Be Jaarg DonderdagSli November 1886. No. 2627, VERSCHIJNT DAGELIJKS. Sljgpwn (©tjcpicht. ïimwitlaiutocty fqkhtar. Bureau: Markt, E, 357. Prijs ran dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 0.05 Prijs dor Advertenuen i Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. De zitting der Kamers werd gisteren door den Koning in het nieuwe nationale paleis geopend. De Koning, die met zijD bloeder, den Graaf van Vlaanderen, en diens oudsten zoon, prins Boudewijn, graaf van Henegouwen, paard in den stoet reed, werd door de talrijke menigte luide toegejuicht. In de troonrede worden verschillende wets ontwerpen tot verbetering van den toestand der werklieden aangekondigd. Van het recht Van gratie zal ten opzichte van de veroor deelden wegens de betreurenswaardige gebeur tenissen te Luik en te Charleroi een ruim gebruik worden gemaakt. Met betrekking tot het militaire vraagstuk wordt in de troon rede de hoop uitgesproken, dat het der regee ring door eene vaderlandslievende overeen stemming tusschen de partijen gelukken zal de zaak van de ïecruteering voor het leger op te lossen op eene wijze, die door de hoogste "elangen wordt vereischt. Verder wordt medegedeeld, dat de bevol king der onder staatstoezicht geplaatste scholen s®dert de invoering der schoolwet van 1884 Met bijna 250,000 kinderen is vermeerderd, ®n dat de toestand der financiën in weerwil der crisis gunstig is. De paragraaf betreffende gratie voor de veroordeelden te Luik en Charleroi werd met luide toejuichingen be groet. BULGARIJE. Be verwachting dat de Sobranje gisteren tot de verkiezing van een nieuwen vorst zou °Vergaan is niet verwezenlijkt geworden. Ter Mfder ure heeft zij hare keuze nog tot heden uitgesteld. Zeker wordt dit begrijpelijk als Men bedenkt met welke moeielijkheden die v8rkiezing gepaard gaat. Rusland en de Mogendheden hebben nog geen kandidaat Voorgesteld, zooals de Bulgaarsche regeering ad verzocht, Kaulbars heeft bereids verklaard, hij de desbetreffende circulaire van den Minister van buitenlandsche zaken niet aan Mjne regeering zou overmaken, daar Rusland et resultaat der verkiezing, hoe dit ook mocht Uitvallen, niet zou erkennen. Be regeering meent het middel te hebben gevonden, om Ruslands waardigheid te ont- ^leM als het de verkiezing van prins Wal- emar als een voldongen feit erkent. De Conservatieve leden van het kabinet achten bet programma van het regentschap ten uit- ^°er gelegd, en meenen, dat het optreden van Mge Russisch gezinde ministers den toe- and minder gespannen zoude maken. Rus land zou van zijn kant niet eischen, dat al de te benoemen ministers aanhangers van Zan- koff zouden zijn. Zoo zou door wederzijdsch toegeven eene betere verhouding tot stand kunnen komen. Hoewel de Russische agenten nog steeds met hunne kuiperijen voortgaan en nieuwe komplotten worden gesmeed, blijft de mogelijkheid van een vergelijk toch niet buitengesloten. ENGELAND. De lord-mayors-dag is gisteren zonder be langrijke storing van orde en rust voorbijge gaan. Bij den optocht van den lord-mayor waren duizenden op de been, doch de orde werd nergens verstoord. De ongunstige weers gesteldheid en de groote machtsontwikkeling der politie hebben daartoe veel bijgedragen. Na afloop van den optocht begaven zich eenige honderden uit het schuim van Lon den s bevolking naar Trafalgar-ploin. Zij verzamelden zich om de zuil van Nelson vanwaar de socialistische redenaars de menigte toespraken. Burns en de andere woordvoerders hielden heftige redevoeringen tegen den politie- «hef WarreD, die de meeting verboden had en eischte het recht van vergadering en het recht op brood voor de broodeloozen, doch zij werden slechts door hunne naaste omge ving verstaan. Eene groote menigte juichte onder een plasregen de sprekers toe, terwijl sommigen met roode vlaggen wuifden, De politie liet eerst begaan, doch deed ten slotte met behulp van een troep ruiterij, die het plein ronddraafde, de menigte uiteendrijven, waarbij kleine onbeduidende botsingen voor kwamen. Enkele troepen trokken tierend naar het bureau der Pall mall gazettePiccadilly en Hyde Park en jouwden onderweg de clubs uit, doch ernstige onlusten hebben niet plaats gehad. Slechts éen persoon werd gevangen genomen. In het Hyde Park had rondom het Acbilles-beeld nog een meeting plaats, die door de talrijk aanwezige politie en militairen niet werd verstoord. The Daily News bevat het antwoord van Gladstone op het verzoek van eenige Bul gaarsche Afgevaardigden, om zijn stem ten gunste van Bulgarije te doen hooren. Gladstone zegt, dat zijn meening en zijn wenschen met betrekking tot de bevrijde of zelfstandige provinciën van het Turksch Rijk •iet zijn veranderd. Het was een edele daad van den vorigen Czaar geweest, voor Bulgarije de vrijheid, onder zekere billijke verplichtin gen te verwervenmaar als het in slavernij wordt gebracht is er geen sprake van edel moedigheid. Hij hoopt, dat de tegenwoordige heerscher over Rusland trouw zal blijven aan de traditiën, die zijn voorganger eer en dank baarheid hebben doen verwerven. Hij zelf had het niet zijn plicht geacht, zijn stem bij deze gelegenheid te doen hooren, omdat hij ge loofde en nog gelooft, dat in Engeland geen verschil van meening over dit punt bestaat. Hij heeft geen grond te betwijfelen, dat En- gelands meening getrouw door lord Iddesleigh in den raad van Europa wordt vertegenwoor digd. RUSLAND. De Keizerin en de Grootvorst-Troonopvol ger zullen den winter in het Zuiden van Frankrijk doorbrengen. Het Journal de St.-Peterslourg wijst op het vredelievend karakter van de door den Keizer van Oostenrijk tot de Delegatiën ge houden rede en geeft de hoop te kennen, dat de door Z. M. vermelde medewerking van de Mogendheden zal strekken om het kalme, maar beslist optreden van Rusland in Bul garije te ondersteunen, met het doel om de revolutionnaire elementen van daar te ver wijderen, welke zich verzet hebben tegen het herstel van een welgevestigde orde van zaken. De Moskowskya Wjedomosti, het invloed rijk orgaan van Katkcff, bevat een artikel tegen de Oostersche politiek van het kabinet te Berlijn. Zij betoogt dat hoewel de Pruisische regeering officieel niets tegen de handeling van Rusland inbrengt, zij zich toch op officituse wijze in bedenkelijken zin uitlaat en daardoor de beurs vrees aanjaagt. Dientengevolge heeft men te Berlijn operatiën ondernomen, waardoor de Nederlandsche geldmarkt de Russische koersen nog meer zal drukken. Schiedam, 10 November 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven: een gonden oorknop, een R. K. kerkboekjp, hel onderstak van een bloedkoralen oorbelletje, een porte feuille en een notitieboekje, een groene zak met ringen en een koord, een nikkel arm band. TWEEDE KAMER. Voorloofig verslag. In het voorl. verslag over de Begrooting van Waterstaat wordt weder zeer geklaagd over de opdrgving der uitgaven (die eenige leden echter grootendeels toeschreven aan de wettelijk goedgekeurde groote welker). Men meende dat gedarig bleek, dat deze Minister te kort schoot in zijn plicht van zuinig be» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT a 2. - o "w" i vgvuwcviuap icu Lil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1