Rijkshondenbelasting aanbevolen anderen ■wilden een verbod tegen alle losloopende en niet gemuilkorfde honden. Ter voorziening van het gebrek aan ge neeskundigen ten plattelande werd herinnerd aan de plattelands - heelmeestersook meende men dat aan geëxam-vroedvrouwen eenige ebirurgicale bevoegdheid ware te verleenen. Aanbevolen werd, eenige gemeenten te dwin gen tot aanstelling van een vroedvrouw. Het zenden naar Parijs, op Staatskosten, van door dolle honden gebeten personen, werd onrechtvaardig jegens lijders aan andere ge vaarlijke ziekten genoemd, en vrij algemoen keurde men het af, groote kosten te maken voor wellicht hoogst twijfelachtige proefne mingen. Door verhooging van het leergeld wilde men den overbodig geworden toevloed van adep.- veeartsen sluiten. Menig toezicht tegen mis bruik van de vivisectie werd aanbevolen. Het adres om wijziging van het gymnasiaal leerplan, met beperking van de lesuren, vond bij vele leden steun. Ook bij behoud van de, door sommigen afgekeurde staatscommissie voor het eindexamen, wilde men minder strenge eisehen bij dat examen. Men vroeg naar de reden der tegenwerking, welke de stichting van een nieuw universi teitsgebouw te Utrecht scheen te vinden. Uitvoerig werd gesproken over het verlof- traotement, aan dr. Zaajjer als leeraar eener H. B. school verleend, opdat hij lid kon wor den van de Tweede Kamer. Deze begunstiging toob steunt op geen enkele wettelijke bepa ling en kan dus tot groote misbruiken leiden. Vele andere leden wezen echter op analoge gevallen, bv. bij den Waterstaat. Beiderzijds ecbter achtte men een wettelijke regeling van het onderwerp noodig eenige leden, die de verkiezing van ambtenaren tot Kamerlid niet wenschelijk achten, wilden nooit verloftracte- ment geven anderen wezen op de rechterlijke macht als bewijs, dat dit systeem te ver gaat Men vroeg of het waar is dat sommige rechts colleges van hen, die zij op een voordracht willen plaatsen, de belofte vragen dat zij geen Kamerkandidatunr zullen aannemen. Men noemde de inrichting der Rijksland- bonwschool niet voldoende praktisch. Terwijl gepleit werd voor subsidie aan de Midd. meisjesscholen, werden ook de argu menten weder aangevoerd voor bezuiniging op de subsidiën volgens art. 49 Schoolwet; op de kweekscholen, waarvan eenige ter opheffing werden aanbevolen, terwijl andere leden er op wezen, dat er nog verre van genoeg onderwij zers zijn ter geheele uitvoering van de wet vóór 1890, die men geleidelijk wenschte te zien plaats hebbenop de normaallessen, die althans ten plattelande onnoodig in het leven worden gehouden en op het schooltoezicht. Velen drongen aan op vereenvoudiging van het examen voor de hoofdakte. Bij de zorg voor monumenten enz. wordt, volgens velen, thans Vaak schromelijk over dreven, waartoe een voorbeeld werd aangevoerd. Bevreemding wekte het, dat nog sommen wor den aangevraagd voor restauraties, die dit jaar zouden afloopen, naar gezegd was 5 voor de nieuwe subsidiën, aan Edam en Maastricht, waren verschillende leden niet gestemd. Met groot genoegen was door vele leden opgemerkt, dat de Reg. voor de tentoonstelling te Parijs in 1889 geen subsidie wenschte aan te vragen. De Minister van Marine heeft aan de Eerste Kamer toegezonden een verslag betref fende de aanvaring, het zinkeu en weder hchten van het ramBchip Schorpioen. Het verslag geeft een overzicht van hot gebeurde volgens ingestelde onderzoekingen, maar treedt in geen beoordeeling van de handelingen van den kommandeerenden officier van gemeld ramschip, aangezien deze door het militair hoogge rechtshof worden onderzocht. China heelt zich bij onze Regeering, volgens een berichtgever van den Tempsten krach tigste verzet tegen het ia Nederkndsch-Indië geldend gebruik, om kinderen, die uithuwe lijken van Chineezen en Nederlandsche vrou wen geboren worden, als Nederlaudscbo onder danen te beschouwen. De socialist A. J. Belderok heeft ziah in de onderstelling dat aan Jeanne Lorette in de gevangenis verschillende voorrechten worden verleend, gewend tot den Minister van Justitie, met het verzoek, dat deze zoodanige maatrege len wilde nemen, dat ook hem bij zijn aan staand verblijf in de gevangenis dezelfde welwillendheid worde betoond. Hij vraagt de lectuur van socialistische bladen en hot aan- leeren van Fransoh en Duitscn, het kwee ken van vogels en bloemen en het niloeteueu van zijn vak, dat van timmerman. (Z>. v. N.) De prinses Von Wied zal zich te Amsterdam onder geneeskundige behandeling van dr. Mezger stellen. Uit de door den waterstaat gedane peilin- gen in de Nieuwe Maas voor Perois is ge bleken, dat de rivier daar een diepte heeft van 72 dM. beneden A. P., toodat er genoeg water staat voor groote schepen om ongehin derd naar Rotterdam te komen. In de Schie tusscben Rotterdam en Ouwer- schie profiteerden Zondag jl. enkele jongens van het buitengewoon fraaie weer door een poosje tezwemmen. 31 October 1 De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Nederlandach Oost-indië, be nevens rechtstreeks naarPadang, bestaat door middel van het stoomschip »Batavia." De laatste busliohting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 6 November a. s., des namiddags te 3.30 ure. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand October 417.467 reizi gers opbrengende f32.198.355 tegen 372.884 reizigers opbrengende f28.487,71' in 1885. In het geheel werden dit jaar dasver vervoerd 4,358,097 opbrengende f 382,639.76 tegen 4,151,762 reizigers met een opbrengst van f323,699,15 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. oog op zijn spoedig te verwachten bevordering tot kapitein. Een der politie-rechercbeurs te 's-Hage heeft Zaterdag de hand gelegd op een knaap, op wien de aandacht was gevestigd door den directeur eener begrafenisvereeniging daar ter stede. Dit jonge menseh, een oude bekende der justitie, ging namelijk op den uitkijk staan voor de woningen van ingezetenen, waar een begra fenisstoet stond. Nauwelijks waren de koetsen uit het gezicht of hij schelde aan het sterf huis aan en vroeg, uit naam van den begra- fenisbezorger, de lijkkist-schragen terug en cene fooi. Soms nam hij beide, meereudeels echter alleen het fooitje aaa, zeggende de schragen later te komen halen. Zaterdag werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij op deze wijze de bewoners van een huis op den Den nenweg wilde bedriegen. Hot bestuur van het Neder), handelsmuseu® te Amsterdam is voornemens, gedurende de zen winter, eeue zaal beschikbaar te stellen om iederen werkloozen timmerman, schrijn werker enz. gelegenheid te geven tot werken en het vervaardigde daar te verkoopen. Om den werkman aan de nooöige grondstof te helpen, wordt op de hulp vnu een comité gehoopt, ten einde da noodige geldmiddelen bijeen te brengen. Aan den bekenden vaderlandschen geschied en aardrijkskundige Piet.er Harmen Witkamp werd Zaterdag in hef volkapaleis te Amster dam ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een waardige hulde gebracüt door een 300 -tal vrienden en vereerders, wier woordvoerder prof- M. De Vries uit Leideu was. Tal van geschenken werden den waardigen jubilaris aangeboden. O. a. een viiendenrol met handteekeningen van minister Heemskerk, den burgem. Van Tien* hoven enz., vervaardigd door de bekende firm® 0. L. Van Langenhuijzen naar een ontwerp va» Dr. P. J. H. Cuypers met wapen, opschrift enz. voorts een bas-relief portret, gegoten door de firma 1'echt en Dyserinck naar een model der heeren Van den Bossche en Creveleen pracb' tige fauteuil van eenige Nieuwer-Amstelaren» een feestgave in enveloppe en een Grusz der Eerne (Luxemburg) van den heer Lenz, lld van het Institut Royal. Ten 2 ure werd in de groote zaal een feest' concert gegeven door Oefening baart Kunst en het Paleis-orchest, waarop o. a. de cantate» woorden van J. J. L. Ten Kate, muziek va® Joh. M, Coenen, solisten mevr. Kenner e» J. Rogmans, werd uitgevoerd. Diep geroet dankte de heer Witkamp voor zooveel vriend' schap en vereer ing. »Een zeer groote volksmenigte heeft de politiebnreaux en ook het Stadhuis alhier letterlijk belegerd, straten zijn opgebroken en met de steenen de ruiten dier gebouwen ver brijzeld, zoodat van het raadhuis letterlijk geen ruit meer heel is. Ook vele particuliere hui zen zijn beschadigd en op de Hoogstraat de trottoirs vernield. De geheele politiemacht is op de been en maakt gebruik van de wapen». Men verwacht cavalerie uit Den Haag." Dat bericht stond heden jnist vóór 18 jaren te lezen in de Rotterdamsche bladen hef zal bij velen onzer stadslezers nog wel Jacob De Vletter in het geheugen brengen, die als de oorzaak dier ongeregeldheden wordt aange merkt. Naar men verneemt zal de heer Mr. J. C. Fabius, hoewel hij zijn benoeming tot raads lid te Dalft, aangenomen heeft, zijne geloofs brieven vooralsnog niet inzenden, met het De vereeniging tot verstrekking van ki^ dervoeding op school te Amsterdam, verstrek van November 1885 tot April 1886 aau 21,6 kinderen warm voedsel. Nu is deze voedi0 met dagelijks 300 kinderen van 48 scholen daar aangevangen. Het geding tnsschen de gemeente Amsterd®^ en de directie der Hollaudsche gasfabriek den 16den en 17den dezer bij de arrondi-" ments-rechtbank in behandeling komen. Ten gunste van het ilgemeen Stemi'e° zal, naar men meldt, in Februari a. e. reusachtige manifestatie worden gehond ditmaal t© Amsterdam# De buskruitfabriek te Muiden zal eleeU1^ verlicht worden met den aanleg is men 'e begonnen, zegt het Dagbl. v. Ned.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2