van het Centraalstation te Amsterdam bleek, dat de daarvoor gemaakte steunpunten niet in rust waren. Er werd zakking en horizon taalbeweging waargenomen, en wel het meest van die steunpunten, die onbelast waren. Het werk werd gestaakt en een onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak aangevangen. Bij de overige, reeds bestaande werken heeft zich niets onrustbarends voorgedaan. Het gebeurde geelt aanleiding tot oponthoud voor de in- dienststelling van het definitief hoofdgebouw en tot kosten, maar gevaar is er niet door ontstaan. De heer Lejds heeft dit in het Kon. Instituut van Ingenieurs gezegdhij heelt daar de groote overdrijving van gege ven voorstellingen aangetoond. Het wetvoorstel van Dr Schaepman strekt om art. 194 der Grondwet aldus te lezen »Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. »Het geven van onderwijs is vrij. „Het toezicht van de overheid op het onder wijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den on derwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelpbeid, worden door de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoodanig inge richt, dat voor ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hnnne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van vofdoend lager onderwijs, waarbij hnnne godsdienstige overtuigingen niet worden ge krenkt. „De kosten van het lager onderwijs verstrekt aan kinderen van bedeelden of van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen, worden, naar een bij de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere school door zoodanige kinderen bezocht, uit de openbare kassen vergoed. v De Koning doet van den staat derhooge- middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven. De Memorie van Toelichting luidt: »De ondergeteekende behoort tot hen die, blijkens bet Voorloopig Verslag van 12 Angns- tnsjl. §3, meenen dat, du de geheele grond wetsherziening aan de orde blijft, een nieuwe poging tot wijziging van art. 194 moet worden beproefd. »Nu de Regeering in de Memorie van Antwoord zich niet bereid verklaarde een nieuw daartoe strekkend voorstel in te dienen, acht bij zich verplicht van het recht van initiatief gebruik te maken. »Een toelichting van het hier ingediende voorstel is naar zijn meening onnoodig. De zakelijke inhoud is voldoende bekend. De vraag waarom de voorsteller tot deze of gene wijziging in vroeger door hem mede onder- teekende voorstellen is gekomen, waarom hij een vroeger door hem niet goedgekeurde redactie nu overneemt, ia een vraag, die, zoo haar beantwoording iemand belang mocht inboezemen, elders kan worden gesteld. Alleen ten opzichte van alinea's 4 en 5 der tweede paragraaf veroorlooft hij zich de vol gende opmerkingen. De vijfde alinea bevat de noodzakelijke en logische aanvulling van de vierde, '/tonder de vijlde alinea kan de in de vierde gewaar borgde gelegenheid niet bestaan. „De vrijheid tooh in de vierde alinea overgenomen nit het amendement der heeren de Beaufort c. s. aan den gewonen wet gever gelaten, is alleen bestaanbaar met de volste waarborgen der vrijheid van onderwijs. „Die vrijheid van onderwijs nn bestaat niet alleen in de vrijheid voor ieder om onder de voorwaarde, door de Grondwet gesteld, onderwijs te geven, maar zij bestaat evenzeer in de vrijheid om aan zjjn kinderen enz. het onderwijs te doen geven, 't welk met de over tuiging van de over die kinderen gestelden strookt. Die Vrijheid zou echter voor bedeelden en veer hen, die ofschoon niet bedeeldonvermo gend zijn het schoolgeld le betalen, uit drukkingen ontleend aan art. 3d, alinea 2, der Schoolwet van 1857 niet bestaan, wanneer ook voor hen geen scholen open stonden, waarop zij hst naar hun overtuiging noodige onderwijs voor hun kinderen kunnen verkrijgen. Die vrijheid zou, zonder alinea 5 der paragraaf van dit voorstel, door den gewonen wetgever op de sebromelijkste wijze kunnen worden verkort en te niet gedaau zij zon minder nog dan een schijnvrijheid zjjn. „De mogelijkheid, dat de gewone wetgever tot zoodanige maatregelen kan besluiten, moet worden uitgesloten. Hat geldt hier niet alleen de vrijheid van onderwijs te bevestigen en te waarborgen, ook de vrijheid van geweten en de rechtsgelijkheid der Nelerlandsche burgers staan hier op het spel. »Het woord maatstaf in de vijfde alinea duidt aan dat de wet alleen te regelen beeft het bedrag en da wijze van vergoeding." (get.) SCHAEPMAN. Door de commissie van rapporteurs over bet ontwerpen der Grondwetsherziening is met het oog op de gewijzigde redactie van het artikel betreffende het kiesrecht en bet voor loopig kiesreglement, door de regeering voor gedragen, een nieuwe overweging in de af- deelingen der Tweede Kamer voorgesteld. Over het nieuwe voorstel van dr. Schaep man betrekkelijk art. 194 zegt de Standaard het volgende Nogmaals waagde Schaepman zich aan een poging, om art. 194 in betereu zin te wij zigen. Zijn nieuw concept opent de mogelijkheid voor drieërlei schoolEen openbare neutra le, een openbare confessioneele en een bijzon dere vrije school. Hier ligt dus het goede in, dat hij rekening wil houden met da zeer uiteenloopende toe standen in onze onderscheidene gemeenten. Toch zou dit, gelijk zijn voorstel er nu ligt, op den ondergang der vrije school uit- loopenen was die eenmaal dood, dan kon ijlings een wet ook de openbare confessioneele school om hals brengen. Dit is in dit concept de zwakke steë. Of liever de zwakke stee ligt nog ergens anders. Hierin namelijk, dat het een persoon lijk voorstel is. Uitnemend heeft Schaepman gevoeld, dat de Rechterzijde er mee af is, om af te wachten wat de Linkerzij behagen zal. Zij is er om ook harerzijds te spreken. Te spreken, ook in concrete voorstellen. Maar als men van ScbaepmanB kant dan nn beusch zelfs op het stak van onderwijs niet tot een degelijk partijvoorstel kan,gera ken, maar ook daarbij van de guerilla leeft, houde men ons dan ten goede, dat we aan de politieke beteekenis der Rechterzij gaan wanhopen Het gebeurt meermalen dat, tengevolge van onvoldoende inpakking van met de pakket- post verzonden voorwerpen, deze beschadigd ter bestemming aankomen en dat, wegens onvoldoende bevestiging, de adressen van de pakketten losraken en de pakketten dienten gevolge vertraging ondervinden. Vooral in deze dagen, wordt daarom het publiek nitgenoodigd, voor het stevig inpak ken der pakketten en het zorgvuldig vast hechten van de adressen op de pakketten te willen zorg dragen. De mazelen nemen te Goes af. Het totaal der zieken bedraagt thans 682hersteld zjjn 399, overleden 13, zoodat nog 270 in behan deling zijn. Te Colijnsplaat, waar 148 lijders aan dezelfde ziekte lijdende zijn, is zij epide misch verklaard. Als proef zal des Maandags ten dienste van de bezoekers van de graanmarkt te Rot terdam een nachttrein loopen van Leiden tot Rotterdam, aldiar aankomende te 7.46 's voormiddags en stoppende aan alle tnsschen- stations. Vanwege de Vereeniging Het Nederland- sche Rundvee-Stamboek zal eene vergadering der leden in de provincie Zuid-Holland vfror- den gehouden op Woensdag 15 Dec. a. s. in het Hotel Coomans te Rotterdam, tot het op richten eener afdeeling in deze provincie, ingevolge art. 8 der Statuten. Na de oprichting der afdeeling zal tot ver kiezing van het bestuur worden overgegaan, en andere zaken in verband met de oprich ting der afdeeling behandeld worden. Aan de kinderen, die da feestcantate bij de onthulling van Hugo De Groot's standbeeld te Delft hebben gezongen, is een souvenir aan dien dag aangeboden, 't Is een op karton gedrukte, goedgelijkende lithografi9 van bet standbeeld, waartegenover de woorden van de kinder-cantate gedrukt, zijn. Bnitenop staat in fraaie letters: Herinnering aan de onthulling van het standbeeld ran Hugo De Gioot te Delft op 25 September 1886cp de achter zijde prijkt een bonquet van rozen en vergeet- mij-nietjes. Door den Gemeenteraad was reeds in zijn zitting van 6 Oct. jl. bij acclamatie de Burgemeester .gomachtigd den dank van dit college over te brengen aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen van de feestcantate. In Het Vaderland deelt dr. H. De Jong, van 's-Gravenhage, mede dat me?r. Bnlkley, die sedert 6 Oct. ooder zijn behandeling is, op zijn raad, tot herstel van haar overprik keld zenuwgestel, deze week zich naar het Zuiden gaat begeven. Den 20sten dezer ontving de directeur van politie te Kopenhagen van zijn ambtgenoot in Den Haag een telegram, inhoudende dat eene portefenille met eene aanzienlijke gelds waarde in papier op den weg tnsscben Kopen hagen en Körsor, of op de reis van deze stad naar Lubeck verloren was. De portefenille behoorde aan den secretaris van het Japan- sche gezantschap en moest Woensdag te voren verloren zijn. De directeur van politie liet een rechercheur roepen en deze ontving den last, er op nit te gaan, om te zien of hij den verloren schat kon terugbrengen. Vóór bij in den trein ging, om naar KorFör te rijden, kwam hij op den inval, aan het station te vragen, of daar ook de portefeuille lag. Er waren wel verscheidene dagen overheen ge gaan sedert ze verloren was, en was ze ge vonden, dan was men er niet onkundig van gebleven maar men kan licht vragen, dacht de rechercheur. En ja, er was eene porte feuille gevonden, die bjj nader onderzoek eene waarde van 85,000 gulden bsvatte aan obligatiën en bankbiljetten. Ze was Donder dagmorgen gevonden door een reserve-stoker, toen deze de waggons zou reinigen, en ze heeft Woensdagavond de reis naar Korsör gedaaD, is daar 's nachts blijven liggen en heeft des morgens in den trein den weg naar Kopenhagen afgelegd, zonder dat iemand ontdekte, dat ze op den grond lag. De recher cheur ging dadelijk naar den directenr van politie, die onmiddellijk naar Den Haag tele grafeerde, dat het verloren schaap gevonden was. Ten dienste van de vermeerderde verzending bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest zijn voor de posterijen te Leiden aangewezen een korporaal en 12 man infanterie van het gar nizoen aldaar. Zit verder het Bqvoegscl.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2