9e jaarg. Donderdag 25 November 1886 No. 2639. V[E R S C H IJ N T I) A G E L IJ K S. glpmcen (©omzicht. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit|Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nomwers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Gisteren heeft Graaf d'Oultremont in de Kamer zijn voorstel van den persoonlijken dienstplicht ontwikkeld. Door den minister van oorlog werden verscheidene tegenwerpin gen gemaakt, waaruit bleek dat de regeering en de rechterzijde al stemden zij voor het in overweging nemen van het voorstel, toch het ontwerp d'Oultremont vijandig zijn. Met algemeene stemmen werd tot het in over weging nemen van het voorstel besloten. BULGARIJE. De Bulgaarsche kwestie is door Kaulbars' Vertrek een nieuw stadium ingetreden, immers Wordt de verhouding met Rusland door dit feit belangrijk gewijzigd. Eene algemeene Verhuizing van Russen en hunne aanhangers heeft in het land plaats. Gisteren zijn ook de consuls te Widdin en Rutschuk in stilte ver trokken. Te Varna heeft eene afdeeling Rus sische matrozen verlof gekregen, ODgewapend aan land te gaan zij salueerde de Russische vlag, het pantserschip loste drie kanonschoten en vertrok daarna met den consul en zijn personeel aan boord. Doch niet alleen de Russen, maar ook hunne Bulgaarsche vrienden verlaten het land. Karaveloff en Zankoff met een groot aantal hunner aanhangers hebben, Bulgarije met Russische paspoorten verlaten. Zoude men hier ook moeten denken aan de ratten, die het schip verlaten, als het begint te zinken. Voor die meening bestaat wel eenige grond, immers de Russische consul te Philippopel *ou verklaard hebben, dat de Czaar onher roepelijk besloten was, met de koppige Bul garen af te rekenen en het land te bezetten en ook te Bucharest loopen onrustbarende geruchten omtrent Rusland's houding. De Russische stoombootmaatschappijen aan den Donau zouden bevel ontvangen hebben, al hunne schepen naar Odessa te zenden. Te Londen hebben de jongste berichten uit Rulgarije ook een treurigen indruk gemaakt. -Algemeen is men van meening, dat het terug- ïoepen van Kaulbars, hetwelk eerst als een terugtreden van Rusland werd beschouwd, Wel eens het teeken van een vermetel hande- Rn zou kunnen zijn. Generaal Kaulbars is gisteren te Konstan- tiuopel aangekomen, en bracht daar een bezoek ian den Groot-vizier en den minister van bui- tenlandsche zaken. Op zijn reis, te Bazardjik £angekomen, werd hij door den prefekt be- groet, die hem een eerewacht van gendarmen anbood. De generaal wees dit echter op itteren toon af'. Ook te Philippopel heeft hij zich, zooals wij reeds meldden, op de bru taalste wijze aangesteld. Kaulbars' brutaliteit wordt echter nog over troffen door die van eenige uitgeweken Bul gaarsche officieren, die aan de samenzwering tegen Prins Alexander deelnamen en thans in Rumenie vertoeven. Zij berichten aan het regentschap, dat, indien het niet aftreedt, zij binnenkort een opstand zullen uitlokken. Aan lord Salisbury zonden zij een protest tegen zijne bewering, dat zij voor hun ver raad geld van Rusland zouden ontvangen hebben. Wat zal er toch uit dat Bulgaarsche im broglio voortkomen DUITSCHLAND. De Keizer zal zeer waarschijnlijk morgen in eigen persoon de zitting van den Rijksdag openen. Alles wordt daartoe in gereedheid gebracht. De minister Von Bötticher maakt daarom reeds bekend, dat na de officieele godsdienstoefening in den Dom en de Katho lieke St. Hedwigs-kerk de plechtige opening van den Rijksdag in de witte zaal van het Keizerlijk paleis zal plaats hebben. Het bericht in de dagbladen, dat Duitsch- land had geweigerd, de bescherming van Russische onderdanen in Bulgarije over te nemen, is ten eenenmale ongegrond. Eenige dagen geleden is te Berlijn vanwege Rusland aanvraag gedaan, of Russische beambten, die ter bewaking van het Russische archief te Sofia werden achtergelaten, zich, ingeval het noodig was, ter zake van bescherming van Russische onderdanen tot den vertegenwoor diger van Duitschland konden wenden. Hierop werd onmiddellijk en zonder eenig voorbehoud een toestemmend antwoord gegeven. De Frankf. Kur bericht, dat de prins regent van Beieren 9 December te Berlijn komt en daar ongeveer een week vei blijf zal houden. Op de terugreis zal de regent het koninklijk Hof te Dresden bazoeken. ENGELAND. Koningin Victoria is opnieuw eau kleinkind J rijker geworden. Het gezin van haar jongste j dochter Beatrix, die verleden jaar met prins Heinrich von Battenberg, broeder van prins Alexander van Bulgarije, is gehuwd, werd giste ren met een zoon vermeerderd. De toestand van moeder en kind wordt zeer welvarend ge noemd. Uit nadere berichten omtrent de socialis tische manifestatie te Londen op Zondag jl. blijkt, dat er onder de ongeveer 50,000 man op Trafalgarsquare bijeengekomen, 5000 socia listen waren en ongeveer 25,000 werkeloozen. Verschillende manifestanten droegen op een stok de phrygische muts. De Parliamentstreet en Downingstreet, de straten, waar zich de bureaux der ministeriën bevinden, passeeren- de, werd dcor de manifestanten geschreeuwd en gefloten. Vrij algemeen was de kreet „Weg met lord Churchill", 's Avonds hebben hier en daar eenige ongeregeldheden plaats gehad, die echter geen ernstig aanzien of gevolg hadden. Enkele personen zijn in hech tenis genomen. Te Dublin hebben eergisteren twee mani festaties plaats gehad de eene ter eere der fenians Larkin en O'Brien, in 1867 opgehangen wegens moord op den politiebeambte Bret de andere ter eere van O'Donnell, die voor twee jaren werd ter dood gebracht, omdat hij James Carrey vermoordde, die de bedrij vers van den moord op lord Cavendish en Thomas Burke aanwees. Uit Aden wordt bericht, dat de Engel- sche politieke resident te Aden het eiland Socotra geannexeerd heeft op den 30n Octo ber jl. FRANKRIJK. In de Kamer werd de behandeling van da begrooting voortgezet en bezuiniging blijkt daarbij wegens de enorme tekorten een ge biedenden plicht te zijn. Zoo wordt het ook begrepen door de Kamerleden, die verschil lende posten met kracht hebben bestreden. De minister Sadi-Carnot bestreed gisteren het amendement-Faure, waarbij de post voor administratie van zijn departement met fr. 618.000 wordt vermindert. Met 355 tegen 171 stemmen werd echter dit amendement aangenomen, wat groote sensatie verwekte. Een tweede amendement-Faure, strekkende tot vermindering van het personeel aan het departement werd met3o6 legen 191 stemmen in overweging genomen en ondanks de be strijding van den minister werd een derde tot verlaging van de aangevraagde credieten en nog andere ondanks het verzet der begroo tingscoinmissie aangenomen. De zitting werd daarna onder groote opge wondenheid verdaagd. Vier onder-secretaris sen van staat hebben hun ontslag bij de Frey- cinet ingediend. ROME. Het bericht, dat Oostenrijk het initiatief heeft genomen tot een gezamenlijk optreden van alle mogendheden, die Katholieke onderda nen hebben, om aan de beleedigingen, den H. Stoel en den persoon des Pausen met toelating der Italiaansche regeering aange daan, paal en perk te stellen, wordt thans ook door de Germania bevestigd. De Opinione noemt het bericht ongegrond,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1