J schetste als zich zelve opofferende voor zijn volk. Het meest treffende van deze plechtigheid was zeker wel, dat de jeugdige offeraar werd geassisteerd door vier eerw. neefs, nl. door den weleerw. heer J. Lagerwey, kapelaan in 't Veld als presbyter assistens", de eerw. heeren T. J. Engering en Th. Zoet mulder als diaken en subdiaken, en de eerw. heer J. Lagerwey, die als ceremoniarius fungeerde. De drie laatsten zijn theologanten van het seminarie te W armond. Het was voorzeker een sprekend bewijs, hoezeer onze goede stad, waar geloof en gods dienstzin in ruime mate heerschen, vruchtbaar is in het vooi tbrengen van waardige arbeiders in ®s Heeren wijngaard. Dat dit ook algemeen wordt op prijs gesteld, bewees het groot getal ge- loovigen, die bij deze sohoone plechtigheid te genwoordig waren. Moge ook in de toekomst de stad onzer inwoning hare welverdiende faam ten deze opzichte handhaven, en het den jeugdigen pries ter met nog vele anderen gegeven zijn een rijken oogst op den grooten akker der Kerk te verzamelen. Op de vergadering van het Departement Schiedam der Ned. Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, te houden morgen (Woens dag) te 8 uren in Musis Sacrum, komt een voorstel in behandeling van den heer M. C. M. de Groot, luidende lo. Het Departement besluit, bij voldoende medewerking van de belanghebbenden, op te richten een Chemische en Technische Inrichting ten dienste der Brandergen en aanverwante vakken in Nederland, ten einde deze op de hoogte te brengen van den tijd en in staat te Btellen, hnn mededingers in alle opzichten het hoofd te bieden. 2o. Het Departement benoemd een Oom missie van 5 leden met recht van toevoeging, welke alle voorbereidende maatregelen zal treffen en, binnen den kortst mogelijken tijd, een volledig organisatie-plan zal indienen. Wij hopen, dat velen deze vergadering zul len bijwonen en dat het belangrijke voorstel den noodigen steun zal vinden. Het geldt hier, de nieuwste uitvindingen ten bate onzer nij verheid aan te wenden, de zoo noodzakelijke vakkennis te verspreiden onder de tegenwoor dige en toekomstige branders, kortom onze industrie te voorzien van de beste wapenen in den strijd om het bestaan, die thans met haar ondergang dreigt te eindigen. De bedoeling is, het plan breed op te vat ten. Niet alleen de branderijen, ook de aan verwante vakken moeten op de hoogte van den tijd worden gebracht en kunnen boven dien slechts mèt de branderijen leven en bloeien. Het belang van alle Schiedammers is ermee gemoeid. Dat dan ieder steane, die steunen kan 1 verhoogd invoerrecht een bolwerk tegen de hollandsche kaas op te werpen, vraagt Het Huisgezin, of dit niet een nieuwe wenk voor ons is, dat we aartsdom handelen door alle vreemde producten hier met vlag en wimpel binnen te halen en alle ontwikkeling der nederlandsche nijverheid onmogelijk te maken. Het naar Dover opgebrachte drankschip is de Mary nit Dordrecht. Aan het bevel van deD tolkotter Francis om bij te draaien werd eerst gehoor gegeven, nadat twee schoten waren gelost. Een groots hoeveelheid sigaren en sterken drank werden aan boord gevon den. Het schip is echter weder vrij gelaten, daar gebleken is, dat het niet binnen het ge bied der Engelsche jurisdictie, drie mijlen afstands van de kust, in beslag is genomen. Het koninklijk gezin verlaat 6 Oktober a. s. het lustslot Soeatdgk, om tot het einde van het jaar het buitenverblijf Het Loo te betrekken. Uit Indië wordt gemeld dat de gouv.-ge- neraal, ter oorzake van de mededeelingen betreffende de zaak van Tjiomas, voorkomende in De Locomotief, den resident van Samarang gelast heeft, streng de hand te houden aan iet reglement op de drukwerken in Ned.-Indië en aan de bepalingen ter verzekering der regelmatige werking van dat reglement. Naar aanleiding van het feit, dat de ge zamenlijke landbouw vereenigingen in de Rijnprovincie zich tot den Rijkskanselier heb ben gewend met het verzoek, om door een De hoogste prijzen der Theiss-loten willen wel in Rotterdam vallen. Naar men verneemt is aan den heer G. B. aldaar dit buitenkansje ten deel gevallen, door dat hij bjj de laatste trekking op 15 September 11. zijn lot met 100,000 florijnen zag uitkomen. De plechtige inauguratie der novitii van het Delftsche studentenkorps zal plaats hebben op Dinsdag 28 Sept. a. s. De gewone rjjtoer zal den volgenden dag worden gehouden. Aan het gebouw van het provinciaal be stuur te 's Gravenhage werd gisteren aan besteed het maken van den ijzeren bo venbouw voor de brug over de Oude Maas, nabij de haven van Barendrecht. (Raming f290,000.) Het minst had ingeschreven de Actiën- Geselschaft fnr Eiser industrie und Brückenbau, fürmals J. C. Harkortte Duis- bnrg, voor f218,974. Op de volgende wijze geeft Recht voor Allen bericht van de ovatie, welke Domela Nieuwen- huis te beurt viel na afloop der terechtzitting te 's-Gravenhage Bij aankomst in Walhalla werd onze vriend uitgenoodigd plaats te nemen onder deroode banier der Haagsche Vrouwen- Vereeniging, die hein het Vrijheidslied toezong en bij monde van hare voorzitster, burgeres Stroe bei, met eenige hartelijke woorden een fraai bouquet aanbood, waarop burger Domela Nieuwenhuis zjjn dank betuigd» en de hoop uitsprak dat, waar de europeesche regeeringen, door de zoogenaamde leiders des volks te kerkeren, zich een rustigen winter hoopten te bezorgen, allen hunne kraobten zouden ver- dubbelen en zich steeds nauwer zouden aan eensluiten onder de lenze Leve de roode vaan Leve het socialisme! Hieruit schjjnt men te moeten opmaken, zegt het Hbldat de burgers en burgeressen, die zich onder de roode vaan vereenigen, voornemens zijn een onrustigen winter voor te bereiden. In de Haagsche Kroniek van het Hbl. wordt de raad gegeven, om aan het nieuw op te bonwen Badhuis te Scheveningen niet meer den naam van Kurhaus te geven, die specifiek duitsch is, maar dien van Groot Badhnis, die nationaal, of van Casino, die minstens internationaal, polyglottisch is. Uit Leiderdorp wordt ons medegedeeld dat dezer dagen bij openbare veiling het koffie huis „De Nijverheid," gelegen onder die ge meente aan de Haarlemmertrekvaart nabjj Leiden is verkocht on voor f9561 afgemijnd ten behoeve van eenige vrienden of geestver wanten van ds. Vlug, tén einde aldaar gods dienstoefeningen te houden door predikanten, die nu of later zich aan het Synodaal verband onttrokken hebben of znllen onttrekken, voor de personeD, die zich nit Leiden en omstre ken met hun nieuwe kerkelijke richting ver eenigen. Dagbl Het laatste nummer der Zandvoortschc Badcourant bevat een overzicht van de ge beurtenissen in het bijna afgeloopen badt ei- zoen. Daaruit blijkt o. a. dat Zandvoort van rampen en ongelukken verschoond bleef. Ge durende het seizoen hebben er verblijf gehou den 1931 badgasten met 265 dienstboden. Het amsterdamsche contingent aan badgasten bedroeg 738, dat uit het buitenland 524. Het op het oogenblik nog aanwezige getal badgasten wordt op 350 a 400 geschat. Naar men verneemt, zal binnenkort uitvoe ring worden gegeven aan het sedert jaren hangende plan om de katholieke kerk De Posthoorn te Amsterdam te vergrooten, door de ingangen aan de Haarlemmerstraat en in de Haarl. Houttuinen er bij te trekken. Naar De Standaard meldt, is bet roct- boek door de heeren Van Lirnmik o. s, ge* dagvaard om aan hen, als kerkvoogdij, de rente nit te betalen. Daar voor het Groot boek de Staat der Nederlanden wordt aan gesproken, komt hier mede de zaak der kerk voogdij dus aanstonds voor den Hoogen Raad. In verband hiermede kan ter geruststelling nog worden medegedeeld dat alle bezorgdheid voor de veiligheid van het kleine kapitaal, dat in de Nienwekerk alhier bewaard werd, thans als geweken kan worden beschouwd. Om toch aan alle onzekerheid een einde te maken, hebben heeren kerkvoogden zich het gebruik van een uitstekend gepantserde brand kast verzekerd, voorzien van drie apart wer kende sloten, en is al wat aan gevaar van gestolen te worden blootstond in deze kast, en wel op zulk een plaats gedeponeerd, dot zelfs amerikaansche of engelsche dieveD, die op kerkegoed belust, naar Amsterdam moch ten komen, niets meer in de kerkmeesterska mer op het Damplein zouden vinden. Volgens telegram uit Batavia, te Amster dam bij de Vereeniging van Assuradeuren ontvangen, is er brand uitgebroken aan boord van het stoomschip Zuid-Holland. De lading in het achterruim is beschadigd, maar de brand geblnscht. De heer F., lid van het tooneelgezelschap des heeren De la Mar, stond eergisteren mid dag te Amsterdam, op het dak zgner woning op de komst van den luchtballon te wachteni toen hg door een ongelukkig toeval van zijne verheven standplaats viel en eenige oogen* blikken daarna overleed. De Haagsohe kroniekschrijver van de Gron. Ct. maakt melding van een ongeval» dat op den jaardag van onze kleine Kroon* prinses op het lustslot Soestdtjk plaats bad- Terwijl de gasten met de koninklijke fami'10 en de leden der hofhouding aan den feestdis0'1 waren gezeten, deed zioh eensklaps een ge" weldige slag, gevolgd door een oorverdooven geraas van brekend glas, hooren. Ontstel zagen de aanwezigen elkander aan, m®9' zwjjgend, wgl de hofetiquette verbiedt, W zulk een gelegenheid van eenige aandoen»11# bljjk te geven. Zelfs de lieve kleine Prins®9 sprak geen woord, maar zag haar vader» zooals zij Z. M. gewoon is, burgerlijk eenvo9 dig te noemen, min of meer angstig aal1^ Weldra bleek dat een zeer kostbare en arti0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2