limmtlaudschq Iqichtm. vereenigingen deelnamende denkbeelden dezer vergadering waren op dezelfde leest geschoeid als die van de sooialisten van alle landen. De binnenlandsche politiek van het noordsche rijk verwikkelt zich dus even als die der overige europeesche staten. Schiedam, 16 September 1886. Da Engelsche rechtbank heeft Maandag jl. uitspraak gedaan in de zaak van den door den loodskotter Beaver te Hartlepool opge brachte! kotter Kenandie te dezer stede thuis behoort. Het schip en de lading ter waarde van 850 zijn verbeurd verklaard. De kapitein, stuurman en de bemanning zijn respectieve lijk tot 8, 2 en 1 maand gevangenisstraf of eene boete van 45 veroordeeld. De reeders hebben deze boete reeds over gemaakt, zoodat verwacht wordt dat de be manning spoedig in "rijbeid zal worden ge steld. In strijd met de verwachting is de vervaar diging der muntbiljetten van f 50 eenigszins vertraagd, tengevolge waarvan die biljetten eerst in het voorjaar 1886 konden uitgegeven worden. De in de Wet op de Middelen voor 1885 te dezer zake uitgetrokken post van ont vang kan mitsdien tbans vervallen, terwijl daarentegen een gelijke post onder de midde- le n voor 1886 dient opgenomen te worden Daartoe is een wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Tot deskundigen bij de aanstaande naj aars-ex mens voor de onderwijzersacte in Zuid-Holland, zijn voor de vakken lezen en Nederl. taal benoemd de heeren A. J. Teebal, J. D. Van Wijk, L. Akkerhuijs J, Er en G. van der Zanden, hoofden der school te's Gra- venhage, Leiden, Schoonhoven en Brielle. Van 5 tot en met 11 September zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 64 stoom- en 30 zeilschepen en vertrokken 85 stoom- en 13 zeilschepen. De zegen zal mvisscherijen Oranje Nassau te Pernis en Prms Hendrik te Delftshaven bi achten bij de verpachting in December 11. f 105,000 op. In het begin zag 't er voor de pachters slecht uit, daar er weinij? ge vangen werd, maar later is de vangst zóó toegenomen dat men berekent, nu reeds voor f 800,000 gevangen te hebben. Zaterdag 11. is mevrouw Bulkley van Dord recht naar de cellulaire gevangenis te Botter dam overgebracht. Haar gezondheidstoestand moet veel te weDschen overlaten. Vad.) Do gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip .Leerdam." De laatste buslichting aan het Postkantoor te Botterdam is bepaald op den 18 Sept. a. s. des namiddags te 2ï/i ure. Den lsten Oktober a.s. viert deheerPieter Logge veen te Hillegersberg zijn lOOsten ver jaardag de man geniet nog een volkomen gezondheid. Als iets nieuws op het gebied van »Sport" wordt gemeld, dat te Gouda eerstdaags een hoepelwedstrijd zal worden gehouden. Le jeugdige deelnemers mogen geen ijzeren hoepels met haken gebruiken, maar zijn verplicht met den onderwetschen, taaien houten hoep el in het strjjdperk te treden. Op de algemeene rekening van het hoog heemraadschap Delfland over 1835/86 komen voor onder de ontvangsten: Saldo 1884/85 f 68,691, huren, opbrengsten enz. f9,320, sluisgelden f 162,841, leggen van buizen in de gronden van Delfland, ten dienste der Delftsche waterleiding, f 10,000, diversen i 5,172 samen f 256,025 en onder de uitgaven zeeweringen, stoomgemaal, wateren, bruggelden enz., f 107,375, nieuwe werken f 18,716, leeningen, aflossing en rente f40,455 samen f198,864. Saldo f57,160. (Z>.) Aan het personeel der brandspuit van het reg. grenadiers en jagers, is door het Ge meentebestuur te 's-Hage een premie van f150 toegekend, voor verleende hulp bij denbrand van het Kurhans. De heer W. Hogervorst, directeur der zee baden te ScheveningeD, ontving dezen morgen namens den Groothertog van Saksen-Weimar een paar fraaie gouden mancbetkaoopen, als een bewijs van waardeering voor de diensten, door dien heer den Groothertog tijdens Zijn badkuur bewezen. Thans is, volgens een Haagsch blad, ge bleken dat de brand in het Badhuis te Sche- veningen niet is ontstaan door het omvallen van een spirituBlampje. Ziehier den oorsprong van den brand De familie Heineken van Amsterdam be woonde drie kamers. In een dier kamers, waarin een uithoek voor de lift was, werd in een zinken bak van een nachttafel pap voor een kind dier familie gekookt. In de nabij heid in dienzelfden bak stond een spiritus- lampje te branden. Door tocht ging een gor dijn of wellicht een franje in brand en wat verder volgde is van algemeene bekendheid. Het ongeval te Scbeveningen bij het afschie ten van een vuurpijl tegen een stnk muur van het verbrande Kurhaus gericht, was hier aan te wijten, dat het toestel ditmaal niet in het zand, maar op den straatweg, nabij de Galerie, was geplaatst, zoodat het, door den schok, omverviel. Het werd bediend door den smid Th. v. d. Dorp, die daarmede gewoon lijk belast is ten behoeve der Noord- en Zuidh.- ReddingMaatschappij. Op de gisteren te Katwijk aan den Rijn ge houden paardenmarkt was slechts één paard aan de lijn en dan nog wel een oude knol. Ook menschen waren niet op de markt te vinden. Toen de heer J. P. Smeele kandidaat ge steld was voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Leiden, heeft 't hem aan smaad in de liberale en anti-revolutionnaire couran ten Diet ontbroken. Uit de Amigoe di Curasao (van 31 Juli jl.^ blijkt, boe hoog die man in Curaijao, waar hij zoo lang leefde en werkte, gewaardeerd werd Gister-avond heeft de heer J. P. Smeele, Procureur-Generaal in deze kolonie en geko zen lid van de Tweede Kamer, de reis naar Nederland aanvaard. Carat; io verliest veel met dit vertrek van zijn Procureur-Generaal, die ruim 25 jaar lang de bevolking eerbied wist in te boezemen voor de Koninklijke en kolo niale wetten, en te gelijk voor zich zeiven de eerbiedvolle liefde van zoovelen mocht winnen. Gewis, de kolonie Curasao staat den heer mr. Smeele noode aan het moederland af,en troost zich nauwelijks met de gedachte, dat hij daarginds in 's Lands Vergaderzaal met zijn aooge gaven en vooral rijpe koloniale inzichten zoowel den lande als zijdelings Curat;. 10 zelf met even onkreukbare trouwen liefde zijn diensten gaat wijden.'' (fMsb.) Over den eersten nederlandschen luchtrei* ziger leest men het volgende in den Alge meene Konst- en Letterbode voor 1804. No. 43, bladz. 231 Haarlem, 30 September. Met genoegen verstaan wij, dat onze stad genoot Abraham Hopman, wien in de maand Juli 11. te Amsterdam, door onderscheide oorzaken zijne onderneming, om eene lngtreize te doen mislukt was, gisteren namiddag even na vier uren, beter in dat zijn oogmerk te Rotterdam geslaagd is, en dus de eerste onzer landgenooten, die eene lugtreis met goed ge volg ondernomen heeft. De ballon na het noordwesten koers geno men hebbende, steeg door de wolken, tot zoodanige hoogte, dat hij weldra geheel onzigtbaar werd. Na eenigen tijd kwam dezelve met den eersten Bataafschen lugtreiziger in de nabij heid van Sohiedam op aarde terug, rakende de gondel toevallig den kant eener sloot. De lugtreiziger, met den gondel in het water geraakt, zag zich genoodzaakt den lugtbol de verdere reis zonder hem te laten volbrengen, en kwam 's avonds om agt uren behouden terug op de plaats van zijne afreize, terwijl de lugtbal, weder opgestegen, ten half zes ure op de buitenplaats Bakkershaven onder Wassenaar in een bosch is nederge daald. De ballon werd destijds gevuld door middel van ijzer- en zwavelzuur. Gisteren werd ter zitting van het gerechtshof te Amsterdam door den ambtenaar van het openbaar ministerie tien jaren gevangenisstraf geëischt tegen den socialist J. H. Geel wegens dezes opzettelijken moordaanslag op den heer Stork, commissaris van politie aldaar. Gisteren avond is te Amsterdam bjj afslag geveild de Passage Central met annex hotel met 100 kamers, winkels enz. In veiling kon dit alles niet meer opbrengen dan door den hypotheekhouder bij opbod was geboden, n. 1. f 150,000. Terwijl een R. K. geestelijke gistermiddag in een berucht huis in de Oudezjjds Kapelsteeg te Amsterdam de HH. Sacramenten der ster venden bad toegediend, zag hij zich, op straat gekomen, aangegrepen door een beschonken vagebond, die echter onmiddellijk door eenige omstanders in hechtenis genomen en aan de politie in handen gegeven werd. Men leest in den Standaard-. Naar wij vernemen, is door vele der ge schorste kerkeraadsleden te Amsterdam aan de Synode bericht, dat zij geen gebruik wen- schen te maken van de hun geboden gelegen heid, om voor de Synode te worden gehoord. De Synode toch schreef, dat ze hen wenschte te hooren, niet over het appèl, maar >over de tuchtzaak", en hiertoe meenen de boven" bedoelde leden van den Amsterdamschen kei" keraad zich niet te mogen leenen, tenzij de tuchtzaak zelve eerst op behoorlijke wijze door het classicaal bestuur van Amsterdam bij de hoogere besturen aanbangig zij gemaakt. Dit nu is totdusver niet geschied, overmits het classicaal bestuur en tot de provisioneels schorsing en tot de voordraoht der ontzetting

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2