langzaam sterven, waarbij de stervende aan houdend spreekt, terwijl men als het ware weet dat degene, dien zij verwacht, haar zoon Jozef nl., als voor de denr sta^t, deed veel schade aan den eind-indrnk de toeschouwers stonden dan ook met zekere overhaasting op, als blijde dat het nu maar afgeloopen was. Met op deze ongunstige omstandigheden te wijzen, verontschuldigen wij tegelijk de artisten, die in zulke oogenblikken een minder goeden indruk maakten. Over 't geheel echter weid er goed gespeeld, en wij mogen lof brengen aan mevr. Ellenberger, die de rol van Zwarte Griet zeer goed vervolde.' Men zal begrijpen hoe licht het gebeuren kan, dat eene artiste zich in zulk een rol aan overdrijving schuldig maakt, door al te ordinair te willen zijndit vermeed deze dame echter zorgvuldig, daarbij toch altijd de vrouw blijvend, welke voor niets vatbaar is, omdat haar gemoed verhard is door gevoelens van haat en afkeer jegens allen die haar omringen. Slechts haar moederhart is haar gebleven, de liefde voor haar zoon was sterk en die kracht der liefde was het ook, welke haar week maakte, toen die zoon, tot de erkenning gekomen dat zijne moeder hem verkeerde gevoelens inprentte, het beslnit nam en ook uitvoerde, om haar te verlaten. Toen overstelpte de smart haar, eu de ver latene bezweek als onder den slag. Het beeld van de verpletterde, troostelooze moeder ver toonde zij ons later, toen wij haar weer terug zagen, verouderd en vergrijsd door de smart, maar omringd en verzorgd door hen, die zij het meest had gehaat. Mejuffrouw Grader voldeed ons eveneens zeer goed als Anna, de dochter van den op zichter of rentmeester. Vooral trof zij door haar houding, toen zij vernam dat Jozef, de zoon van Zwarte Griet, haar beminde verder vertoonde zij naar waarheid het beeld van de geknakte, wie eene hopelooze liefde zetelt in het hart. Mevrouw Coerdes, die haar uit spraak niet erg mee heeft, was overigens vrij goed bij haar bezoek aan Zwarte Griet von den wij haar wel bet best. Van deheeren sprekende, zouden wij geneigd zijn te zeggen dat de heer Jnrgens, als Jan de Kreijter, het best was hij vertoonde ons de type van den schooier, van die lui wie het niet schelen ban hoe zij aan den kost komen. Wel wat dwaas vonden wij het, dat hij telkens bij het drinken zijn glas met beide handen vasthield; dit deed ook de heer Farber, de tuin ierszoo n zouden deze he eren daar mee te kennen willen geven, dat zij het bier zoo lekker vonden De hoer Potharst was een vrij goede Jozef in de stervens-seène voldeed hij ons echter maar weinigwaarschijnlijk had hij zijn moeder nog niet alles vergeven, waaruit dan zijn koelheid zou te verklaren zjjn 1 De heer Hesselink was een tamelijk goede pastoor, en de heer Veltman speelde zijn rol als op zichter vrij wel naar eischwij kunnen echter niet zeggen, dat zij nu juist het meest mede werkten tot het succes van den avond. De heer van Lier zal bemerkt hebben, dat bij de opvoering van goede stukken het publiek ook toont dit te waardeerende opkomst toch was aanzienlijk. Hopen wij dat zijne kenze altijd eene goede zij, soms een wat minder treurige; dit blijft steeds ge- wenscht. In de zitting der Tweede Kamer op giste ren waren ingekomen het aangekondigde wets ontwerp tot wijziging van het recht van ver- eoniging en vergadering; dat waarbij afwjjking der regelen van de gemeentewet tot het heffen van plaatselijke belastingen wordt toegelaten in de gemeentenHellevoetsluis, Middelhar- nis, Vlieland, Helder, Urk, Terschelling, Veere, Alkmaar, Hoorn, Pnrmerend en Edam, en ver der de onteigeningswet ten behoeve van een locaal-spoorweg Medemblik—Hoorn. Voorts zijn nog ingekomen nienwe geheime ctnkken van den Gouverneur-generaal van Nederl.-Indie betreffende de Tjomas-zaak en nadere inlichtingen op het adres van den gepensioneerde kapitein van het Indisch leger, Willink Ketjen, alsook een nota van inlich tingen van den Minister van Waterstaat om trent de bezwaren tegen het nieuwe telegram tarief, die gedrukt en rondgedeeld zoude wor den. Deze laatste stukken werden commis- sariaal gemaakt. Woensdag a. s. zal weder eene zitting gehouden worden ter behandeling van het ontwerp tot wijziging der wet op de middelen en daarna de interpellatie van den heer Sohepel over de ongelukken op den spoor weg Groningen—Delfzijl. De Tweede Kamer heeft een voorstel van Wet ontvangen tot inlassching op de begrooting voor de Nationale Schuld van een nieuwe post voor de rentebetaling der geheele nieuwe ®Vs pek- schuld ad. f3.046,243,75 tegenover eene vermindering van andere artikelen met hetzelfde bedrag waardoor het eindcijfer der begrooting onveranderd blijft. Met de gem. Deventer heeft de Regeering gronden geruild, om te kunnen overgaan tot de reeds lang noodige vergrooting van het militair hospitaal. Ter voorziening in de behoefte aan een nieuw rechtsgebouw, met huis van bewaring, te Zntfen is van die gemeente een terrein verkregen buiten de visehpoort, in ruil voor het stadhuis, dat Rijkseigendom was. Het eindcijfer der Vestingbegrooting voor 1887 beloopt f 2,013,780, waarvoor nog f336,000 over is van vorige diensten. Met het oog op den toestand der geldmiddelen vraagt de Min. niet meer aan. Nog dit jaai zullen de aardwerken voor het fort bij Velsen worden aanbesteed. In 1887 wil de Min. nn voorloopig de verdere aardwerken voltooien, waardoor de stelling Amsterdam verdedigbaar zal zijn, en later de gebouwen voorts zal een begin worden gemaakt met den bouw van het fort op het Pampus, dat 1V2 millioeu zal kosten buiten het geschut, terwijl de N. H. Waterlinie van genie-materieel zal worden voorzien. De telegraaf-verbindingen zijn vol tooid, behalve die der stelling Amsterdam. Uit Gouda is aan de Tweede Kamer der Scaten-Generaal verzonden een door meer dan 400 schippers of eigenaars van stoom- en zeilsohepen onderteekend adres van adhaesie aan het verzoekschrift der Kamer van Koop handel te Rotterdam, van 1 April 1886, waarbij, met het oog op de aanstaande be handeling van verlenging der concessie van de Ned." Rijnspoorwegmaatschappij, verzocht wordt maatregelen te nemen, die een einde maken aan den voor de scheepvaart onhoad- baren toestand der bruggen in den Rijn spoorweg over de Gouwe bij Gouda en Gouw- sluis. De kiesvereeniging sEngwirden, in het hoofdkiesdistrict Sneek, heeft tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Rinkes Borger, te Leiden, nadat de heer Velstra van Marssum had bedankt. De naamlooze Vennootschap „Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden," surséance van be- taling gevraagd hebbende voor den tijd van 12 maanden, znllen de schuldenaresse en haar schnldeischers den ln Februari des volgenden jaars door den Hooge Raad der Nederlanden gehoord worden. Zooals bekend is, zal met 1 Juni a. s. de stoomvaart-maatschappij Zeeland tussehen Vlissingen en Queensboro een dag- en nacht dienst openen. De voor den dagdienst be stemde sohepen, in aanbouw bij de Fairfield Shipbuilding and Engineering-Company" te Glasgow, verkregen een lengte van 300 voet, een diepte van 23 voet 3 duim en een breedte van 35 voet 3 duim. Op het achterdek zijn een groote eet-salsn, een net ingerichte dames- kajuit, een groot dekhuis bevattende een rijk versierde zitkamer, een rookkamer en eenige privaat-kajniten, toilet-kamers enz terwijl voor reizigers 2e kl. op het voordek een kajuit met dames-salon is. De verlichting geschiedt door eleetriciteit en aan de geheele inrichting der ruime verblijven zal niets ge spaard worden. De zalmvangst is in de maand September aanmerkelijk minder geweest dan in dezelfde maand van 1885. In September 1886 werden aangevoerd pi. m. 2000 zalmen, die tegen 11.15 S, f 2.65 per 5 ons werden verkocht. In September 1885 werden aangevoerd 3966 zalmen. De vleeschhouwers in het voormalig Delfts haven hebben den prijs van het rnndvleesch met 10 cents per kilo verminderd. Mevrouw Balkley, die sedert primo Sep tember ia de gevangenis te Rotterdam is opgesloten, is sedert haar aankomst ongesteld. Zoodra zij arriveerde, moest men haar naar de ziekenzaal brengen zij moet het zich zeer hebben aangetrokken, dat de Koning haar geen gratie heett geschonken. (Msb.) In April 1887 zal te Amsterdam een alge- meene landbonw-tentoonstelling worden ge- honden, waarvoor waarschijnlijk de Holland- sche Maatschappij van landbouw een gebouw zal afstaan, en de afd. Leiden een gouden medaille beschikbaar stelde. Een der arbeiders op de Stoom-Diamant- slijperij in de Dijkstraat te Amsterdam, heeft gistermiddag bet ongeluk gehad in de machi nekamer bij een onverwachte omwenteling van het jachtwiel, zich het rechterbeen te verbrijzelen. Met den meeaten spoed is de ongelukkige, vader van een talrijk gezin,per brancard naar het stedelijk Ziekenhuis over gebracht. De ontrouwe ambtenaar P. J. Van Wulf- ten, die zich Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam te verantwoorden had wegens een diefstal van f 49,200 nit de kas dier gemeente; verheugde zich in het bezit van niet minder, dan veertien kinderen. Door de arrondissements-rechtbank te Alk maar is tegen den voortvluchtigen voormali- gen onderwijzer aan de openbare school te Cocksdorp op Teasel Johannes Jacobus Pol man rechtsingang verleend ter zake van fei telijk vergrijp tegen de zeden. De Officier van Justitie te Alkmaar verzoekt met de ver blijfplaats van dezen beklaagde per telegram te worden in kennis gesteld, ten einde hem te doen dagvaarden en te doen brengen voor den rechter-commissaris voor strafzaken bij genoemde rechtbank. Woensdag avond werd nabij Deventer door de stoomtram de knecht van den landbouwer S., uit Terwolde, overreden, doordien hij door een jong paard, hetwelk hij geleidde en dat schichtig was geworden, op de rails werd geworpen, juist toen de tram aankwam. Zij» been werd beneden de knie gedeeltelijk ver brijzeld. Hij werd door een voerman aan de» W0g gevonden en naar het gasthuis gebracht. De machinist bad niets van het ongeval bespeurd. In de gemeente Hazerswoude is in beslag genomen een gulden, met de beeltenis va» Koning Willem III, jaartal 1860; te Utrecht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2