He .<aarg. Vrijdag 10 December 1886. No. 2652. V E R S C H 1.1 N T D A O E L IJ K S. glpmccn (iüfpcht. Bureau: fólarkt, E, 357. scmiscBF Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De Eulgaarsche kwestie schijnt in afwach ting van het ïesultaat der bekende deputatie voorloopig te rusten. Maandag jl. zijn de gedeputeerden te Weenen aangekomen. Zij werden door graaf Kalnocky zeer welwillend ontvangen. Men verwacht, dat de deputatie te Berlijn niet officieel zal ontvangen worden, doch in een anderen vorm, die de gelegenheid tot vriendschappelijke beraadslagingen open laat. De Turksche commissaris, Gabdan Efïendi, te Sofia heelt, der regeering medegedeeld, dat de Porte er in geslaagd is, de besluiten der Sobranje als wettig te doen erkennen onder voorwaarde, dat een gemengd ministerie worde gevormd en de prins van Mingrelië als troon- ïandidaat worde aangenomen. Het regent schap zou hebben geantwoord, dat de per sonen-kwestie gemakkelijk is op te lossen, doch dat de keuze van den vorst aan de Sobranje toekomt, zoodat aan de tweede voor waarde niet kan worden voldaan. In een rondschrijven aan de mogend heden verklaarden de regenten, dat de prins van Mingrelië als troonkandidaat onaanneme lijk is. De deputatie verklaarde te Weenen, dat die kandidatuur belachelijk en eene be- leediging is voor Bulgarije. DUITSCHLAND. De Duitsche gezant te St. Petersburg zou zich beklaagd hebben over den vijandige n toon der Russische pers tegenover Duitschland. Daarop zou de Russische regeering hebben geantwoord met een klacht over de anti-Rus sische artikelen in Duitsche bladen. De ontwikkeling der ministerieele crisis in Drankrijk wordt te Berlijn met groote span ning gevolgd, wijl haar verloop van invloed kan zijn op Rusland's houding in de Bul- gaarsche kwestie. In politieke kringen wil nien weten, dat de Preycinet's basluit tot af treden niet was uitgelokt door de stemming °ver de onder-prefecturen, maar ontleend was aan redenen van buitenlandsche staatkunde betreffende Egypte en Bulgarije. Deze Rus- si8che-Pransche intimiteit zou ook het onder werp geweest zijn, waarop de Pruisische Minister van oorlog zinspeelde, toen hij in den Bjiksdag verzekerde, dat de noodzakelijkheid van eene spoedige indiening der legerwetten eerst in de laatste dagen duidelijk was ge bleken. De Aord Allgem. Zeit. begroet in de vriend schappelijke verhouding van Ëeieren's prins regent met den Keizer het onderpand voor de eenheid der Duitsche stammen. Uit Kon- sta ntinopel wordt gemeld, dat zich bij den Sultan soortgelijke verschijnselen van krank zinnigheid hebben voorgedaan als indertijd bij Koning Lodewijk van Beieren zijn waar genomen. Des ondanks leidt de Sultan ge heel persoonlijk de buitenlandsche staatkunde onder den invloed zijner omgeving, die door Russisch goud is omgekocht. Te Berlijn zijn uit St. Petersburg berichten ontvangen, waarin wordt verzekerd, dat de zenuwachtige opwinding van den Czaar wel wat verminderd is, doch dat de stemming over 't. algemeen nog niet gunstig voor het behoud des vredes zou wezen. Alleen in den persoon van Keizer Wilhelm, voor wien de Czaar een onbegrensde sympathie koestert, zou de waarborg gelegen zijn, dat het niet dadelijk tot een oorlog komen zal. ENGELAND. Lord Salisbury hield gisteren een redevoe ring in een conservatieve club. De Premier repte geen woord van de builenlandsche staat kunde doch besprak den steun, door de liberale dissidenten in de lersche kwestie den tories verleend. De conservatieven van hunnen kant wen- schen een gemeenschappelijk samengaan zonder opoffering van staatkundige persoonlijkheid. De regeering zal eerst het plaatselijk bestuur in Engeland en Schotland regelen en ter ge legener tijd ook in Ierland. Zij wenscht den overgang van den grondeigendom in Groot Brittanje te vergemakkelijken zonder de eigen domsrechten te verkorten. In betrekking tot hst reglement van hot lagerhuis verklaarde de minister, dat de regeering alles zou doen, om de vrijheid van het woord te verzeke ren, doch dat de middelen tegen 40 lersche obstructionisten niet voldoende zijn voor 90. Voor echter deze aangelegenheid in het lagerhuis wordt behandeld, moet worden voor zien in den toestand van Ierland. Alleen door eene krachtige administratieve wet kan het volk voor teleurstelling worden behoed. FRANKRIJK. De ministerieele crisis schijnt hare oplos sing nabij te zijn. Gisteren deed President Grévy den heer Goblet, minister van eeredienst in het kabinet de Freycinet, op het Elysee ontbieden. Hij verzocht hem een nieuw minis terie samen te stellen, doch Floquet wees deze opdracht van de hand. Daarop ontbood de President te vier uren den heer Floquet. Toen Floquet op het Elysee kwam, was Goblet er nog. Grévy en Floqet drongen toen te samen bij Geblet aan, dat hij de hem gedane opdracht zoude aanvaarden. De heer Goblet liet zich overreden en besloot een nieuw kabinet te vormen. Hij zou de portefeuille van binnenlandsche zaken aanvaarden en de heer de Freycinet zou niet in de ministerieele combinatie worden begrepen. Onder een grooten toevloed van belangstel lenden is het stoffelijk overschot van generaal Pittié, in leven particulier secretaris van den President der Republiek, gisteren voorloopig in de Madeleinekerk bijgezet. De lijkdienst werd door het corps diplomatique met den nuntius aan het hoofd, vele voorname staats lieden en officieren bijgewoond. De heer Grévy had zich laten vertegenwoordigen. Vier toespraken werden gehoudenin een er van werden de verdiensten van den overledene als letterkundige gehuldigd. Prinses Clotilde bracht met haar doch ter Laetitia een bezoek aan de ex-keizerin Eugenie te Parijs. Prinses Clotilde had zich voor dit bezoek geheel in het zwart gekleed. Toen zij heenging, sloeg de ex-Keizerin de armen om haar hals en weende bitter. Aan prinses Laetitia schonk zij een fraaien hals ketting. De ex-keizerin, voornemens den winter in Italië door te brengen, zal te Rome haar intrek nemen in het paleis Bonaparte. ROME. Volgens een dépêche uit Rome aaD de Mondeheeft Z. E. kardinaal Jacobini, staats secretaris van Z. H. den Paus, die steeds meer lijdend wordt, het verlangen uitgedrukt van zijn hooge betrekking te worden ontslagen. Z. H. heeft, zoo verzekert men, zijn innig leedwezen hierover betuigd en bij deze gele genheid met den grootsten lof van den kar dinaal en de diensten door Z. E., met even veel talent als toewijding aan de Kerk bewezen, gesproken. Men zegt, dat de H. Vader in stede van kardinaal Jacobini door een ander prelaat als staats-secretaris te vervangen. Z E. een pro-secretaris zal toevoegen. De moge lijkheid van wijzigingen, die hieruit voor het staats-secretariaat zouden kunnen voortvloeien en het verlangen van den H. Vader om het einde der onderhandelingen met Pruisen af te wach ten, verklaren de verdaging van het Consistorie, dat thans tot Februari, tot aan den verjaar dag der keuze van Leo XIII als Paus is ver schoven. Als een gunstig verschijnsel van het algeheel herstel van den kerkelijken vrede in Pruisen beschouwt men het feit, dat de regeering van Hessen, in navolging van Baden, onderhan delingen met den H. Stoel heeft aangeknoopt ter herziening der kerkelijke wetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1