3e Jaarg Dinsdag 19 October 1886. No. 2" V E R S C H IJ N T D A G E E IJ K S. glijemeen (©Mpcht. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad: Voer Schiedam per 'i maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nonimers0.05 Prijs <lt*r Advertentl9n Van. 16 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. De zaak Van der Smissen is thans ook voor het hof van appèl te Bergen beslist. De advocaat-generaal van Maldegbem betoogde, dat bet schuldig gedrag van zijn vrouw, Van der Smissen geenszins het recht gaf haar te dooden hij achtte hem volkomen toerekenbaar vroeg diensvolgens het maximum van straf, Voor dergelijk geval vastgesteldveroordee - ling tot levenslangen dwangarbeid. Daarop ontstond een geweldig rumoer op da tribune, het publiek riep lere Van dei- Smissen. De President der rechtbank, ten koogs.e verontwaardigd, deed onmiddellijk de tribune ontruimen, waarna de jury ging be raadslagen. Na eenige minuten trad zij weder in de gerechtszaalzij sprak het schuldig over Van der Smissen uit, die daarop door de rechtbank met inachtneming van verzachtende omstandigheden tot 10 jaren dwangarbeid Werd veroordeeld. Door het Hot van Bra bant was hij tot vijftien jaren dwangarbeid verwezen. BULGARIJE. Het schijnt wel, dat Bulgarije in zjjne wan hopige worsteling voor zijns vrijheid tegen den Russischen kolossus, geheel op eigen krach ten zal moeten steunen. Generaal Kaulbars heeft afgezien van zijne reis in Rumelie, en is plotseling over Lom- Palanka en Routschouk naar Sofia terugge keerd. Men beweert dat hij opnieuw zal pogen, de Bu'gaarsche regeering te bewegen, om de bijeenkomst der nationale vergadering uit te stellen en te bepalen dat deze zal plaats hebben te Sofia en niet te Tirnova. De regee ring blijft echter onverzettelijk op haar sland- punt. Zij beeft reeds in een nota aan de mogendheden bericht, dat zij tegen het einde dezer maand eene groote vergadering, die den Wil des volks uitdrukt, heeft bijeengeroepen, ten einde de bevoegdheid van baar optreden te doen verifieeren. Daarna zal de vergade ring zich wenden tot de Porte en de mogend heden voor de verkiezing van een nieuwen vorst. De aanstaande verkiezing van een nieuwen borst van Bulgarije brengt de gebeele diplo ma ie in beweging. De Engelsche consul beijvert zich zeer voor de kandidatuur van her tog Jan van Schwerin, breeder van den Groot- hertog van Mecklenburg-Schwerin Frederik brans III. Hertog Jan is geboren in 1857 en is kapitein bij het Pruisische regiment huzaren der garde. Tegenover dezenEngelsch-Duitschen kandidaat schijnt de Russische regeering een beenscben te willen stellen. Prins Dolgoroukof adjudant van den Czaar en gouverneur-gene raal van Moscou is dezer dagen op bevHdes Keizers over Hamburg naar Kopenhagen ver trokken. Men beweert, dat bij belast is te onder handelen over de kandidatuur van Prins Waldemar van Denemarken voor den Bul gaars chen troon. DU1TSCBLAND. De gezondheidstoestand des Keizers wordt weder druk door de verschillende bladen be- 'sproken naar aanleiding van een bedenkelijk feit, dat verleden Zondag te Baden-Baden plaats had. De Keizer werd tegen den avond door een soort van slaapberr erte getroffen, waarin hij omtrent drie uren verbleef, en die bij zijne omgeving groote onrust verwekte. De Intransigeant houdt vol, dat Keizer Wilhelm gevaarlijk ziek is, en zijn afsterven te Baden-Baden zich niet lang meer z^l laten wachten. Het blad voegt er bij dat de Fransche regeering op officieuse wijze van deze aan staande gebeurtenis werd verwittigd. De Patrie van Parijs zegt dat de Intran sigeant doorgaans zeer goed is ingelicht en nooit valsche nieuwstijdingen in de wereld zendt, om de aandacht van het publiek op zich te trekken. Baron Meyer. Karl Von Rotschild te Frankfort is aan een beroerte overleden. ENGELAND. Lord Churchill vertoeft op bet oogenblik te Weenen. Hij beeft thans den sluier der geheimzinnigheid opgelicht en voert weder zijn gebruikelrken naam. De Engelsche minis ter leeft in de Oostenrijksche hoofdstad als een rijk toerist, doch komt, naar het schijnt, niet in aanraking met de leden der regeering. Bij zijne aankomst was zelfs niemand van de Engelsche ambassade aan het station aan wezig. Men bericht als zeker, dat Churchill niet naar Hongarije zal gaan, maar van Weenen over Parijs naar Engeland zal teiug- keeren. Zijne zending te Berlijn, voor zoover zij be trof de Oosterscbe kwestie, zou zijn mislukt dcch het schijnt, dat hij in zake de Egyptische kwestie voor Engeland bevredigende verzeke ringen heeft verkregen. De Duitscbe regee ring zou verklaard hebben, dat er voor haar geen reden bestond in de verhouding tusschen Engeland en Egypte tusschen beiden te komen. Ook geen der andere mogendheden zou de pogingen, door Rusland en Frankrijk bij de Porte aangewend, om op eene spoedige ontrui ming van Egypte door de Engelsche troepen aan te dringen, willen ondersteunen. FRANKRIJK. President Grévy is sinds eenige dagen weer te Parijs en de officieuse bladen verkondigen als om strijd, dat de president er wonder goed uitziet. Toch was hij in de laatste da gen van zijn verblijf te Montsous-Vaudrey verre van welvarend; hij moet namelijk een vrij hevigen aanval van cholerine gehad heb ben, welke aan zijne omgeving en zelfs aan zijne geneesbeeren ernstige bezorgdheid in boezemde. Ofschoon het gevaar gelukkig spoedig week, is toch de president door dit incident veel verzwakt. Grévy heeft besloten een dekreet af te kondigen, waarbij het Institut de Francè gemachtigd wordt de eigendommen van Chan - tilly aan te nemen, en zal onmiddellijk daarna tet dekreet van 14 Juli, waarbij de hertog van Aumale verbannen werd, intrekken. Pe minister van financiën, Sadi Carnot, heeft zijn ontslag ingediend, omdat hij bet niet met de begrootingscomnrssie kon vinden. Schiedam, 18 October 1886. Aan b6t commissariaat van politic zijn als op strsat gevonden aangegeven een rood kinderkousje met een schoentje, een duimston, een witte vrouwenzak met een ledige porfe- monc a1>, een zoogenaamd drinkecsbl.k, een mandje met eenige appelen en peren en een zwartbont bokje. Door mevrouw de wed. J. Vrijland is ten som van f 6000 geschonken aan de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, ook is door de erven van wijlen den heer J. Vrijland het gebouw aan de fniolaan, waarin de Christelijke school is gevestigd, aan de zelfde gemeente afgestaan. De circulaire, Zaterdag ll. onder alle be langhebbenden bij let Braudersvak verspreid, ln'dt als volgt liet Departement »Schiedam" der Neder- landscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid besloot in zijne vergadering yan 22 September 1.1., bij voldoonde mrdewe-king van belanghebbenden tot. stand te brengen een Chemische en Technische Inrichting ten dien ste der Branderijen en aanverwante vakken ia Nederland, en benoemde, tct het maken van esn volledig organisatie plan, een Com missie, bestaande n't de Feeren J. J. G-. Nolet, Voorzitter, J. H. Houtman, Dr. N. M. Kam, Jan J. Roelants, J. K. T. Timmerhans van Abcoude, W. A. J. Wittkampf, M. C. M. de Groot, Secretaris. Het Departement wendt zich nu lot alle belanghebbenden en belangstellenden met drin-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1