antwoord op het wetsontwerp, houdende na dere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Daarin wordt gezegd, dat het niet is tegen te spreken, dat verhooging van den accijns zou kunnen strekken, om den smokkelhandel in de hand te werken, en dat zoolang de belasting op gedistilleerd in de aangrenzende staten niet verhoogd wordt, de Minister het dan ook niet vrij van bedenking zou achten, die belasting tot f 65 per hecto liter op te voeren, zoo als sommige leden zouden wenschen. Het voorgestelde artikel beoogt slechts de bestendiging van het thans geldende accijnsbedrag, en van die bestendiging is het aangeduide bezwaar evenmin te duch ten, als terugkeer tot het vroegere cijfer f57 eenen merkbaar gunstigen invloed op de fraude zou oefenen. Naar zijne overtuiging staat het vast, dat de minder gegoeden door verlaging van den accijns niet zonden gebaat worden. Door verhooging van de wijn belasting zouden zij evenmin gebaat zijn. Uit dit oogpunt beschouwd, zou het veel eer de voorkeur verdienen, den accijns op wijn te verminderen, ten einde ditn drank meer onder het bereik te breDgen van den treeden zoom der bevolking, die zich thans het gebruik daarvan moet ontzeggen. Wat de verhooging van het invoerrecht op bnitenlandsch gedistilleerd betreft, is het zeer de vraag, of eene eenigszins aanmerkelijke verhooging van dat recht den thans reeds aanmerkelijken namaak van de voornaamste soorten van bnitenlandsch gedistilleerd niet zou bevorderen. Dat ook de regeering op billijke verdeeling van lasten bedacht is, kan blijken uit de aanzienlijke verhooging en uitbreiding der rechten van overgang bij overljjden en van het zegelrecht op effecten. Ingrijpende voorstellen nopens de directe belastingen zouden, zoolang de herziening der Grondwet aanhangig is, ten eenemale vruchte loos wezen. De Minister heeft in art. 9 van het ont werp de 2e zinsnede aldm gewijzigd„Deze afwijkingen betreffan noch het beginsel der beffing, noch het bedrag ot de grondslagen van den accijns". Aldus geredigeerd, zegt de Minister, zal het artikel zeker ook geen be voegdheid geven tot uitbreiding bij koninklijk besluit van de bij de wet geregelde vrijdommen. Geschiedde dit niettemin, er zou stellig worden afgeweken van het eerste beginsel der heffing, namelijk het verschuldigd zijn van den accijns. Het wetsontwerp tegen de knoeierijen in den boterhandel (art. 329 Sr.) vond in de afdeel'ngen der Tweede Kamer bezwaar bij vele leden, die niet nu reeds op de welover wogen redactie wilden terugkomen, welke fa. i. voldoende voorziet in de meest voorko mende gevallen van bedrog. Algemeen werd echter der Regeering aan bevolen, bij speciale wet op te treden tegen de knoeierijen door een regeling, hetzij in den geest van die te Arnhem en Utrecht, hetzij van de Amerikaansche wet. De Regeering hedt een regeling van de Indische geldmiddelen, ten aanzien der Staats schuld, voorgedragen in verband met de con versie. Daar de Ned. (Voormalige) 4 pCts. Staats schuld is toegenomen met een bedrag van f10,456,187, moet het aandeel vanlndië.dat nog f44,995,000 bedroeg, worden verhoogd met 11,333,752, alsmede f6248 als aandeel in de kosten. De anuuiteit, deswege voor rente en aflossing gedurende 59 jarea op de Ind. begrooting te brengen, wordt vastgesteld op 11,854,000. Door den Minister vanBinuenlansch3 zaken is aan de geneeskundige inspecteurs euadj.- inspecteurs eeue opgave verzocht van alle zich op 1 Ooiober jl. in hnnne provincie bevin dende geneeskundigen. Men brengt die aan vrage in verband met het voornemen der regeering om, waar het noodig is, door het toekennen van subsidie in het gebrek aan geneeskundige hulp te voorzien. Naar wij vernemen, zegt het Hbld., hebben de van verschillen ie zijden aan de Regeering ingediende adressen, ter bekomiag van wijzi gingen in de algemeene voorschriften voor de aanbesteding van Rjkswerken, voorloopig deze uitwerking, dat op uitnoodiging der Regeering zoowel bij den waterstait als bij da genie wordt overwogen, welk gevolg zon der nadeel voor de Rijks belangen aan de adressen zou kunnen worden gegeven. De Staats- Courant bevat het besluit van 27 Sept., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 3 Sept. 1886 te 'sGravenhage uit gewisselde vei klaring betreffende de weder- zijdsche bescherming der handels- en fabrieks merken in Nederland en Oostenrijk-Hongarije, en het besluit van 6 Oct., houdende nadere be palingen omtrent de kandijfabrieken. Een telegram van Aew/erVbureau meldt het volgende nit Rome Aan kardinaal Jacobim is opgedragen heden naar 's Gravenhage te vertrekken met voor- stollen ten aanzien van het weder aanknoopen der diplomatieke betrekkingen tusschen Ne derland en den Heiligen Stoel. Men acht den goeden uitslag van deze zending verzekerd. (N. F. Ct.) Het D. v. Z.-H. vernsemt dat dr Mess, die Nederland op het congres te Biarritz ver tegenwoordigt, een voor Nederland zeer ver blijdend succes heeft met zijn ijverige bemoei ingen om ons Land, en meer bepaaldelijk Scheveningen, als badplaats in den vreemde meer en meer bekend te maken en te doen waardeeren. Een bijzondere onderscheiding viel dr Mess ten deel voor het geen hij daar geëxposeerd heeft, met het aanvankelijk wel geslaagd doel om de overtuiging te vestigen, dat Scheveningen als het door de natnur meest bevoorrechte Noordzeebad kan worden be schouwd. Met een zilveren medaille heeft de jurie bekroond de door dr Mess geëxposeerde hy drologische werken, photograpbiëen en graphi- sche tabellen. De laatsten strekken om den invloed te doen kennen van de temperatuur van water en lucht der zee onderling, toege past op het menschelyk lichaam, met de gevolgen daarvan. Voorts zijn dr Mess' werken op climatologisch gebied een bronzen medaille waardig gekeurd. Den 8n werd het eerste gedeelte van het congres gesloteD, en hebben de leden de reis naar de badeD van de Pyreneeën aangevangen. De directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip F. Caland, waar van de laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 16 October a. s., des namiddags 1 ure. Niet tevreden met to Feijenoord een prach - tige kerk gebouwd te hebben, heeft de ijverige pastoor, de Zeereerw. heer Gomperts, niet minder zijne zorgen gewijd aan het onderwijs der jeugd. Reeds Maandag a. s. zal hij op plechtige wijze, na ten ure de H. Mis te hebben opgedragen, eene bewaarschool openen, waarvoor zich nu reeds 53 kinderen hebben aangemeld. De bewaarschool zal da aanvang lijn eener grootere inrichting van onderwijs, welke de Eerw. heer Gompertz later tot stand hoopt te brangen, en zal onder de leiding staan van Eerw. zusters van het Gazelschap J, M. J. nit 's Bosch. Een hartelijk proficiat aan den pastoor by dit schoone begin, dat, naar wij hopen en vertrouwen, een nog schoonere voltooi1 ng hebben zal. Maasb De heer T. L. Stracké geeft in De Standaard de reden op, waarom bet onlangs te Delft onthulde standbeeld van Hago de Groot met den rug naar de Groote Kerk gekeerd staat Alleen op aesthetische gronden," zegt de heer Stracké „is het monument in overleg met de jury (de heeren Koelman, Leenhoff, Van Hove, beeldhouwers Muijsken, architect Sadée, schilder) en het comité geplaatst, zoo als het thans staat. Daardoor valt, wanneer men uit het drukste gedeelte der stal op de Groote Markt komt, als het ware da hoofd ingang tot de markt, aanstonds het gezicht op het fro at van het gedenkteeken en op den indruk wekkend en, eerbiedwaardigen toren der kerk. Het beeld heeft daardoor tszens een voortreffelijken achtergrond gekregen. (De heldere metaalkleur van het brons, welke men in Dnitschland bij de oprichting van stand beelden zelfs door kunstmatige middelen tracht te behouden, komt tegen de donkergrijze steenkleur des te beter uit.) Ook van de zijstraat wordt het monument daardoor het beste gezien. „Indien het anders ware geplaatst, zonden niet enkel de aankomende bezoekers het beeld op den rag zien, maar zou bovendien het licht» dat op het beeld moet vallen, minder voldoende zijn, terwjjl men dan tevens voor 't front daar van staande, nog mear zou kunnen opmerken, dat het Raadhuis wel 4 meters uit het mid den der markt gebouwd is." Gister ochtend ontstond er brand in een en hooiberg en eene groote met wagens gevuld® schuur van den bouwman M, Edenburg, onder de gemeente Rijswijk. De brand is, naar men beweert, ontstaan door vonken uit eene locomotief, die eerst den hooiberg en later de schuur in asch legde. Op de plaats des onheils was het eerst aanwezig de stoomspnR der gist- en spiritusfabriek van Delft, waar door belendende perceelen bewaard bloven» Alles was tegen brandschade verzekerd, be halve 40 heet. aardappelen. Het aantal vreemdelingen, dat gedurende den loop van dit jaar in de verschillende hotels zoowel te 's-Hage als te Scheveningen heeft gelogeerd, bedraagt 32,055 tegen 22,76^ in 1885. Het gerechtelijk onderzoek van het Zater dag te Scheveningen gevonden lijk heeft aange toond, dat hier geen misdrijf in het spel was' De Heraut verneemt dat de geschorsten voornemens zijn, bij hnn memorie ditmaal een manifest aan de Synode op te zend» n> „waarin", zegt het blad, „de Synode in dn1' deljjke bewoordingen aansprakelijk zal wor den gesteld voor de verbreking van de eenhei onzer Kerken, die nit haar gewetenlooze daa zoo ze het vonnis bevestigd, volgen zal". De socialist Geel, die een moordaanslag pleegde op den Amsterdamschen commissar14

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2