9e Jaarg, Vriidag 15 October 1886. So2605. VERSCHIJN DA6EL IJ K S. SJlgpwn (foepcht. SmittttlaudBch^ Juichten. Bureau: Markt, E, 357. he cour Prijs van dit Blad: Voer Schiedam per 3 maanden J 1.50 Franco p. post door geheel Nederland t, 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiön i Van l6 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. ■0e Bulgaarsche crisis blijkt een stap nader lot hare oplossing gekomen te zijn, althans 'ödien geen vreemde inmenging den critieken bestand van het land komt verergeren. Oe groots vergadering is thans gekozen, den nieuwen vorst verkiezen zal. Al dadelijk doen zich echter weder nieuwe moeie 'Ükheden op. Vooreerst weigert de Russische fogeering de vergadering te erkennen, die de door haar als onwettig beschouwde ^ork'ezingen is voortgekomen. Van den ande an kant is het regentschap beducht, dat de §foote Sobranja opnieuw prins Alexander tot vorst zal verkiezen, welke keus zeer Waarschijnlijk door de mogendheden niet zou Worden goedgekeurd. In die metning zijn de regenten nog ver markt door een telegram van prins Alexan- -ri dat op een groote volksvergadering te ^utschuk werd ontvangen. De prins ver klaarde daarin de kroon van Bulgarije weder *e zullen aanvaarden, indien hij opnieuw door groote Sobranja als vorst werd gekozen. He regeering heelt dus de wijste partij ge kozen door te hesluiten, de groote Sobranja 'ooreerst niet bijeen te roepen, doch eerst aan do mogendheden te verzoeken een geschik- ten kandidaat voor den troon aan te wijzen, dien zij dan als zoodanig aan de vergadering zoude voorstellen. Bij al de moeielijkheden van buiten schijnt °°k het regentschap zelf onderling ver geld te zijn. De regent Karaveloff, die Mi den aanslag tegen vorst Alexander een 'htbbelzinnigen rol beeft gespeeld en daarom hiet voor de Sobranja gekozen werd, zou Enigszins aan de eischen van Rusland willen Voldoen, waar'egen echter zijne ambtgenooten Z'ch rnet kracht verzetten. De regeering is v°ornemens de drie laatste nota's van Rusland, d'e in onbesshaamden toon zijn gesteld, te ^antwoorden met de verklaring, dat zij alle Verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen Van Zondag jl. van zich afwerpt, wijl die aÜeen door het Russische agentschap zijn uitgelokt. Uit verschillende berichten blijkt, dat de gewelddaden van Kaulbars' agenten slechts in 'd districten de stemming hebben kunnen betten. Desniettemin seinden jdie agenten ailerlei leugenachtige berichten naar St. Peters- over de geestdrilt des volks voor Rus- au<3, welke de Bulgaarsche regsering trachtte onderdrukken. Of wellicht het volgende bericht uit Varna ook uit dezelfde bron komt, de tijd wel leeren. Van daar wordt ge meld, dat Kaulbars daar is aangekomen en verschillende groepen van landlieden ontving, die hu-i verlangen naar eene goede verstand houding met Rusland te kennen gaven, het geen volgens Kaulbars algemeen de wensco der plattelandsbevolking is. Generaal Kaulbars verklaarde, dat Rusland eene vredelievende politiek wil volgen en niet in strijd met de Oostenrijksch-Russiscbe overeenkomst wil handelen. Die verzekering had hij ook voor zijn komst naar Bulgarije den Keizer te Weenen gegeven. ENGELAND. Dat men ook in Engeland de mogelijkheid van in de naaste toekomst oorlog te moeten voeren voor oogen houdt, bewijst de memo rie door lord Beresfotd, lid van den raad van admiraliteit aan dien raad gericht. De schrij ver keurt in krachtige taal den tegenwoor- digen staat van zaken bij de admiraliteiten en bij de marine af. Hij wijst op het gebrek aan oorlogsmateriaal, op het gemis aan een mobilisatie- en een campagne plan op de afwezigheid van elke ,bruikbaie organisatie tot voorbereiding van eenen oorlog en op de onvoldoende sterkte van het personeel. Lord Beresford eindigt met de noodzak-.lijkheid aan te toonen van een doelmatig bureau, tot het verzamelen van inlichtingen en het samenstellen van plannen. Op last van de admiraliteit zal het oorlog schip Hearty Daar de Noordzee vertrekken ten einde het eskader tct bescherming der visschersvloot in de Noordzee te versterken. De hevelhebber van het schip zal het com mando o ver de kruisers, die zich tot dat doel op de Noordzee bevinden, op zich nemen. Door het krachtig optreden van generaal Redver Buller is te Kiskeame in het Iersche graafschap Cork het opperhoofd van de be ruchte ber.de der moonlightersdoor zijne volgelingen genaamd „kapitein moonlight", gevangen genomen. Met hem werden nog twee medeplichtigen gearresteerd, BET OOSTEN. De overtuiging dat de ontwikkeling der gebeuitenissen in Bulgarije tot een euvopee- schen oorlog aanleiding zal geven, begint meer en meer veld te winnen. De Kë!n. zeitung ontving een depêche uit Pest meldende, dat de Hongaarsche minister president Tisza in een vergadering der liberale partij had verklaard, dat een aanstaande oorlog zeerwel mogelijk is. Ook Bismarck, die nog een maand geleden verzekerde, dat Oostenrijk zich niet met geweld tegen een bezetting van Bulgarije door Rusland zou verzetten, is veel minder gerust omtrent den toestand. Hij ziet in, dat de openbare meeDing in Oosten rijk en Hongarije veel te vijandig jegens het voorwaarts streven van Rusland is gezind, om niet de regeering te dwingen, zich tegen zulk een daad van Rusland te verzetten. Indien Rusland, Bulgarije bezette, zou dit minstens een demonstratieve beweging van Oostenrijk aan de zijde van Servie tengevolge hebben, die door een interventie van Enge land in de Middelandscbe Zee zou gevolgd worden. Om al deze redenen vreest Bismarck een bezetting van Bulgarije, die volgens be richten uit Rusland ieder oogenblik kan ver wacht worden. Rusland trekt voortdurend troepen te Sebastopol en te Odessa bijeen en alles zou gereed zijn, om binuen 48 uren Bulgarije te bezetten. De Russische regee ring wordt alleen weerhouden door de vrees, dat Turkije zich bij Bulgarije, dat door Enge land en Oostenrijk wordt gesteund, zoude aansluiten en tracht daarom een verbond met Turkije te sluiten. Van den anderen kant wordt weder bericht, dat Rusland niet dan na toestemming van Oostenrijk en Duitschland, Bulgarije zou be- zetten. De naaste toekomst zal wellicht in deze de waarheid doen kennen. RUSLAND. Alle bladen te St. Petersburg geven de hoop op door de tot nu toe aangewende middelen den vrede en de rust in Bulgarije te herstellen. Zankoffen eenige officieren, die aan de onttroo ning van vorst Alexander hebben deelgenomen, zijn in de Russische hoofdstad aangekomen. Volgens een militair Russisch blad, is bevel gegeven tot oproeping der reserven met het oog op de mogelijkheid van den actieven dienst van de reservisten ter zee en te land. SPANJE De Koningin-Regentes beeft een besluit geteekend, waarbij generaal Blanca wordt benoemd tot bevelhebber der troepen in Cata- lonie. De vice-admiraal Arias, die de porte feuille van marine heeft aanvaard, zou gisteren den eed afleggen. Een commissie, bestaande uit de ministers van oorlog, justitie en bui- tenlandsche zaken zal worden belast met het onderzoek van voorste'len tot hervorming van het l6ger. Onmiddellijk nadat de Cortes zijn geopend zal Lopez Dominguez voorstellen van dergelijken aard indienen Schiedam, 14 October 1886. Accijns op Uet gedistilleerd. De Minister van Financiën heeft am de Tvveede Kamer toegezoudtn zijne memerie van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1