Itnimtlandache iqkhteit. Ingezonden. BRANDERS. meld,"'heeft de prins de beslissing aan zijn. vader overgelaten. Koning George van Grie kenland heeft daarop te Kopenhagen doen weten, dat hij protesteert tegen de keuze der Sobranje en dat hij de kroon zal neder- leggen, indien zjjn broeder, de hem aangeboden waardigheid, aanvaardt. Men achtte het ook zeer onwaarschijnlijk, dat de prins de keuze van een door Rusland niet erkende vergadering zoude aannemen en merkt daarbij op, dat de godsdienstige overtui ging zijner gemalin, Marie van Orleans, die eene zeer vurige Katholieke is, ook een belet sel voor het aannemen der kroon zoude zijn. De overtuiging begint veld te winnen, dat het stellen dezer kandidatuur, voor het regent schap het middel moest zijn, om zich met eere uit de zaken terug te trekken. De regenten, door de mogendheden niet meer ondersteund en daarbij geen kans ziende in den grooten financieelen nood te voorzien, zouden dezen kandidaat hebben voorgesteld, omdat zij voor zagen, dat hij zoude weigeren en zij aldus na deze laatste poging hun taak als geëindigd zouden kunnen beschouwen. Van andere zijde wordt bericht, dat de regenten hun waardig heid reeds zouden hebben nedergelegd, en dat nog wel op bevel van Kaulbars in de handen van Karaveloff Het is haast niet te geloovem dat zij zich op eens zoo gedwee aan den Russischen albetnoeier zouden onderworpen hebben. In strijd daarmede wordt bericht, dat Kaulbars in een nota op de invrijheidstelling van de hoofdaanleggers van den opstand te Burgas zou hebben aangedrongen. Als Kaul bars dus feitelijk als dictator heerschte, zou dit dringend betoog onnoodig zijn. Te Tirnova liep ook het gerucht, dat de Sobranje, ingeval prins Waldemar de hem aangeboden waardigheid weigert, opnieuw prins Alexander tot vorst zoude verkiezen. Geheel onwaarschijnlijk is zulk een daad zeker niet. Maar wat zou daarvan het gevolg zijn ENGELAND. Generaal Roberts is te Rangoon aange komen, en zal zich onmiddellijk naar Man- delay begeven, om het opperbevel op zich te nemen over de engelsche troepen in Birma. De Dacoïts hebben in den nacht van 8 tot 9 dezer het dorp Pagan in brand gestoken. Zij konden zich verwijderen, alvorens het garnizoen in staat was hen te achtervolgen. De krijgsverrichtingen van het Engelsch leger worden in Opper Birma door den aanhou denden regen zeer bemoeilijkt. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren nadat de minister-president het over lijden van Paul Bert, resident-generaal in Tongkin en Annam had medegedeeld, hare zitting ten teeken van rouw opgeheven. Paul Bert is slechts korten tijd in zijn nieuwe betrekking werkzaam geweest, slechts een half jaar ongeveer, zoodat hij weinig of geen gelegenheid heeft gehad van zijn geschiktheid voor dat alles behalve aanlokkelijk ambt blijk te geven. Zijn bekendheid heeft Bert zich voornamelijk verworven door zijn geneeskun dige studiën, terwijl hij zich berucht maakte door zijn gloeienden haat tegen het »clerica- lisme" dien hij vooral deed uitkomen in zijn loopbaan als afgevaardigde. In het verre Dosten schijnt de heer Bert echter eenigszins in zijn denkwijze omtrent de Kerk te zijn veranderd, wat het getuigenis, dat hij kort geleden omtrent de katholieke missionarissen in die verre gewesten aflegde, bewijst. Dit getuigenis doet de hoop koesteren, dat de heer Bert niet in de gevoelens van vijandschap jegens de Kerk, die hem zijn geheele leven bezielden, gestorven is. De afdeelingen der Kamer hebben een com missie van 22 leden benoemd tot onderzoek van het voorstel van den afgevaardigde Michelin tot opheffing van het concordaat en van het ontwerp van den heer Yves Guyot, om de gelden der begrooting van eeredienst in handen van de gemeenteraden te stellen, die er dan naar welgevallen over zouden besehikken. Twaalf leden zijn voor het voorstel van den heer Michelin, doch vier hunner zijn tegen standers van dat van Yves Guyot. Acht leden zijn tegen het voorstel, dat zij ontijdig achten. Een staat een gemengd stelsel voor en het overige lid is mgr Freppel, die bij deze com missie alleen de rechterzijde vertegenwoordigt. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbourg bevat een artikel over de redevoering, door lord Salis bury in Guildhall te Londen gehouden. Het blad betoogt, dat Engeland de verantwoorde lijkheid voor het behoud van den vrede op Oostenrijk schuift. Daar lord Salisbury alzoo Engeland'» politiek afhankelijk maakt van die van Oostenrijk moet noodzakelijk lord Salis bury's oorlogszuchtige taal zich wijzigen naar de vredelievende verklaringen van den Keizer van Oostenrijk. Schiedam, 13 November 1886. Woensdag 24 November a. s. zal ten Raad- huize van des voormiddags elf, tot des na middags half twee uren plaats hebban de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel, die dit jaar volgens den rooster moesten aftreden. De aftredende leden zijn de heeren P. J. Wonterlood, mr. A. K. J. van der Drift, J. T. Wittkampf en H. R. A. M. van Gent. Naar men verneemt, heeft de bouwman v. N. de civiele actie, tegen de Rotterdamsche Tramweg-maatschappij ingesteld, ter zake van het ongeluk op den Binnenweg, ingetrokken. Bij de voortzetting, in de gisteren gehouden Kamerzitting, en de beraadslaging over de Indische Begrooting heeft de heer Schimmel- penninck v. d. Oije afgekeurd de gelijkstelling van de Europeesche met de inlandsche hulp- zendelingen de heer Keucbenins keurde af de bereidwilligheid van den Gouv. Generaal om internationale vlaggen nit te steken op vreemde nationale feestdagen, de strenge anti liberale toepassing in het Drukpersreglement de begnnstigiog van ambtenaron, die zich door hartstochtelijkheid onderscheiden, de toelating van inlandsche hulpzendelingende toeken ning van den hoogsten rang in den Raad van Indië aan den Aartsbisschop te Batavia (dit laatste wet volle waardeering van den ijver en de trouw der R. K. geestelijkheid.) Overigens repliceerden eenige leden en de Minister. Het oogenblik, bij do overeenkomst met België in 1876 dam toe aangewezen, is ge komen, om het door Nedorland verschuldigd aandeel te betalen in den koopprijs van de genaaste lijnen van deu Grand Central Beige (AntwerpenBredaMoerdijk). Ter bespa ring van rente is vocrloopig reeds f 4,400.000 aan de Belgische gemachtigden uitgekeerd, en de Begeering heeft na een verhooging van de loopende Spoor wegbegrooting met f4.488,000 voorgesteld. De heer Kielstra beeft aan de Tweede Ka mer voorgesteld, f50,000 toe te staaD, om niet alleen voor de onderofficieren, maar ook voor korporaals en manschappen vaD het O. I. leger bij reëngagement do verhooging van soldij van i op 15 cf. daags te brengen. Ia 1887 raamt de Regeering, voor f 210,000 domeinen te zullen verkoopen. De cimmissie uit de Tweede Kamer, die de adressen van den gepens. O. I. kapt. Wil link Ketjer onderzocht, concludeertdat over tuigend en onweerlegbaar is aangetoond, dat de klachten over schennis van wettelijke be palingen ongegrond zijn. De Staats-Courant bevit een kon. besluit van 1 Nov., houdende nadere bepalingen om trent den vrijdom van den accijns op gedistil- lerrd, dat met hontgeest vermengd is, en een beslnit van 7 Nov., waarbij tot beteugeling der pokziekte onder de schapen bepalingen worden vastgesteld betreff-mde vervoer van schapen, huiden, ruwe onbewerkte wol, klau wen, vleesch, mest en ander afval van genoem de dieren, en het schorsen van schapenmarken en van het ter markt vo;ren van schapen. (Zie verder het Bijvoegsel.) Een Alcoholfabriek voor rekening van de Branders onderling of een Alcoholfabriek voor particulieren, ziedaar het gesprek van den dag en hoe kan het ook anders Algemeen wil men gaarne den tosstand verbeterd zien en toch vindt men nog personen, die dit ook zeer gaarne wenscheo, echter vreemd genoeg niet willen medewerken om, ik zou haast zeggen, een voorgewend pretext, dat wij ook een stookcontract moeten hebbentot deze voornamelijk richt ik de vraag. Wat moet bij de geheele zaak op den voorgrond staan niets anders toch als dat wij de waarde van ons artikel (go*de Moutwijn) bekomen, wijl wij deze sinds lang niet hebben, aank aan de gedemora 'tseerden toestand van onze beurs. Dat sommige personen dezen toestandgaarne bestendigd zien, hiervoor spreken hunne daden, en daarvoor een bewijs te meer voor ons, om door samenwerking tot het voorgestelde doel van het comité te geraken. De Moutwijn-Vereeniging was op den goe den weg, maar helaas door tegenwerking van verschillende personen, waaronder wel licht ook gevonden worden degenen, die nu weder bovengenoemd voorwendsel opgeven, is haar taak niet ten einde gebracht kunnen worden, en wat zeggen nu verscheidene per sonen, die toen tegen waren,: dat de M. V. uitstekend gewerkt heeft. Moet nu als het vereischte getal niet is toegetreden vóór den gestelden tijd, de fabriek in handen van particulieren vallen en deze een goede zaak maken ten koste van ons en alzoo ook bestendiging van den tijd, dat wij geen waarde van pns artikel krijgen Voor Gist en Spoeling ontvangen wij de waarde en zelfs van tijd tot tijd boven de waarde, moeten nu deze artikelen te hoog worden en wij spoedig de treurige ondervin ding erlangen, dat wij daardoor verdrongen worden door onze concurenten en dat alleen omdat, onze goede Moutwijn te laag betaald wordt f 8 zegge acht gulden voor onze goede Moutwijn zoude niet schade voor den handel op het Buitenland en nog veel minder voor het Binnenland. Vóór een paar dagen, toen de kans nog kleiner was voor de oprichting, ontvingen wij slechts f6 en was men zelfs brutaal genoeg, om partij tot f 5?/s af te geven- Een paar dagen zijn slechts over, laten wij nu door daden toonen werkelijk de verbete ring te willen en mijne overtuiging is het, dat gij reeds de volgende week openhartig zult verklaren ik ben verheugd, er een einde komt aan de verkeerde praktijken. Is het stookcontract noodzakelijk in uw oog, welnu tracht het dan door anderen te verkrijgen, het tegenwoordig comité heeft tot uitgangspunt, de waarde te bekomen van het artikel, u zeer goed bekend. Eendracht werkt krachtdadig, om kwade praktijken te weeren. Mijnheer de Redacteur, u dankzeggende voof de opname, teeken ik X.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2