llD BIJVOEGSEL Gemengde Berichten. dtongde Jertyhten. behoorende bij de van 17 en 18 OCTOBER 1886. Vervolg.) De drie luchtreizigers, de heeren 1' Hoste en gebroeders Mangot, gisteren middag aan de gasfabriek te 's-Hsge opgestegen, waren gisteren avond laat wederom aldaar terng- gekeerd. Te 6 uren precies zijn de beide ballons tegelijkertijd tussohen de gemeente Alfen aan den Rijn en Oudshoorn nedergedaald, en Werd het anker geworpen op 100 meters afstand van een breed water. De reizigers Werden welwillend geholpen bij de nederdaling door verschillende personen, en heusch ont vangen door den burgemeester van laatstge noemde gemeente, den heer Bloem. Een landsman van hen, de heer Grosset, koopman te Alfen, uoodigde de aëronauten nit tot een bezoek in zijne woning. De nederdaling gesohiedde zonder eecige moeilijkheid. Te 5.15 zweefden de ballons boven Leiden op eene hoogte van 1350 meter. Het was zoo stil in de lucht, dat do reizigers gemak- keljjk met elkander een gesprek konden voeren, hetgeen hen in staat stelde de reis route te bepalen. Zjj zeggen, nimmer znlk een schoon panorama te hebben bewonderd, als op hun tocht boven Leiden. Zij zagen de Noord- en Zuiderzeeën, de verschillende kanalen en de steden Delft, Rotterdam, Den Haag en Leiden. Ware er een weinig min der mist geweest, dan hadden zjj Haarlem en Amsterdam ook kunnen zien. Bij het ondergaan van de zon hadden de reizigers hinder van eene vochtige koude. Lhoste en zijne collega's zullen niet meer te 's-Hage opstijgen. Het Noorden deelt de volgende staaltjes mede van bevoordeeling van den vreemdeling boven den langenoot. De heer K, E. Feschman, fokker van Poland-Chinavarkens te Gronin gen, kan een fokbigge in mand niet anders Verzenden naar Beverwijk dan per goede rentrein voor f 13,60, en dan moet het dier 3 dagen, zegge drie dagen, onderweg zijnof per personentrein voor f 41,90 in den tijd van omstreeks 11 uren. De buitenlanders kun nen daarentegen zoo een dier als bestelgoed Verzenden. Nog een voorbeeldeen pakje zaad van 250 gram kilo) van Dnitscbland naar Batavia kost f 0.15, terwijl dit van uit Nedeiland slechts als brief kan verzonden WordeD, voor een bagatel van f4,25. Donderdag-voormiddag is de bliksem gesla gen in de landbonwsohnurvan J. J., te Kruis land, gem. Steenbergen, ten gevolge waarvan deze met den zich daarin bevindenden oogst en het landbouwgereedschap is verbrand. Alles Was verzekerd, de oogst en het gereedschap Waren dit echter zeer laag. In den nacht tusschen Woensdag en Don derdag heeft ook boven het eiland Schouwen een zwaar onweder gewoed, dat zich tot drie maal toe herhaalde. De bliksem sloeg in bij den wagenmaker De Roo, te Serooskerke. Donderdag-nacht barstte boven het eiland Walcheren een hevig onweder los, en sloeg de bliksem in den molen te Zo utelande, waar door een begin van brand ontstond, die, ge lukkig, door de bewoners spoedig werd ge- bluscht. Ook te Gapinge is de bliksem ingeslageD, nl. in den toren, zonder echter brand te ver oorzaken. Naar aanleiding van den brard in de vruch tensapfabriek vi n A. v. d. G,, aan de Staart- scho s'.raat te Tiel,is eene voorlcopige instruc tie geopend, omdat aan kwaadwilligheid wordt gedacht. De eigenaar der fabriik en eenige andere personen zijn bij den rechtercommis saris in verhoor geweest. Dit is voor de tweede maal dat eene instruc tie omtrent de gebein zinnige branden, die herhaaldelijk in genoemde fabriek woedden, wordt noodig geoordeeld. Te Zevenbergen is de huisvrouw van den wegwerker v. G. plotseling van schrik dood gebleven, omdat zij een barer kinderen miste, en dacht dat het een ongeluk had gekregen. Het kind had zich echter onder de tafel ver scholen. DELFT. In de vergaderng der R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen is voor de vacature in den gemeenteraad kandidaat ge steld, de heer J. C. Fabins. GRONINGEN. De Kamer van koophan del alhier heeft eene missive van de Kamer te Schiedam, waarbij adhaesie werd gevraagd aan haar adres aan de regeering in zaka het ontwerp van wet op den accijns van het ge distilleerd, aangenomen voor kennisgeving, zonder meer, omdat de Schiedamsche Kamer bescherming wil van de branderijen, en pro tectie in strijd is met de door de Groningache Kamer voorgestane beginselen van handels vrijheid. ARNHEM. In deze gemeente worden po gingen gedaan om de 10 jaren geleden afge schafte kermis weder in te voeren. Een adres aan den Gemeenteraad ligt met dit doel alhier bjj verscheiden boekhandelaren en in enkele koffiehuizen ter teekening. ZEVENBERGEN. De gemeenteraad alhier verleende heden concessie aan den heer A. Hartog te Rotterdam, voor het leggen van een stoomtramweg, loopende van Leur naar Klundert en Willemstad. Gesteven linnengoed. In de eerste helft der 16e eeuw is de stijf sel in Engeland ingevoerd, maar eerst in den tijd van Koningin Elizabeth is het stijven van linnengoed algemeen mode geworden. Eene Hollandscbe vrouw, de vrouw van den Koninklijken hoflrootsier, Gnilham ge naamd, die deze knnst verstond, verwierf de gunst der KoningiD, die haar tot opziohteres van de Koninklijke wasch benoemde. Haar roem was weldra wijd en zijd door het gebeele konink- rjjk verspreid, en al de dames van den voornaam- sten adel kwamen les nemen bij juffrouw Gnil ham. Van nu aan zag men in de fraaiste ver trekken niets dan sohotels met stijfsel, tobben, en dergelijke meer, zooals wij nu nog slechts in de waschkamer vinden. Het kloppen, het uit drukken, het ophangen en het strijken ge schiedde toen in tegenwoordigheid van de heeren, evenals tegenwoordig het bordaren en pianospelen. Die liefhebberij liep zoo iD het overdrevene, dat eene Vlaamsche vrouw, jnf- fronw Dinghen Vau den Plasse genaamd, als leerares in de strijkkande te Londen werd beroepen. Zij werd door den hoogen adel ont vangen met de onderscheiding, die tegenwoor dig een beroemd tenorzanger of pianovirtuoos tebeurt valt, en men betaalde haar voor de les vijf pond Sterling en éen pond als grati ficatie. Reeds vroeg was men begonnen blauwsel onder de sijjfsel te doen. Toen Koningin Eli zabeth echter oud werd en allerlei wonder lijke grillen had, kreeg zij plotseling een af keer van alle linnengoed met blauwsel en vaardigde een bevel nit, dat. niemand het mocht dragen. De ongehoorzaamheid der groote wereld tegen dit bevel deed Hare Majesteit besluiten bet volgende manifest nit te vaar digen, dat den 27en Juni 1596 werd afge kondigd „Het heeft onze geëerbiedigde Koningin onlangs behaagd bjj openljjke verordening te bevelen en te bepalea dat niemand, vrouw noch man, van welken stand ook, van den d«g der uitvaardiging v-ta hei bevel at, met blauwsel gesleven linnengoed mag dragen. Iu weerwil van dit koninklijke bivel hebben vele inwoners der stad zich toch verstout, met de grootste weerspannigheid en trotseering van Hare Majesteit, zich in het openbaar met blauw gesteven kleedingstukken te vertoonen. Derhalve is het Harer Majesteits ernstige wil en bevel, waarvan ik hier allen leden der ge meente kennis heb te geven, dat van na af niemand, om 'teven van welken stand of ge slacht, zich op de openbare straat met een blauwgesteven kleedingstuk late betrappen, in dien hij niet bij de Koningin in ongenade vallen en zijn misdrijf met gevangenisstraf boeten wil, welker dnnr geheel en alleen van den wil der Koningin zal afhangeD. Ieder wachte zich dus in die straf te vervallen. Ge geven op Guildhall, 23 Jnni 1596." In de vorige week vernam men, dat in het graafschap Sligo, Ierland, een petrolenm- bron ontdekt was. Naar het schijnt ontdekte een jonge man te Rannatouffan, niet ver van Geevagb, bjj het leggen van een vloer in een vroeger door een herder bewoond hnis, dat de grond daar bewegelijk was; bij nam een borrelend geluid waar en een sterke olielucht drong tot hem door. Na opruiming van een grooten steen ontdekte hij, naar zijn zeggen, een rijken voorraad van een stof, die in kleur en renk de petroleum evenaart en ook in de lamp met gelijke lichtsterkte brandt. Wanneer dit bnitenkansje van een petro leum ontginning het arme Ierland eens werkelijk beschoren was, zou men het ,mooDlight" onmiddellijk zien verbleeken voor dit nieuwe welvaart aanbrengende petroleumlicht. D Een Egyptische plaag. Sedert eenige dagen worden de steden en dorpen in Enid-Lincoln shire door een ware plaag geteisterd. De lucht ziet er namelijk zwart van muggen, die over al neSrvallen, zoodat zich mensch noch dier buiten durft begeren. Zij dringen echter de huizen binnen en zetten zich met honderden op handen en aangezicht neflr. Geen middel om hen, en vervolgens de onuitstaanbare pij nen, die zjj veroorzaken, te ontsnappen. Al leen door veel te rooken slaagt men er in, de insecten voor een gedeelte te verdrjjven. Dravende vuurtorens. Sinds langen tijd houdt men zich bezig om practische midde len te vinden, ten einde de telegraphische verbindingen tusschen de opene zee en het vasteland te verzekeren. Als men midden in den Oceaan drjjvende stations kon epriohten, die tegeljjk in den dienst van een vuurtoren en van een semaphore voorzien, dan was het vraagstnk opgelost. Thans wordt te dien aan zien een plan beraamd, dat, naar veler mee ning, uitvoerbaar is. Men meent, dat op een verankerden grondslag van plaatjjzer, al het noodige (magazijnen en inrichtingen om men- schen onder dak te brengen, een hooge naast voor semaphore over dag en voor vuurtor en 's naohts enz.) kan aangebracht worden. Door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5