om^'niet aan 'e halen de verschillende be zwarende bepalingen omtrent controle enz. en het stellen van borden, aan welke laatsten de verschillende ontvangers eischsn stellen, die dikwijls minder aan recht en billijkheid dan aan willekeur doen denken. En dit is toch zeker in strijd met het welbegrepen belang van den Staat. Naar de meening dezer Kamer wordt veel te weinig gelet op het belang, dat onze Neder- landsche bodem heeft bij het voortbestaan der branderij-industrie en de nadeelige gevolgen, welke haar ondergang zoude uitoefenen op dien bodem, daargelaten nog wat verschillende takken van handel en nijverheid daarbij zon den verliezen. Om een enkel voorbeeld te noemen, wat zoude er van het beroemde, vruchtbare West- land worden, wanneer men daar de mest nit het spoelingdistrict moest missen 't Is ook van algemeene bekendheid, dat de Belgische kempen vruchtbaar zijn gemaakt door het pro duct der branderijen. De crisis, die de stokerijen thans beleven en die haar met ondergang bedreigt, moet naar de meening dezer Kamer de aandacht der Regeering niet ontgaan. In Belgie, het Duitsche rijk, Oostenrijk, Rusland en Rumenie zijn branderijen in het leven geroepen alleen met het doel den land bouw behulpzaam te zijn en de cultiveering van schrale gronden mogelijk te maken, en wordt veel gedaan om den branderijen het bestaan mogelijk te maken en te doen floree- ren, onder meer door het toestaan van directe en indirecte premiën bij uitvoer. Het zoude in onzen tijd, nu men naar mid delen uitziet om de schrale gronden iu ons eigen Vaderland vruchtbaar te maken, der overweging waardig zijn te onderzoeken in hoeverre daartoe de spoeling kon worden dienst baar gemaakt, mits die, door zeer lage ver- voerprijzen op de spoorwegen, goedkoop ter plaatse van verbruik kwam. Ook in ons land werd vroeger het ontstaan en voortbestaan der branderijen gemakkelijk gemaakt en hadden wij hier ook uitvoerpre- miën. Die niivoerpremie is later afgeschaft, en als de branders toen legen die afschaffing hun stem niet hebben verheven, dan was het omdat de omstandigheden dat toen niet noo- dig maakten. Maar juist die omstandigheden zijn groo- telijks verauderd. De andee landen overtuigd van het nut der branderpen hebben naar middelen uit gezien haar toestand te verbeteren en behalve hooge invoerrechten in hun eigen land, ook premiën voor den uitvoer toegestaan, waardoor niet alleen die branderijen krachtig werden on dersteund, maar ook en daarop komt het hier aan waardoor het Nederlandsch ge distilleerd gevoelig en dubbel werd getroffen en aan zooveel zwaardere concurrentie onder worpen. Want behalve dat het bnitenlandsch gedistilleerd bij uitvoer van Staatswege een premie verwerft, wordt hier aan het bniten landsch gedistilleerd korting verleend en zelfs vrijdom van het invoerrecht voor dat gedis tilleerd, dat, na bewerking hier te lande in eeue distilleerderij of branderij onder doorloo pend crediet voor den accijns, weder naar het buitenland wordt uitgevoerd, volgens artikel 3 der wet van 6 April 1877 Stbdno. 70.) Aan het Nederlandsch gedistilleerd daaren tegen wordt geenerlei nitvoerpremie toegekend en daarenboven is dit hij uitvoer in vreemde landen aan hooge invoerrechten onderworpen, terwijl in geen enkel ander land zoo'n laag invoerrecht op ons gedistilleerd wordt geheven, als dat waartegen hier bnitenlandsch gedis tilleerd kan worden ingevoerd. Het ligt niet in de bedoeling dezer Kamer, een pleidooi te leveien over het al dan niet wenschelijke van het vrijhandelstelsel, maar waar de feiten zoo duidelijk spreken en waar de gewichtige tak van nijverheid, wier be langen zij hier bepleit, in zoo'n treurigen toe stand verkeert, vermeent zjj dat de aandacht der Regeering daarop zeker moet gevestigd zijn en dat van harentwege middelen moeten uitgaan om dien benarden toestand te ver beteren. Deze Kamer durft daarop met te meer vrijmoedigheid aandringen, omdat ook ten bate der suikerindustrie van Staatswege voorzie ningen worden gemaakt en die door milde bepalingen wordt geholpen terwijl het toch wel geen betoog zal behoeven, dat de bran- I derij-industrie voor het Rijk veel belangrijker eu gewichtiger is dan de enkele suikerraffi- neerderij, die hier in ons land bestaat. Ernstige bezwaren knnnen tegen het ver- leenen dier uitvoarpremie niet wordeu inge bracht. De accijns op het gedistilleerd is een verbruiksbelasting, en accijns wordt door het Rijk niet genoten van het gedistilleerd naar het buitenland vervoerd. Voor een min dere opbrengst daarvan behoeft das geen vrees te bestaan en zal hetgean de Staat aan uit- voerpremiën betaalt niet ruimschoots terug vloeien door het blijven voortbestaan der branderij-industrie met hare vele vertakkingen, en wat zij die dan hun bestaan vinden in anderen vorm aan de Naderlanasche schatkist bjjdragen De overtuiging dezer Kamer is dan ook dezelfde als die van de branders, zooals zij Uwe Exoellentie kenbaar maakten in hun door bijna allen geteekend adres in October 1885 aan Uwe Excellentie ingediend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd hoopt, dat het bovenstaande Uwe Excellentie zal hebben overtuigd vau het wenscbeljjke om lo. in te trekken de voorgestelde blijvende verhooging van den accijns ad f60 per hec toliter. 2o. door het toekennen van premiën bij uitvoer van ons gedistilleerd de Nederlaad- sche branderijen voor ondergang te behoeden en de concurrentie met het buitenland eeniger- mate mogelijk te maken 3o. het invoerrecht op bnitenlandsch ge distilleerd alhier te verhoogen en den invoer daarvan ter verwerking aan meer beperkende bepalingen te onderwerpen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd w. g. J. J. G. NOL KT, Voorzitter. h J. P. VEMER, Secretaris. Het eindcijfer der ontwerp-begrooting van Rotterdam is f 5,786,910. Met inbegrip van 13,651 nit Delftshaven zijn er nu 187,53 5 zielen. Da post voor rente en aflossing be loopt f 1,098,162. Onder de buitengewone uit gaven f 1,552,560, zijn uitgetrokken f50,000 voor de nieuwe straten aan de gedempte Oostvest enz., de bouwkosten voor vier nieuwe lagere en drie bewaarscholen en f 25,000 voor een woonhuis voor den directeur der Gemeen tewerken, naast bet Stads-timmerhuis. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Znidplaspolder in Schie- land is met algemeene stemmen besloten, een 31/2 pCts. leening aan te gaan van f 328,000, tegen den koers van 941/3 pCt., ter conversie van alle thans ten laste des polders loopende 5 en 41/2 pCts. leeningen. De plechtige onthulling van het standbeeld van Hugo de Groot, het wereldberoemde Delftsch orakel, had Zaterdag jl. volgens het vastgestelde programma te Delit plaats. Op de Groote Markt was een cirkelvormig terrein afgezet en feestelijk versierd tot de ontvangst van de deelnemers aan het feest en de talrijke genoodigden, waaronder de voornaamste autoriteiten werden opgemerkt. Te 2 uren hief het orkest der Grenadiers en Jagers het volkslied aan en daarna de feest- marsch van J. H. Völlmar. Toen werd het woord verleend aan mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, die de feestrede hield. In eene sierlijke rede schetste deze spreker Grotius als geleerde op elk gebied, maar vooral nitmnntend in de rechtswetenschap, als de rechtsgeleerde, die zich door zijn beroemde werken „Over het recht van oorlog en vrede" en »De vrije zee" een onvergankelijk monument heeft gestichtverder als een groot staats man, °ls een edel mensch en edel christen, die het t eil van Enropa zocht in de eenheid des ge'roofs onder éen hoofd, door zjjne tijdgenoo- ten veroordeeld, omdat het Europa's volken we erf aan de voeten van den Paus zou bren gen. Door zijn overbekend werk „Bewijs voor den waren Godsdienst," heeft de Groot zich ook als schrijver, philoloog en godgeleerde allergunstigst doen kennen. Nadat de feestredenaar had geëindigd, vief het omhulsel en vertoonde zich het sohoone beeld van Grotius, uitmuntend door sierlijk0 vormen, met sterk sprekende gelaatstrekken, met het boek en de pen, als was hij schrij vende, in de hand. Het werd met uitbundig0 toejuichingen begroet, waarna door ongeveer 1000 schoolkinderen de feestcantate, woorden van A. L. de Rop en mnziek van Nicolaï Onder de leiding van den componist werd aangeheven. Daarna werd het standbeeld m0' wederzijdsche toespraken door den heer int* E. J. J. B. Cremers aan den Burgemeester voor de gemeente Delft overgedragen. De genoodigden vereenigden zich aan een feestmaaltijd te 5!/3 ure ten stadhuize, terwijl door het muziekkorps der Grenadiers 00 Jagers eene uitvoering ap de Markt werd gegeven ook 's avonds deed zich deze muziek hooren en bracht met de verlichting van be' marktplein de talrijke menigte in een opge wekte feestelijke stemming. Hendrik Schnt, eigenaar van het zeilvaar- toig genaamd De Weldaad, wordt uitgeno 0 digd, zijn woonplaats op te geven aan het departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid, ten einde aan hem te kunnen uit reiken een ordonnantie van betaling, groot f 129. Zooals onlangs, op grond van een officieele mededeeling, werd bericht, is bet turkscbe gezantschap bij ons Hof niet opgeheven, zooal» beweerd was. Feitelijk echter is dit, naar het Hbl. verneemt, wel degelijk het geval. Er namelijk huis noch kantoor meer te 's Gra- venhage, waar zij die den officieelen vertegen woordiger van Turkije willen spreken, ziek kunnen vervoegen. De secretaris van legati0» P. C. De Loghedês Effendi, heeft Den Haag metterwoon verlaten, en er is geen zaakge lastigde achtergebleven. Na 20 zittingen en één avondzitting aa® de behandeling in hooger beroep van de Am- sterdamsche tnchtzaak te hebben gewijd, ein digde de Synodus Contracta Vrij dag-middag haar werkzaamheden. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze met dankzegging en toespraak gesloten. Van de gevallen uit spraak mag niets worden pnbliek gemaakt- vóórdat zij aan beklaagden is beteekend Dit moet uiterlijk binnen acht dagen gesohi0' den. Door de uitgevers Gebr. Belinfante, '0 's-Gravenhage, is de gelegenheid geopend tot een nieuwe inteekening op de Fiederlandsch1 Rechts litteratuur, van mr L. J. van Oppen 00 mr J. C. Sasse, een werk, waarvan de eers'0 uitgaaf in Maart 1884 werd aangevangen 00 dat thans reeds voltooid is. Voor rechtsgele0*' deD, die indertijd niet daarop hebben ing0* teekend, bestaat dus nu de mogelijkheid 010 zich deze vijf deelen aan te schaffen, waar'0 zij niet alleen een register op het Weekbl^ van het Recht, maar tevens een verwijd'0* naar de rechtsgeleerde letterkunde in ande*0 tijdschriften, dissertatiën, monographiën 00Z' knnnen vinden. De „kaartbrief" of gesloten briefkaart, &e" gemakkeljjke velletje papier met gegom^11 en geperforeerden rand, dat uit Frankrijk jaren geleden tot ons kwam als »nnm0ti*':l poste", werd spoedig o. a. in België door^e postadministratie aanvaard als een middel ot0'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2