Hwimrlaudschq f£i[idttm. gegeven hebben, de reserven Daar Macedonië te doen oprukkendoch over het algemeen worden de Bulgaarsch s kwestie en de houding van Rusland, in de politieke en financieele wereld met meer gerustheid beschouwd. TURKIJE. De geruchten betreffende wijzigingen in het kabinet houden aan. Het nieuwe ministerie zou Russisch gezind zijn. Riza pacha, president der commissie van de uitgewekenen, gunsteling van den Sultan en bekend als aanhanger van Rusland, zou Groot vizier worden. Chakir pacha, gezant te St-Petersburg, zou de portefeuille van Buiten- landsche Zaken nemen. Er is evenzeer sprake van den terugkeer van Saïd pacha, oud-Groot-Vizier. Maar dit alles zijn tot nu toe slechts veronderstel lingen. Niettemin is het mogelijk, dat de Sultan de aankomst van Sir W. White,wiens Russenvrees bekend is, met ean ministerie dat volkomen Russisch gezind is, zal begroeten. Dit zou de tegenhanger zijn van de ijskoude ontvangst aan den Hertog van Edinburg ten deel gevallen. Sir W. White wordt de vol gende week verwacht. Schiedam, 19 October 1886. Op Woensdag 3 November a. s. zal hier ter stede bij openbare inschrijving worden a:nbe3teed don bauw van een Zustergesticht en schoollokalen op de plaats van de af te breken panden, door het R. K. Parochiaal Armbestuur aangekocht. Deze nieuwe stich ting zal voorzien in een sinds lang bestaande beloefte, waaraan bet Liefdehuis aan de Lange Haven niet meer ken voldoen. Heden werd alhier het tïeorig bericht ont vangen, dat twee onzer stadgenooten op nood lottige wijze om het leven zijn gekomen. lie schipper A. Leeflang en zijn knecht J. van Eijk, die met een lading hout van de lirma E. J. Plant Co. naar 's Hage waren vertrok ken, werden aldaar heden morgen levenloos in de kajuit gevonden het uitgedoofd vuur deed vermoeden, dat zij den dood vonden door verstikking. Schipper Leeflang was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter, die in dezen oppassenden man een trouwen verzorger missen. Op verschillende plaatsen in ons land i3 door de slagers den prijs van het vleesch ver laagd. In andere, waar zij halstarrig bleven weigeren daartoe over te gaan, is door een ol ander ondernemend veehandelaar of door een combinatie van inwoners zelf de zaak, om goed en goedkoop vleesch te leveren, ter hand genomen. Zoude het niet billijk zijn, dat ook de Scbiedamsche slagers den prijs van het vleesch verlaagden, opdat ook de burgelij van de lage veeprijzan kuune profiteer en? Door dan Minister van Waterstaat enz. is uitgemaakt dat visitekaartjes, ook wanneer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kunnen verzonden worden. In een schrijven uit Den Haag aan de Midd. Ct. wordt gezegd, dat sommige minis ters eene vrij onhoudbare positie beginnen in te nemen. Niet alleen, zoo gaat de schrij ver voort, .tegenover de Staten-generaal, maar ook, en niet het minst aan hun eigen depar tement, en ook tegenover hunne ambtgenoo- ten. Vooral de min. van buiten], zaken bevindt zich in die onaangename omstandigheden. Met zijn ambttnaieu schijnt hij op niet te besten voet te staan. Een zijner referendarissen beeft hij, gelijk bekend is, tot het vragen van ont slag trachten te bewegen, doch te vergeefs. Alle betoogiugen van ongeschiktheid mochten op den verdienstelijken hoofdambtenaar niet het minste uitwerken. En terecht, een per soonlijke kwestie mag geen reden zijn om een ambtenaar als de hier bedoelde eenvoudig ter zijde te stellen; en deze begreep zeer juist, dat de bedreiging met een gedwongen ontslag, indien dit niet uit eigen beweging werd aan gevraagd, wel bij eene bedreiging blijven zou. Wekan zijn dan ook verloopen, sedert zij werd geuit, en uog is daaraan geen gevolg gegeven. Jhr. Van Karnebeek zal dan ook wel opzien tegen een dergelijken maatregel van grove onbillijkheid, maar met dat al slaat hij tegen over zijnen referendaris en allen, die met de zaak bekend zijn, een dwaas figuur. De ver houding met de collega's schijnt ook niet bijzonder rooskleurig te zijn. Inmenging in de zaken van een ander departement is den betrokken minister nooit aangenaam, en daar aan maakt de heer Van Karnebeek zich veel vuldig schuldig. Hij wil eigenlijk aan alle departementen evenveel te zeggen hebben als aan het zijne, en zoo is de verhouding niet erg vriendschappelijk. Intusschen is dit een worm, die aan de levensorganen van het ministerie knaagt." Naar men aan het V. D. mededeelt, wordt het van regeeringswege wenschelijk geacht om bij gelegenheid der verbouwing van het station Rozendaal, aldaar een ontsmettings lokaal te maken, waarin reizigers nit België komende en die gedragen onderkleederen met zich vervoeren, geschikte gelegenheid zullen vinden om die te ontsmetten. Volgens rapport van den gezagvoerder van htt stoomschip .Noord-Holland" nit Sout hampton, bepaalt zich de schade tot ver schansing en booten eu het verlies van kip penhokken, trappen, eaz. en zal de reparatie waarschijnlijk binnen vijf dagen voltooid zijn en de reis vervolgd worden. De passagiers eu troepen zijn allen wel. Uit Marseille wordt van 14 Oct. aan den Courrier de la Meuse gemeld De zeereerw. paters Van der Meulen, van Bree, apostolisch penitencier van St.-Pieter, en Van Boort, van Bon mei, secretaris van den hoogeerw. gene raal der Franciscanen, vergezeld van frater Raymond Claas, student te Rome, en van dr. M. A. Resemans, beiden van Beek bij Breda, hebben zich hier aan boord der Madura komende van Amsterdam, naar Port-Saïd in gescheept, ten einde een reis naar het II. Land te maken. Het water der Vlaardingsche drinkwater leiding is microscopisch door den heer Dr. F. J. Dupont uit Rotterdam onderzocht en bevonden te zijn, rivierwater, dat zoo goed gezuiverd is als van de beste zuivering maar eenigszins verwacht kan worden. Men verneemt dat de verschillende vakver- eenigingea te Rotterdam de werkeloosheid groot genoeg achten om in den aanstaanden winter te pogen door werkverschaffing den nood te leenigen. De wijze waarop moet nog niet bepaald zijn. Eenige opgeschoten knapen (te Rotterdam) waren Zaterdag tot de niet onbelangrijke ont dekking gekomen, dat zich in een hoekje van het Park, naast den ingang van den Heuvel, aderen van gemunt zilver bevonden. Sommi ge vonden dabbeltjes, anderen kwartjes, ean auder een gulden. Ook gistermiddag waren de jongens druk aan het ontginnen vau de reeds aardig omwoelden hoop koolasch, dooh met hun lang niet zindelijke Zondagsche plunje en koolzwarte handen, zagen zij hnn arbeid slechts met een schralen oogst dubbeltjes b0" loond, die vermoedelijk wel .eerlijk" onder hen verdeeld zullen zijn. RN.) De heer Gernsheim, te Rotterdam, vierde Zaterdag zijn 25 jarig jubileum als muziek- dirigent. Sedert 12 jareu is hij aldaar hoofd der Muziekschool en dirigent der uitvoerin gen van de afd. Toonkunst. Aan de »Louisa-stichting" te 's Hage (voor weezen van vrijmetselaren) i3 door wijle® Mevr. de Wed. Tak, te Schiedam, een som gelds vermaakt, tot een zuiver bedrag van f35,000. (R. N.) Gisteren is in de Tiê zes-zaal te 's-Graveu- hage bijeengekomen en geconstitueerd de Staats commissie tot het instellen van een onderzoek nair den toestand van den landbouw hier te lande, en tot het indienen van voorstellen be treffende de middelen, waarop van regeerings wege de ontwikkeling van den landbouw i® Nederland zon kunnen worden bevorderd, als mede tot het geven van advies, zoo dikwij'3 de regeeriug dit van baar moehc verlangen- De Minister van Waterstaat,handel en nijver heid, de heer Van den Bergh, opende deZ0 eerste vergadering met eene rede, die beant woord werd door den voorzitter der commissi0» mr. C. J. Sickesz. Naar men verneemt, is door de RegeeriDg aan de Ncderlandsche Maatschappij voor electriciteit en metallurgiete 's-Hage, opg0" dragen de electrische verlichting van de haven- werken te Tandjong Priok. Behalve 4 stuks electrische machines, die een groot aantal booglampen voeden, is tevens gerekend op het noodige reserve-materieel, opdat sto ringen niet kunnen voorkomen. Handel 00 scheepvaart zullen van deze beslissing zeker met groote ingenomenheid kennis nemen. De geheele inrichting zal reeds aanvang 1887 i® werking treden. Van de „Vereeniging tot behartiging va® stoomvaartbelangen in Nederland" ontving d® Kamer van Koophandel en fabrieken te Haar lem, met verzoek om ondersteuning, een af" schrift van een verzoekschrift, gedagteekeud Nijmegen 31 Mei 1886 en gericht aan de® Raad der gemeente Haarlem. Dit verzoeksohrif' strekt om vermindering te verkrijgen van d0 belastingen, die in de gemeente Haarlem druk ken op de scheepvaart. De Kamer is eenstemmig van oordeel, dal het verzoek van bovengenoemde Vereenigi®# allen steun verdient. Bij .Kras" te Amsterdam wordt cerla®? een zuiver vierkant biljart geplaatst. Ofschoo® de vorm voor oog en hand vreemd is, kunn0®' naar verzekerd wordt, bij eenige oefening, °t dit vierkant, met zijn uitstekend veered0 banden, »effecten" worden verkregen, waart00 zich een gewoon biljart niet leent. De jongste aflevering van De Lantaor^ bevat een goedgeteekende plaat, voorstellend0 een vergadering van professoren, geïaterp0 leerd door politie-dienareu. Een professor 1,1 het strafrecht houdt zijn inaugurale rede 0® zegt: >En dus heeft de humanitaire richting van onze moderne criminalisten geleid tot d0 bewering, dat de Staat volgens het ni0®®^ strafrecht meer zorg draagt voor de mi8®3 digers dan voor de eerlijke burgers Een agent van politie roept hem toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2