gewicht hechten. De Heraut heeft maar even tjes niet anders gedaan dan de Roomscben, Lutherschen, Mennisten, Joden en wat dies meer zij, tot leden van het Ned. Herv. kerk genootschap te promoveeren I (R. N„) Te Gemert is het huis met stal en schaar van de Onze Lieve Vrouwe kapel te Handel» bewoond door den landbouwer W. Van Gerwen, door brand vernield. Het roerend goed is grootendeels verloren gegaan. Het paard en de runderen zijn gered, doch 62 schapen kwamen in de vlammen om. üe oorzaak van het onheil is onbekend. Betrekkelijk den artillerist, die, te Beet- sterzwaag door den tram werd overreden» kunnen wij nog mededeelen, dat hij eenig0 dagen met verlof bij zijn ouders te Boorn- bergnm had doorgebracht, en dezen hem tot aan den tram vergezelden, omdat de verlof tijd afgeloopen was. Vader en moeder waren ooggetuigen, dat hun zoon, wien zij zoo pas de hand tot afscheid gegeven hadden, doof den tram verpletterd werd. De overledene was een oppassend jongeling, die als rem- plürjxnt dienst deed. (Ass. Ct nitvoerrecht en kwijtschelding of herziening van den cijns en lagere spoorwegtarieven. De meerderheid verklaarde zich tegen het optreden van den Staat als bankier. Een aantal leden wilden als voorwaarde voor de te verleenen hulp stellenconsig natie van de suiker naar Nederland. In het Verslag, namens de afdeelingen der Tweede Kamer uitgebracht over het wetsvoor stel der heeren J. Schimmelpenninck van der Oije, Kielstra en Rooseboom, tot wijziging van de bepalingen betreffende de desertie in tijd van vrede, werd bevreemding uitgespro ken, dat bij de wederindiening van dat voor stel niet te gelijk de bedenkingen waren be antwoord, geopperd in het Voorloopig Verslag der vorige Kamer. Thans hun Memorie van Antwoord inzen dende, zijn genoemde heeren na in zeer wijd- loopige beschouwingen over de crimineels wetboeken enz. getreden. Zij betwisten niet, dat deze hoogst gebrekkig zijn en dringend herziening behoeven, maar meenen, dat hun voorstel in dat opzicht niets belemmert of praej udiceert, enkel een urgente verbetering aanbrengen en een groote Ongelijkheid in de rechtsbedoeling wegnemen zal. Behoudens enkele verbeteringen van redac tie handhaven de voorstellers hun ontwerp zooals het is ingediend. De Minister van Justitie heeft, iu antwoord op de door de afdeelingen der Tweede Kamer bij de behandeling zjjner begrooting gemaakte aanmerking, over de plaatsing van Jeanne Lorette in de gevangenis te Atnhem, te ken nen gegeven, dat de opneming, met afwijking van haar verzoek om te 's-Gravenhage te mogen blijven, bij koninklijke machtiging ge schiedde, omdat geoordeeld werd, dat aanra king met de meeste gevangenen te 's-Bosch oorzaak zon zijn, dat voor deze veroordeelde het doel der straf, voor zoover dit bestaat in zedelijke verbetering, onmogelijk zou kun nen worden bereikt, terwijl het voortdurend verblijf van de veroordeelde te 's-Gravenhage om verschillende redenen onraadzaam werd geacht. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren alle aan de orde gestelde onder werpen afgehandeld. Na nitvoerige discussie is het voorstel der Gedeputeerde Staten tot opheffing van den polder Robroek en Spiegelnisse en toevoeging daarvan aan Rotterdam aangenomen met 50 tegen 25 stemmen. De heri'stvergadering is thans gesloten. Binnenkort zal bij de wetgevende maoht de onteigening aangevraagd worden ten be hoeve van de doortrekking van dea spoorweg tram der Holl. IJzeren Speorweg-Maatschap pij naar het Badhuis te Scheveningen. De slechte gewoonte om muren of schut tingen met onreine, vuile woorden te be kladden, waardoor de openbare zedelijkheid ge kwetst, het kiesch gevoel en het oog onaan genaam aangedaan wordt, is volgens art. 451 al. 3 van ons nieuw Strafwetboek gelukkig strafbaar. En die straf is waarlijk zoo gering niet ook er staat niet minder dan 5 dagen hechtenis of f 15 boete op. Naar aanleiding van een aanbeveling in een socialistisch blaadje, om niet den kogel, maar den dolk te gebruiken, zegt het Handelsblad »W;j achten de door enkelen aangeprezen methodo, om oproermakers dood te zwijgen, volkomen verkeerd. Er zijn toch lieden, die van enkele gewone misdrijven en misdadigers tegenwoordig spreken als waren ze staatkun dige misdrijven en misdadigers. Deze hove lingen van de ophitsers rekenen op de onbe kendheid van het publiek met de taal van hun staatkundige cliënten. Het is daarom nuttig, te vragen sinds wanneer ophitsing tot moord in Nederland aanspraak geeft op sympathie? waarom politie en openbaar mini sterie gehoond en misdadigers gevleid worden door enkele dagbladen en advocaten Met leedwezen vernemen wij, zogt bet Vaderl., dat den heer mr. S. Van Houten, lid der Tweede Kamer, een droevige slag heeft getroffen, door het overlijden, te Wies- baden, van zijn echtgenoote, die zich met 't oog op haar geschokte gezondheid, sedert ge- ruimen tijd in het buitenland bevond. De prinses Von Wied is eergisteren ochtend te 9 uren per Rijnspoor met haar beide doch tertjes naar Neuwied teruggekeerd. Aan de zalmvisscherjj »Prins Hendrik" in het voormalige Delftshaven, zijn van Maandag 8 tot en met Zaterdag 13 November 69 zalmen gevangen en aan de markt te Kralingen verkocht. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip „logend'' De laatste buslichting aan het Postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 18 Novem ber a. s. des avonds te 11' /3 ure. De Rotterdamsche Postduiven-Vereeniging Pro Patria zal in de volgende maand een tentoonstelling van postduiven bonden, waaraan alle liefhebbers uit Rotterdam, Kralingen, Schiedam en Vlaardingen kunnen deelne men. De oude kerk te Katwijk aan Zee is door het Kerkbestuur voor f6000 verkocht aan de commissie ter verkrijging van Christelijk on derwijs aldaar, op voorwaarde, dat zij binnen 40 jaren niet mag worden afgebroken en haar uiterlijk voorkomen in hoofdzaak behouden moet. Zij zal, wanneer de nieuwe kerk in gebruik genomen wordt, door genoemde com missie worden ingericht tot een Christelijke school. Te Katwijk aan den Rijn bestaat er reeds een. De Parkschouwburg te Amsterdam zal den 2en Pebrnari a. s. bij opbod en den 9en d. a. v. bij afslag in het openbaar worden verkocht. Het Handelsblad en De Heraut zijn het er niet over eene, hoeveel Amsterdammers 's Zondags gewoonlijk de kerken bezoeken. Het laatste blad bevatte in zijn laatste num mer zelfs een vrij uitvoerige becijfering aan gaande het verband tusscben de collecten en de kerkbezoekers. Die becijfering leidde De heraut o. a. tot de volgende uitkomst. »Als uitkomst van deze volkomen ver trouwbare statistiek nu staat het vast, dat door de bank, het ééne jaar door het andere genomen, het getal kerkelijk meelevende per sonen onder de 375,000 leden sterke kerk van Amsterdam niet hooger klimt dan tot 17000, en dat sinds de gewelddadigheden van Januari dit getal tot op 7000 slonk, terwijl een 10,000 naar de lokalen gingen." »De 375,000 leden sterke kerk." Als alle oijfers der door „De Heraut" aangevoerde statistiek zoo betrouwbaar zijn als dit, dan kunnen wij aan hunne waarde slechts weinig In den laatsten tijd hebben iu en om Enschede herhaaldelijk kleine diefstallen plaats gehad van goud en zilverwerk, kledingstuk ken, paraplnies enz., maar het zonderlingste geval is wel de ontvreemding van eene nieuwe overjas van dea bargemee9ter, uit diens bureau in bet raadhuis, tegen achter lating van een oud versleten wambuis. Uit Deutichem wordt gemeld dat, na het door de Arnhjmsche justitie ingestelde on derzoek Mentinck, de man die aan zijne dochter eene zware verwonding toebracht, in hechte nis genomen en naar Arnhem overgebracht ie» ROTTERDAM. Gisteren morgen omstreeks half twaalf reed een goederenwagen op veeren, van H. B., koopman iu paarden te Kethel, bela den met stroo, de brug van het Couwenbargbs- eiland af Daar het Hofplein. De wagen was echter te hoog geladen voor de viaduct, zoo dat hij tegen de spoorwegbrug aanliep, waar door de lange boom van den wagen brak eU deze achterover sloeg. Het was vermakelijk het gelaat van den boer te zian, die niet begreep, waar hij bleef. De paarden bleveo gelukkig staan, waardoor dit ongeval zonder verdere ongelukken afliep. Docr tusscheD- komst van dea stalhouder Brars kon hij de reis verder vervolgen. DELET. Gisteren avond trad voor ee00 welgevulde zaal in eene bijeenkomst van de Katholieke Kiesvereeniging Recht vaar AIR1* alhier, de heer dr. H. J. A. M. Schaepman op» als gevolg eener tot hem door het bestaat gerichte uitnoodigiug. De spreker ontwikkeld0 ook hier zijne denkbeelden over aen pari0* mentairen regeeriogsvorm en over het kieS* stelsel. 'a HAGE. Door de weinige voorzichtigheid van een logeergast in het Hételet Café Prd^' (ais aan het Plein is in de kamer n°. 2 ïa° het hotel een begin van brand ontstaan- V0 gast had namelijk een lacifer, waarmede hfl bij het naar bed gaan zijne kaars hadaang0' stoken, op het kleed, dat de tafel bedekte, g0* worpen. Den geheelen nacht hadden het kle0d en de tafel gesmeuld, zoodat een verstikkend0 rook de kamer vulde, waardoor de gast wak' ker werd. De nachtpolitie schelde de bewoner3 op, waarna men door spoedige hulp het brandj0 weldra meester was. Het gouden horloge T0,0, den logeergast is gedeeltelijk gesmolten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2