BIJVOEGSEL Biimenlandsche Berichten, behoorende bij de van 14 en 15 NOVEMBER 1886. Vervolg.) Door 32 Twentsohe fabrikanten is een adres aan de Tweede Kamer gericht, om deze te doen opmerken, dat de ondergang der suiker cultuur op Java, die nu jaarlijks ongeveer 35 millioen onder de bevolking brengt, zonder twijfel den achteruitgang en stilstand vaneen groot deel der Twentsche fabrieken zou ten gevolge hebben". Adress. betoogen daarna, Wat h. i. ter voorkoming van dat dreigend gevaar moet gedaan worden, en verwachten dit hunnerzijds, omdat de Nederlandsehe ka toenindustrie, in onze O. I. bezittingen niet meer beschermd, thans reeds groote inspan ning moet aanwenden, om de concurrentie te gen Engeland vol te houden. Op verzoek van belanghebbenden kan, krachtens Kon. besluit van 1 Novem ber, onder de noodige voorzieningen tegen misbruik, door den Minister van Financiën vrijdom van accijns Worden verleend voor buitenlandsche vernis sen, vervaardigd met gemethyleerd gedistil leerd. Het D. v. Ned. heeft een bericht ontvangen over een te Harderwijk gehouden aanbesteding Van geriefelijkheden ten dienste der manschap pen, die naar Oost-Indië vertrekken daaronder komt ook voor een perceelijzeren handboeien *net slot en sleutel', zonder twijiel een groote geriefelijkheid 1 (T.) Fen ernstig ongeluk had eergisternamiddag Weder met de stoomtram plaats. De heer C. A. E. had de onvoorzichtigheid voor zijn Woning in het voormalige Delftshaven van de in volle vaart zijnde tram te springen, met het ongelukkig gevolg, hij daaronder geraakte, en daardoor een zijner beenen brak. Opnieuw kan bovenstaand weder ter waar schuwing strekken voor velen, die geen gevaar voor afspringen voor oagen zien, en zich den tijd niet gunnen een oogenblik te wachten, tot dat de conducteurs de tram laten stoppen. Het voorstel van het bestuur der Rstter- dawische Sehouwburg-vereemging, tot het aan gaan van een bypotheek-leening van f 225,000, ln de vergadering der aandeelhouders op Vrij dag aangenomen. Gisteren had ie Rotterdam de najaarspaar denmarkt plaats. Aangevoerd waren 450 Paarden en 5 ezels. Luxepaarden waren wei nig aanwezig. De handel was slap. Het Meek, dat de verbetering, op de markt aange dacht, goed voldeed en aan het doel beant woordde. Men schrijft ons uit Kralingen d° 11 Nov. Voor 14 dagen had de Raad tot Hoofd eecer Openb. lag. school benoemd No. 3 van de Voordracht, zjjnde de heer U. J. Van der Heb, hoofd der school te Krimpen a/d Lek. Het Rotterdamsch Nieuwsblad van Zaterdag October vermeldde hierbjj nog »Op den *heer J. Adams Jr. te Rotterdam, No. 1 van *de voordracht, werden 4 stemmen uitge bracht. (Ho. 1 en 2 waren Katholiek)." De eD°emde bedankte echter en zoo was heden weder een benoeming tot Hoofd eener Open- bare lagere school aan de orde. Daar men een reden moest geven, werd or gezegd: men had op No. 3 gestemd, opdat dan het woonhuis bij de school zou onder houden worden. Deze reden kon echter nu niet gelden, want no. 1 had beloofd dat huis door zijne hospita te doen bewonen, tot den tijd, dat hij zelf een huishouden zon oprich ten. En nu werden op no. 1, 4 stemmen en op no. 3 van de aangevulde voordracht, de heer J. Kelder te Stolwijk, 8 stemmen en 2 blanco stemmen uitgebracht. Bij benoemingen, zooals blijkt te Vlaar- dinger—Ambacht, te Schiedam en nu te Kra lingen worden de Katholieken notit achter gesteld (Sic 1) Artikel 166 van onze grondwet wordt stipt nageleefd. Bij den heer L. Van Nifterik Hz., te Lei den is een vlugschrift verschenen van Walde- mar, in den vorm van een »Open brief aan de Staten-Generaal". Daarin wordt opgeko men tegen de pensioensregeling voor de in- landscbe ambtenaren. De intrekking der be palingen, die van 1875 tot 1884 vigeerden en waardoor de pensioenen nu tevens aan het welbehagen van den Gouverneur-Generaal wor den overgelaten, werkt hoogst nadeelig op den toestand van de ambtenaren en heeft bij hen wantrouwen gewekt in het beleid der Neder- landsch-Indische Regeering. Het geldt slechts een bedrag van ongeveer f 2 5,000, waarmede aan de grieven zou zijn tegemoetgekomen. Voor het Indisch budget is dit geen som van belang, terwijl het onthouden daarvan de voordeelen doet prijsgeven, die voor een be stuur zeer gewenseht en noodig zijn. Dr. Jorissen, lid van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft gisteravond te Amsterdam in een daartoe belegde verga dering der Zuid-Afribnansche Vereeniging, een warm pleidooi gehouden voor Nederland sehe immigratie raar den Transvaal en voor de totstandkoming van den spoorweg naar Delagoabaai met 'Nederlandsch kapitaal en Nederlandsehe at beidskraohten. Bij zijn krachtig betoog ter bestrijding der Engelsche invloeden, schreef de heer Jorissen Gladstone's wankelbare houding toe aan de wijze van informatie van sir Bartle Frère, die hij in breed geschetste trekken schilderde als mensch en als staatsman. Vermelding verdient nog de hulde, door den redenaar gebracht aan de nagedachtenis van president Burgers, wiens politieke beginselen goed, wiens bedoe lingen edel waren, wiens zelfverloochening grenzenloos was. Het bestuur van het Algem. Ned. Wielrij- dersbond zal op 21 Nov. te Utrecht vergade ren, o. a. om een ontwerp gewijzigd wedstrijd reglement vast te stellen, benevens ontwerp- wijzigingen in de grondregelen en in de huis houdelijke reglementen. Behalve de benoeming van bondsconsuls, zal ook aan de orde zijn de vaststelling der ontwerp-begrootingj* voor 1887. Tusschen Geertruidenberg en Gorinehem v. v. is een omnibusdienst geopend, zeer tot gerief van den handel en de marktbezoekers dier plaatsen alsmede van den Nien wend ijk. De kleine zeeuwsche badplaats Domburg komt »in trek". Behalve dr Mezger laat oo k zekere heer Sommerhoff, uit Frankfort a. M., el een villa bouwen. Te Maastricht werd tot nu toe, door honden wagens, bespannen met 4 honden, vuilnis en asch opgehaald. Met veel moeite is eindelijk in den Raad besloten hiervoor paarden aan te schaffen. -aCCOOCBBf DELFT. Door regenten van het St-Jsns Gasthuis alhier zijn aangekocht de fabriek en het woonhuis van den heer De Lange. 's-HAGE, 12 November. H. K.H. de Prin ses von Wied (Prinses Maria der Nederlan den) heett heden albier renige bezoeken afge legd, en daarna het dejeuner gebruikt ten huize van graaf Van Bylandt. Hedenmiddag ontving H. K. H. bezoek in HDr. paleis in het Koite Voorhout, waarna zij deel heeft genomen aan een diner, dat de ruim 90-jarige graat Van Rechtereu van Ahnem ter eere van de Prinses gaf. De winkelgalerjj op den hoek van het Noord-Einde en de Heulstraat nadert met rassche schreden haar voltooiing. Het gebouw maakt een sierlijken indruk en draagt in den gevel den naam van Wilbelmina-galerij. Onder de hardsteenen bogen aan de zijde van de Heulstraat zijn in deeoratiefschilderingen de welgelijkende busten van HH. MM. den Koning en de Koningin en van H. K. H. Prinses Wilhelmina aangebracht. Mozes Hakko, man van de »vuurdnivalin", was sedert 24 jaar met haar gehuwd. In het begin was dit huwelijk zoo gelukkig als dat van een bordeelhouder kan zijn. De vreugde van beiden was een meisje van onwettige geboorte, door hen tot zich genomen en tot baar achttienden jaar opgevoeddoch toe* kwam de moeder het kind opeischen. Door het daaruit volgende proces werden zij geheel verarmd. Paard en rijtuig schoten er bij in, en de jeneverflesch begon zijn rol te spelen. Hakker, die beweert dat hij zijn vrouw dood op den grond heeft gevonden met een glas jenever in de nabijheid, ontkent allen schuld. Het schouwen van het lijk heeft geen re sultaat gehad, doch de getuigenis der buren, die »moord" hoorden schreeuwen en gezien hebben, dat H. zijn vrou v greep bij een doek, die zij om den hals had, is zeer bezwarend. ZBVENAAR. Door de rijkspolitie is een ongeveer twintigjarig meisje, dat de ouder lijke woning ontvlucht was en een zwervend leven leidde, naar hare alhier gevestigde ouders teruggebracht. Zij was met den trein aangebracht en werd door een rijksveldwach ter naar het ouderlijk buis gebraoht, dat onge veer een unr van het station verwijderd ligt. De weg leidde voorbij een bosch. Nauwelijks daar aangekomen, sprong zij het hout in en verdween uit de oogen van den verbluften veldwachter, die echter zonder talmen het bosch in snelde en haar na een waren steef le ehase vatte. Zonder verdere ongevallen kwam zij bij hare ouders. Het is echter moeilijk te gelooven, dat een meisje van zoodanig gedrag niet voor de tweede maal zal ontvluchten om wie weet waar te belanden. FIJNAART. Gisteren morgen is nabij deze gemeente, op de Mark, nabij de Stampergat- sche brug, een vaartuig geladen met suiker bieten en bestemd voor Zevenbergen, door het onklaar raken van de lijn waarmee het werd voortgetrokken, omgeslagen. In het vooronder bevond zich de 21 jarige vrouw van den schip per met een kindje van 8 maanden, welke beiden zijn verdronken. Nadat een gat onder in het vaartuig was gemaakt, werden beiden er levenloos uitgehaald. SITTARD. Donderdag avond te 10 uren is te Geleen zekere Michiel Bovens, 50 jaren oud en steenbakker van beroep, door een re volverschot vermoord. De bijzonderheden om trent dezen moord ontbreken nog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5