heer en de weelderigheid zijner ambtenaren niet wist te betengelen. Terwijl men daarom weder opheffing Tan dit Departement be pleitte, verklaarden sommige leden, alleen om de Grondwet nu niet tegen de begrooting te znllen stemmen. Omtrent de Landbonwcommissie vroeg men inlichtingen. Sommige leden zonden in 't bijzonder bedenking hebben als zij van blij- venden aard is, daar de Eeg. b. i. beter inge licht kan worden door de landbonw-maat schappijen maar ook in het algemeen maakte de instelling ean ongnnstigen indrnktegen standers van alle bescherming meenden nl., dat daardoor onjniste verwachtingen waren opgewekt op de toepassing van kunstmatige hulpmiddelen, daar anders de commissie wei nig praktische resultaten kan geven; en de voorstanders eener gematigde bescherming keurden de instelling af, omdat de commissie eenzijdig werd samengesteld en verschillende streken en riehtingen er niet of slechts onvol doende in vertegenwoordigd zijn, waarbij zij tevens dachten aan het weinig bemoedigend antwoord der Eeg. op de adressen om graan rechten. Art. 8 van het wetsontwerp tot bevordering der Zondagsrust luidt„Het is verboden, op Zondag vóór 12 uur 's middags in voor het publiek toegankelijke localiteiten sterken drank toe te dienen of te leveren bij hoeveelheden minder dan twee liter." Gaat dus een gezelschap een kroeg binnen, bestelt daar eenige liters sterken drank en drinkt ze uit, dan valt hiertegen niets te doen. De bedoeling van genoemd artikel, te voor komen, dat de Zondagsrust verstoord worden door misbruik van sterken drank, gaatalzoo geheel verloren. Beter zou het daarom zijn, indien men het drinken of verschaffen van alcoholische dranken vóór 12 uur des mid dags in alle tapperijen en daarmee gelijk staande gelegenheden geheel verbood De commissie voor de arbeids-enqnlte uit de Tweede Kamer heeft zich ook gewend tot de Maatschappij ter bevordering van genees kunst, met verzoek om zakelijke mededeeling van wat door de leden der Maatschappij om trent den toestand der arbeidende klasse is waargenomen. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Donderdag, en die van den Minister van Marine Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De Arnhemsche Courant verneemt van de zijde dergenen, die den heer Van der Slcyden niet hielpen verkiezen, dat het plan bestaat thans geen tegen-kandidaat te stellen, nu hjj zich aan een herstemming voor de Tweede Kamer moet onderwerpen. Vrijdag a. s. zal de anti-revolutionaire kiesvereeniging Neder land en Oranje een vergadering houden. Het »Algemeen Nederlandsen Vredebond" 4a 'söravenhage heeft in een adres aan de Tweede Kamer deze verzocht art. 56 der Grond wet zo idanig te wijzigen, dat in beginsel worde uitgemaakt, dat geen oorlogvoeren door «ene Nederlandsche Regeering zal zijn toege laten zonder vooiafgeande toestemming der Staten-Generaal. Aan de Twe de Kamer is door de heeren W. Suermondt en N. D. Van den Berg te Soerabaja een telegrafische petitie ingezonden van den volgenden inhoud: „Daartoe aangezocht en gemachtigd door alle Vereenigingen van suikerfabrikanleD, ge ven ondergeteekenden eerbiedig te kennen het volgende in strijd met Koninkljjke toezegging in Troonrede worden algemeene belangen geenszins gebaat door ingediende saikerwet voortbestaan der suikerindustrie alleen moge lijk door ontheffing van alle Isoale en andere lasteD, niet door maatregelen, als thans voor gesteld. Verzoeken eerbiedig behandeling op te schorsen, tot bezwaren dezerzijds ter ken- nisse der Kamer kunnen worden gebracht." Dit adres is voor kennisgeving aangenomen. Zooals men weet, zijn de wetsontwerpen reads in de atdeeling onderzooht. Zij zijn, naar men verneemt, algemeen ongunstig ont vangen. Ten behoeve der militaire hospitalen in het jaar 1887 zal 16 November a. s. in Den Haag de aanbesteding plaats hebben der leve ring van bloedzuigers, waarschijnlijk ten ge tale van hoogstens 10.000 en minstens 4000 stuks. Benige reeders en EChippers te Pernis, hebben besloten, wanneer de sloepen op een Zondag binnenvallen, den visch op dien dag niet te verkoopen maar daarmede tot Maandag te wachten. Het bericht omtrent het afdanken van werk volk aan de Nederlandsche stoombranderij en distilleerderij te Ond-Delftshaven was volko men juist, doch de staking was gelukkig van zeer korten duur. Maandag toch is het werk volk weer aangesteld, naar men zegt tenge volge van eenige belangrijke ingekomen orders. De directeur van het postkantoor te Bot terdam vestigt de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Bergen (Noorwegen), door middel van het stoomschip Olaf Kyrre, WPirvan de laatste bnslichting aan het post kantoor aldaar is bepaald op 11 Nov. a. s., des avonds te IIV2 nre. Daar de watervlakte van de IJsclub »Kra- lingen en Omstreken" te klein i» voor het groot aantal leden der club, worden po gingen aangewend om eene groote uitgestrekt heid land te haren, ten einde dat bij vorst te inuDdeeren. Een der beruchtste personen nit de don kere holen in de Bagijnestraat in Don Haag is beden middag harer waardig op het veld van oneer gesneuveld. Maria H., beter in hare omgeving bekend als »de vuurduivelin", is met eene kruik jenever voor den mond bezweken. Dagelijks bijna doorloopend besohonken, was zij ook heden middag weder zoo door den drank beneveld, dat zij buiten machte was zich op de been te honden. Nochtans had zij kracht genoeg om eene in hare nabij heid staande kruik jenever te grijpen en voor den mond te zetten, waaruit zij een slok nam, die haar den adem koBtte. Met eene hevige stuiptrek king stikte zij in den aleoholischen drank. (Dl) Naar wij vernemen, is do bediende van den commissionair in effecten 8., te Amsterdam, verdacht van een te veel ontvangen bankbiljet van 300 gulden te hebben behouden, weder op vrije voeten gesteld. Het nummer van bet biljet was 'namelijk ten kan lore van deirma Anspach en Donk niet bekend,en de verdachte hondt staande, dat het in een van zijn schoenen ge vonden biljet van gelijk bedrag zijn eigendom is De »portefeuille", waarin de jonkman zijn geldswaarden bjj zich draagt, is zeker niet alle- daagsch. (T.) Een twaalfjarige knaap werd gisteren te Amsterdam op het Amstelveld door straat jongens nit loutor baldadigheid, met petroleum besprenkeld en in brand gestoken. Zijn hoofdhaar, wenkbrauwen en wimpers boette bij bij deze schandelijke handeling in. Men schrijft nit Amsterdam aan bet Utr. Dbl. „In Januari 1885 werd hier iemand tot 2 jaar celstraf veroordeeld. Hij had toen 4 maan den preventief gezeten. Met bet oog op zijn toestand, werd hem vergund, van de pisttlt gebruik te maken. Een aantal viienden brach ten het noodige geld daartoe bijeeD. „Indien deze gevangene onder de nieuwe wet was veroordeeld, zou hij in October in vrijheid zijn gesteld. Nu heeft men hem juist in October in een gewone cel, in het gevan genispak, opgesloten en hem verboden, langer van het voorrecht der pistole te genieten. ,'tls natuurlijk wettig wat hier geschiedt, maar is het ook billijk Da heer Pino, die Zondag in het Volkspark te Amsterdam in debat trad met Domela Nienwenhnis, is niet de student van dien naam, maar zijn broeder. Het voorstel, om een voordracht in het Volkspark te komen honden, ten einde de onbekwaamheid der socialisten om te regeeren nit hnn eigen ge schriften aan te toonen, heeft hij aangeno* men. Te Amsterdam heeft zich een Commissie gevormd, bestaande uit de heeren Bickel, Höweler, Jaakke, Versluis, Winter, Wormser en JJsebrand, ten einde de Hervormde ge meenteleden nit te noodigen zich tot de vijf geschorste predikanten te wendeD, met het verzoek om, indien de Synode bij eindbeslis- siug hnn verbieden mocht langer het Evan gelie te prediken, met de Apostelen hierop te antwoorden, dat zjj niet kunnen nalaten te spreken in den naam van den Heere, van wien zij den last om zijn Woord te bedienen ontvangen hebben. (St.) In het laatst verschenen nommer van Sint Elev, het tijdschrift gewijd aan de belangen van jnweliera en handelaars in gond en zilver, wordt in het breede aangetoond, dat de wet van 1852, betreffende den waarborg van gom den en zilveren werken, dringend herziening noodig heeft. Zooals thans de toestand geregeld is, wor den de gouden eu zilveren werken, welke een gehalte van 6 tot 14 karaat hebben en desweg0 niet gewaarborgd wo-den, toch van een stem pel voorzien. Ofschoon dit merk alleen dien' om aan te duiden, dat de belisting voldaan i3' en dus niet aanduidt welk bet goud- of zilvef* gehalte is van die werken, wordt de leek 1® 'tvak er door misleid en dit werkt bedrog lD de band. Toen Maandag avond de Noordwijker boo' op hare terugreis van Zaandam te Aalsm00r aankwam, moesten de kapitein en de stuurm®0 de hulp der politie aldaar inroepen tegen d0® machinist, die, dronken, hen beiden onderweg had willen vermoorden. De woesteling werd te Aalsmeer in hechten'9 genomen de boot echter kon nn hare t0,s niet vervolgen en moest blijven liggen. In het drentsche gehucht Wapseiseenh0 hoeftig gezin met kleine kinderen de won'13 uitgezet. Daar hij geen onderkomen kon V®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2