9e Jaarg, Woensdag!29 September '1886, No. 2591, VERSCHIJNT DAGELIJKS. ïimmtlmtdscfy liftten. JJpnca tëwpcftt. f Bureau: Markt, E, 357. SCHE COURANT. Prijs van dit Blad >or Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prljo der A.<1 vertentiön i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Het Katholieke congres voor de Godsdien- stig -maatschappelijke belangen is Zondag jl. s avonds te 6 uren te Luik geopend. In de ïuime zaal van het St. Servatius- college waren i&eer dan 1500 personen vereenigd, waaronder uitstekendste mannen uit Belgie en den Vreemde. De hoogwaardige bisschoppen werden bij bun intrede levendig toegejuicht. Mgr Doutre- ioux, bisschop van Luik, werd gevolgd door de bisschoppen van Trier, Doornik, Luxem burg en den wijbisschop van Mechelen, mgr Van den Branden, dom Wolter, gemijterde abt Van Maredsous en Mgr Cartuyvels, vice-rector der Leuvensche hoogeschool. Mgr Mermillod werd ook gisteren verwacht. Terwijl allen geknield lagen, werd de vergadering door den Bisschop van Luik met het gebed geopend. Vervolgens werd een Pauselijk schrijven voor gelezen, waarin in zeer sympathieke bewoor dingen den arbeid van het congres werd ge- I*gsnd het zal met een adres van dankbe tuiging worden beantwoord. Ook aan den Honing der Belgen werd een telegram van hulde gezonden. Mgr de bisschop van Luik gaf in zijn openingsrede een overzicht der jongste Pause lijke encyclieks en eindigde met praktische raadgevingen der verschillende afdeelingen te geven. Deze eerste zitting werd met eene Prachtige redevoering van den oud-minister Bh. Woeste, die de onmacht van het liberalisme tot oplossing der sociale kwestie aantoonde, gesloten. Zondagjl. den dag dat het katholiek congres Luik zou geopend worden had aldaar eene r&anifestatie der socialisten plaats. Ongeveer 0000 werklieden trokken met cartels, die be- leedigende opschriften voor den Koning en de regeering bevatten door de stad. Zij begaven 2lch naar het graf der in 1830 gesneuvelde Vrijwilligers, waarop zij kransen nederlegden, haakten een uitstapje naar de naburige ge beenten doch gingen na hunne terugkomst ln de stad rustig uiteen. BULGARIJE. Door da komst van generaal Kaulbirs te oh a treedt de Bulgaarsche kwestie een nieuwe Phase in. De generaal heeft aan den prefect er hoofdstad, die hem aan de grenzen na mens het regentschap kwam begroeten, be vestigd. dat h j brenger is van een ultimatum, etwelk de drie bekende eischen bevatwor den ze niet ingewilligd dan is zijn onmiddel- 1 vertrek uit Bulgarije en eene Russische bezetting van het land op handen. Kaul- bars beklaagde er zich over dat de Bulgaar sche regeering de depêches van den Czaar voor het volk had verborgen gehouden. Dit wordt echter door het regentschap formeel tegengesproken, daar het slechts éen depêche van den Czaar ontving, die alleen op aan dringen van den Russischen agent niet in het officieele blad werd geplaatst. Door deze onbescheiden handelwijze van Kaulbars tegenover een ondergeschikt ambte naar is de afkeer der regeering van zijn per soon en zijne zending nog toegenomen. Zij is echter bereid volgens Ruslands wenschen den staat van beleg op te heffen en algemeens amnestie te verleenen doch zal niet toestem men in den eisch tot benoeming van Russi sche officieren in het leger, noch in dien tot uitstel der verkiezingen. De verkiezingen voor de groote Sobranja zullen den 10 Octo ber a.s. plaats hebben het is zeker dat deze vergadering den vorst zal kiezen, dien de mogendheden zullen voorstellen. Het regent schap heeft omtrent deze keus nog geen be sluit genomen, alleen heeft het afgezien van eene herkiezing van prins Alexander, waaraan te groote moeielijkheden verbonden waren. ENGELAND. Het schijnt wel dat de stad Belfast niet tot rust kan komen. Zondag jl. heeft zich de rustverstoring aldaar weder herhaald. De politie werd weder door eene talrijke menigte met steenen geworpentoen zij eindelijk vuur gaf, werd éen persoon zwaar gekwetst. Door de ontwikkeling van eene sterke troepen- en politiemacht en eenen zwaren stortregen wer den de oproerlingen uiteengejaagd. De Iersche gewapende macht heeft Don derdag jl. eene goede vangst gedaan. Het gelukte haar nabij Fealebridge acht zooge naamde moonlighters in handen te krijgens De politie verrastte een dier benden, die 's nacht, op allerlei gruweldaden uitgaan. Zij schoten op de politie, die onmiddellijk het vuur be antwoordde, waardoor een der hunner werd gedood. Daarop sloeg de bende op de vlucht, doch acht moonlighters vielen der politie in handen. FRANKRIJK. De minister-president de Freycinet schijnt er nog immer naar te streven den ouden heer Grévy jop den Presidentszetel op te vol gen, De pogingen, daartoe onlangs aange wend, zijn afgestuit op de sterke oppositie, die dit p'an ontmoettedoch de Freycinet schijnt den moed nog niet op te geven. In de maand October a.s. zal te Parijs een nieuw agentschap voor het verspreiden van tele grammen worden opgericht. Het zal den naam voeren van Agence hbre en naast de Agence Havas werkzaam zijn om door het leveren van voor de Freycinet gunstige tele grammen aan de bladen in de provincie de openbare meening voor de kandidatuur van De Freycinet te winnen. In zijn nummer van 24 September zegt Le Meniteur de Rome, in staat te zijn te verzekeren, dat, hetgeen The Times over de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en Frankrijk betreffende China openbaar gemaakt heeft, minstens onjuist is. Volgens een nieuw telegram uit Shanghai aan The Times zijn de voorwaarden van ver plaatsing van de kathedraal te Peking tus schen China en het Vaticaan geregeld, maar door Frankrijk nog niet aangenomen, dat zekere concessiën op handelsgebied in ruil voor zijn toestemming zou willen verkrijgen. SPANJE. De Koningin heeft een bezoek gebracht aan de weduwen der in het jongste oproer geval len opper-ofïicieren elarde en Mirasol. Te Perpignan loopt het gerucht, dat een bende Spaansche opstandelingen bij de grens slaags is met geregelde troepen. »Men vreest, dat daar een oproer zal uitbarsten", wordt er bij gemeld. De vonnis der krijgsraden tegen de opstan delingen van 19 September uitgesproken, zul len deze week uitgevoerd worden. Alleen d© hoofden van het oproer zullen gefusilleerd worden. De openbare meening schijnt eerder medelijden en genade, dan straf voor d# plichtigen te vragen. De koningin laat de ministers iD dat geval volkomen vrij, doch betreurt de noodzakelijk heid der beteugeling. Generaal Villacampa is ziek, tengevolge van eenen val van zjjn paard gedurende zijne vlucht. Hij werd door de paarden van de opstandelingen, die hem volgden, vertrappeld en bekwam inwendige kneuzingen, zooals blijkt uit het verslag der dokters. Eene kamer met ijzeren hek wordt voor hem in het militaire hospitaal in gereedheid gebracht. Hij zal er weldra in opgesloten worden. Schiedam, 28 September 1886. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat de col leges van regenten over de huizen van bewa ring buiten de arrondissement s hoofdplaat een gevestigd en over de passantenhuizen, zullen bestaan uit drie leden, en o. a. be noemd tot ledea van dat college te Schie dam: mr. H. J. Schuurman, kantonrechter;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1