ïinnalatiiM^ JWrïtteu. (D. v. Ned.) monarchie was er alle jaren overschot en nu een enorm tekort. Dat door deze vergelijking de republiek meer en meer wegzinkt in de achting van alle weidenkenden en de monarchie in de zelfde mate in de openbare meening stijgt, bewijst het feit der 1 artelijke ovaties, die bij verschillende gelegenheden aan den vertegen woordiger van het wettig koningschap wordt gebracht. De koningsgezinden van Anjou hebben thans weder eene inschrijving geopend, om den Graaf van Parijs een kostbare eere degen aan te bieden, waarvoor nu reeds fr. 25,000 bijeen zijn. Schiedam, 28 October 1886. Dezer dagen kwam ons een adres in han den, dat juist deriig jaar geleden door ver schillende firma's van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gericht werd aan Z. Exc. den Minister van Marine. Daarin wordt, met het oog op de verbetering van het vaarwater langs Maassluis naar zee, uitbreiding gevraagd van het personeel der loodsen ter standplaats Maassluis, en verzocht bnn een grootere Loodsboot te geven, en vooral hun het recht te schenken, de schepen, welke dit verlangen, in al de zeegaten van dat ressort te mogen binnenbrengen." Dertig jaar is dit geleden, zeiden wij, want bet stuk is gedateerd van 29 October 1856, en nu zie men eens welk eene verandering girds dien tijd heeft plaats gehad. In plaats van oen hulpstation of hulpstandplaats voor loodsen, vindt men thans te Manes'uis de hoofdstandplaats vooi het loodswezen, en het vaarwater langs die plaats nagenoeg de eenige weg naar zee voor stoom- en zeilschepen van allerlei grootte en eiken diepgang. Voorzeker eene groote verandering, en ook eene groote verbetering Het bovenbedoelde adres was voor Schiedam ouderteekeud door de volgende firmaas P. Loopuyt Ca;, De Groot, Roelants k Co., Loncq Cool, Seeuwen Co, J.A. J. Nolet en Jansen van der Burg. Nader vernemen wij, dat de Regeering in de door haar voor te dragen wet de Zondags rust wil trachten te bevorderen o. a. door te bepalen, dat koffie-, wijn- en bierhuizen, drank- localen, tapperijen en andere dergelijke inrich tingen op Zon- en feestdagen van middernacht tot dea middags 12 uren moeten gesloten zijn. Da gezondheidstoestand van den heer B. H. Heldt is thanB zóó bevredigend, dat bij bet voornemen heeft weder naar Den Haag te vertrekken, om de zittingen der Tweede Kamer bjj te wonen. In sommige gevallen gaat het op het gebied der- telegrafie in ons land als op dat der In dische postverzendingen. Althans aan het Vaderland ia het bekend, dat als iemand uit voerige telegrammen naar Engeland heeft te verzenden, hij ze naar een vriend te Brussel seint, die ze dan van daar verder naar Londen telegrafeert. En dat dnbbale telegram kost •dan 5 cents per woord minder dan een recht» «treeksche telegram naar Engeland. Bij een «enigszins uitvoerig telegram, zoo als bij voorbeeld voor de Londensche dagbladen vaak wordt verzonden, zou het de moeite loonen iemand er mee van den Haag naar België te zenden, om kosten te sparen. Msb De Courrier de la Meuse bevat een corres- pordentie van Mgr J. A. Rijkers, dd. 22 Oct. uit Napels, waarin o. m. uitvoerige bijzonder heden worden meêgedeeld over de, reeds ver melde, afsoboids-andiëntie, door Z. H. aan de pelgrims verleend. Iedere pelgrim kreeg van den H. Vader een herinaeritigsmedaille zoo mede twee exemplaren vau het Adres en van het Antwoord, daarop door den Pans gegeven Mgr Rijkers zelf, de eerw. kapelaan Arnoldts en de heer Demelinne ontviagen uit de hand van Z. H. een prachtige zilveren medaille, in een kostbaar étui gesloten. Aanstaanden Vrijdag zullen de pelgrims in het vaderland zijn teruggekeerd. Van den 17en tot en met den 23en Octo ber zijn langs den Nieuwen Waterweg bin nengekomen 82 stoom- en 20 zeilschepen, en vertrokken 79 stoom- en 29 zeilschepen. De directeur van het postkantoor te Rotter- damvestigt de aandacht dor belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip Leerdam, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 30 October a. s,, des avonds 2 ure. De Haagsche Kermis blijft afgeschaft. Het subsidie voor de Fransche Opera wordt niet weder toegekend. Een voorstel, om in be ginsel te besluiten tot ondersteuning van het Nederlandsch tooneel werd niet eens onder steund. Een verhoogd subsidie aan de academie van beeldende kunsten werd toege kend. De reorganisatie van de brandweer zal plaats hebben overeenkomstig de voorstellen van don te benoemen kommandant, die boven den tegenwoordigen brandmeester zal staan. Een vierde politie-afdeeling zal op het Alex- anderveld worden geplaatst met den hoofd commissaris van Schermbeek aan het hoofd* Deze zijn de voornaamste beslissingen tij dens de behandeling van de gemeente-begroo- tin g in den gemeenteraad van 's Gravenbage genomen. Als hulde aan de bijzondere verdiensten van den heer P. A. Haaxman Jr. is aan dezeD, de offioieele verslaggever van do Handelingen, welke krachtens contract door bet Dagblad moeten bezorgd worden, met 30 tegen 6 stem men een persoonlijke toelage vun f 300's jaars verleend. De uitgaven voor de te Amsterdam gehouden Bakkerij tentoonstelling beliepen f11394, de ontvangsten f8717 bet tekort is f 2677, nit het waarborgfonds ad f 12,150 te voldoen, zoodat 76 pCt. aan de inschrijvers wordt te- ruggegeven. Er was haden-ochtend vreugde in de Zand straat (Amsterdam) eD omliggende straten. Een knaapje, vergezeld door zijn ouders, wan delde daar, omstuwd en gevolgd door een groote menigte. Hij moest handjjs geven, kreeg lekkernijen, werd hier en daar in huis gehaald. Wat was het geval Het was met den jongen, van wien wij in ons nnmmer van Zaterdag melding maakten, en die, volgens ons gedane medodeeling, ten gevolge van mishandeling zou overleden zjjn, niet zoo erg afgeloopen. Toen hij onzacht van de trappen werd geworpen, nam de politie hem mede naar het Gasthuis, en het letsel bleek slechts van geringen aard te zijn, want de knaap werd heden-ochtend genezen ont slagen. De gausche buurt, die over het feit zeer verontwaardigd was en bij den ruwen kerel de ruiten had ingeworpen, was verblijd, dat het voorval niet zoo ernstige gevolgen had ge had. Het ventje is de held van den dag; de verontruste gemoederen zijn wedur bedaard en de dader, die voor zijn ruwheid wel wat ver dient, maar het ook zeker zoo erg niet bad bedoeld als de geruchten de zaak maakten, zal wel niet het minst blijde van allen zijn. A - De scheuren der viaducten aan het Centraal station te Amsterdam zijn gestopt en bijge- stroker. Doch al zal dit volgens de Amst. Cf. de slaperige gerustheid in de gemoederen der viaduct-krammers op aangenama wijze bestendigen, elk dichtgevoegd scheurtje geeft blijk, dat het Centraal stations-eiland niet meeslaapt, noch zelfs meernst. De kaaimuur aan de ijzeren brng bij het westelijk viaduct blijft ook voortgaan te scheuren, en indien er niet in voorzien wordt, dreigt hij binnen korten tijd in te storten. Het blad ziet daarin het onwraakbaarst kenteeken der grondver schuiving, dat den draak steekt met alle rap porten, met geruststellende ingenieurs en met ongegronde geruststellingen. Omtrent den moord op den jachtopziener te Wanneperveen wordt nog het volgende gemeld Schipper had zich eene fnik toegeëigend en deze Donderdag 11. uitgezet. Toen hij deze in den vroegen ochtend van dien dag wilde lichten, had Kiel hem op heeterdaad betrapt en pogingen gedaan, om hem de fnik af te nemen. Om den diefstal te bedekkeD, had Schipper zich hiertegen verzet en een boom gegrepen, en daarmede den veldwachter tegen de borst gestooten, die hierdoor nit zijn rank vaartuigje in het diepe meer getuimeld was. Schipper zag hoe Kiel spoedig met den dood worstelde hij had hem kunnen redden, maar vrees voor het ontdekken van den eenvoudigen diefstal weerhield hem, en Kiel verdronk voor zijne oogen. Hoe nu ook dat feit te berechten Hij nam het lijk in zijn bootje en liet het nu van de plaats, waar de moord plaats had, in de diepe Genlakkerwijde op den bodem zinken en spoedde zien naar huis, waar hij dadelijk alles aan zijnen vader meedeelde. Na herhaald aan de justitie te hebben ontkend, kwam hij ten slotte tot bekentenis en wees de politie de plaats aan, waar hij het lijk bad laten zakken. Schipper is zwaar geboeid naar Heerenveen gevoerd. Zekero A. van S. te Seherpenzeel, gisteren avond van de ossenmarkt te Venendaal terng- keerende, viel onder weg nit den wagen, waarin hij met eenige andere peisonen gezeten was. De beide beenen werden hem afgereden, en de man was terstond een lijk. Daar verscheidene landbouwers te Dongen, wegens de lage veeprijzen, in den laatsten tijd zelf lieten slachten ei het rundvleesch lever den voor f 0.60 per kilo, hebben de slachters aldaar eindelijk den prijs van het vleesch, zijnde gemiddeld f0.90 per kilo, met 10 cent per kilo verlaagd. PEKNIS. De eerste reis, door de nieuwe» op de werf van de firma Rijkue Co. te Katendrecht gebouwde ijzeren sloep Bastiand Huiberdina gemaakt, heeft geheel asn de ver' waohting voldaan. Het schip, dat zeer neten doelmatig is ingericht, blijkt ook voor de visscherjj zeer geBchiktmet zeldzame jn'St- heid luistert het naar het roer. De stuurmal1 wilde bij het binnenkomen van geen sleep' boot gebruik maken, maar bij tegenwind en voor stroom al laveerende Pernis bereiken» hetgeen volkomen gelukte de sloep ging °P

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2