een dreigden zelfs met een mes. Toevallig kwamen twee personen op den dijk langs de hnizinge, snelde ter hulpe, en sleepten den getroffene in bloed badend in huis. De tusschenkomst der politie werd in geroepen, doch de veldwachter J. M. BoU geraakte in hevige woordenwisseling met een ooggetuige, een rondreizend bedelaar. De bede laar nam een steen en bracht J. M. B. een gat in zijn achterhoofd toe; beiden geraakten worstelende op den grond, en het bloed vloeide langs de uniform van den veldwachter* J. M. B. maakte na van zijne sabel gebruikt tengevolge waarvan de bedelaar met een brancard naar zijn verblijf vervoerd moest worden. Een der politieagenten, die den bedelaar hielp knevelen, bekwam op zijne hand eenige lichte sabelhouwen. Van het voorgevallene is proces-verbaal opgemaaktde aanleidende oorzaak schijnt wraakzucht. Dr. Thier verleende den gewon den geneeskundige hulp. Naar men nog verneemt, moeten de mishan delde, benevens de politiebeambten zich naar omstandigheden vrij wel bevinden. Dl) Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. heer W. J. Brandhoff, thans kapelaan te Uithuizen, benoemd tot pastoor te Wijnbergen. Gisteren-ochtend te 8 uren is op de Ach tergracht te Amsterdam een jongen, beladen met een zak groote karpers, welke hij in het Vondelpark had gevangen, aangehouden en naar het politiebureau op het Leidscheplein getransporteerd. Tegenover de 81 aanvragen om werk, gis teren ter Arbeidsbeurs gedaan, stond slechts 1 gevraagd, een loopjongen. Is de Aijm. Ct wél ingelicht, dan is v. d* St., die, zooals bekend is, de firma A. Noor- duijn en Zn., te Nijmegen, voor een aanzien lijk bedrag benadeelde en te Parijs gevat werd, eergisteren, ingevolge aangevraagde uitlevering) van Parijs naar Arnhem overgebracht. Volgens aangifte bij den commissaris van politie te Tiel, is in den namiddag van de" 26 Augs. jl., ongeveer te 4 uren, in de brie venbus ten postkantore aldaar gestoken een brief, in eene lichtgele met gom gesloten enveloppe en het adres, in drukletters, aan den heer F. Halewijn Chevalier, wijnhande laar, 's-Hertogenbosch, inhoudende een bank biljet van f 25, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De commissaris voornoemd verzoekt opspo ring, inbeslagneming en bericht. De te Raamsdonk door een dollen hond gebeten persoon, een bejaard man, die gewoon is voor de zoutrafllnaderij aldaar de klanten in de »Langstraat" te bezoeken, deed Zater dag nog zijn gewonen rijtoer. De wond i»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2