9e Jaarg, Donderdag 21 October 1886. No. 2610. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Jllpncen (Swpcht. JJitTMniantkhq iqichim. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van'^dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering heeft den oud- minister Grekoff naar Konstantinopel gezonden, °m de Porte over de verkiezing van een nieu wen vorst te polsen. Men meent, dat hij I®vens in last zal hebben, den bijstand der Dorte voor Bulgarije te vragen. Eene com missie van de Sobranja zal met hetzelfde ^°el naar de Europeesche hoofdsteden ver dekken. In regeeringskringen te Sofia ge- iooft men, dat tijdens de verkiezing van den Vorst het regentschap met eene dictatoiiale macht zal bekleed worden. In een nota der Russische regeering aan de mogendheden, wordt de wettigheid der verkiezingen in Bulgarije bestreden op grond, dat ook Oost-Rumelie aan de stemming heeft deelgenomen, hetgeen in strijd is met het Derlijnsch tractaat. De andere mogendheden schijnen dit bezwaar van Rusland te beamen, daardoor er meer vooruitzicht is op eene Vredelievende behandeling van deze aange legenheid. DUITSCHLAND. De berichten omtrent den gezondheidstoe stand des Keizers blijven nog steeds zeer tegenstrijdig luiden. Van officieuse zijde wor den telkens geruststellende verklaringen ge geven, doch in s' Keizers omgeving schijnt msn veel minder gerust te zijn. De krachten Ran den bijna negentig jarigen vorst nemen Achtbaar af en dagelijks verliest hij nu en dan het bewustzijn. De dokters zien er ech ter geen onmiddellijk gevaar in, en hopen, dat zij den Keizer nog eenige maanden lang m het leven zullen kunnen behouden. Keizer i'helm zou den 22 Maart a. s. zijn negen- t'gsten verjaardag vieren. De Nordd. Alig, Zeit., het orgaan van den Rijkskanselier, bespreekt in een paar artikelen 6 jongste gebeurtenissen in Bulgarije. Zij mtoogt, dat vorst Alexander door zijn abdi catie den weg tot inmenging voor Rusland eeft opengezet. Dat Europa zich thans niet Vei% gevoelt tusschen oorlog en vrede ligt hem. Vooreerst door zijne anti-RusTsche °üding, vervolgens door zich aan het hoofd 6 plaatsen der Rumelische revolutie, doch *et allermeest door zijn aftreden, heeft bij 6)1 toestand van Europa verzwaard. Het )Qgrijpen van Rusland, de zending van Kaul- 'ais, de vrees voor een Russische bezetting da spanning tusschen Engeland en Rusland oden zich niet hebben voorgedaan, zoo hij 0 gens de tractaten, den hem door Europa Pgedragen regeeriDgstaak, had vervuld en s' zooals hij bij zijn heengaan deed Prijs der Ad verten tlSn i Van 16 regels/G.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. uitkomen, had voor oogen gehouden, dat hij aan Rusland zijn troon te danken had. ENGELAND. De ongeregeldheden te Belfast in Ierland duren nog steeds voort. Zondag-avond is het opnieuw tot vechtpartijen gekomen tusschen de politie en de oproerige menigte verschei dene personen werden gekwetst. De hevige storm, die Vrijdag jl. op de Engel che en Eransche kusten woedde, heeft op verschillende plaatsen groote verwoestingen aangericht. Aan de kust van Wallis strandden drie schepen Ben ij Gloe en Teviotdale van Glasgow en Malle?.ij van Liverpool. Het laatste schip ging met man en muis te gronde. Van de equipage der Teviotdale verdrenken 18 personen, waaronder de gezagvoerder. In Wallis regende het drie dagen en nach ten onafgebroken. De door den storm ver oorzaakte schade is enorm. Het verkeer op het geheel Cambrische spoorwegnet is afge broken en een groot deel er van staa' onder water. In de badplaats Brighton werden de muziektent, het huis voor de reddingbeoten en andere gebouwen op het strand wegge slagen en door de zee meegesleurd FRANKRIJK. De minis'-ericele crisis in Frankrijk is voor het oogenblik weder bezworen. De minister Sarriën heeft zijn verzoek om ontslag terug genomen, nadat hem was verklaard, dat het gisteren in de Kamer uitgebrachte votum de verantwoordelijkheid van het kabinet niet raakt. Ook de minister van financiën, Sadi Carnot, heeft zijn verzoek om ontslag 'inge trokken. De Kamer zal in een nieuw debat gelegenheid hebben op ondubbelzinnige wijze van hare gevoelens jegens het kabinet te doen blijken. Sedert het optreden van generaal Boulanger als minister van oorlog is eene merkelijke verandering in de houding van Frankrijk tegenover het buitenland gekomen. Het leger voelt zich sterk en de revanche-partij steekt meer en meer het hoofd op, getuige de luid ruchtige ontvangst, die baar chef, Paul Derou- lède, bij zijn terugkomst in Frankrijk is ten deel gevallen. Hij verklaarde, dat hij in de landen, die hij bezocht had, groote symphatie voor Frankrijk en een steeds toenemenden afkeer van Duitschland had ondervonden. Frankrijk is door zijne houding in de Ooster- sche kwestie geheel vervreemd van Engeland, dat zijn natuurlijken bondgenoot tegen het Driekeizersbond was. Het staat alleen in Europa, alleen een oorlog zou daarin ver andering kunnen brengen. Het bericht dat de minister-president, de verschillende gezanten met verlof, bevolen heeft naar hunne respectieve residentiëu weder te keeren, bewijst dat de regeering ook den toestand in Europa ernstig opneemt. Berichten uit het uiterste Oosten bevatten, dat onder het gezegend bestuur van den be- ruchten Paul Bert een conflict tusschen het burgerlijk en militair gezag is ontstaanver scheidene officieren in Tongkin hebben ver zocht, naar Frankrijk terug te keeren. Zaterdag jl. is te Parijs, bij gelegenheid van den terugkeer der gerechtshoven van de vacan- tie, weder de gebruikelijke H. Mis van den H. Geest opgedragen. De plechtigheid werd ver hoogd door de tegenwoordigheid van den Aartsbisschop, mgr. Richard, wïen door den president van het hof van cassatie voor dit hoogen blijk van belangstelling hartelijk dank werd betuigd. Dit aloud godsdienstig ge bruik, dat weder onder algemeene deelneming plaats had, en dat nog geen regeering heeft dur ven afschaffen, bewijst dat Frankrijk, ondanks alles, nog waarlijk christelijk is. RUSLAND. De machtige Czaar aller Russen ondervindt ook op gevoelige wijze, dat aardsche groot heid, eer en bezitting geen geluk aanbrengen. Hij, die als alleenhesrscher over meer dan een vierde der wereld den scepter zwaait en die zich nogtans als een misdadiger moet verbergen en als voorzorgen nemen moet, om z:ch tegen de aanslagen zijner vijanden te beveiligen, wanneer hij door zijn onmete lijk gebied reist. Het geestelijk zoowel als wereldlijk opperhoofd van millioenen onder danen, die zich tot zelfs in zijn bijzonder leven ziet bespied en bet moet ondervinden, dat hij in zijne plannen wordt gedwarsboomd door een kleinen staat, welke zijn ontstaan aan Rusland alleen te danken heeft. Bij al hetgeen bij reeds ondervond, wordt thans ook de Czaar smartelijk getroffen, door de ongesteldheid van zijn zoon en troonopvol ger, die aan een kwaal lijdt, welke volgens het oordeel der geneesheeren weinig of geen hoop op herstel overlaat. De Czaar heeft reeds een der voornaamste geneeskundigen, Profes sor Hoffmann in consult doen roepen. De uitslag van diens onderzoek was zoo onbe vredigend, dat, zooals men meldt, de Czaar hem terstond op echt Russische manier zijn dank deed gevoelen. Schiedam, 20 October 1886. De metselaarsknecht A. Van dar Zee, werk zaam nau een nieuwe woning bij de timmer manswerkplaats van den heer J. de Roo op NIEUWE SCHIEDA E COURANT. MSI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1