9e Jaarg. Zondag 5 en Maandag 6 December 1886 No, 2648. 8ii lil hommer tetaofl een Bpspel. VERSO H IJ N T DAG E UIJ K S. gjttpmceii (©üfpcht. Iqifhtetr. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Eranco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.6® Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Minister vau Oorlog lichtte gisteren in den Rijksdag bij de eerste lezing, de drin gende noodzakelijkheid toe van de leger-uit- breiding. Het zal niet ontkend kunnen wor den, dat Duitschland, ten spijt van zijn vredelievende staatkunde, binnen een niet ver verwijderd tijdstip in een oorlog gewik keld kan worden. Wel bestaat er geen oogen- blikkelijk dreigend oorlogsgevaar, maar wij beleven een moeielijken tijd. De minister wees op Frankrijk, waar onder verscheiden lagen der bevolking geen vrede lievende gezindheid heersckt en de legersterkte op voet van vrede aanzienlijk is uitgebreid. Voor de verdere bijzonderheden der voordracht verwees spreker naar de beraadslaging in de afdeelingen. De Regeering zou wenschen, dat de Rijksdag nog vóór Kerstmis de voordracht hebbe afgehandeld. De kosten zijn door den Minister tot een minimum gebracht. Wie tegen de voordracht is, omdat hij meerdere belasting voor het volk onverdragelijk acht, hij winne inlichtin gen in omtrent de toestanden en gezindheden aan gene zijde der Vogezen, om zich te over tuigen, dat het wel eens zeer noodlottige ge volgen zou kunnen hebben, als men de goed keuring van deze voordracht afhankelijk stel de van overeenstemming in zake de belasting- politiek. De Rjjksdag werd het meest getroffen door 's ministers verklaring, dat de onverwacht snelle indiening van het legervoorstel eerst plaats had, nadat de noodzakelijkheid en het gewicht der verlangde versterking eerst in de allerlaatste dagen geheel duidelijk waren ge worden. Zelfs in de loge der diplomaten wekte deze zeer verstaanbare toespeling op de jongste politieke gebeurtenissen groot opzien. De afgevaardigde Richter betoogde, dat hij »et het oog op het verbond met Oostenrijk den toestand minder dreigend beschouwde. Veel meer dan een acuut oorlogsgevaar geldt hier eene duurzame zwaardere belasting der bevolking. Richter wensc'ut invoering van den tweejarigen diensttijd en verklaart zich tegen een legersterkte op voet van vrede van éen per honderd inwoners. Ook eene oorlogs- begrooting voor zeven jaren kan hij niet toe staan hij wenscht die slechts voor drie, zoo mogelijk slechts voor een jaar. Richter's opmerking, dat door het verbond met Oostenrijk voortaan 700 bataljons of een millioen soldaten aan de zijde van Duitsch land zouden staan, werd met luide en lang durige toejuichingen begroet. Ook later bij verwijzing naar deze alliantie werden deze bijvalsbetuigingen herhaald. De Reichs- un Staats-Anzeiger bevat thans de koninklijke erkenning der benoeming van Mgr Leo Redner tot bisschop van Culm als opvolger van wijlen Mgr Von der Marwitz. Keizerin Augusta heeft den bisschop van Ermeland een prachtig bewerkt crucifix ge zonden, om het uit haar naam ten geschenke te geven aan de Zusters van de H. Catha- rina als bewijs vaD waardeering harer zegen rijke werkzaamheid. De bisschop heeft die hooge onderscheiding uitgereikt op het feest van de H. Catharina, dat den ilisten Novem ber jl. werd gevierd. FRANKRIJK. Het voorgezet debat over de begrooting in de Kamer van Afgevaardigden heeft tot eene ministerieele crisis geleid, zooals in de laatste dagen wel was te voorzien. Een nieuw amendement tot afschaffing der onder-prefecturen bij de verschillende depar tementen werd levendig bestreden door den minister Sarrien. Hij veiklaarde zich echter bereid later een ontwerp tot gedeeltelijke af schaffing in te dienen. De minister-president de Freycinet ondersteunde krachtig zijn ambt genoot Sarrien. Hij betoogde, dat het voor de republiek gevaarlijk was, de hand aan hare instellingen te slaan. Des ondanks heeft de Kamer met eene meerderheid van 13 stemmen het amende ment tot afschaffing der onder-prefecturen aan genomen. Hoewel de regeering de kwestie van vertrouwen niet had gesteld, verzocht De Freycinet na het bekend worden van den uitslag der stemming 262 tegen 249 schorsing van de zitting, op dat het kabinet zou kunnen beraadslagen. Nadat de zitting was opgeheven, zijn de ministers te half zes naar het Elysee gegaan, om bij den president Grevy hun ontslag in te dienen. De commissie voor de begrooling heeft geweigerd aan de marine oredieten over ver scheidene jaren toe te staan met het oog op de verbetering van de vloot. In strijd met het advies van den minister Aube heelt zij slechts 25,060,601 voor 1887 bepaald. OOSTENRIJK. Op een feestmaal, door Keizer Franz Jozef den leden der Hongaarsche delegatie aange boden, diukte de Keizer zijne voldoening uit over de wending, welke de gebeurtenissen in Bulgarije nemen. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat de vrede niet zal gestoord worden. De zaakgelastigde van Servie verklaarde aan den minister van buitenlandsche zaken te Sofia, dat Servië zich zal inspannen, om de goede betrekkingen met Bulgarije inniger te maken. ROME. De onderhandelingen tusschen Duitschland en den H. Stoel worden te Rome onafge broken voortgezet tusschen den Pruisiscben gezant von Schlözer en den secretaris voor de buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Men streeft naar een gemeenschappelijke!! grondslag voor eene kerkelijk-politieke over eenkomst. Buitendien heeft de H. Vader ook per soonlijk eene grondige studie van deze zaak gemaakt. Alle degelijke brochures, memories en geschiedwerken evenals de parlementaire verslagen van Rijks- en Landdag worden door 'l. H. aandachtig gelezen, zoodat elke voorkomende kwestie hem duidelijk en leven dig voor den geest staat, dikwijls tot verbazing van personen, die hem bezoeken. Te Bologna heeft weder eene anti-clericale manifestatie plaats gehad. Een bende stu denten der universiteit trok naar het seminarie en begon daar te schimpen en te razen. Een geestelijke, die aan een venster naar de oor zaak van het rumoer kwam zien, werd door een steen ernstig in het gelaat getroffen. Toen alles afgeloopen was, kwam de politie opdagen. Schiedam, 4 December 1886. Heden middag ten half een ure is de stoom- fram, die naar Rotterdam zou vertrekken, op du Koemarkt gederailleerd. Daar het eerst na verloop van een balf nar gelakte de Uarn weder in de rails te brengen, en inmiddels ook de tram van 121/* are nit Rotterdam was aangekomen, ontstond door dit ongeval een» belangrijke vtrtragiDg in den dienst. In het Regeering sunt woord betreffende de Spoorwegbegrooting vinden wij het volgend© me gedeeld Een wetsontwerp tot voortzetting van den spoorweg SchiedamMaassluis tot den Hoes van Holland zal ce Kamer spoedig bereiken, evenals de onteigeningswet voor het vak 's-Hei- togenboschCromvoirt. Uit de volgende Spoorwegbegrooting zal blijken, dat het personeel voor den aanleg belangrijk worct ingekrompen. Gedurende de opstelling van de oveikappir g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1