3e Jaarg. Vrijdag 29 October 1886, V E R S O H IJ NT DAG E L IJ K 8. ^Ijgpceit <®r*pcht. Bureau: Markt, E, 357. Van 1—6 regels0.60 SEC Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. pos! door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs dor Advarteattdu i Elke gewone regel meer0.10 Voor herliaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Bulgaarsche crisis schijnt hare oplos sing nabij te zijn. De regeering is thans in de oude hoofdstad Tirnova gevestigd, waar weldra de groote Sobranje zal vergaderen. Het kan zijn, dat de regeering ter elfder ure Dog eenig uitstel aan Rusland zal toestaan doch in ieder geval zal deze nationale verga dering binnen een paar weken bijeenkomen. Haar eerste werk zal dan zijn het onder zoek van de geloofsbrieven harer leden doch onmiddellijk daarna zal zij een motie van vertrouwen in de regeering stellen, waardoor de volmacht van het regentschap wordt ge wettigd en verlengd. Mogelijk worden daarna nog deputation voor de verschillende hoofd steden der Europeesche grootmachten be noemd, die den mogendheden den waren toe stand van Bulgarije zullen uiteen zetten. Omtrent den verderen arbeid van de Sobranje is men echter geheel in het onzekere. Som migen meenen, dat de vergadering eenvoudig hulde zal brengen aan vorst Alexander en hem zal uitnoodigen naar Sofia terug te fceeren. Dat voor die meening wel eenigen grond bestaat,' bewijst het feit, dat de par ticuliere secretaris van prins Alexander van Battenberg naar Tirnova is vertrokken, om de Sobranje van zulk een daad terug te hou den, wijl de prins niet de moeielijkheden wil Vergrooten door terug te keeren. Bismarck, over dien terugkeer gepolst, zou hebben ge antwoord, dat de troon van Bulgarije niet lang vacant kan blijven en dat, indien Rusland niet spoedig een kandidaat voorstelt, bet zich te minder tegen Alexander's terugkeer kan verzetten, wijl het gebleken is, dat zijn aan wezigheid in Bulgarije geen hinderpaal is, en zeker niet de grootste voor eene goede ver standhouding met Rusland. Anderen meenen, dat de keuze van een nieuwen vorst vooreerst nog niet op de agenda der Sobranje zal voor komen, daar de mogendheden het nog niet eens zijn over de voor te stellen kandidaat en het blijkt, dat zij aan Rusland den voor rang in de Bulgaarsche boedelbeschikking gunnen. Rusland begint reeds daarvan gebruik te maken door bet zenden van een paar oorlogs bodems naar de reede van Varna. Wel heet bet, dat zij ter bescherming der Russische onderdanen daar gestationeerd zijn doch de Russische agenten zorgen wel, dit feit als eer. waarschuwing voor Bulgarije te doen Verklaren, immers verspreiden zij het gerueht, 6at 10,000 man bezettingstroepen zouden vol gen. Wellicht moeten de schepen ook dienen, om eventueel den samenzweerders een .veilige schuilplaats te bezorgen. Volgens bericht uit Lompalanka is weder een nieuw komplot tegen de regeering ontdekt en dreigt Kaulbars reeds met krachtige maatregelen, indien de schul digen worden gestraft. Kaulbars vindt thans krachtigen steun in den regent Karaveloff, die nu openlijk de partij van Rusland heeft gekozen en te Sofia is achter gebleven, wijl hij vreest, dat hij daar zal aangevallen en beleedigd worden en ook omdat, naar hij zegt, de bijeenkomst der So branje tegen den wil van Rusland toch geheel nutteloos zoude zijn. De regeering heeft ïn- tusschen den Turk-chen commissaris uitge- noodigd, naar Tirnova te komen en zich van de volkomen wettigheid der Sobranje te over tuigen, of anders het land te doorreizen en zich van de stemming van het volk en de houding der Russische handlangers op de hoogte te stellen. Als vermoedelijke troonkandidaten worden op de eerste plaats genoemd prins Waldemar van Denemarken, de hertog van Oldenburg en de hertog Joan van Meck'enburg-Schwerin, die de volgende maand met Prinses Elisabeth vanSaksen-Weimar, dochter van onzes Konings zuster, Prinses Sophia der Nederlanden, in den echt zal treden. Daarenboven wordt nog genoemd Prins^ Leopold van Beieren, die met Pi inses Gisela, dochter van Keizer Frans Jozef, is gehuwd. De regeering zou de kandidatuur van den Koning van Rumenie begunstigen en zoo die niet slaagt, een tijdelijk gouverneurschap van Aleko-Pacha. Wij zullen zien wat en wien de toekomst brengen zal. DUITSCHLAND. Prins Wilhelm, oudste zoon van den Kroon prins, is door eene onis'ekingin de ooistreek gevaarlijk ziek. Het onderzoek, naar aanleiding van de ver dachte ziekte- en sterfgevallen in den omtrek van Mainz ingesteld, heeft, in het licht gesteld, dat hier aan geen gevallen van Cholera asiatica te denken is. ENGELAND. Lord Randolph Churchill heeft, op een vergadering van conservatieven, verklaard, dat, naardien, blijkens officieele rapporten uit Ierland, de aanhitsing tot misdaad en terro risme nog altijd voortduurt in sommige distric ten, de Raad van Ministers eerlang zal bijeenkomen om te heslissen, of aan het Par lement buitengewone volmacht zal moeten gevraagd worden voor die districten. De Minister onthield zich van bespreking van de buitenlandsche aangelegenheden, omdat lord Salisbury cp het banket in Guildhall den fin November zijn inzichten over Enge- lands diplomatieke betrekkingen kenbaar zal maken. In een tweede rede, naar aanleiding van een besluit, waarbij op een vaderlandslievende politiek in het Oosten werd aangedrongen, heeft lord Randolph Churchill verklaard, dat, sedert lord Beaconsfield eerste Minister was, groote veranderingen zijn gekomen in de onderlinge verhouding der Mogendheden. Europa verkeert thans in een overgangstijd perk. Van andere landen worden meer dan. van Engeland de belangen bedreigd. Engeland moet niet te haastig een bepaalde houding aannemen. Naar aanleiding van het plan der socia listen, om te Londen op den lord-mayors-dag bij wijze van manifestatie in optocht achter den stoet te volgen en het voornemen der behoudende werklieden, om een tegen-betoo ging te houden, heeft het hoofd der Londen- sche politie, kolonel Fraser, den secretaris van den sociaal-democratischen bond aangeschre ven, dat den 9 November geen anderen op tocht dan dien van den lord-mayor zal wor den toegelaten. Men gelooft, dat de socialisten des ondanks toch hunne betooging zullen houden, De fransche gezant Waddington te Lon den heeft de opdracht ontvangen, naar aan leiding van het voortduren der bezetting van Egypte door Engeland, opnieuw op de neu traalverklaring van het Suez-kanaal aan te dringen. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden is met da behandeling der wet cp het lager onderwijs reeds tot art. 56 gevorderd. Daar het ont werp in het geheel 68 artikelen bevat, is de ongelukswet'' alzoo bijna tot stand gekomen. De Begrootingscommissie is eindelijk met haar omvangrijken arbeid gereed gekomen. Het rapport van den heer Wilson, schoon zoon van president Grévy, is een lijvig boek deel, de kredietwet alleen bevat 73 artikelen. Het wemelt overigens van nieuwe belastin gen en verhooging der oude, om het enorm tekort, althans zooveel mogelijk, te dekken. Het tekort is dan ook sinds 1876 telken jaro gestegen. Terecht merkte de heer Chesnelong op, dat een vreemdeling, van niets wetende en deze kolossale cijfers ziende, meenen zou, dat Frankrijk sinds 1876 een of andere cata strophe had doorleefd, een vreeselijken oorlog aardbeving of overstrooming, en toch is niets anders gebeurd dan, dat de arme belasting schuldigen zijn uitgeput. Onder de wettig®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1