Zaterdag 11 December 1886 2653. VERSCH IJ N T D A G E LIJ K S. JJIflpwn (iüfpicht. ïmntnlaiufaclty fqichta. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad; Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Het bericht omtrent de verdeeldheid, die fnder de leden der Iersche dynamietpartij in Amerika beerscht, is zeker wel in Engeland "iet vreugde vernomen. Uit New York wordt bericht, dat er een volledige breuk is ont staan tusschen de dynamiet-partij en haren Vroegeren aanvoerder O'Donova Rossa. Het bestuur van de broederschap der tenians heelt eene uitvoerige verklaring openbaar gemaakt, daarin Rossa in den ban wordt gedaan. Het bestuur zegt, dat O Donova Rossa is schuldig bevonden aan verraad en valschheid. Rossa Peigert de papiéren en londsen, welke der Droedencbap bekooren, af te geven. DU1TSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag, belast met bet onderzoek van het ontwerp legerwet, hield gisteren hare eerste zitting. Een levendige Strijd ontstond over de vraag in hoever de ïöededeelingen van den minister geheel ver trouwelijk zullen blijven tegenover de pers en bet publiek. De minister van oorlog hield eene rede- Voering, waarin hij de sterkte der legers van naburige groote mogendheden met eenige cÜfers aantoonde. Het Oosteurijksch-Hon- gaarsche leger is niet tegen dat van Rusland "Pgewassen en de getalsterkte van het Duit- sche leger is beneden die van Frankrijk. Tot toelichting gaf de minister nog eenige zeer Vertrouwelijke mededeelingen omtrent het hier Nit volgende disloceeren van troepen. De Nunister weigert beslist eenige inlichtingen te geven omtrent de buitenlandsche staatkunde, Cjudat hij daardoor op Bismarck's terrein zoude bomen. Wellicht acht de rijkskanselier het beter tijdelijk te zwijgen. De minister van oorlog verklaarde echter Nadrukkelijk, dat de mogelijkheid van een °°ilog niet is buitengesloten. Met deze rede ^aa den minister was het debat geopend van wege het departement van buitenlandsche iaken was niemand tegenwoordig. De Beiersche gezant te Berljjn gaf gis- ^ï'en avond een soiree ter eere van den rins-regent, waarop Beieren's afgevaardigden Naar den Rijksdag waren genoodigd. De rins-regent spoorde den afgevaardigden aan, '"ode te werken tot eene spoedige afdoening ^ei legerwet. Het geldt het welzijn van j Nitschland en Beieren's volk, dat hij zoo lef beeft. Ia antwoord op eene opmerking Va" den heer von Frankestein, dat het wets- °atwerp nauwgezet moest worden onderzocht^ °'al om de financieele belangen, zeide de 'ns, dat hij die belangen zeer gewichtig achtte, maar dat zij bij hoog politieke vraag stukken niet den doorslag mochten geven. ENGELAND. De minister van buitenlandsche zaken, lord Iddesleiglr, ontving gisteren een nota van de Porte, waarin zeer duidelijk het verlangen wordt te kennen gegeven, om over de ont ruiming van Egypte met Engeland te onder handelen. Daarop heeft lord Iddesleigh ge antwoord, dat hij de nota in overweging zal nemen. Aunay heeft aan de Engelsche commissa rissen der commissie voor de staatsschuld verklaard, dat Frankrijk niet zou kunnen treden in eene overeenkomst betreffende her vorming van het bestuur over Egypte, alvorens de datum is vastgesteld, op welken de Engel sche troepen het land zullen ontruimen. In telegrammen uit Durban wordt verze kerd, dat de Zoeloelandsche Boeren weigeren eenen commissaris voor de grensregeling, krachtens de conventie met Havelock, aan te stellen. FRANKRIJK. De heer Goblet heeft thans definitief de opdracht tot het vormen van een nieuw kabi net aanvaard. Gisteren is hij reeds begonnen met verschillende personen te onderhandelen. De ministers Edouard, Millaud, Lockroy, Granet, de vice-admiraal Aube en generaal Boulanger zullen hunne portefeuilles behou den. De heer Develle heeft nog niet geant woord of hij minister wil blijven, en de heer Sarrien heelt de hem aangeboden portefeuille van justitie nog niet aanvaard. Voor buiten landsche zaken zou de senator Duclerc of een diplomaat zijn bestemd. De heer Goblet zal voor zich zelve het departement van bin nenlandse! e zaken nemen of minister van onderwijs blijven. De portefeuille van finan ciën is aanvaard door den het r Dauphin. De Kamer heeft hare zitting tot morgen verdaagd. Men verwacht dat alsdan het ministerie zal gereed zijn. In de couloirs der Kamer was gisteren zekere Boffier. een beeldsnijder, doorgedrongen. Bij trachtte den afgevaardigde Germain Casse met een dolk te vermoorden, doch werd ge vangen genomen. Schiedam, 10 December 1886. In de Eerste Kamer zijn tegenZaterdag alle ontwerpen san de orde gesteld behalve de Indische begrooting. Aan ieder der leden van de Tweede Kamer persoonlik is door den beer W. G. Revius de Brouwer toegezonden een geschrift over het kadaster, waarin hij er op wijst, dat se dert tien jaren bekend is wat aan het kadas ter hapert, en wat gedaan moet worden om het in orde te krijgen. Kamerleden hebben het gezegd, de commissie van rapporterrs heeft het aanbevolen, de minister heeft het erkend, en toch blijft het bij het onde Alleen wettelijke regeermg, gaat de heer Revius voort, afzonderlijke afdeelirg aan bet departement, eigen administratie en »een nit- stoker d technisch hoofd" en »deskundig chef", zooals de heer Smit het indertijd in de Ka mer heeft gezegd. Een aan!al ingezetenen der provincie Gro ningen zullen eeu adres richten aau Z. M. den KoniDg, met verzoek de provinciale in komstenbelasting niet goed te kenren. In het adres wordt vooral op het onbillijke van zulk een heffing gewezen, daar de rijke grondbe zitters er door znllen Worden ontlast en de kleine burger en ambtenaar er meer door zal moeten bijdragen in de provinciale lasten. Door 190 van verschillende plaatsen hier te lande ter haringvangst varende schepen zijn in de teelt 1886 aangebracht 207,874 tonnen haring tegen 174,2753/4 door 184 schepen in het vorig jaar. De hevige storm, welke Woensdag en Don derdag jl. over een groot gedeelte van weste lijk Europa woedde, heeft ook in ons land op verschillende plaatsen belangrijke schade aangericht en ongelukken veroorzaakt. Te Rotterdam zijn tal van telefoondraden gebrokeD, de wijzerplaten van de klok in den toren te Oud-DelftBhaveu werden afgerukt. In de Oldenbarnereldstruat werd door de lucht- drnkking een groote sp'egelruit verbrijzeld. Te Kralingen woei een kind in het water, doch werd gered. In den zeedijk nabij Oude-Schild op Texel zijn groote gaten ge slagen en vreest men voor doorbraak. Men poogt de gaten met zeilen te stoppen. Te Utrecht werden de kruin en eenige dikke takken van een zwaren boom op het Malie veld afgerukt, en drongeu door het dak van het hulpbureau van politie, de aanwezige agent bleef ongedeerd. Ook te Amsterdam en 's Hage heeft de storm nog al sohade aangericht. Vele stoombooten moesten hnnne reis schuldig blijven of ondervonden belangrijke vertraging. De nieuwe Zierik- zeescbe stoomboot lag op hare reis naar Rot terdam met gebroken roer voor Stavenisse en moest de passagiers op de Telegraaf over-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1