ae aaarg. Woensdag 1 December 1886. No. 2644. VIE R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. §Mi)pceit dBimisdrht. linuentandfiche Iqichtw. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden .ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nomnlers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. Dat de Bulgaren in de moeielijke oogen- hlikken, die zij doorleden, nog dikwijls den ken aan den fleren Battenberger, die hen tot ""oor korten tijd zoo uitstekend heeft geleid, 's wel te begrijpen. Zij hadden dan ook dezer dagen besloten, Om een deputatie naar prins Alexander af te Vaardigen zoo al niet, om hem opnieuw de kroon aan te bieden, dan toch om zijn goeden raad in den critieken toestand, waarin zij ver- keeren, te vragen. De mogendheden wilden ®chter niet, dat bedoelde deputatie een samen komst met prins Alexander zoude hebben, Zoodat het plan in duigen is gevallen. Behalve de verwikkelingen met het buiten land, schijnt de Bulgaarsche legeering ook in eigen kling met groot e financieele moeielijk- heden te kampen. Zij tracht daarom met buitenlandsche huizen een leening t.e sluiten. Twee ministers zijn naar Bucharest vertrok ken voor het negotieeren eener staatsleening Tan 10 millioen francs, welke Rumenische bankiers geneigd zijn met toestemming hunner regeering aan te gaan. Volgens bericht uit St. Petersburg zou de Russische regeering thans meer tot conses- Sies in de Bulgaaische kwestie geneigd zijn; zij zou niet langer de wettigheid der Sobranje betwisten, mits de mogendheden haren kan didaat voor den Bulgaarschen troon zouden steunen. Die kandidaat zou thans niet meer zijn de prins van Mingrelië, welke op zijne jongste audiëntie bij den Keizer verklaarde, dat hij alleen den Bulgaarschen troon zoude beklimmen, wanneer de Czaar het hem beval. Daarop heeft de Ke'zer zich opnieuw tot den Prins vail Oldenburg gewend, die echter ander maal weigerde. Rusland verwacht thans, dat de Porte in de Bulgaarsche kwestie het initiatief zal kernen. Zij heeft echter elk besluit omtrent Bulgarije uitgesteld, tot dat Kaulbars te St. ketei sburg zal zijn aangekomen en door den Dzaar ontboden is. Kaulbars heeft, toen bij bij den Sultan ten gekoore werd ontvan gen, dezen een uitvoerig verslag omtrent de Rulgaartcbe toes'anden, dat bij zelt nog mondelings aanvulde, overhandigd. Hij vroeg de krachtige medewerking van den Sultan lot afzetting der regenten, als zijnde het eenige middel tot behoud van den vrede. De Sultan 'erzekerde, zijne viedelievende politiek in Bul- §arije voort te zullen zetten, zonder echter lets bepaalds te beloven. Ondanks alle vredelievende verzekeringen ^an Rusland, blijken de Russische kuiperijen niet op te houden. De Bulgaarsche uitge wekenen hielden dezen dagen te Bucharest eene vergadering, om eene nieuwe omwente ling in Bulgarije voor te bereiden. De Rus sische consul te Rutschuk beloofde Rusland's bescherming voor het geval, dat bet plan zou mislukken. DUITSCHLAND. Bij de audiëntie, gisteien aan bet bureau van den Rijksdag verleend, sprak de Keizer over de aanstaande werkzaamheden en in 't bijzonder over de leger-voordracht, die hij bcopte door den Rijksdag aangenomen te zien. Ock andere Parlementen, zeide de Vorst, had den toegegeven aan de klimmende eischen voor bet leger. Duitschlanrl moge wel bedenken, dat bet reeds door naburige Staten overvleugeld wordt. De Minister van Oorlog zou andere ophel deringengeven. Overigens gaf de Keizer zijn vertrouwen te kennen op bet behoud van den vrede. ENGELAND. Een aanzienlijke macht soldaten en politie heeft Sligo bezet ten gevolge van het bekend verbod van den Onderkoning van Ierland. De voorgenomen meeting heeft dan ook niet te Sligo plaats gehad, maar (volgens een geheime overeenkomst) in een dorp bij die stad. De afgevaardigden O'Brien en Kelly hielden daarbij redevoeringen, waarin zij de regeering heftig aanvielen en verklaarden de beweging te zullen voortzetten. FRANKRIJK. Bij de voortgezette behandeling der be grooting in de Kamer van Afgevaardigden kwamen gisteren de voor Tongkin aange vraagde credieten aan de orde. Een voorstel van den heer Raoul Duval om Tongkin te ontiuimen werd door den minis ter-president onder toejuiching van het cen trum levendig bestreden. Nadat ook een amendement om de gevraagde credieten met tien millioen te verminderen was verworpen, werd de algeroeene beraadslaging gesloten. Het door do regeer ing in overeenstemming met de commissie aangevraagde crediet van dertig millicen werd daarna met 278 tegen 249 stemmen toegestaan. De uiterste linkerzijde bad besloten, de gevraagde credieten goed te keuren, teneinde naar hare meening het spel van de vijanden der republiek niet in de band te werken. ITALIË. De Minister Robilant verklaarde gisteren in de Kamer van Afgevaardigden in antwoord aan den heer Santonofrio Dellavalle, dat Italië met alle Mogendheden op goeden voet staat. De regeering heeft in het Bulgaar sche vraagstuk een afwachtende, doch waak zame houding aangenomen, terwijl zij tevens de raadgevingen ondersteunt van andere Kabinetten, om voorzichtigheid te betrachten. Niemand kan er voortaan aan twijfelen, dat Italië's medewerking volkomen is toegezegd aan elke Mogendheid, welke, evenals de Italiaansche, den vrede en den eerbied voor de traetaten wil handhaven. De dagbladen zeggen, dat deze verklaring van den Minister een gunstigen indruk heeft gemaakt. OOSTENRIJK. Men verzekert, dat de Mogendheden in gun stigen zin hebben geantwoord op het voorstel van Minister Kalnocky tot hervatting van de besprekingen over de herziening van de Grond wet van Rumelië, maar dat hij tevens als zijn advies heeft te kennen gegeven, dat het goed ware vooraf de kwestie van het definitief gouvernement voor Bulgarije uit te maken. Uit Weenen wordt bericht, dat een kom- plot ondekt is tegen den Servischen koning, waarbij hooggeplaatste Serviërs en Montene- grijnen zouden betrokken zijn. Het plan bestond Milan op te lichten, terwijl hij in het Vranjagebergte op de jacht zou zijn, en hem naar Montenegro weg te voeren. Hoogst neerslachtig zoude Servische konÏDg daarom naar Belgrado teruggekomen zijn, waar de politie een onderzoek geopend heeft. ROME. Z. E. Kardinaal Lavigerie heeft de mis siën in Congo tot het oostelijk gedeelte be perkt, namelijk tot hetgeen men de evenachis- meren noemt. De propaganda bracht een reorganisatie in de apostolische vicariaten van Nyanza en Tanganyca en richtte er andere op in Opper-Congo tusschen Zanzibar en het land Gallas; daardoor is in een groot deel van Congo de vrije band gelaten aan de Belgische missionarissen. Schiedam, SO November 1886. Wij ontvingen weder voor een e Katholieke School te Fratieker 11.en door tnsstben- komst van den Uoefebandelaar A. L. A. van Pinxteren 10.25. Vergadenng van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam van 20 November 18S6. Tegenwoordig de Voorzitter en verder alle leüeu met uitzondering van den heer P. J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1