Simttitfandacln Slichten. trekken. Europa aanschouwde met levendige afkeuring deze inbreuk op de rechten van een onafhankelijk volk. Dit alles veroorzaakte onheilspellende geruchten, die ik (zeide spre ker) goede reden heb, om te beschouwen als ongegrond. Engeland heeft geen afzonderlijk, doch wel een collectief belang bij Bulgarije en in geval de mogendheden het haren plicht zouden achten, de schending van het Ber- lijnsche tractaat te straffen, zou Engeland niet aarzelen haar daarbij te steunen. De politiek van Oostenrijk heeft grooten invloed op die van Engeland. Spreker uitte zijn ver trouwen op het bewaard blijven van den vrede in Europa. Engeland zal handelen in overeenstemming met de andere mogend heden. Het zal niet de taak aanvaarden van voor anderen verplichtingen te handhaven, voor welke die anderen zei ven het niet noo- dig achten op te komen; doch indien er aan Engeland's belangen wordt geroerd, zal het noch raad vragen noch hulp zoeken bij het eigenhandig verdedigen van zijne belangen, wkar die ook mochten worden aangerand. Intusschen worden die belangen op het oogen- blik niet bedreigd. Oostenrijk is bij dit vraag stuk zeer nauw betrokken, en deszelfs ziens wijzen oefenen grooten invloed op die van de Eogelsche Regeering. De spreker eindigde met te verklaren dat hij volstrekt niet gelooft, dat de vrede ver stoord zal worden. Hij hoopt dat de toekomst een herleven van arbeid en nijverheid bren gen zal, in plaats van eenen vernielenden oorlog. Alle ochtendbladen bespreken de rede van lord Salisbury en zonder onderscheid van partij keuren zij zijn verklaringen over de Oostersche kwestie goed, als duidelijk, vast beraden en in waren staatsmansgeest, die de ondersteuning des lands verdient. Het ge wichtigste in de rede noemt The Times den zin, waarin wordt gezegd, dat Oostenrijks politiek voor de politiek van Engeland be slissend is. Dit beteekent, dat, wanneer Oos tenrijk genoodzaakt is de schending van het volkenrecht door een Russische bezetting van Bulgarije, als een bedreiging zijner belangen te verhinderen, het niet zonder ondersteuning van Engeland zal worden gelaten. The Stan dard laat zich uit in denzelfden geest, doch voegt er bij, dat Oostenrijk onvoorwaardelijk den eersten stap moet doen. De eensgezind heid van Oostenrijk en Engeland wordt alge meen voor den besten waarborg van den vrede gehouden. De Daily Dews verneemt uit Parijs, dat de uitgebannen Maharadjah Dhuliep Singh, die van de Britsche Regeering £4.000.000 vordert, eene ontmoeting heeft gehad met de Russische Grootvorsten Alexis en Michaël. Hit Tongking wordt bericht, dat de fransche resident, Paul Bert, gevaarlijk ziek is. Particuliere berichten uit Londen mei den, dat het verlangen tot herstel der diplo matieke betrekkingen tussehen den H Stoel en Engeland groote vorderingen heeft gemaakt. De afschaffing van het fiansch protecto raat en de aanknooping van diplomatieke betrekkingen tussehen China en het Vatikaan, zijn twee gewichtige punten, die n'et uit het oog worden verloren. Uit den toestand blij ken de twee volgende feiten; lo China lijdt voor het oogenblik de nederlaag, maar heeft ruim de gelegenheid om deze te wreken 2o Frankrijk bezit nog, ofschoon onvolledig, een protectoraat, dat onfeilbaar binnen een ge geven tijdperk zal ophouden te bestaan. SPANJE. El Resumtn zegt, dat de Regering de vijanden der openbare orde verdenkt van, vóór de opening der Cortes, «en revolution- aaire poging te willen doen. Erworden in'de kei s. San-Francisco groote toebereidselen gemaakt voor het jaargetij van koning Alfonso XII. Koningin Christina heeft, in het belang van den handel der hoofdstad, besloten, dat de officieele rouw bij die gele genheid zal eindigen. Thans komen uit Munchen gunstiger be richten omtrent don Jaïine, den zoon van don Carlos. Prof. Zimmsen moet hebben verklaard, dat de prins buiten gevaar is. Schiedam, 11 November 1886. Het wachtlokaal der politie aan de Hoofd straat heeft eene belangrijke vertimmering ondergaan, die eene werkelijke verbetering mag genoemd worden. De iogang is van de Buitensluiszijde naar de Hoofdstraat ver plaatst. Verder zal, naar wij vernemen, ge noemd lokaal met het politiebureau op de Groote Markt, het terrein der waterleiding, en de Gasfabriek door den telefoon worden verbonden. Door deze maatregelen zal het wachtlokaal zeker meer dan tot dusver aan zijne bestem ming beantwoorden. Wellicht kon het ook den bewoners van dat gedeelte der stad van dienst zijn, waaneer het als hulp bureau voor den Rijkstelegraaf of als bureau voor een tele foondienst werd ingericht. Sprekende over de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Arnhem, herinnert De Standaard aan de volgende verkiezingscijfers »In 1875 hadden wij 983 stemmeD, de liberalisten 1025; in 1881 klommen wij tot 1096 stemmen, de liberalisten 1084; in 1883 klommen wij tot 1496 stemmen, de libera listen 1298; in 1884 klimmen wij tot 1536 stemmen, de liberalisten 1549, en in 1886 klommen wij tot 1807 stemmen, dUiberalisten 1844. Men bleef dus nog 37 stemmen voor uitmaar onze toeneming bij deze ééne stem bus was met bijna 310 stemmen. Dit kwam omdat men in Juni van dit jaar gewerkt heeft. Door nog eens zóó te werken is de zege in Arnhem ons. De adressen, door den heer Sol namens de heeron J. W. E. en A. L. de Sturlee bij de Tweede Kamer ingediend en ter zijde gelegd zijn doorhem opnieuw ingediend, thans onder weglating der woorden, dat hij als gemach tigdevan genoemde beeren handelt. In do zitting van Maandag zijn zij verzonden naar de commissie voor de verzoekschriften. Men schrijft ons Uit een particulier schrij ven van Curasao blijkt, dat zich in den avond van 19 October 1.1. een zwaar onweder, ver gezeld van hevige stortregens, boven dat eiland ontlast heeft. Had men er vroeger met langdurige droogten te kampen, dio soms 8 a 10 maanden aanhielden en alles tot eeu dorre woestenij deden verschroeien, dit jaar is de weersgesteldheid van dien ouden regel afgeweken en heeft het aan verkwikkenden regen niet ontbroken. RA.) Volgens boricht uit Aden, van 8 Nov. is eene overeenkomst getroffen om bet vol water aan den grond zittend stoomschip Prins Hendrik voor 1500 pond sterling in veiligheid te brengen. Van den 31en October tot en metdenöen November zijn langs den Nieu ven Wadorweg binnengekomen 69 stoom- en 18 zeilschepen, en vertrokken 66 stoom- en 10 zeilschepen. Do directenr'van het poatkantoorjte Rotter dam vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der corres- pondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip Zaandam, uit Amsterdam vertrekkende, waarvan de laatste buslichtiug aan het postkantoor te Rotterdam ia bepaald op 13 November ja. s., des morgens 5 ar® 10 min. Da collecte voor de vrije universiteit, op Zondag 1). in alle kerkbeurten bij de Her vormden te Rotterdam gehouden, heeft nog geen f 500 opgebrachtalzoo ongeveer f 909 minder dan het vorige jaar. Naar men meldt is voor het oogenblik een faillissement der Veroeniging »Rotterdamsche Schouwburg" voorkomen, daar het bestnflf der vereeniging zich persoonlijke offers beeR getroost, om de schuldeischers te bevredigen' Op welke wijze de Vereeniging aan do ontbrekende 2 ton gouds zal komen om den Schouwburg te voltooien, is nog niet bekend- Zelfs bet gerucht, dat de Vereeniging stapp0° zal doen bij het Gemeentebestuur om het in erfpacht gegeven terrein te koopen, is nog ongegrond. Uit Roon meldt men onsDe mazelen namen de laatste week hier zóó sterk toe, dat er van 1 tot 6 November 76 gevallen ter gemeente-secretarie werden aangegeven gemeente telt ruim 1600 inwoners.) Gisteren is het lijk van de vrouw van H- te 's Hage, die, naar het heette, door verstikking in den drank was gestorven, naar bet Gasthuis overgebracht, om geschouwd te worden. Daar het in d) buurt algemeen bekend was, dat H. zijn vrouw dikwijls misbaudeide» zijn er geruchten verspreid, dat Biet de drank( die overigens in het gezin een groote rol speelde, maar mishandeling oorzaak zou zijn van den dood der vrouw. Gisteren namiddag is door de politie t® Haarlem aangehouden en naar het huis van ar ret t overgebracht Joseph Hangjas, oud 25 ja ren, koopman, geboron en woonachtig te Haar lem, tegen wien door de arrondissement9 rechtbank bevel van gevangeneming was ver leend wegens bedriegeljjke bmkbreuk. Te Amsterdam werd eorgisteren een heer door een onbekende vnnr gevraagd. Terwijl de sigaren elkander naderdon, rukte de on bekende hot gouden lorgnet van 'e vunrgevers neus en zette het met het gestolen voorwerp op een loopen. Den 8en is op de tentoonstelling van kunst- naaldwerk, iu de Internationale Kunstvef eeniging te Amsterdam weder iets voor de Koningin aangekocht, namelijk het fraai be werkte doopknssen, ingezonden door de alg* Ned. vronwenvcrceniging Tesselschade. Aanstaanden Maandag wordt er bet eerst0 morgenconcert gegeven, waarop werken van Brahms ten gehoore zullen worden gebrncbb en waarbij mej. Christine Veltman hare me dewerking heeft toegezegd. Naar het Hbl. verneemt, heeft mr. l'b. A* Haas Az., te Amsterdam, een request om graf1® van verderen straftijd ten behoeve van Jeanre Lorette aan Z. M. den Koning ingeleverd- Iemand had een retourbiljet van de floj'* IJzeren Sp.mij., geldig voor 27 en 28Jnni»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2