honden met de nienwe regeling der land rente, waaromtrent in 2 jaar wel eene be slissing kan worden genomen. TWEEDE KAMER. Voorloopig Verslag. Verscheiden leden der Tweede Kamer acht ten blijkens het Voorloopig Verslagde verlenging van de concessie der Ned. Rbijn- Spw.-Mij. op dit oogenblik praematnnr tegen 1898 kan de Staat de beide groote spoorweg- lijnen (Holl. en Rbijnsp.) naasten, en men meende dat het daarom de voorkenr verdient, de vrije beslissing voor te behouden omtrent hetgeen dan door 's lands belang zal worden gevorderd het groote landsbelang, op grond waarvan de Regeering nu reeds de verlenging had ingewilligd, vonden deze leden niet aange wezen. Vele andere leden, die evenzeer sympathie koesteren voor de N. R. Spw.-Mij. wegens de diensten, door haar jegens ons spoorwegwezen betoond, meenden daarentegen, dat het gezonde politiek ware, de kracht der Maatschappij nu reeds te versterken, nu Holl. IJz. en Expl.- maatscbappij haar eenigszins dreigen te over vleugelen, waartegen de N. R. S. alleen met enkel eigen kapitaal moet opwerken. Dezer zijds wees men er voorts op, dat't niet enkel voor de N. R. S. maar ook voor den Staat van hoog belang is, een beslissing omtrent de verlenging te nemen voordat de afloop der concessie te dicht nabij is. Men merkte daarbij ook op, dat jnist de gelijktijdigheid der be slissing, tegen 1898, voor den Staat bezwa rend zou zijnwant overneming op één oogenblik zou tot de grootste verwarring kunnen leiden. Zeer vele leden deden opmerken, dat de overeenkomst geenerlei rekening houdt met de belangen dar scheepvaartspeciaal wees men op de Gonwe-brng bij Gouda, die over den Vliet bij Voorburg, die in de lijn Leiden- Woerden, die bij Harmeien en die over het M er wede-kanaal, waarvoor voldoende hoogte had moeten zijn bedongen. Reeds om die reden verklaarden deze leden zich tegen de overeenkomst. Andere leden, die deze bezwaren tot zekere hoogte erkenden, achtten het echter niet billijk, de voor bedoelde ver anderingen noodige aanzienlijke uitgaven ten laste der N. R. S. M. te brengen. Hier tegenover werd echter weder opgemerkt, dat het feit, dat deze overeenkomst op verzoek der N. R. S. M. gernimen tijd voor den afloop baren coiicessie was aangegaan, toch wel scheen te bewijzen, dat haar niet te zware verplichtingen worden opgelegd. Verder betoogde men, dat alsnog moest worden voorzien in een betere regeling van de belangrijke overwegen, o. a,. te Utrecht. Andere leden meenden, dat de N. R. S. M. daarin, bij verlenging, wel zelve zon voorzien. De Commissie van Rapporteurs wees daar bij ook op de belangen van Amsterdam. Welk standpunt werd verder gevraagd heeft de Regeering ingenomen ten aanzien van de naasting der lijn LeidenWoerden wat deed zij om ten deze het Staatsbelang te handhaven De commissie der Tweede Kamer voor bet onderzoek der regeeringsinlichtingen omtrent het telegraaftarief heeft voorgesteld, de wen- sobelijkheid nit te spreken van een wettelijke regeling van hat telegraaftarief. Van Batavia wordt bericht, dat een wednwe aldaar, die sinds jaren blind was geweest, door zoo hevig met het hoofd tegen een deur post te stooten, dat zij iu zwijm viel, het ge zicht beeft terug bekomen. den ijzeren schoorsteen der gieterij van Van Oppen los gerukt. Te Goes Btortte twee in aanbonw zijnde huizen in, ook te Loos- drecht was een perceel gelijk lot beschoren. Een havenbedieude te Rotterdam, die in een vlieger moest stappen, om op een Rijn- schip te komen, viel door bet opdrijven der boot in de Koningshaven, hij wist zich aan een vanglijn op te werken en te redden. Te Zutpheu stortte het dak van een huis gedeeltelijk in. Aan den gedempten Burg wal te 's Hage werd iemand licht aan een der voeten gewond door een kroonlijst, die daar van een huis woei. Ook op de rivieren en binnenwateren heeft het geducht gespookt. Op de Zuiderzee is een schip met schelpen geladen gezonken. De schipper en zijn knecht, beiden menschen van 70 jaar, werden gered. Twee visschers nit Scbarwoude waren minder gelukkig toen zij, bevreesd voor hunne netten, die uit zee had den teruggehaald, kantelde hnn bootje in het gezicht van de kast om, en vonden zij den dood in de golven. Stoombooten en spoor treinen ondervonden belangrijke vertraging. De laatsten werkten op vele plaatsen met twee machines tegen den storm in. Nabij Oudega zijn gaten in de spoorbaan geslagen. Ook in het buitenland, België, Frankrijk, Dnitscbland en Engeland beeft de storm he vig gewoed. Te Antwerpen was de wind zoo hevig, dat hij alles wegsloeg wat zich op den openbaren weg bevond. De kramen op de markten werden gedeeltelijk uiteengerukt. Wondere dingen geschieden in Goes. Woensdagmiddag te half twee luisterden eenige ingezetenen van Goes aandachtig naar het slaan van de torenklok, die heol en al den kluts kwijt scheen, want men telde het aantal slagen tot... 111. Toen zweeg het uurwerk om een half uur later zijn gewonen geregeldeu gang weer te gaan. Men hoorde het raadsel, maar doorgrondde het niet. (R. JS/.) Gisteren middag kwam het stoomschip Rotterdam der Nederlandsch-Amerikaausche Stoomvaart-maatschappij te Rotterdam terug van zijne eerste reis naar New-York. Kenmerkte de uitreis van het schip zich door onafgebroken stormweer, waarbij bet stoomschip zich uitstekend hield en bewees een in alle opzichten uitmuntend zeeschip te zijn, de tehuisreis was (zooals trouwens wel door den weerstoestand alhier kon worden verwacht) niet beter en letterlijk wederom eene aaneenschakeling van slecht weder. Toch was het stoomschip, (na nog enkele uren wachtens op hoogwater, met het oog op het gemakkelijk zwaaien voor de stad), het twaalfde etmaal aan hare ligplaats, waar het tbans reeds lossende is. Het stoomschip voerde aan een der vier masten de vlag, haar door den consnl-generaal te New-York geschonken. Kapitein Vis, zoo wel als al zijne ondergeschikten, zijn vol van lof over de goede eigenschappen van het schip als trans-Atlantische stoomer. De Rotterdam zal 25 December weder naar New-Yoik vertrekken. N.R.Ct Voortdurend komen nog van verschillende plaatsen berichten omtrent ongelukken en schade, door den storm op Woensdag en Don derdag jl. veroorzaakt. Te Nijmegen werd de Tnrfdraagster Enge len, die een mand met turf nit een in de Waal liggeud schip op de kade wilde dragen, van de loopplank in het water geworpen. Zij werd gered door den eigenaar van het vaar tuig. Te Maastricht is een gedeelte van Gisteren morgen, omstreeks half twaalf ure, kwam het stoomschip Itigeridvan Rotterdam, opstoomende uaar Dordrecht, beneden 's Gra vendeel bij het stoomgemaal London in aan varing met het tjalkschip van schipper Mul der van Pnttershoek, geladen met steenen en pakhooi. Het tjalkschip is onmiddellijk ge zonken. Naar men zegt was het geassureerd. Naar men verzekert, heeft de heer mr. Spin aan den keizer van Rusland geschreven, om van hem te weten te komen, hoe bij zich voor de vergiftigingen bewaart, waarmede bij evenals mr. Spin zoo dikwijls bedreigd wordt. Msb A In de gemeente Hof van Delft zijn in be slag genomen twaalf varkens, welke maf" tien biggen, vier koeiei en eau pink waren onttrokken aan het daarop gelegd executoriale beslag. Te 's-Hage keert men weder tot bet oude terug. Oadanks de plannen tot uitbreiding van 't tramnet, is aan den heer P. L. Lan- gelam vergunning verleend tot exploitatie van een omnibnsdienst van het Holl. spoor station naar de Groenmarkt en van de Groen markt naar het Alexinderplein vice-versa. De wagens zullen kenrig volgens Engelscb model ingericht zijn. Te Scheveningen isgisteren tnsschen de Naald en den vuurtoren, aangespoeld een stuk van een schip waarschijnlijk van een kof. Het ia van boven licht blaaw geverfd; er zit nog een gedeelte koperwerk aan. Andere keatee- kenen zijn niet aanwezig. Het schijnt nog niet boven twijfel verhe ven, dat de voedingstentoonsteUing te Amster dam in 1887 doorgiat. Immers in een op uit- noodigingder hoofdcommissie Donderdagavond ia „Artis" gehoudea bijeenkomst vaa belang stellenden, deelde de heer Bergsma, voorzit ter, mede, dat de pogingen om een waar borgfonds van f 100.000 in aandeelen van f 50 te stiahten, tot nn toe nog niet zijn gelakt. Toch moet het voor 15 Dec. a. 8. bepaald zijn, of dit fonds al of niet is gesticht. Wat na 15 Dec. komt, komt onherroepelijk te laat en de commissies zullen dan haar taak moe ten neerleggen. Als bewijs dat het plan om eenalgemeene Zondagsrust te verkrijgen bij velen instem ming vindt, kan dienen dat een winkelier in sigaren in de Loidscha straat te Amsterdam, aan bet rooklievend publiek bekend maakt, dat van 1 Januari a. s. af zijn winkel op Zondag gesloten zal zijn. Sigaren nu behoo- ren tot die zaken, van welke des Zondags ook druk verkocht worden, en als dus een han delaar in sigaren voorgaat, dan znllen zeker wel andere winkeliers volgen. Omtrent het stranden van het stoomschip »Stella" waarvan wij gisteren reeds onder ons Gemengd Nieuws en in onze Scheepstij dingen melding maakten, wordt nit IJmnideD nog het volgende gemeld: 's Nachts ongeveer 12 nnr kwam onder een storm van het zuidwesten het Nederlandsch® stoomschip Stella" kapt. Bruins, voor d® pieren en trachtte binnen te komen. Volgen® verklaring van den kapitein was het schip reeds met den kop binnen, toen het plotseling stil bleef liggen en daarna door den strooi» omgeworpen werd en tegen den Noordpi®0 stootte. Gelukkig schoot het schip voorbij de pier en kwam op een afstand van 3^ meter op het strand. Gistermorgen bij dag' licht ging de reddingsboot nit om deeq01' page te halen en mocht men het genoeg00 s maken de eerste reis 9 en de 2e reis 16 Baa0 aan wal te brengen, waarmede de geheel® equipage gered was. Daar het schip bij b°°g water gestrand is, zit het verbazend hoog maar was het volgens den kapitein nog n'0t lek. Indien de wind niet naar het Noorü westen schiet en het volgende tij niet al

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2