Je jaarg. Woensdag 24 November 1886. VERS C H IJ N T D A G E L IJ K S. glpnu icen (©Mipcht. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit|Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Het bericht, dat de werkstaking te Gent zich uitbreidde, b'ijkt niet juist te zijn ge weest. Men verwacht integendeel, dat zij deze week zal eindigen. Uit Rijssel zijn reeds "werklieden aangekomen, die in de spinnerij bij De Smet-Guequier zullen arbeiden. De Stedelijke overheid heeft aLle maatregelen voor het geval van verdere wanordelijkheden ge nomen. De geheele burgerwacht is onder de wapenen geroepen, de troepen zijn in de ka zernen geconsigneerd en alle samenscholingen of optochten zijn verboden. Voor het lokaal der socialisten Vooruit is echter voort durend een groote menigte, die op een teeken schijnt te wachten, verzameld. Daar het gis teren avond rustig was gebleven, is de bur gerwacht te elf uren ingerukt. Men verwacht, dat de strenge bevelen en de genomen maat regelen verdere rustverstoringen zullen voor komen. Volgens het journal de Bruxelles zou het hoofdbestuur der Werkliedenvereenigingen tot een algemeene werkstaking besloten hebben, waartoe, uit den vreemde, een belangrijke som gelds ter beschikking gesteld heet te zijn. BULGARIJE. De diplomatieke betrekkingen met Rusland zijn dan eindelijk afgebroken. Kaulbars heeft thans werkelijk Bulgarije verlatenimmers gisteren is hij via Adrianopel te Konstanti- nopel aangekomen, waar hij een onderhoud toet den Russischen gezant NelidofF zoude hebben, om vervolgens over Odessa naar St. Petersburg te vertrekken. Te Odessa zal hij dan gelegenheid hebben de oorlogstoebereid selen te aanschouwen en misschien nog een °f anderen wenk kunnen geven. Tot het laatste toe heeft hij zijn bekende rol volgehouden. Bij zijn vertrek uit Sofia Zeide hij tot de weinige omstanders, dat hij heenging, omdat de onderdrukkers van Bul garije niet naar Rusland's raadgevingen wil- 'er> luisteren, zoodat Bulgarije voortaan den steun van Rusland zal moeten missen. Te Philippopel wilde hij afdrukken van zijn af- Scheids-circulaire onder het volk uitdeelen, 4och de politie belette het hem, onder op- merking, dat wegens den staat van beleg zulk «en handeling verboden was. Kaulbars voer daarop hevig uit tegen de Bulgaarsche regee- 'lng- Ook de waarnemende Russische con- shl te Philippopel is gisteren vandaar ver trokken, nadat hij aan de overheid bericht ad gezonden, dat hij de Russische vlag in- trekken en Oost-Rumelie verlaten zou. Alle Russische consuls zullen nu omtrent Bulgarije verlaten hebben en de Russische onderdanen zouden dus onder het onmiddel lijk gezag van de regeering komeD, doch dat blijkt de Russische regeering niet vertrouwd te hebben. Zij wendde zich dus tot den Duitschen consul-generaal met het verzoek, hare onderdanen onder zijne bescherming te nemen de consul verklaarde, dat zijne regee ring daartoe wel beieid was, doch zich niet kon verbinden voor de Montenegrijnsche en Bulgaarsche opstandelingen. Daarop heeft de Czaar aan Kaulbars gelast, de bescher ming van den Franschen consul-generaal in te roepen. Wijl de Duitsche consul-generaal niet tegenwoordig was bij Kaulbars' vertrek, vermoedt men, dat dit incident eene verkoe ling tusschen Rusland en Duitschland heeft veroorzaakt. Het is niette verwonderen, dat de Bulgaren in den benarden toestand, waarin zij verkeeren, nog dikwijls denken aan prins Alexander, die in moeielijke omstandigheden zooveel moed en energie heeft getoond. Dat hebben zij dezer dagen weer doen blijken, toen zij te Burgas den verjaardag van de overwinning op de Serviërs bij Slivnitza vierden. In het gezicht van het Russisch oorlogschip hielden zij een feestmaaltijd op het strand en seinden aan prins Alexander, dat zij hoopten, hij nog een maal als Koning over het onafhankelijke Bul garije zou terugkeeren. De regenten berichtten hem, dat zij zijne afwezigheid betreurden en hulde brachten aan »den verdediger des vaderlands, wiens verdiensten zij nimmer zou den vergeten." ENGELAND. De aangekondigde betooging van werk- loozen op Trafalgar Square is rustig afge- Joopen. Men schat hun aantal op 50,000 personen, de nieuwsgierigen daaronder be grepen. Verschillende deputation werden inge haald met muziek, welke de Marseillaise speelde, en haar werd op dezelfde wijze uitge leide gedaani. Drie sprekers voerden het woord en motiën werden aangenomen in den bekenden socialistischen geest. De Times bevat een artikel over de Bul gaarsche kwestie. Het blad betoogt, dat Europa niet zal toelaten, dat Bulgarije in alles, uitgezonderd den naam eene Russische provincie wordt. Pogingen om dit, zonder Europa's toestemming, te bewerken, zouden Rusland in conflict brengen met eene strijd macht, welke even krachtig is als de zijne, maar achter welke een dubbele rij van bond- genooten zou staan. Het behoud der con- stitutioneele vrijheid in Bulgarije hangt nauw samen met belangen, welke de groote mogend heden vast besloten zijn te verdedigen. I» Rusland bereid zich te vreden te stellen met een onafhankelijk Bulgarije, waarin rust en orde gewaarborgd zijn door eene krachtige en populaire regeering, dan zal het Europa bereid vinden, om met Ruslands gevoeligheid rekening te houden en zijne billijke aanspra ken te erkennen. FRANKRIJK. Naar men verzekert, heeft Frankrijk aan de Porte verklaard, dat het geen rechtstreek- sche schikking tusschen Engeland en Turkije ten opzichte van Egypte zal erkennen, omdat de Egyptische kwestie van internationalen aard is. Ook Rusland heeft zich in gelijken geest uitgelaten. Overigens schijnt men over tuigd van de noodzakelijkheid, welke voor Turkije bestaat, om zelve een overeenstem ming tusschen Frankrijk en Engeland tot stand te brengen, opdat laatstgenoemde Mo gendheid niet de alleenheerscheres in Egypte worde. ROME. Uit Rome wordt aan de Monde gemeld: Ik verneem uit goede bron, dat naar aan leiding van de nienwe diplomatieke nota door den H. Stoel aan de mogendheden gericht, omtrent de buitensporigheden van de anti- clericale beweging in Italië, Oostenrijk het initiatief heeft genomen van een entente tus schen de voornaamste mogendheden, die katho lieke onderdanen hebben, ten einde gezamen lijk op het Italiaansch gouvernement te wer ken en het te dwingen den persoon van den Opperpriester-Souverein althans niet aan beleedigingen bloot te stellen. Men verneemt, dat de apostolische nuntius te Madrid reeds Spanje heeft aangezocht zich met hetzelfde doel bij Oostenrijk aan te sluiten. Hierdoor verontrust, heelt de Italiaansche regeering, alle gevaar willende afwenden, op haar beurt een nota gezonden, waarin de heer Robilant (Italiaansch minister van Buitenl. Zaken) verzekert, dat hij, met het oog op de consti- tutioneele vrijheden, niet bij machte is, tegen de anti-clericale meetings te ageerenhij voegt er daarenboven bij, dat de persoonlijke beleedigingen, den Paus aangedaan, zijn tegen gegaan Intusschen, de onmacht, die de Italiaansche regeering hier in haar eerste verklaring aan den dag legt en devalschheid van haar tweede bewering, bevestigen opnieuw met hoeveel recht en reden de H. Stoel heeft geprotesteerd en wijzen een keer te meer op het noodzakelijke van een inmenging der vreemde mogendheden, die katholieke onder danen hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1