9e Jaarg Zaterdag 30 October 1886. No. 2618. V E R S O H IJ JS! T D A G E JIJ K SrtjjpMt ©wpcht. Siimeiilandacfy inlichten. Bureau: Markt, E, 357. N Ml Prijs van dit Blad Prijs dor Advortontiön i Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nornmers0.05 Van 16 regels 0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Bij de verkiezing van een lid der Kamer van Afgevaardigden ter vervulling van de plaats, door het ontslagnemen van Van der Smissen opengevallen, werd gisteren te Brus sel uitgebracht op den kandidaat der liberalen, Guillery, 4062 en op dien der socialisten Anseele 1014 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De Katholieken hadden zich van stemmen onthouden. Anseele, die tijdens zijne kandidatuur was vrijgelaten, is gisteren naar Gent teruggekeerd om zijn geschorste gevangenisstraf te ondergaan. BULGARIJE. De regeering heeft op het laatste oogen- blik de opening der Sobranje nog tot Zon dag a. s verdaagd. Het schijnt echter zeker, dat zij dan zal te samen komen. Reeds zijn ongeveer 400 afgevaardigden te Tirnova bijeen en ook de regenten en ministers zijn op hun post, uitgenomen de regent Karaveloff die te Sofia achterbleef, om onderweg niet me ie inge rekend te worden, ingeval het tegen de regee ring beraamd komplot mocht slagen. In eene voorloopige bijeenkomst heeft Stambouloff voor de afgevaardigden den toestand uiteen gezet. Hij betoogde dat eene verkiezing van prins Alexander onmogelijk is en dat de natio nale vergadering een kandidaat moet verkie zen, die door den Ozaar gewild is. Da aanwezigheid der Russische oorlogssche - pen bij Varna blijft steeds een bedenkelijk feit. Het schijnt wel, dat Rusland een voor wendsel tot eene gewelddadige handeling zoekt. De Russische consul te Varna, overmoedig door de tegenwoordigheid dier bodems, beeft zich bij den prefekt beklaagd over de hande lingen der Bulgaarscbe autoriteiten tegenover bet Russische consulaat en een gedeelte der bevolking. Hij dreigde met strenge maatrege len, indien daarin geen verandering kwam. De regeering is over deze daad van den consul ten hoogste verbaasd, wijl zij geenszins door 8e feiten wordt gerechtvaardigd. Het blijkt dit ook de mogendheden zich de tegenwoor digheid der Russische schepen op de reede Van Varna aantrekken. De Britsche regee ring zou aan de Porie vergunning hebben gevraagd, om een paar harer oorlogsbodems door de Dardanellen te laten, naar het heet, °m met de Russische fregatten voor Varna samen te werken. De Porte zou geweigerd hebben. Een ander voorste1., door den Britschen ge- zant te Konstantinopel aan de Turksche regeering gedaaD, vond beter ingang. Enge land zou het initiatief willen nemen tot eene onmiddellijke conferentie der mogendheden ter oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk. Volgens een officieus Turksch blad zou de Porte genegen zijn, er aan deel te nemen. Het heet ook dat Duitschland, Oostenrijk en Rusland met elkander zoud-.n zijn overeen gekomen tot een driejarige bezetting van Bulgarije door Rusland, desnoods te verlengen. De Porte schijnt Rusland noch de mogend heden te vertrouwen, zij begrijpt dat zij ia ieder geval het kind van de rekening zal zijn, en bereidt zich daarom tot eene wan hopige verdediging van haar reeds zoo beperkt Europeesch gebied. Reizigers, te Burgas aan gekomen, berichtten dat te Kirkilisse 30.000 man en te Tirnova 3000 man Turksche troe pen staan. Te Iniada, de eenige goede haven tusschen Burgas en Konstantinopel zouden drie Turksche oorlogsschepen zijn aangekomen. ENGELAND. De socialisten te Londen verklaren in ant woord op het schrijven van het hoofd der Londensche politie, waarbij hun optocht ach ter den stoet van den lord-mayor wordt verboden, dat hunne betooging toch zal plaats hebben, wijl hst verbod van kolonel Fraser onwettig is. Volgens bericht aan Daily News uit St. Petersburg zou den journalisten aldaar zijn aangezegd in hunne bladen voorloopig een vredelievenden toon aan te slaan, om het vertrouwen der Beurs te herwinnen. In de kerspelen Milltown, Kealhill, Tal- lagh en Oastlemaine in Ierland werden Maan dag -nacht 14 moonlighters van hun bed op gelicht en in de gevangenis van Milltown opgesloten. In de kleine Fransche kapel in Kingstreet, Portman-square, werd gisteren Prinses Helena van Orleans, tweede dochter van den Graaf van Parijs, door kardinaal Manning in tegen woordigheid van haar ouders en talrijke vrienden gevormd. FRANKRIJK. Het beruchte wetsontwerp op het lager onderwijs is in de zitting dar Kamer van Afge vaardigden op gisteren met 361 tegen 165 stemmen aangenomen. De linkerzijde juichtte dezen uitslag toe, onder het geroep van Leve de Republiek! De rechte.zijde riep: Love de vrijheidOp voorstel der regeoring zal nu onmiddellijk de begrooting worden behan deld. Tot gezant' te Madrid is de heer Cambon en tot gezant te St. Petersburg de heer Labou- laye benoemd. De Russische regeering heeft zich, uit erken telijkheid voor de goede diansten door Frank rijk ia de Bulgaarsche kwestie bewezen, be reid verklaard deel te nemen aan de wereld tentoonstelling in 188J te Parijs. Zij rekent er op, dat de regeering aan de tentoonstelliog het karakter van het eeuwfeest der revolutie ontnemen zal. Het rapport in zake de schenking vau Chantilly aan het Instituut concludeert tot voorloopige aanneming en besluit met den Minister te verzoeken, het Instituut tot aan neming te machtigen. Alvorens Frankrijk te verlaten, heeft de Hertog van Aumale aan al zijn bedienden een levenslang pensioen van 500 francs ver zekerd. Voor een vrek, zooals de republi- keinsche pers vroeger den Prins noemde, die het landgoed Chantilly wegschonk, is dat nog al aardig. Paul Bert, de resident-generaal van de fransche protectoraatslanden in Tongking, heeft onlangs aan zijne ondergeschikte prefekten enzeene circulaire uitgevaardigd, waarin eene hoogst merkwaardige zinsnede voorkomt betreffende de katholieke missionarissen. Hij, die in Frankrijk de kerkvervolger bij uitnemendheid was, ziet zich gedwongen om althans voor de koloniën de voortreffelijkheid der missionarissen luidop te verkondigen. »Zij waren ODze voorlocpers, »zegthij," en in dagen van oproer waren zij de eerste slachtoffers van den opstand. Zij hebben ons eertijds met hunne plaatselijke kennis voorgelicht, en van goeden raad gediend, en ook hebben hunne bekeerlingen herhaaldelijk vervolging te ver duren gehad, niet alleen als christenen, maar vooral als vrienden van Frankrijk. Laten wij dus niet onzin plicht van dankbaarheid vergeten De getuigenis van zulk een man, kan zeker niet verdacht worden van vooringenomenheid en heeffi dus dubbele waarde. Schiedam, 29 October 1886. Burgemeester en Wethouders doen te wetea dat de verkiezing voer vier Leden vau de Kamer van Keoph mdel en Fabrieken alhier, ter vervulling der vacature, te ont staan door de periodieke aftreding in dit jaar van de Heerea J. T. Wittkampf, P. J. Wouterlood, Mr. A. K. J. van der Drift en H. R. M. A. van Gentza1 plaats heb ben op Woensdagden 24 den November a instaande, ten Raadhaize aldaar dat de inlevering der Stembiljetten zal aan vangen des voormidtlags ten elf ure en voort duren tot des namiddags ten half twee ure,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1