9e Jaarg, Woensdag 20 October 1886.' So. 2609, VERSCHIJNT DAGELIJKS. JJtflpMn dünpdtt. Bureau: Markt, E, 357. NIEU Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden 1.80 Francop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs dar kAvert,etUien Van 10 regels 0.00 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten! aangegaan. BULGARIJE. De Bulgaarsche kwestie blijft nog steeds in hooge mate de algemeene aandacht trek ken. De geheele wereld beschouwt met be wondering den jeugdigen staat, welke met zoo veel fierheid zijne onafhankelijkheid tegen de aanslagen van het machtige Rusland ver dedigt. Het blijkt nu ook, dat Kaulbars' pogingen, Om de samenkomst der Sobranja te doen ui!stellen, volkomen zijn mislukt. De groote Vergadering zal den 28 dezer bijeenkomen en niet te Sofia, zooals Rusland verlangde, maar in de oude hoofdstad Tirnova. De regeering zal de vergadering eerst de geloofsbrieven barer leden behoorlijk doen onderzoeken, op dat alles in wettigen vorm geschiedde. Daarna zal zij de bevoegdheid van baar optreden zelve aan het oordeel der vergadering onderwerpen. Is de regeering door de Sobranja ais wettig erkend, dan zal zij de vergadering in betrek king stellen met de Porte en de groote mogend heden, om over de keuze van een vorst te onderhandelen. Zoo de mogendheden niet spoedig zelf een kandidaat voorstellen, zul len deputatiën der Sobranja naar de Europee- sche hoofdsteden en St Petersburg vertrekken, om over de keuze van een nieuwen vorst te onderhandelen. Blijkt ten slotte elke over eenstemming met Rusland en de mogendheden onmogelijk, dan wordt in Bulgarije de repu bliek geproclameerd met het regentschap aan het hoofd. Even beslist als in deze kwestie heeft ook de regeering zich getoond in de beantwoor ding der drie ncta's, gedurende Kaulbars' af wezigheid door den Russischen consul te Sofia o.erhandigd. Zij heeft betoogd, dat volgens het Berlijnsch tractaat, hetwelk den grondslag van Bulgarije's staatsregeling uitmaakt eu door Rusland zoowel als de andere mogendheden ]s erkend, Bulgaiijj zelf vrijelijk zijn vorst kitst behoudens Europa's goedkeuringdat buiten de nationale vergadering niemand het ïecht heeft van de handelingen der regeering verantwoording te vragen, en ten laatste dat "Ie wanordelijkheden van Zondag 10 dezer door handlangers van het Russische consulaat 2L'u uitgelokt. De laatste berichten uit Sofia melden als een verbetering in den toestand, dat er eene toenadering fusschen de gematigden en de geavanceerden in de regeeringskringen was t°t stand gekomen De laatsten zouden de Jegeering steunen en de regeering z:u in zoo verre aan Ruslands wenschen voldoen als met de eer en de vrijheid des lands was overeen te brengen. DU1TSCHLAND. De berichten omtrent den bedenkelijken toestand van s'Keizers gezondheid, hoofd zakelijk in Fransche bladen, worden thans weder formeel tegengesproken. De Keizer heeft Vrijdag jl. nog verschillende hoogge plaatste personen te Baden-Baden ontvangen en zijn terugkeer naar Berlijn is op morgen (Woensdag) bepaald. Het rapport omtrent den toestand van Koning Otto van Beieren, waarbij 's vorsten krankzinnigheid voor ongeneeslijk werd ver klaard, heeft eene nadere verklaring der regee ring uitgelokt. Dit bericht, dat als een offi- cieele daad was voorgesteld, was slechts eene vertrouwelijke mededeeling van een der lijf artsen des Konings, die alleen door onbe scheidenheid van een ondergeschikt ambtenaar is publiek gemaakt. Daarmede vervallen ook alle gevolgtrekkingen, die er uit werden af geleid. Indien de regent Prins Luitpold be oogde den troon te bestijgen, zou hij niet de proclamatie van Prins Otto als opvolger van wijlen Koning Bodewijk hebben bevolen. Voor Beieren waren het intusschen wel te wenschen, dat Prins Luitpold als Koning kon optreden, daar hem als regent in vele gevallen de han den zijn gebonden. ENGELAND. Lord Salisbury is van zijn reis op het vasteland te Londen teruggekeerd. De verschillende afdeelingen van het minis terie van marine hebben bevel ontvangen onmiddellijk een verslag op te maken over de verschillende diensten en zich op alle mogelijke gebeurtenissen voor te bereiden. FRANKRIJK. De Kamerzitting op gisteren schijnt tot eene minist'rieele crisis aanleiding te hebben gegeven. De regeering werd door de heeren Milleraud c. s. geïnterpelleerd over de werk staking te Vierzon. Zij verklaarde al'e ver antwoordelijkheid voor de door haar genomen maatregelen op zich te nemen. Daai na werden twee moties van vertrouwen en twee van afkeuring voorgesteld. De minister van bin- nenlandsche zaken, Sarrien, verklaarde zich met een der beide eerste te kunnen vereeni gen, doch ten slotte werd slechts de eenvoudige orde van den dag door het opsteken der handen van meer dan 3/4 der leden aange nomen. De minister Sarrien verklaarde dien ten gevolge in de couiours, dat hij zijn ontslag zoude indienenook liep daar het gerucht, dat de ministers Baihaut en Develle hem daarin zouden volgen. Men meende evenwel, dat in de zitting op heden een middel zou gevonden worden, om het misverstand fus schen den minister Sarrien en de Kamer weg te nemen. In een brief uit Thanhoa van Mgr. Pu- genier worden nadere bijzonderheden mede gedeeld omtrent de gruwelen, op de katholieken in westelijk Tonkin gepleegd. Niet een, zoo als eerst gemeld is, maar twee parochies ziju verwoest. Den Pn Aug. stonden dertig dorpen in brand en meer dan 700 katholieken waren vermoord en deze cijfers zijn misschien nog beneden de waarheid, want de bisschop spreekt alleen van plaatsen van waar men berichten heeft kunnen inwinnen. Wel weet men, dat ver verwijderden Christen-gemeenten verwoest zijn maar bijzonderheden ontbreken. In bet dorp Da-phan of Kretan, hoofdplaats van de parochie van dien naam, zijn 1200 personen vermoord. In een andere parochie, waar 200 Christenen woonden zijn van deze slechts 10 nog in leven. Een uit 100 Christenen bestaande gemeente is geheel uitgemoordAl dit moorden ge schiedt op bevel van den Regent Thuyet door de oproerige geletterden, de onverzoenlijkste vijanden van Frankrijk, dat een steun in de Christenen vindt. Daarbij verkeereD de over levenden in de grootste armoede, terwijl de cholera onder hen woedt, ROME. De H. Vader zou volgens bericht van de 7(mps voornemens zijn in het Vaticaan een bijzonder bureau voor de Pers op te richten. Mgr. Agliardi zou met de leiding van dit bureau worden belast. Zaterdag jl. is kardinaal Jacobini van zijne villa te Genzano geheel hersteld te Rome teruggekeerd. Hij heeft onmiddellijk zijne functie van staatssecretaris weder ter hand genomen. RUSLAND. De minister van Giers, die door de Pan- slavisten van Duitsche symphatiën wordt ver dacht, loopt gevaar, zijn positie te moeten verlaten, daar de begrooting van dit jaar met een te kort van 100 millioen roebels sluit. De bezetting van Bulgarije wordt ook wegens den min gunstigen financieelen toestand on waarschijnlijk geacht. De Czaar zou den minis ter van oorlog gevraagd hebben, op hoeveel hij de kosten voor deze onderneming schatte. Toen de minister antwoordde, dat die 70 millioen roebels zoude beloopen, zou de Keizer van het plan hebben afgezien, omdat het te kostbaar was. Van andere zijde wordt gemeld, dat de bij- eentrekking ^an Russische troepen in Bessara- bië nog voortduurt en de Porte bavel zou

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1